W odpowiedzi Uli Ujejskiej

Obrazek użytkownika Jurand
Kraj
Źródło Warszawska Gazeta
 Jadłospis.Stanisław Srokowski." Hodujemy węża na własnej piersi". 
Fragmenty.
 
..." gdy pytam (pedagoga w jednej z prestiżowych warszawskich gimnazjum), czy coś złego stało się w rodzinie, odpowiada, że nie nic złego się nie stało, on też jest zdrowy, ale dręczy go pewna myśl z którą nie może sobie poradzić. Cóż to za myśl, pytam go, a on z opuszczoną głową odpowiada, że nie docenił siły zbrodniczej ideologii Dmytra Doncowa, w którą duża część ukraińskiej inteligencji uwierzyła i utworzyła OUN/UPA, aby wymordować ok.200 tys Polaków. Jakby skruszony, zaczął mi mówić czego sam doświadczył.... "Oto co zobaczył w szafce jednego z uczniów.
.
.."Wyobraź sobie co ja widzę? Zdjęcie polskiej flagi przekreślone mazakiem. Drugie zdjęcie, na którym widnieje Godło Polski, orzeł biały, zbryzgane farbą i poszarpane, a na czoło wysuwa się czerwono-czarna flaga ukraińskich nazistów z czasów wojny i portret Stefana Bandery. Własnym oczom nie wierzę-chwyta się za głowę-. Podchodzimy do ucznia, do którego ta szafka należy, i pytam go co to wszystko znaczy. A on hardo mi odpowiada;-jak to co? to kawałek Ukrainy. Jestem Ukraińcem i trzymam tam narodowe skarby-tak mówi...(..) Tak odpowiada bez wahania- to są nasze symbole. Symbole wolnej Ukrainy. Nienawiszę Polski. Polska okupowała Ukrainę. Moją stolicą jest Kijów, a nie Warszawa. Ale przecież uczysz się w polskiej szkole, w Warszawie? z niedowierzaniem ciągnę.- To chwilowa sprawa. Wykorzystamy was, pokończymy studia i wyjedziemy do swojej ojczyzny-już mówi w liczbie mnogiej.- A poza tym, w jakiej tam polskiej szkole? butnie rzuca.- Niedługo przyłączymy was do Ukrainy. I będziemy wielkim państwem. Mogę panu pokazać mapy, na ktorych wyraźnie widać jak wielka jest Ukraina. A jak przyłączymy Kraków i Warszawę, będzie jeszcze większa....(....)... uczeń na jego oczach wyciągnął z kieszeni niebiesko żółtą opaskę i założył na rękaw. Widzi pan, jestem Ukraińcem.
 
"....demony się odradzają, nie tylko pomniki Bandery na Ukrainie. I jak piszesz w Polsce, na wschodzie, ale teraz widzę, że odradzają się tutaj, pod moim bokiem, w stolicy kraju, w sercu Polski. I to w umyśle dzioecka, bo ten chłopiec ma trzynaście lat...."
 
".... i to nie on sam z siebie zaraził się nazistowską ideologią. Wyniósł ją z domu, może ze środowiska ukraińskiego. Ktoś musiał mu w głowę wbijać, że bandera to wzór i bohater. I, że słowa, ktore wypowiedził jeden z ideologow ukraińskiego nazizmu, Mychiło Kołodziński: Trzeba krwi, dajmy morze krwi, trzeba terroru, uczyńmy go piekielnym (...). Nie wstydźmy się mordów, grabieży i podpaleń. W walce nie ma etyki...."
 
Cały artykuł do przeczytania w Warszawskiej gazecie z 19 grudnia 1014 - 1 stycznia 2015 na stronie 9. Strona pana Srokowskiego ]]>www.srokowski.art.pl]]>. Polecam wszystkim krwawiącym sercom, zaślepionym idiotom mającym historię za nic.
 
Droga Ulo chcesz wierzyć i ściskać się? proszę bardzo, ale ja na wszelki wypadek będę trzymał odbezpieczony, gotowy do strzału postolet bardzo blisko siebie. Seryjnemu mordercy nie można wierzyć. Nie można zdawać się na jego piękne uśmiechy, bo można już więcej się nie obudzić. I proszę nie opowiadaj mi głodnych kawałków o Bandrze, bohaterze ukrainców. Bo to tak jakby opowiadałabyś o wspaniałych wujkach bohaterach swoich krajów - Hitlerze i Stalinie czy też z bliższych czasów - Pol Pocie. Proszę, nie rób ze mnie idioty.
 
Zdaję sobie sprawę, że Ukraina to nie tylko banderowscy naziści, to również porządni ludzie, ale dopuki Ukraińcy będą czcili nazistow z OUN/UPA są niewiarygodni i tak należy ich traktować.
 
A mapę o której wspominał ów trzynastolatek miałem okazję widzieć. Włosy stanęły mi dęba!
5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (28 głosów)

Komentarze

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Ula Ujejska (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Przepraszam, ale na co mi odpowiadasz ?

W odpowiedzi mam wkleić fotkę z hajlującymi Polakami i jakieś drastyczne zdjęcie krzywdzonych Ukraińców - i zapytać czy w oczach Ukraińców zasługujemy na zaufanie ?

Nie, nie zrobię tego. Zapytam tylko: Czemu ma się przysłużyć Twoja notka i ewentualna wymiana ciosów między nami ? Czy powrotowi do dawnych nienawiści polsko-ukraińskich - czy służyć ma ona pojednaniu  między Polakami i Ukraińcami ?

A Niemcom, to rozumiem że już wierzysz ?

Widzisz już swój błąd ? Popełniłeś go nieświadomie czy z premedytacją pisząc swoją notkę ?

Pisałam w swoim wątku jak nas tituszki rozgrywają przeciwstawiając nam historyczne wzajemnie wyrządzne sobie krzywdy. Masz jakis problem z czytaniem dłuższych tekstów by zrozumieć ich sens ?

Nic z tego nie zrozumiałeś - czy rozumiesz to doskonale i uczestniczysz w grze ?

 

Vote up!
10
Vote down!
-13
#1458941

Czy hajlująjcy Polacy to to samo co zgwałcona i przerżnięta na pół ręczną piłą Polka? Czy masz jakieś drastyczne zdjęcia Polaków gwałcących i przeżynających Ukrainki? Jeżeli masz, to pokaż!

Mówisz o pojednaniu. Na jakich i czyich warunkach? Czy na warunkach nazistów spod znaku OUN/UPA? Czy na warunkach tego trzynastoletniego chłopca, bo sam tego nie wymyślił napewno. Nie zapomnij. Ten grzeczny chłoptaś mieszka w Polsce, i ktoś w Polsce nauczył go nienawiści do Polski i Polaków! A może trzeba by jak ten chłopiec chce, oddać ukraińcom Kraków i Warszawę, a sami najlepiej się nawzajem powywieszać?

A teraz tak zupełnie poważnie. Czy nie widzisz kto gra na Ukrainie? Czy nie wiesz kto zaczął grę na Ukrainie? Czy nie dotarło jeszcze do Ciebie, że na wschodzie Ukrainy gra Rosja, a na zachodzie czyli w Małopolsce Wschodniej, Niemcy? Czy Ty sobie zdajesz sprawę z tego, że Twoje "pojednanie" z ukraińcami wszyscy rozgrywający, włącznie z ukraińcami, mają serdecznie w d.......!

Rosji zależy na wschodniej Ukrainie, jej bogactwach naturalnych i przemyśle ulokowanym we wschodniej Ukrainie, nie mówiąc już o połączeniu z Krymem. Niemcom natomiast o to aby szachować Polskę rezunami za wschodnią granicą.  Jeżeli stworzą quasi "wilną" Ukrainę w Małopolsce Wschodniej, to Polska sama wpadnie im w łapy jak dojrzała gruszka. Czy Ty tego naprawdę nie widzisz? Wystarczy popatrzeć i trochę pomyśleć. Po polsku. Zgodnie z Polską racją stanu!

Czy jestem za pojednaniem? Jakim znowu pojednaniem? Z kim mam się pojednywać? Z Ukrainą? Z ktorą? Z tą z Ukraińcami którzy nie mordowali Polaków, a wprost przeciwnie sami byli mordowani przez nazistów z OUN/UPA (80 tys) czy z nazistowskimi mordercami z OUN/UPA? Z tymi pierwszymi nie mamy się o co pojednywać, a z tymi drugimi nie mam najmniejszego zamiaru. Tak samo jak niemieckimi nazistami czy stalinowskimi mordercami.

Zrozum w końcu Ty i wielu innych, że nie mam nic przeciwko Ukrainie. Wprost przeciwnie, uważam, że mają pełne prawo istnieć jako Państwo i budować swój własny Naród, ale jeżeli będą dalej budować swoje państwo na "bohaterach", nazistach z OUN/UPA, to wtedy egzystencja mojej rodziny i mojego Państawa, Polski jest bardzo poważnie zagrożona!!!!!

Rozejrzyj się trochę pio historii. Ile razy Polska i Polacy zostali wpuszczeni w maliny, byli łatwowierni i kochali wszystkich dookoła. Ile to razy było za naszą i waszą wolność, a sami tą wolność tracili. Ile razy nadstawiali karku za innych, a ci inni odpłacali rozrywaniem państwa i śmiercią. Przestań wreszcie wierzyć i pojednywać się. Naucz się zabezpieczać siebie i byt swojej rodziny i Państwa. Zresztą możesz się pojednywać, ale nigdy nie wypuszczaj załadowanego i odbezpieczonego pistoletu z ręki, abyś mogła zabić zanim Ciebie zabiją! I tylko o to mi chodzi! Czy już wiesz o co mi chodzi?

Jeśli jesteś Polką myśl i działaj zgodnie z Polską Racją Stanu, a w Polskiej Racji Stanu nie ma miejsca na pojednywanie się mordecami, gwałcicielami i grabieżcami z nazistowskiej OUN/UPA, chyba że.......

Vote up!
19
Vote down!
-4

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1458944

Zauważyłem po wklejeniu mojego komentarza, że Twój i mój niewiele róznią się od siebie, pomimo tego, że pisząc mój, o Twoim jeszcze nie wiedziałem.

Pozdrawiam

Vote up!
15
Vote down!
-5

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1458947

Odpowiedziałam Ci w moim wątku, więc nie będę tutaj spamować.

Domagam sie jedynie abyś tutaj udzielił prostej odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie.

Czemu ma służyć to Twoje pisanie: Podsyceniu polsko-ukraińskiej nienawiści czy pojednaniu ?

Bo rozumiem, że na inne nie odpowiesz, a dlaczego, to wynika z kontekstu  tego co piszesz. OK.

 

Vote up!
12
Vote down!
-7
#1458962

Ja tutaj nie widzę żadnego "podsycania nienawiści" a jedynie przypominanie o tym, że po stronie zwolenników UPA na Ukrainie, ona wciąż istnieje... ta ich nienawiść.. tylko i aż tyle wyczytałam z tego mądrego wpisu Juranda.

 

pozdrawiam

Vote up!
14
Vote down!
-10

Astra - Anna Słupianek

#1458963

...warunkiem pojednania jest skrucha morderców...podobno potrzebują snajperek w Donbasie...a Ajdar potrzebuje "polskich kobiet":))..."łan łej tiket"

Vote up!
12
Vote down!
-9

http://trybeus.blogspot.com/

#1458964

Szanuję i podziwiam Naród Ukraiński. Naziści z OUN/UPA nigdy nie będą moimi przyjaciółmi. Z Narodem Ukraińskim nie mam o co się pojednywać, a z krawymi bandziorami z OUN/UPA nie mam najmniejszego zamiaru się pojednywać. Chyba, że przyjdą we włosienicy i poproszą o przebaczenie. Wówczas mogę przebaczyć, ale nigdy nie zapomnę!

Vote up!
13
Vote down!
-3

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1459048

Nie o to pytałam - a Ty kolejny raz nie potrafisz przeczytać tekstu ze zrozumieniem ? Nie wierzę :)

Doskonale wiem i Ty także wiesz, co musiałbyś tu napisać, gdybyś odwoływał się do tak szmungo tu odwoływania się do polskiej racji stanu.

Myślałam że jesteś innym człowiekiem - przepraszam za pomyłkę - dlatego w ogóle Ci odpowiedziałam.

Na koniec ...

Nie wiem czy wiesz Jurand, ale w sieci zdecydowana wiekszość komentatorów uważa mój artykuł za bardzo wyważony i bardzo potrzebny w tej nawale nienawiści i łże propagandy putinowskich i niemieckich tituszek - i to od lewa do prawa naszej sceny politycznej. Mnie szczególnie cieszy opinia komentatorów z poza naszego kraju, a szczególnie Ukraińców. Cel swój osiągnęłam: Pokazałam światu, że tu w Polsce, pamiętamy o naszej bolesnej historii i że jesteśmy odporni na manipulacje, podchodząc do problemu z rozsądkiem i zgodnie z polską racją stanu. W dyskusji międzynarodowej obnażył sie także obóz "niemiecki i rosyjski" (połączony nowym "paktem"?) - i wszyscy wiedzą w jakim kontekście geopolitycznym.

PS.
Mam nadzieję, że rozumiesz także, dlaczego w Twoim wątku, nie podejmuję polemiki z chamstwem, łajdactwem, bzdeceniem i z oszczercami ? Jak może wyglądać dyskusja na nasze tematy wymieniając poglądy: Za i PRZECIW, mogłabym dać linka, ale po co ?

Po to by chamstwo poleciało i tam ośmieszać Polskę, by przysłużyć się carom ze wschodu i zachodu ? 

Kury szczać prowadzać możecie a nie bawić się w politykę i jej komentowanie !

Niżej, Jazgdyni opisał Wasz polityczny poziom - to poziom szamba.

Z szambem w normalnym świecie nikt nie dyskutuje, proszę więc więcej nie zaszczycać mnie komentarzami, skoro pozwoliłeś na szmbo w tak ważnym temacie -  i to webec gościa którego imiennie tytułem zaprosiłeś tu do dyskusji.

 

Vote up!
9
Vote down!
-6
#1459084

...z tego żalu w mankiet swojego mentora Targalskiego:))...tylko on jeszcze rozumie takie babcie rewolucjonistki  :))))) herojam SŁAWA HE HE HE!!!!

Vote up!
9
Vote down!
-10

http://trybeus.blogspot.com/

#1459118

 

zdaje się, że macie zbieżne poglądy

http://www.komsomol.pl/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1

Vote up!
7
Vote down!
-3
#1459141

wklej "fotkę z hajlującymi Polakami i jakieś drastyczne zdjęcie krzywdzonych Ukraińców" , jeżeli znajdziesz takie to porównaj je z tym co rezuni robili z polskimi dziećmi, kobietami i mężczyznami. Nie słyszałaś nic o tym?-to Tobie przypomnę. Mieli prawie czterysta sposobów na zamęczanie naszych rodaków na śmierć. Polki całowały rezunów po butach, prosząc by ich nie zamęczali na śmierć. Bawili się wrzucaniem dzieci do płonących domów i stodół, rozrywaniem ich, roztrzaskiwaniem o ściany i nabijaniem na widły. Mężczyznom i chłopcom odpiłowywano nogi i ręce. I robili to sąsiedzi Polaków z którymi ich dzieci bawiły sie od lat. Mąż mordował żonę i swoje dzieci, ponieważ płyneła w nich polska krew. Tak zginęlo 200 tysięcy Polaków, w okrutnych mękach. Dzisiejsi Ukrańcy nie chcą za te zbrodnie przeprosić, ba nawet temu zaprzeczają. Polacy mieszkający we Lwowie i innych miastach boją się mówić poza domem po polsku. Pomoc wysyłana z Polski dla Polaków na Ukrainie nie jest przepuszczana przez granicę, ukraińscy studenci studiujący w Przemyślu za pieniądze Polaków, fotografują sie dumnie z baderowską flagą a Ty chcesz jednać się z tymi ludźmi. Moja Matka opowiadała mi co widziała na własne oczy, gwarantuję Tobie, gdybyś to usłyszała, wyleczyłabyś się z chęci pojednania się nimi. Ukrainka, widząc czego dokonali jej rodacy, powiedziała mojej Matce, że tacy ludzie nie zasłużyli na własną ojczyznę. Należy też pamiętać o tym, że ich "duchowni" zachęcali do tych zbrodni i błogosławili siekiery, noże, widły itd., którymi mordowano naszych rodaków. A ty chcesz porównywać to z jakimś głupim hajlowaniem, przypomnij sobie bajkę Mickiewicza o chłopie i zmiji. Chcesz by ci ludzie dogadali się z Niemcami i zadali nam w przyszłości cios nożem w plecy? Czy masz jakąkolwiek gwarancję, że czegoś takiego nie należy się obawiać, pomimo historycznych faktówi obecnych wydarzeń jesteś gotowa ryzykować?

Vote up!
19
Vote down!
-5

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1458946

Jeśli chodzi o dogadywanie się z Niemcami to przypomnę, że we wrześniu 1939 roku Abwehra usiłowała nakłonić Ukraińców do wywołania antypolskich wystąpień. OUN odmówił. Natomiast dokładnie wiem z kim Niemcy się dogadali bezproblemowo. I z kim zawarli pakt o IV rozbiorze Polski

Vote up!
11
Vote down!
-3
#1458968

...ale już w 41 roku wcale im dogadywanie z Niemcami nie przeszkadzało :))  Batalion „Nachtigall”

 

Vote up!
12
Vote down!
-9

http://trybeus.blogspot.com/

#1458970

a co ma batalion "Nachtigall" tutaj do rzeczy, został użyty niemal wyłącznie do walk na niemieckim froncie wschodnim i to bardzo krótko

Vote up!
9
Vote down!
-4
#1458975

OUN odmówił, ale nie ze względu na jakieś "polskie sentymenty", po prostu rezuny bały się walczyć z regularnym wojskiem, za to we wrześniu 39 roku dopuszczali się wielu mordów na rannych i nieuzbrojonych polskich żołnierzach, co było zjawiskiem masowym i zaplanowanym, wzmiankuje się o tym, w książce "Ludobójcy i Ludzie". Oni zresztą zawsze tchórzyli mając przeciw sobie nawet mniejsze i słabiej uzbrojone oddziały Samoobrony, "najlepiej" im wychodziło mordowanie bezbronnych Polaków. Ktoś wyżej wzmiankował o uczciwych Ukraińcach, którzy pomagali Polakom, znam ten temat, ci ludzie dzisiaj proszą, o nie podawanie ich nazwisk i we wszystkich uczciwych publikacjach na ten temat zmienia się im nazwiska, są dla swego nowego państwa "zdrajcami" (zdradzili przecież UPA ukrywając Polaków) i obawiają się konsekwencji czynów swoich, swoich rodziców i dziadków, ale to oczywiście niedobitki, większość takich Ukraińców wymordowano w czasie wojny, bądź po jej zakończeniu. Polski rząd, przy współudziale tzw "opozycji" odmówił jakiegokolwiek upamiętnienia tych Ukraińców ratującym Polaków, by nie kalać pamięci morderców (szczegóły we wspomnianej książce, która jest owym Ukraińcom poświęcona)... Pozdrawiam!

Vote up!
10
Vote down!
-5
#1459053

...  proszę, to Pakt Ribbentrop - Mołotow

 

A nowy, przeciwko Polsce i Ukrainie właśnie jest dopracowywany . Putin to tylko zbrojne ramię,  które ma wymusić jak kiedyś, naszą i ukrainską zgodę  na kolejne rozbiory.

W Polsce już są tacy którzy to akceptują

 

Vote up!
12
Vote down!
-7
#1458972

Fragmenty większej całości.

 "Były to więc bez wątpienia działania terrorystyczne V kolumny, co w warunkach wojny pozwalało na stosowanie kary śmierci przez rozstrzelanie każdego terrorysty złapanego z bronią w ręku, lub któremu taką działalność udowodniono. Kontrakcje Wojska Polskiego i policji ograniczały się w zasadzie do przepędzenia rebeliantów, czasami po stoczeniu z nimi walki. Z różnych źródeł wynika, że spłonęło po kilka chałup 4 – 5 zbuntowanych wioskach ukraińskich, z których padały strzały do przechodzących oddziałów wojska. Ale nawet w tych wioskach nie było żadnej odwetowej masakry ludności ukraińskiej co w warunkach toczonej wojny świadczy o wysokim morale żołnierza polskiego. W okolicy Stryja 11 września bojówki OUN rozbrajają żołnierzy WP, dochodzi do walk. Nocą z 12 na 13 września bojówki OUN podejmują próbę opanowania miasta. Dywersja został stłumiona przez Wojsko Polskie, a około 40 członków OUN schwytanych z bronią w ręku rozstrzelano, natomiast we wsi Duliby 6 ukraińskich dywersantów z OUN (dane ze sprawozdania OUN). Nocą z 11 na 12 września we wsiach Stawyżany i Oborczyn (Małopolska Wschodnia) bojówki OUN rozbroiły i wymordowały około 500 polskich żołnierzy. Dowódcą jednej z bojówek był były oficer petlurowski Lew Szańkowśkij, późniejszy ukraiński „historyk”. Od 13 do 16 września w miasteczku Rozdół pow. Żydaczów bojówkarze OUN z udziałem około tysiąca zwerbowanych przez nich ukraińskich chłopów z okolicznych wsi oraz z Rozdołu uzbrojonych w broń palną, siekiery, kosy, bagnety, kołki itp. opanowali miasteczko, ograbili Polaków i dokonali kilku mordów, m.in. 6 policjantów i 4 urzędników państwowych. 16 września oddział żandarmerii i policji państwowej z Żydaczowa przywrócił porządek. We wsi Synowódzko pow. Stryj bojówki OUN oraz okoliczni Ukraińcy napadają na pociąg oraz dokonują wielu akcji przeciwko Polakom. Napady mają miejsce także w: Podhorcach pow. Stryj, Truskawcu pow. Drohobycz, Mraźnicy pow. Drohobycz, Borysławiu pow. Drohobycz, Uryczu pow. Stryj, Żukotyniu pow. Turka. W rejonie wsi Majdan pow. Drohobycz 15 września bojówka OUN zamordowała 6 Polaków z Borysławskiego Oddziału Obrony Narodowej.  Napady na żołnierzy polskich nasiliły się od 17 września, po agresji sowieckiej na Polskę. Tego dnia we wsi Dryszczów pow. Brzeżany bojówkarze OUN rozbroili dwie drużyny żołnierzy WP, którzy od strony Złoczowa szukali przejścia przez wieś Koniuchy do granicy, a następnie wszystkich wymordowała w pobliskim lesie, około 20 żołnierzy (Komański..., s 107). We wsi Jasienica Solna pow. Drohobycz otoczyli odpoczywających w stodole 15 żołnierzy WP, zamknęli wrota i podpalili – żołnierze spłonęli żywcem We wsi Taurów pow. Brzeżany: „17 września 1939 r. podczas wycofywania się oddziałów Wojska Polskiego w kierunku granicy rumuńskiej, do wsi Taurów przyjechał 20 osobowy oddział żołnierzy polskich, z 12 wozami taborowymi. Przewozili oni sprzęt wojskowy. Błądzącym żołnierzom zaofiarował pomoc miejscowy Ukrainiec o nazwisku Semko Mowczka „Szalej”, który zaprowadził zmęczonych żołnierzy za wieś do wąwozu, gdzie już czekali uzbrojeni bojówkarze OUN. Rozbroili kompletnie zaskoczonych żołnierzy i wymordowali. Zwłoki zakopano w miejscu mordu, tabor z końmi i sprzętem zagrabiono. Naocznym świadkiem był mieszkaniec Taurowa, Bolesław Kozakiewicz, który przekazał tę informację Bronisławowi Lenartowiczowi. (Lucyna Kulińska: „Preludium zbrodni. Nacjonalizm ukraiński na Brzeżańszczyźnie w latach 1922-1941.”, w: Ludobójstwo OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich. Seria pod redakcją Witolda Listowskiego, Kędzierzyn-Koźle 2012). We wsi Leśniki pow. Brzeżany: ‘W nocy z 17 na 18 IX 1939 roku dowództwo nad Ukraińcami w Leśnikach objął Mikołaj Senyszyn syn Piotra. Razem z Michałem Diakowiczem zorganizowali oni bandę. Wraz z całą wsią (ukraińscy mężczyźni 16-60 lat) wzięli udział w morderstwie na moście w środku wsi, na szosie Brzeżany - Rohatyn. Droga została zastawiona belkami. Każdy przejeżdżający pojazd był zatrzymywany, a pasażerowie, bez względu na wiek i płeć mordowani. Trupy odwożono do lasu; gdzie je zakopano, do dziś dnia nie wiadomo. Pozostałe na drodze 18 trupów w, tym czterech oficerów, po wkroczeniu bolszewików pogrzebał za wsią na cmentarzu wojskowym z r. 1914-1918 Józef Jędrzejewski, z pomocą zamieszkałej w Leśnikach Kseńki Bryk. Przy zabitych były dokumenty, które od Jędrzejewskiego odebrał obecny w Leśnikach Iwan Jacyszyn syn Mikołaja. W tym czasie koło cerkwi w Leśnikach, w kilkunastu chatach stacjonowała policja z Katowic w liczbie 40-50 ludzi. Stwierdzono, że oddział ten w ogóle z Leśnik nie wyruszył. Prawdopodobnie śpiących i kwaterujących w poszczególnych chatach, Ukraińcy wymordowali, a trupy wywieźli do lasu. Oddział powiatowej Komendy PP. z Tomaszowa Lubelskiego, składający się z Komisarza Tadeusza Pławińskiego i pięciu policjantów wymordowano obok mleczarni, z wyjątkiem komisarza, który cudem uciekł. W stodole Michała Grześkowa nocowała rodzina uciekinierów, prawdopodobnie z województwa poznańskiego, w liczbie 6-ciu osób. Śpiących wymordował Grześków z pomocą własnej rodziny. Córka Grześkowa nosiła złoty zegarek i biżuterię zrabowaną pomordowanym uciekinierom. Petryna Mikołaj zabił widłami policjanta przed mleczarnią. Szofer który woził majora Wojska Polskiego, prosił o darowanie mu życia, bo zostawił w domu pięcioro dzieci. Na nic się to zdało. Zamordowano go razem z majorem. U Jaremy na podwórzu, obok posiadłości pana Kolbeka, zastrzelono dwóch oficerów – majora i kapitana. Odpowiedzialny za zbrodnię jest komendant OUN Dmytro Semczyszyn z Wierzbowa. Był on porucznikiem „Siczowych Strilciw” w 1914 roku. W sumie Leśnikach zamordowano około 200 osób głównie narodowości Polskiej. (Kulińska…, jw.).  Nocą z 17 na 18 września we wsi Potutory koło Brzeżan w zasadzce na kolumnę samochodów jadących do granicy bojówka OUN zabiła 32 Polaków a 50 zostało rannych. „W sprawie mordów w Potutorach zeznawała pani „Nina” (pseudonim). W nocy z 17 na 18 września 1939 r. przyniesiono do p. „Niny” na prowizorycznych noszach oficera polskiego por. Ludwika Zwolańskiego z drogi potutorskiej. Porucznik Zwolański (lat 23) jechał samochodem z innymi oficerami. Ukraińcy strzelali do nich z karabinu maszynowego – porucznik Zwolański dostał szereg kul w uda. Rannego przeniesiono do sąsiadki p. „Niny”. Tam opiekował się nim wojskowy lekarz i zabrał go do szpitala powszechnego w Brzeżanach. W tę samą noc na podwórzu p. „Niny” było trzech rannych – dwóch oficerów i jeden żołnierz o nieznanych nazwiskach. Jeden z oficerów ciężko ranny leżał w ogrodzie w kwiatach na leżaku – nie chciał dać się zabrać do mieszkania. Stracił do wszystkich zaufanie, nawet nie chciał przyjąć lampki wina. W dzień zabrano ich na furę do szpitala. W tę samą noc przybyli i nocowali u p. „Niny” trzej oficerowie - dwaj porucznicy i kapitan – starszy pan. Z początku bali się zdrady, nie wiedzieli do kogo przyszli, a później zorientowali się, że są w polskim domu. Kapitan płakał, zeznawał, że Ukraińcy napadli na nich, strzelali z karabinów ręcznych i maszynowych, rzucali ręczne granaty - bomby zapalające na auta i dużo oficerów spaliło się żywcem w tych autach. Grabarz, który ich chował zeznawał później, że musiał „specjalnie duże jamy kopać, ponieważ ręce mieli rozłożone jak na krzyżu” (u ciał zwęglonych nie można było rąk po śmierci złożyć). Jeden z oficerów był trafiony kulą przy kierownicy auta i w tej pozycji został spalony, cały był czarny, tylko miejsce na przegubie ręki, gdzie był owinięty różaniec pozostało białe. Jeden z dwóch wyżej wymienionych poruczników, wziął rower męża p. Niny i rano przed 6-tą godziną pojechał na tragiczne miejsce w Potutorach by zbadać co robią tam dalej Ukraińcy. Otóż widział jak dzicz ukraińska rabowała zniszczone auta i wozy na których jechali uciekinierzy, a którzy zostali pomordowani w bestialski sposób. Okryła ich wspólna mogiła, której wierzchnia warstwa wskutek deszczy jesiennych osiadła i rozmiary tej mogiły były widoczne. Wszyscy ranni oficerowie zostali zabrani do szpitala. P. „Nina” odwiedziła tych oficerów w szpitalu. Leżeli wszyscy pod nr 5. Było ich tam razem 11 ciężko rannych. Jeden z nich, oficer rezerwy – z zawodu nauczyciel około 40 lat, był ranny w głowę, kula wyszła mu nad czołem. Miał żonę i córkę, często wspominał córkę i choć rana zagoiła się - chwilami mówił od rzeczy. Zmarł w szpitalu, pochowany został na cmentarzu brzeżańskim. Najwięcej utkwił w pamięci p. „Niny” oficer z Poznania, wybitnie przystojny, który opowiadał, że jadąc autem w nocy z kolegami widział wokoło łuny. To dzicz ukraińska paliła domy i wsie polskie. Nagle na tej sławnej drodze potutorskiej strzelają do nich, auto stanęło im. Otoczeni zostali przez Ukraińców. W aucie było ich kilku oficerów mieli dwa karabiny, postanowili bronić się. Równocześnie kilkanaście rąk chwyciło za lufy ich karabinów i zaczęło się szamotanie. Jeden z kolegów wyskoczył z auta i od razu został trafiony kulą i padł."

Vote up!
15
Vote down!
-4

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1459050

Czy ty tak automatycznie? Czy nie podoba ci się prawda historyczna i zeznania naocznych świadjków? 

Vote up!
15
Vote down!
-4

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1459062

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

wysoki sądzie, to wszystko z nudów.Pozdrawiam

Vote up!
7
Vote down!
-8

Verita

#1459079

Ówczesny Zarząd Krajowy OUN odmówił wykonania rozkazu wszczęcia antypolskiego powstania, przysłanego z Berlina. Taka jest prawda. To, że niektóre bojówki przystąpiły do antypolskich działań niczego tu nie zmienia.

Vote up!
6
Vote down!
-3
#1459069

Owszem, OUN nie wystąpiłby przeciw uzbrojonemu wojsku, co innego rezać rannych, bezbronnych, słabszych. OUN nie był wówczas jeszcze uzbrojony, a widłami i siekierami, to można mordować dzieci i kobiety, nie zaś wojsko, zwłaszcza polskie, dostaliby łupnia raz dwa, ale może szkoda, że tego powstania nie uczynili, dostali by tak po łbie, że to ich sława gerojom, nigdy by nie zabrzmiało i nie doszłoby do masowego mordowania Polaków. Pozdrawiam

Vote up!
9
Vote down!
-4
#1459071

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

widać inne problemy to pikuś.

Vote up!
6
Vote down!
-7

Verita

#1459076

Pisz! Koniecznie pisz! Czekamy na coś, co w Polsce niepikuśnego! Czytając Twoje wpisu na pewno to będzie coś ciekawego!

Zachęcam!

Vote up!
5
Vote down!
-4

viki

#1459083

Witaj Jurandzie. Czytałeś identyczny niemal wpis żony Sikorskiego Applebaum? (czy jakoś tak się ona zwie), identyczny niemal jak ten wpis, na który odpowiadasz, ten osoby używającej nicka Layla, czy tam UU, jest identyczny i nie wiem za bardzo co chcesz komentować, czy z czym polemizować, przecież to kalka z GW, zobacz, jeszcze zdjęcie feministki z femenu (tfu!) tam ta osoba wkleiła (ta co dostaje kopniaka, zdjęcie jest jeszcze sprzed majdanu, taka manipulacja fotkami femenek) i napisała kompletne bzdury nie znając historii Ukrainy, wszystko to jest jakby napluciem lewaczki na pomordowanych Polaków, ale co ich Polacy obchodzą, dla nich ukraiński szowinizm jest dlatego właśnie piękny, a katolicki polski nacjonalizm, nie mający rąk unurzanych w niewinnej krwi, jest tym co chcą obrzydzić, co ich przeraża. Dziwne rzeczy się dzieją od kilku dni na tym portalu, raz wychwalanie morderców Polaków , którym stawia się dzisiaj pomniki na masowych grobach ofiar, z drugiej walka z Kościołem przy użyciu komunistycznych wzorców, tropienie antysemitów rodem z lewackiego "nigdy więcej" i ten paskudny relatywizm moralny... To nagłe gloryfikowanie zbrodniarzy ukraińskich, mam nadzieje że to nie przejdzie, jeśli tak, równie łatwo jutro od rana do wieczora można będzie gloryfikować innych, komuchów, nazistów i jakaś Layla napiszę, że Polacy też zabijali przecież Niemców i Rosjan, gdy ci napadli na Polaków, bo tak przecież piszą ci pożyteczni idioci, takich używają argumentów, ale przynajmniej w przyszłości nie będą mogli mówić i pisać, że o tym nie wiedzieli... Pozdrawiam Jurandzie (5)... 

Film o tym jak Ukraina powraca do swych "wartości":

https://www.youtube.com/watch?v=v5WrBAWwf_I#t=15

Piosenka dla popierających system III RP w upodlaniu Polaków:

https://www.youtube.com/watch?v=UWEi3KjVTfA

Vote up!
18
Vote down!
-5
#1458943

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika trybeus nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

...że odpisujesz tej koshernej pani...za swojego ostatniego posta zasługuje co najwyżej na solidnego kopa w rzyć..:)

...tak nawiasem, ciekawi mnie to odwiedzanie polskojęzycznych szabesgojów płci żeńskiej w bandyckich oddziałach Ajdar, czyżby nowa perwersja seksualna...obcowanie z prawdziwymi rezunami ??? pozdrawiam 

 

...pałować szabesgoje :))...

Vote up!
12
Vote down!
-14

http://trybeus.blogspot.com/

#1458956

w domu wszystko ok.?

Jak grzebiesz w rozporku to tam tez znajdujesz zyda ?

Vote up!
12
Vote down!
-6

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1458959

...o czym ty myślisz...fuj...cholera gej się przykichał...:))...wara ci od mojego rozporka świntuchu jeden ...

Vote up!
11
Vote down!
-9

http://trybeus.blogspot.com/

#1458960

zadajac to pytanie zrobilem delikatny nietakt - nieuswiadomiony i niepoinformowany, nie wiedzialem o tym , ze tam nic bys nie znalazl

niepotrzebnie takie pytanie zadalem - przepraszam

Vote up!
8
Vote down!
-5

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1459040

mam pytanie, czy w kurniku doszlo do REBEL- i , pazurki stepione a i pioropusz jakis wyblakly,

cos sie tam takiego wydarzylo ?

Vote up!
6
Vote down!
-3

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1459219

To takie świąteczne przesłanie do Pani Uli Ujejskiej - takie wprost od mohera z KK
Jakże miłosierna z Ciebie osoba

Vote up!
11
Vote down!
-6
#1458974

Za zwyczaj każdy mówi za siebie, bo siebie zna najlepiej, a u ciebie występuje problem, wszystko widzisz u innych, tylko nie u siebie. Czas byś stanął przed lustrem, i zobaczył swoje odbicie, może zobaczysz rogi, a może zobaczysz pejsy, tak przyprawiane innym na tym portalu NP

Vote up!
10
Vote down!
-4

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1458976

Zawsze gotowa by czynem wspierać swoich towarzyszy.

Vote up!
9
Vote down!
-3

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1458979

Oni są zaczadzeni nienawiścią do Słowian.

Ukraińcy, Czesi, Polacy - to wielka rodzina SŁOWIAŃSKA. Razem zwyciężymy ruską dzicz! Pały tylko im pozostały! I obgryzanie paznokci z tej bezsilnosci :)

Vote up!
8
Vote down!
-5

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1459151

Pały i nieustane kłamstwa, i spiskowania.

Pozdrawiam

Vote up!
8
Vote down!
-2

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1459153

...bardzo dosadna garść linków, dobra robota :"))..pozdrawiam

Vote up!
13
Vote down!
-9

http://trybeus.blogspot.com/

#1459051

"To chwilowa sprawa. Wykorzystamy was, pokończymy studia i wyjedziemy do swojej ojczyzny-już mówi w liczbie mnogiej.- A poza tym, w jakiej tam polskiej szkole? butnie rzuca.- Niedługo przyłączymy was do Ukrainy. I będziemy wielkim państwem. Mogę panu pokazać mapy, na ktorych wyraźnie widać jak wielka jest Ukraina. A jak przyłączymy Kraków i Warszawę, będzie jeszcze większa....(....)... uczeń na jego oczach wyciągnął z kieszeni niebiesko żółtą opaskę i założył na rękaw. Widzi pan, jestem Ukraińcem. "

To jest cała, bardzo konkretna ideologia, nie jakiś źle pojęty patriotyzm rodziców tego Ukraińca.

Braterska miłość OUN do Polski jest zapewne przyczyną jego postawy. Jak widać, ich plany ewoluują: ukraińscy faszyści chcą nie tylko "Zakierzońkiego Kraju", ale całej Polski.

http://niepoprawni.pl/blog/lotna/braterska-milosc-oun-do-polski

Vote up!
15
Vote down!
-7

Lotna

 

#1459018

Oto klasa przeciwników Ukrainy, przyjaciół Patrii?Astry

 

 

 • @ninanonimowa 18:10:03
  Dramat obu narodów mówisz ?
  Że niby jak? myśmy Ukraińców też rezali?
  Wiesz co? wkurzyłaś mnie... pokazuj sobie ich dramat na swoim blogu !!
  Astra 05.01.2015 18:23:54

 • no cóż
  starej raszpli zarosła szpara to pojechała na ukrainę ją odetkać. wiadomo - banderowiec nawet świni nie przepuści - choćby i pisowskiej.
  czerwony baron 05.01.2015 18:45:46
Vote up!
10
Vote down!
-7

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1459066

Pierwszy przypadek, który pokazałeś jest faktycznie wielkim dramatem dla Narodu Ukraińskiego, bowiem mordowali niewinnych ludzi ci którzy nazywali siebie ukraińcami, podobno walczyli o tą niezawisłą Ukrainę.... mordując całe rodziny ....ukraińskie, te, które nie chciały mieć nic wspólnego z ich mordami, gwałtami i grabieżą. Odwoływały się do najniższych ludzkich instynktów, wyzwalały w ukraińcach najniższe instynkty. Instynkty, ktore stawiały ich poza nawiasem ludzi. To były bestie! Z tego punktu widzenia był to dramat obu Narodów. Narodów mordowanych przez te same bestie w ludzkich powłokach.

Drugi przypadek. Definitywnie prowokacja.

Vote up!
14
Vote down!
-3

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1459078

By wyrzucić z głowy siedzące tam dzikie zmory

Przyznać się do błędu niewielu dzisiaj potrafi

Szybciej z wściekłości kulą w upatrzony płot trafi

Czas się uczyć pokory i rozpoznawać wroga

By nie było za późno , gdy nadejdzie znów trwoga

Bo wróg  włazi z buciorami do Polskiego domu

Choć dzisiaj robi to podstępnie i po kryjomu

Pozdrawiam

Vote up!
11
Vote down!
-1

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1459087