Zbudować Pomnik Smoleński

Obrazek użytkownika podpułkownik
Kraj

Zdaje się, że bufetowa została czasowo zablokowana, ale chyba nadal potrzebne jest permanentne rozwiązanie absurdalnej sytuacji, w której władze Rzeczypospolitej nie mogą rządzić na terenie państwa polskigo, a nawet w jego stolicy, tylko z powodu jakiegoś targowickiego liberum veto. Być może przydatny tu będzie wzór kanadyjski.
Potocznie mówimy, że stolicą Kanady jest Ottawa. Tymczasem są to dwa miasta, Ottawa i Gatineau, rozdzielone rzeką, leżące w dwu różnych prowincjach. Aby rząd federalny, czyli władze państwowe, mogły funkcjonować, stworzono Region Stolicy Państwa (National Capital Region), a na terenie wspomnianych miast wydzielono obszar, podległy bezpośrednio Komisji Stolicy Państwa (National Capital Commission). Ochronę terenu NCC pełni Straż Komisji (Commissionaires). Obszar miast wchodzących w skład Regionu Stolicy Państwa  został dokładnie podzielony pomiędzy NCC (teren instytucji państwowych i reprezentacyjnych ulic i alei) oraz teren podległy administracji miejskiej (pozostały obszar tych miast).
Jest rzeczą  oczywistą, że stolica Polski znajduje się w Warszawie, ale nie cały teren miasta Warszawy jest stolicą. Aby tę sprawę uporządkować, aby Rząd RP mógł bez zakłóceń funkcjonować w Warszawie, potrzebna jest ustawa sejmowa wprowadzająca Komisję Stolicy Państwa na wzór kanadyjskiej National Capital Commission.  Ustawa może stanowić na przykład:
1. Ustanawia się Komisję Stolicy Państwa.
2. Komisja Stolicy Państwa podlega bezpośrednio Premierowi Rządu RP i on mianuje jej członków i Kierownika (Przewodniczącego).
3. Obszar miasta Warszawy zostaje podzielony na teren podległy Komisji Stolicy Państwa i teren podległy administracji miejskiej wg załączonego planu.
4. Teren Komisji Stolicy Państwa obejmuje wszystkie budynki  administracji państwowej wraz z placami, chodnikami i niektórymi ulicami (np. Krakowskie Przedmieście) oraz place, tereny zielone, parkowe itp. ważne dla Państwa Polskiego ze względów reprezentacyjnych i historycznych. Granice tego terenu mogą być w przyszłości dowolnie zmieniane przez Komisję.
5. Teren KSP jest wyłączony spod administracji miejskiej, wojewódzkiej czy jakiejkolwiek innej. Cała władza, jurysdykcja na terenie KSP należy do Komisji. Ochronę terenu Komisji pełni Straż Komisji.
Komisja Stolicy Państwa może swobodnie budować Pomnik Bitwy Warszawskiej i Pomnik  Smoleński na swoim terenie. Przy okazji Warszawa może (choć nie musi) stracić tytuł miasta stołecznego.
 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)

Komentarze

Dziękuję Autorowi za klarowną propozycję...celna bardzo. Natomiast co do HGW - powinna trafic na śmietnik...albo do ZK....

Vote up!
2
Vote down!
0

Yagon 12

#1511342

Dlaczego w ogóle nie mówi sie o tym pomniku? Niedługo minie sto lat. Czy na zawsze ma nam wystarczyć ukryta w krzakach kaplica i symboliczny cmentarz?

Vote up!
0
Vote down!
0
#1511492