Apeluję po raz kolejny: 2 maja winien być dniem wolnym od pracy!

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj
 

Onegdaj Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

 

1 i 3 maja są dniami wolnymi od pracy. 1 maja jest Świętem Pracy a 3 maja Świętem Konstytucji 3 Maja i też rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, jakże jednak innej niż jest dzisiaj. 3 maja to także katolickie święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które zostało ustanowione w 1920 roku i jest obchodzone tylko w polskim Kościele Katolickim jako upamiętnienie ślubów powierzenia Polski pod opiekę Matki Bożej złożonych przez Jana Kazimierza w trakcie potopu szwedzkiego.

 

Mamy więc ciąg rożnych świąt i różnych rocznic w dniach 1-3 maja każdego roku. Z tych trzech dni tylko 2 maja jest dniem roboczym, co wydaje się tak naprawdę niezrozumiałe ze względu na duże znaczenie zarówno naszych barw narodowych jak i docenienia naszej Polonii i Polaków za granicą.

 

W tym roku tak się złożyło, że akurat dzień 2 maja przypada w sobotę, ale przecież z reguły jest tak, że dzień ten przypada w zwykłych dniach pracy. W tym roku również mamy do czynienia z sytuacją szczególną: pandemią koronawirusa, która dość mocno wpłynęła na zwiększenie dni wolnych od pracy w wielu sektorach gospodarki, czy to w formie postojowego, wymuszonego urlopu, pracy zdalnej czy też utraty pracy. Ale przecież epidemia nie będzie trwała wiecznie a ustanowienie 2 maja dniem wolnym od pracy będzie ponadczasowe.

 

Ponadto danie Polakom 2 maja jako dnia wolnego od pracy jedynie usankcjonowałoby jego patriotyczne znaczenie dla polskiego narodu, ale także byłoby dużym ułatwieniem dla pracowników a nawet pracodawców.

 

Bo tak naprawdę ten dzień - jako jeden z tzw. "majówki" – stanowi dość duży problem dla obydwu tych grup zawodowych. Pracownicy gremialnie biorą wolne (chorobowe?) na 2 maja, aby móc np. gdzieś wyjechać z rodziną i znajomymi na "majowe dni grillowania", co wpływa negatywnie na produktywność i wydajność w określonej firmie. Sami też pracodawcy i pracownicy zarządczy firm bardzo lubią takie wiosenne grillowanie.

 

Sądzę, że też makroekonomiczne skutki wprowadzenia dnia wolnego w owym dniu nie wpłynęłoby negatywnie na żadne wskaźniki i współczynniki w naszej gospodarce.

 

P.S.

Nie zapomnijmy dziś wywiesić flag biało-czerwonych

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

http://krzysztofjaw.blogspot.com/ kjahog@gmail.com

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)

Komentarze

Calkiem niezla propozycja bo faktycznie 2 maja to dzien pusty,ale trzeba wziac pod uwage nasza szalona opozycje.Dla nich to jak razenie piorunem,bo co powie bruksela..Zaczna pisac skargi do jewropy moze nawet do Putina i Makreli ze polakom we lbach sie poprzestawialo i nie chca pracowac tylko swietowac.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1628836