Jeszcze raz o ochronie zdrowia - to wyzwanie na II kadencję PiS-u!

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj

Chyba wszyscy się zgodzimy, że reforma sektora ochrony zdrowia jest jak najbardziej potrzebna.

 

Długie kolejki na SOR-ze, kolejki do specjalistów, nieraz niechlujstwo w szpitalach, nieraz też przyjmowanie korzyści majątkowych przez lekarzy, brak pielęgniarek i wykształconych lekarzy, którzy w dużej mierze wyjechali z kraju "za chlebem", czyli przyzwoitymi zarobkami, niedofinansowanie szpitali i całego sektora, brak odpowiedniego systemu nauczania, który jest długi i bardzo skomplikowany, choć tak długi okres uzyskania specjalizacji daje pozytywne korzyści w postaci dobrego przygotowania zawodowego lekarzy i pielęgniarek, co chwalą sobie kraje, gdzie ten polski personel pracuje. Tylko, że oni kończą szkoły w Polsce i winni w Polsce pracować tutaj, przynajmniej jakiś ściśle określony czas. Nie może być tak, że finansujemy emigrantów - zbyt drogo kosztuje wykształcenie jednego lekarza czy pielęgniarki, abyśmy sobie pozwolili na fakt szybkiej ich emigracji zarobkowej a tym samym na godzenie się w Polsce z brakami personelu medycznego.

 

Całkiem niedawno miałem styczność ze szpitalem. Oprócz długiego oczekiwania na SOR-ze nie narzekam, ale są to pojedyncze przypadki, kiedy trafi się na lekarza z powołaniem niesienia zdrowia. Tyle tylko, że na tzw. rehabilitację czekam już pór roku a jest to czas stracony i powodujący postępowanie mojej choroby. Tak nie powinno być i trzeba to zmienić. Wiele jest takich przypadków, np. kolejka do operacji zaćmy, czy też - mimo reformom - do kuracji onkologicznych. Problemem też - jak wspomniałem - jest obszar owego powołania do bycia lekarzem czy pielęgniarką. Bardzo się często zdarza, iż lekarze są nimi z przypadku, na co już naprawdę nie mamy wpływu, choć chyba należy zwiększyć na uczelniach czy katedrach medycznych zajęcia z psychologii, bo nawet empatii można się choć trochę nauczyć a pacjenci winni czuć, że faktycznie są pod właściwą opieką. Niepokojąca jest też gradacja pacjentów na tych, którzy leczą się poprzez NFZ a pacjentami płacącymi prywatnie za opiekę medyczną, na co często bardzo narzekają potrzebujący pomocy medycznej.

 

Cztery lata rządów PiS-u to za mało na reformę służby zdrowia (ochronę zdrowia). Kiedyś profesor Zbigniew Religa przedstawił 7-letni plan uzdrowienia tego sektora, ale oczywiście nie miał on szans wdrożenia, ze względu na różne zmiany rządu, które średnio po czterech latach są inne i mają swoje sposoby i swoją wizję polskiej ochrony zdrowia.

 

Inaczej było w przypadku PO-PSL. Mieli aż osiem lat na przeprowadzenie takiej reformy... i jedynym ich planem była oczywiście komercjalizacja i prywatyzacja szpitali, ich zamykanie"niby dla dobra" całej służby zdrowia. Można powiedzieć, że nie zrobili nic i dzisiejsze ich gaworzenie, że taką reformę - po przejęciu władzy - przeprowadzą, to są ich jakieś wyimaginowane mrzonki i nie można im ufać w "żadnym calu" - są skłonni obiecać wszystko, byleby po raz kolejny dostać się do władzy... a wtedy rzeczywiście pozamykają szpitale i je sprywatyzują, co dla nich było wielkim dealem na szpitalach i innych jednostkach zajmujących się zdrowiem Polaków (np. uzdrowiska, gdzie pozostało w rękach państwa polskiego jedynie 7 dużych uzdrowisk na 26 funkcjonujących państwowo do czasu przejęcia władzy przez PO-PSL).

 

Musimy też cały czas zwiększać nakłady na ochronę zdrowia, bo tego potrzebują lekarze, pielęgniarki, służba pomocnicza a wreszcie sami pacjenci. Trzeba te nakłady zwiększać stopniowo dbając, aby te pieniądze nie były marnotrawione a niestety w obecnym systemie często są i gdzieś przepadają w zawiłościach procedur i leczenia. Warto byłoby również rozszerzyć ilość placówek klinicznych, co sprawi, iż nasze leczenie będzie diametralnie skuteczniejsze.

 

Dodatkowo należy przeprowadzić reformę polityki lekowej, tak, aby poprzez nią nie zarabiały tak wielkich pieniędzy duże i międzynarodowe koncerny farmaceutyczne, tak, aby można było swobodnie prowadzić kuracje najnowocześniejszymi lekami i wprowadzać nowoczesne procedury leczenia. Trzeba też skończyć z lobbingiem firm farmaceutycznych skierowanym na lekarzy i sugerowanie im, jakie leki mają przepisywać, szczególnie te brane przez nas przewlekle, przez długi czas a nieraz do końca życia. Będzie to bardzo trudne, ale jest chyba wykonalne.

 

Zresztą ta polityka lekowa jest katastrofalna. Nieraz dofinansowuje się leki zupełnie niepotrzebnie, bo i tak wykorzystywane są bardzo rzadko i nie są one najnowocześniejsze a firmy farmaceutyczne celowo wyznaczają dla nich ceny horrendalnie wysokie nie mające nic wspólnego z kosztami ich wytworzenia. Podobnie jest z lekami dostępnymi na rynku bez recepty i w przypadku parafarmaceutyków (suplementów diety).

 

I taka drobna uwaga dla pacjentów: zawsze w aptece możemy zapytać czy istnieje jakiś tańszy generyk, czyli lek z tą samą substancją czynną. Aptekarze mają obowiązek o tym poinformować pacjentów. Ja często z takiego rozwiązania korzystam i nieraz miesięcznie oszczędzam nawet 50-100 złotych jak nie więcej, więc warto. Można też poprosić lekarza, aby na receptę przepisał nam tańszy lek, wtedy też niejako sami reformujemy politykę lekową. Nie można też opierać się na promowanej nazwie leków (np. "żółty krem z apteki") ponieważ istnieje dużo tańszych zamienników z tą samą dawką leku i tą samą substancją czynną. Ja na ten przykład ostatnio biorę glukozaminę (substancja lecząca stawy, ich zwyrodnienie a także odbudowująca chrząstkę międzystawową). 60 tabletek 625 mg glukozaminy kosztuje od powyżej 50 zł do 30 a nawet 25 zł, więc po prostu oszczędzam swoje pieniądze a nazwy handlowe glukozaminy bywają różne. Można też skorzystać z zakupu leków bez recepty przez internet i ze stron aptecznych - takie leki są z reguły tańsze niż w tradycyjnej aptece. I jeszcze jedno: należy przestać brać leki garściami i wierzyć w to, że są panaceum na wszystko. W Polsce jest jedna z najwyższych konsumpcji leków i suplementów diety: trzeba z tym skończyć poprzez odpowiednią kampanię promocyjną i uświadamiającą, tyle tylko, że byłoby to niekorzystne dla firm i na pewno spotka się z ostrą reakcją tych firm..

 

Inną sprawą jest częste dopuszczanie do sprzedaży leków, które jeszcze niedawno były dostępne wyłącznie na receptę jak. np: przeciwbólowy Ketonal a to tylko jeden przykład. Taka polityka powoduje, że NFZ często nie ma pieniędzy na dofinansowanie leczenia naprawdę ciężkich przypadków a ludzi "szlag trafia" a taka polityka jest bardzo korzystna dla firm farmaceutycznych.

 

W Polsce sektor farmaceutyczny ma chyba największą rentowność w całej Europie, co widać np. oglądając reklamy, gdzie w danym bloku reklamowym aż około 50% to reklamy leków i parafarmaceutyków. Czy to nie jest zastanawiające? A za te reklamy płacimy my wszyscy, bo w kosztach wytworzenia leku wliczane są koszty promocji.

 

Konieczne jest też wreszcie ustalenie tzw. "koszyka świadczeń podstawowych" leczenia, co niemal zawsze obiecywały różne rządy i żaden z nich go nie stworzył. Wiem, że jest to trudne, ale musimy to zrobić, aby nasza służba zdrowia była na wyższym poziomie i można było kalkulować efektywność leczenia.

 

Należy także podjąć ogólnonarodową dyskusję dotyczącą zmiany obecnego systemu ochrony zdrowia i zastanowić się nad powrotem tzw. Kas Chorych. Spełniały one dobrze swą funkcję i szkoda, że za czasów rządów SLD ponownie scentralizowano ten sektor i wprowadzono NFZ. Komu i dlaczego tak przeszkadzały Kasy Chorych? Tego naprawdę nie wiem a powrót do nich to droga jest daleka i wyboista.

 

Zdrowie, jego ochrona, dotyczy nas wszystkich a podejmowane przez rząd działania skutkować będą na następne dziesięciolecia. Mam nadzieję, że nowy minister zdrowia podoła temu zadaniu, bo obecny jest bardziej naukowcem i lekarzem niż managerem i nie ma wizji jak winna ta ochrona zdrowia w Polsce wyglądać.

 

To są takie ogólne moje refleksje i zdaję sobie sprawę, że temat ten wymaga pogłębionej analizy. Niemniej jednak mam nadzieję, że przyszła reforma ochrony zdrowia przedstawiona zostanie jako długookresowy plan, do którego realizacji powinniśmy dążyć i nade wszystko nie doprowadzić do zaniechania publicznej ochrony zdrowia. Obecny rząd - mimo zastrzeżeń - coś jednak robi w tym zakresie a w zapisach w ich programie znalazły się tematy związane z reformą tego newralgicznego sektora, co - mam nadzieję - będzie reformą korzystną dla wszystkich, skuteczną i efektywną.

 

Ale aby tą reformę przeprowadzić potrzeba nawet nie czterech, ale ośmiu lat samodzielnego rządzenia obecnie nam panujących. Jest to możliwe i uważam, że będzie to z korzyścią dla Polski i Polaków.

 

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

 

Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła tekstu na bloggerze lub innym forum, gdzie autorsko publikuję. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 4 (głosów:8)

Komentarze

z mojej ankiety wynika że jest duże oczekiwanie dotyczące służby zdrowia

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1602885

Nie należy się dziwić, bo zdrowie jest najważniejsze dla nas wszystkich i reforma tego sektora jest niezbędna. Prawdopodobnie będzie to reforma najtrudniejsza ze wszystkich jakie PiS przeprowadził i przeprowadza. To lata zaniedbań i ciągłe zmiany koncepcji są tego przyczyną, ale tego typu reforma systemowa jest trudna w każdym kraju. 

Trzeba poszukać ludzi, którzy mają jakąś wizję funkcjonowania służby zdrowia, są autorami publikacji w tym temacie i mogą służyć pomocą. Potrzebny jest też międzyresortowy zespół ludzi wspomaganych przez naukowców i praktyków zarządzania w ochronie zdrowia. Taka reforma musi być po prostu bardzo dobrze przygotowana a jej realizacja naprawdę może potrwać i z osiem a nawet więcej lat. 

Zreformowaliśmy lub w czasie reform są niemal wszystkie obszary funkcjonowania naszego państwa. Zostaje właśnie ochrona zdrowia i podwyżki dla lekarzy czy pielęgniarek są tylko doraźnym rozwiązaniem. 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1602887

Cześć

Piszę w tym temacie bez przerwy. wszyscy jęczą i narzekają, lecz pomysłów nie mają.

 

Nie wiem czy pamiętasz, że trzy miesiące napisałem to:

https://niepoprawni.pl/blog/jazgdyni/medycyna-bez-rewolucji-tylko-dalsze-gnicie

Można zawsze zajrzeć.

Pzdr

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Za zaproszeniem   https://klubdyletantow.blogspot.com

 

 

 

 

#1602895

Czytam Twoje posty zawsze, choć nie zawsze komentuję, ale im więcej głosów o konieczności reformy ochrony zdrowia tym lepiej. 

Pozdrawiam

P.S. Twój wskazany post też czytałem 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1602899

  Witam! U mnie w domu problem kolejek do specjalistów mamy rozwiązany. Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi. Obecnie żona również dawca zasłużony, korzysta ze specjalistycznej rehabilitacji kręgosłupa. Szkoda, że mało jednak osób oddaje honorowo krew. Oczywiście, to nie rozwiązanie problemu lecznictwa w kraju. Pozdrawiam!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1602905

Prawie wszyscy zawodnicy z antypolskiego środowiska antypis, gdy chcą rzucić błotem, wybierają atak na polską służbę zdrowia i najczęściej robią to byle jak, bez żadnej koncepcji. Mówią że jest źle, albo jeszcze gorzej, a zaraz później - "naprawimy", zrobimy coś, aby było lepiej. Czyli nic nie wskazuje na to, że mają plan, choć zarys rozwiązania problemu. Można z tego wyciągnąć wniosek, że systematyczne drążenie tego tematu jest narzędziem czarnej propagandy, zamykanej wnioskiem - będzie lepiej. To starczy na potrzeby propagandy,  żaden sposób nie prowadzi do rozwiązania problemu.

Dlatego ważne są dwie kwestie.
Pierwsza - jakie zagadnienie, jaki problem jest rzeczywiście w Polsce najważniejszy, albo nawet tak, jaki problem powinien być przede wszystkim rozwiązany, aby możliwe było sprawne rozwiązywanie innych problemów. To jest pytanie o hierarchię problemów.
Druga - co konkretnie i jak musi i powinno być rozwiązywane w każdym ze wskazanych w pkt. 1 problemów, i co jest potrzebne, by te rozwiązania były efektywne.  To jest pytanie o narzędzia do rozwiązywania problemów.

Przeprowadzę najkrótszą z możliwych falsyfikacji rozwiązania tego problemu, zadając takie pytanie:
Czy do natychmiastowego rozwiązania problemu polskiej służby zdrowia wystarczy dziesięciokrotne powiększenie finansowania?
Odpowiedź:
Nie, ponieważ fundamentalnym i aktualnym problemem jest po pierwsze brak lekarzy oraz innego wykwalifikowanego personelu medycznego oraz tysiąc innych problemów, których źródłem jest brak lekarzy. Dlaczego nie?, Otóż nie, ponieważ do wykształcenia i wychowania doświadczonego lekarza specjalisty potrzebne jest minimum dziesięć lat, albo i więcej. A więc do rzeczywistego rozwiązania tego problemu potrzebne jest coś około czterech kadencji czterech rządów. Nie mógł tego zrealizować ani rząd PiS, ani nie zdoła tego zrobić rząd POKO, czy jak się ta antypolska koalicja nazywa, która teraz składa tylko nic nie warte propagandowe obiecanki cacanki.

Co robić?
Ano należy zastosować metodę ścieżki krytycznej, na przykład w sieciowym programie typu PERT, stosując do tworzenia harmonogramów do węzłów tej sieci na przykład analizę SWOT. I wtedy otrzymujemy wynik, który podaję jako kilka wniosków:

  1. Do zrealizowania programu naprawy polskiej służby zdrowia, najpierw niezbędne jest rozwiązanie problemu Polskiej Edukacji i Wychowania, ponieważ budowa potrzebnej kadry medycznej może być zrealizowana poprzez sprawnie działający system edukacji i wychowania. 
  2. Wychowanie jest nieodłącznym elementem edukacji medycznej ponieważ jakość służby zdrowia mocno zależy od kwalifikacji etycznych i postaw aksjologicznych kadry medycznej
  3. Program edukacji i wychowania kadry medycznej musi być działaniem wieloletnim i tylko z tego powodu powinien być projektem strategicznym wpisanym w strategię dla Rzeczypospolitej.
  4. Finansowanie strategicznych programów edukacji i wychowania kadr medycznych otwiera sieć powiązań należących do tego samego systemu sieciowego programu PERT obejmującego strategiczny program zrównoważonego rozwoju Polski, dla której powinniśmy uzgodnić cel tego rozwoju, cel który moglibyśmy nazwać polską Racją Stanu 

I WNIOSEK KOŃCOWY - z przedstawionych wniosków wynika, że wyspowe zajmowanie się albo służbą zdrowia, albo edukacją albo gospodarką i zastanawianie się co jest ważniejsze może jest dobre w propagandzie naszego antypolskiego przeciwnika, ale nie jest dobrym drogowskazem. Nie idźmy tym tropem, ponieważ podejmujemy polemikę w przestrzeni wyznaczonej przez totalitarne lewactwo i to jeszcze na ich warunkach. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

michael

#1602913

Bardzo logiczne rozumowanie, dlatego też optuję, żeby powołać międzyresortowy zespół, który wyznaczy cel główny i cele poboczne reformy ochrony zdrowia. Nie można zdawać się tylko na same Ministerstwo Zdrowia, bo jest to zawężanie problemu i nie przyniesie zmian systemowych a te są nam potrzebne. 

Oczywiście , że większe finansowanie ochrony zdrowia czy podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek są tylko działaniem doraźnym. O służbie zdrowia należy myśleć strategicznie, np. cel główny osiągniemy za 10 lat a po drodze będziemy realizować cele poboczne. 

Kiedyś byłem na szkoleniu dla kadry kierowniczej w polskiej ochronie zdrowia. Kurs ten nosił nazwę: "PROJECT HOPE POLSKA – Szkolenie krajowe w zakresie zarządzania opieką zdrowotną (szkolenie kadry kierowniczej wyższego szczebla – 1000 osób w Polsce), Bank Światowy, Harward & Jagiellonian Consortium for Health, Kraków - Toruń" i trwał codziennie przez tydzień. Materiałów z tego szkolenia mam mnóstwo i też książek, które nam "podarowano", więc nie trzeba daleko szukać, bo na szkoleniu były też prelekcje zagranicznych profesorów i kadry menedżerskiej w ochronie zdrowia w innych krajach. 

Kiedyś bowiem pracowałem na wysokim (dyrektorskim) stanowisku w placówce ochrony zdrowia i ten temat bardzo mnie interesuje. 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1602926

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

 Służba zdrowia? Medycyna służy śmierci a nie zdrowiu ! Mordercy w białych kitlach !

W naszej ojczyźnie, Polsce, każdego roku morduje się ponad tysiąc ludzi, gdy ci przebywają w łonie, nienarodzonych dzieci. Każdego dnia morduje się ich pięcioro.

Tak, morduje się, bowiem jest to działanie celowe, intencjonalne. A mordercy w białych kiltach doskonale wiedzą, że w łonie kobiety jest człowiek. Dziecko, które ma przecież pełne prawo do życia. Jak każdy z nas. I jak każdy z nas odczuwa ból, wszystkie bodźce zewnętrzne.

Zatem gdy jest mordowane, a morduje się je poprzez np. wyrywanie kończyn, kolejnych fragmentów ich ciałka, cierpi tak, jak my byśmy cierpieli, gdyby to nas w równie okrutny sposób mordowano. Układ nerwowy, krwionośny, mózg... wszystko to działa. Stąd nie zostanie mu oszczędzony ten ocean bólu oraz cierpienia.

Nie wolno zapominać także o przerażeniu, jakie na nie nagle spada. Oto przez większość czasu śpi, jest spokojne. Odpoczywa. Gdy oto nagle płyn, w którym przebywa, zostaje odessany.

W tym momencie pojawia się niepewność, która szybko przechodzi w przerażanie. Następnie do dziecka w łonie dobiera się przyrząd, który, cokolwiek złapie, nie puszcza. To kleszcze. Łapią, miażdżą i wyciągają.

Dziecko cierpi do samego końca. Bowiem to okrutne narzędzie tortur i śmierci łapie wpierw nóżki. Główka miażdżona jest na samym końcu. Gdy dziecko w łonie jest mniejsze, mordowane jest za pomocą rurki, która wysysa wszystko to, co znajdzie na swojej drodze. I ponownie ten sam szlak cierpienia. Te sama gehenna przerażenia. Dziecko w łonie wyczuwa zagrożenie. Przerażenie w jednej chwili sięga swego szczytu. Stara się uciec. Byle dalej. Byle dalej. Jest przecież bezbronne w konfrontacji z mordercą w kitlu, ale ono tego nie wie. Stąd desperackie próby ucieczki, które przecież nie mogą się powieść. Praca serduszka szaleje. Dziecko się miota, wije. Swoimi nóżkami stara się odepchnąć przyrząd, jaki zbliża się do niego, aby zamordować, wcześniej zadając niewysłowiony ból, bezkresne przerażenie.

I oczywiście dziecko w łonie nie jest ciałem swojej matki.

Nikt z nas nie jest. Dziecko w łonie ma inne DNA. To jest drugi człowiek. I ten człowiek, bezbronne dziecko, ma pełne prawo do życia. Jak każdy z nas. Obejrzyj poniższe filmy. One odmienią Twoje serce. A gdy przejrzysz, otwieraj oczy innym: Dziecko w łonie. Gdy ilekroć ktoś ośmieli się powiedzieć, iż w łonie kobiety nie ma żadnego dziecka, iż to tylko np. „zlepek komórek”, będzie dla Ciebie oczywistym, iż taki człowiek jest albo podły, albo pozbawiony rozumu:

https://www.youtube.com/watch?v=L2SWP32Eeak

Tak przebiega zbrodnia mordowania człowieka, gdy ten przebywa w łonie. Nim zostanie zamordowany, przeżywa prawdziwe tortury strachu, ocean bólu:

https://www.youtube.com/watch?v=sNwduU_E_YE

Ukryta kamera uchwyciła, jak mordercy nienarodzonych dzieci kpią sobie z ich cierpienia oraz śmierci: https://www.youtube.com/watch?v=TGpG8y3JKcc

Uświadom innych. Nie bądź jak większość. Oni wybrali, jak ma wyglądać ich życie. Ma być wygodne. Ma być przyjemne. Oni się urodzili. A inni, którzy są mordowani, gdy przebywają w łonie? Nie, to już ich nie interesuje. Nie bądź jak większość. Większość jest zawsze słaba. Zawsze leniwa. A takie życie szybko się zemści. W Polsce, jak było już wspomniane, morduje się rocznie ponad tysiąc dzieci. Ale każdego roku na świecie to aż 53 miliony nienarodzonych dzieci jest bezdusznie mordowanych. Jest tak dlatego, bowiem ludzie dobrej woli postanowili być bierni. Wybierz teraz, czy chcesz się do nich zaliczać.

https://www.youtube.com/watch?v=hj7zi6Oesw4&feature=youtu.be

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

Verita

#1602922

i w tej sprawie nie mam zamiaru być biernym. Dziecko w łonie matki jest człowiekiem, drugim człowiekiem, innym od matki, nie jest fragmentem jej ciała. Jest to bardzo ważna sprawa aksjologiczna, a której imię jest przykazanie piąte - nie zabijaj. Dlatego w swojej poprzedniej wypowiedzi napisałem, że edukacja lekarza jest ściśle powiązana z jego wychowaniem, ze względu na wymagania moralne. 

Howgh

A więc, daj Boże na II kadencję, ponieważ gdy PiS przegra, to władzę na pewno przejmie koalicja PO, PSL, SLD, Wiosna i strzępki Nowoczesnej, dla których zabijanie dzieci w ciele matki jest samą słodyczą i już im się śni eutanazja, czyli zabijanie dzieci już urodzonych. To jest lewacka koalicja, dla której nieodpowiedzialna  ruja i poróbstwo jest zabawą cywilizacji śmierci.

Taka jest alternatywa. I nie ma innej.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

michael

#1602928

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

N m różncy mędzy zbjnm przz P czy nn bdzw ... PS...tk jk n m różncy w jkm krs swg życ dzck zstj zbt. rgmnt głp...tk PS.

l t mł!

Czy &qt;Wynk wybrów rządzący tż jż znją?&qt; Czy 3 kndydtów z PS w 3 kręgch przd lswnm znł nr lsty 2?

http://dkwsk.pl/ndx.php?ptn=cm_cntnt∓tsk=vw∓d=26046∓tmd=100

l t n wszystk !

Prc nd 447 są w płn zwnswn: &bdq;Strn żydwsk jst skłnn zkcptwć rzsądny pln spłt&rdq; http://dkwsk.pl/ndx.php?ptn=cm_cntnt∓tsk=vw∓d=26047∓tmd=100

Bż chrń Plskę przd PS !

P.S.

tn tr tych &qt;prplskch&qt; tkstów . Krzysztwjw..t tk mękk , mły spkjny trll.

Jg trsk Plskę, gwrn wększśc NP  przypmn m  tę trskę blszwcką, któr 17 wrzśn  przyszł Plsc z pmcą.

Pdbn  nktórzy NP  PS dzłją dl &qt;dbr&qt; Plsk.

Verita

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4
#1602932

współpracującymi z sowiecko-rosyjską agenturą w Polsce!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1602936

która została w 100% zignorowana oraz skwitowana pełnymi nienawiści i pogardy insynuacjami. Cytuję, zainsynuowała pani, a właściwie inkryminowała, że "Nie ma różnicy między zabijaniem przez PO czy inne badziewia ...a PiS...tak jak nie ma różnicy w jakim okresie swego życia dziecko zostaje zabite. Argument głupi...taki PSI" 

Przepraszam, czyj to jest ten psi argument?

Zapewniam panią, pani stanowisko polityczne, wobec przedstawionej przeze mnie alternatywy, cytuję: 

  • Gdy PiS przegra, to władzę na pewno przejmie koalicja PO, PSL, SLD, Wiosna i strzępki Nowoczesnej, dla których zabijanie dzieci w ciele matki jest samą słodyczą i już im się śni eutanazja, czyli zabijanie dzieci już urodzonych. To jest lewacka koalicja, dla której nieodpowiedzialna  ruja i poróbstwo jest zabawą cywilizacji śmierci.
  • Taka jest alternatywa. I nie ma innej.

Taka jest prawda i takie są fakty. Gdy PiS przegra - wtedy zwycięży formacja polityczna cywilizacji śmierci. Występując tak zdecydowanie i z taka pogardą przeciwko zjednoczonej prawicy, jednoznacznie staje pani po stronie koalicji śmierci. To wynika z logiki. A pani nieprzejednana wrogość i pogarda wyklucza nawet częściowe porozumienie w sprawie, chociażby w tym zakresie, w którym się zgadzamy. Reprezentuje pani klasyczny stalinowski gambit, czwarte prawo stalinowskiej dialektyki.  

Jest pani za cywilizacją śmierci razem ze wszystkimi wrogami Polski. Mówi pani jedno, a czyni coś przeciwnego. 

Niech Bóg się nad pani bolszewicką hipokryzją zmiłuje.

___________________________________________________

Postscriptum:
Dzisiaj jest 17 września 2019 okrągła rocznica wkroczenia do Polski sojuszników czarnych żołnierzy Adolfa Hitlera, którzy pod czerwonymi sztandarami Józefa Stalina wkroczyli do Polski. I tego dnia staje pani po ich stronie, po stronie cywilizacji śmierci!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

michael

#1602949

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Bez różnicy jest czy to PiS zabija czy PO czy inne badziewie.. ...czy w tym miesiącu stanu błogosławionego czy w innym...czy po urodzeniu....Tak czy siak wszystkie one reprezentują cywilizację śmierci.

Jestem przeciwna cywilizacji śmierci w każdym wykonaniu... nie tak jak ci z podwójnym morale.

...Jak PO zabija - to źle...jak PiS ...to może być !

Nie jestem po stronie bolszewików...tylko was, dobroczyńców , pod względem "mniejszego zła"  czyli "mniejszego zabijania" można do nich porównać !

Jasne jak słońce !

https://www.youtube.com/watch?v=WckpkDjVpcY

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

Verita

#1602958

jedyne pragnienie

 

by czerwona hołota

dorwała się znów do koryta

to jedyne pragnienie

jakie ma antypolska verita

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

jan patmo

#1602939

Jaki ty jesteś człowieku prymitywny...
Stary chłop, a teksty przedszkolaka...:).

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1603008