Niby drobna manipulacja...

Obrazek użytkownika maciej1965
Kraj

Przeglądając newsy znalazłem na Interia.pl wykres pokazujący poparcie dla poszczególnych kandydatów po I turze. Niby nic, ale coś mi nie grało. I zrobiłem mały eksperyment. Na rysunku skopiowałem słupek Korwina Mikke i zacząłem wstawiać w słupek Andrzeja Dudy. Duda ma poparcie 34.76%, Korwin 3.26%, a więc jego słupek powinien zmieścić się w słupku Dudy 10 razy. Nic podobnego! Już po wstawieniu 5 "Korwinów" słupek Dudy był pełen.

Ktoś zapewne powie, że chodziło o to, iż przy poparciach rzędu 30% ci z poparciem 1-3% byli by niewidoczni. Ale w takim razie należało opisać oś jako nieliniową, a może "złamać" najwyższe słupki, pokazując, że nie zostały skrócone. Inaczej, jako inżynier, uważam to co najmniej za błąd. A w przypadku wyników wyborów bardziej za manipulację.

Bo my naprawdę bardzo dużo chłoniemy wzrokiem i podświadomością. A taka grafika może zasugerować, że zwycięstwo Dudy (a i przy okazji drugie miejsce Komorowskiego) nie są aż takie duże.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:20)

Komentarze

W tym jest sęk, że "wybitni inaczej" fachowcy, mają wyborców za nierozumnych! Odwrócą kota ogonem, powiedzą oszołomy, że to drobiazg, że się czepiają! Szkoła sow-iecka! Kurs PO-PRLowski, przypadł im do serca! Tylko jak to sie stało, że tyle milionów ludzi pokazało pBK środkowy palec? Znaczy maciejów1965 jest więcej! Pozdrawiam 

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

viki

#1478592

pismaków o takie wyrafinowane metody. Ale chyba nawet jeśli by to był celowy zabieg, to raczej mocno chybiony. Właśnie ze względu na percepcję wzrokową wydaje mi się ten wykres całkiem udany. Nikomu nie umniejszając dodatkowe inżynierskie wyjaśnienia konstrukcji diagramu wprowadziłyby raczej zamęt.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Prawda jest cenniejsza od życia

#1478594

Możliwe, że celem Interii nie była manipulacja, ale bilans powinien się zgadzać. Jako ścisłowiec nie uznaję w tym przypadku wyjątków. Gdyby mój uczeń zrobił taki diagram jako wynik pomiarów na laboratorium, dostałby "pałę". Co więcej profesjonalny program do tworzenia wykresów słupkowych, jak choćby Excel, wykonałby ten diagram proporcjonalnie. Tak więc grafik, który tworzył wykres, musiał zmienić proporcje celowo. Możliwe, że nie pasowało mu, iż poza 3 pierwszymi kandydatami, wyniki pozostałych 8 zlało by się z osią poziomą. Ale wypaczył prawidłowy wynik.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

M-)

#1478598

W przypadku wyborów prezydenckich "zdolność koalicyjna" nie wchodzi w grę, ale słupek sugeruje, że Korwin ma jakiekolwiek poparcie pozwalające mu negocjować poparcie w drugiej turze.

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0


#1478600

podobne zdanie do pana. To jest manipulacja a efekt widoczny.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

lupo

#1478815

Interia jest tak samo "pl" jak witrualna platforma, tfu-onet czxy WSI24...oni pomagają PO-szustom utrzymywac mózgi lemingów s tanie permanentnego kisielu...i robia to wyłacznie za pieniądze kradzione przez sitwe obywatelom...

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1478597

... daje świadectwo, że nawet w tak drobnych sprawach "libertyńskie żurnalisty" nie przepuszczą okazji, aby zmanipulować.

Na poniższym zrzucie z ekranu pokazuję, jak można graficznie przedstawić pewne wartości na wykresie słupkowym w przypadku, gdy jedna (lub kilka) wartości wielokrotnie przewyższa pozostałe. Przykład pochodzi z jednej z moich prac naukowych sprzed 3 lat. Grafika w publikacjach, a szczególnie w tak ważnej sprawie, jak wybory prezydenckie - powinna właściwie odwzorowywać wartości. Odstępstwo od tego jest albo niechlujstwem, albo celową manipulacją. Trzeciej ewentualności nie ma.

 

Pozdrawiam,

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1478620

Pisząc o "złamaniu" słupka wykresu miałem na myśli to, co zrobiłeś ze słupkiem dla wartości 14.85. Tak się składa, że sam swojego czasu pracowałem na uczelni. Również obecnie, pracując w szkole, opracowuję wyniki ankiet. Gdybym robił takie przekręty jak załączony w Interii wykres, to nikt z moich opracowań by nic nie wiedział. 

Być może dlatego, że analizuję podobne wykresy, od razu zauważyłem, że wykres z Interii jest zmanipulowany.

Przy okazji, rysując swoje karykatury, w kilku zamieściłem wykresy słupkowe. Nawet w nich starałem się zachowywać proporcje, mimo, że to satyra.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

M-)

#1478703

... właściwe proporcje danych. 

 

Serdecznie pozdrawiam,

P.S. Dodam, że zaprezentowany wcześniej mój wykres słupkowy nie był robiony w programie Excel.
Zgadnij, w jakim :-)
 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1478710

Fajnie wychwycone, ale takich przykladów jest i będzie zdecydowanie więcej.

Martwi mnei jednak, jak w krótkim czasie z 5% przewagi zrobiło się 1%. Oby nie bylo powtórki z 2010 roku., choć uważam, że jak na hasło "Kaczyński" w ostanich wyborach, całkiem świetny wynik uzyskaliśmy.

Teraz Duda, "Kaczafi" mało pokazywany za to hasło "komorowski" kojarzy sięz mega obiachem

. Pewnie i akcje z krzesłami zrobiły swoje na wiecach BK.

MUSIMY WYGRAĆ!!! Choćby 0,1 %

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1478658