ORPO - Ochotnicza Rezerwa Policji Obywatelskiej

Obrazek użytkownika Anonymous
Kraj

Onet donosi dzisiaj:

 

Trwają prace nad ustawą, która ma dać strażnikom miejskim broń i prawo do przeprowadzania kontroli osobistych – donosi "Gazeta Wyborcza"

Straż miejska, Fot. Marcin Maziej/Onet.pl

Projekt przygotowuje dwunastu komendantów największych polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Według założeń funkcjonariusze mogliby prowadzić obserwację, rejestrować przebieg dokonywanych czynności czy dokonywać kontroli osobistej.

Ustawa dałaby też możliwość nakładania mandatów w znacznie szerszym zakresie niż dzisiaj i stosowania innych środków przymusu – siatek obezwładniających, gumowych pocisków i broni palnej.

  

   Aberracja umysłowa? Diaboliczny plan? Kolejna formacja paramilitarna w służbie… No właśnie? W czyjej służbie? Państwo, które tak konsekwentnie limituje dostęp obywateli do broni – nie tylko zresztą palnej – nagle postanawia tę broń wręczyć kilkunastu tysiącom wyselekcjonowanych obywateli. Bynajmniej nie funkcjonariuszy państwowych. Funkcjonariuszy samorządowych.

   Czy to oznacza, że znicze i tulipany będą teraz sprzątane za pomocą salw? Czy to oznacza doraźne egzekucje niezdyscyplinowanych handlarzy ulicznych i niewłaściwie parkujących kierowców…?

   Strażom Miejskim trzeba jeszcze koniecznie kupić lekkie pojazdy opancerzone, bowiem w konfrontacji z właścicielami terenówek nie mają jak na razie szans. No i jeszcze helikoptery… A na koniec drony bojowe. Po co ruszać dupę z posterunku idąc na patrol, skoro można od razu przypieprzyć rakietą „Hellfire”?

 

PS. Powtórzę swoją starą komentatorską tezę: to państwo zwija się tam, gdzie nie powinno się zwijać. I rozwija tam, gdzie –żadną miarą – nie powinno się rozwijać.

 

 

 

0
Brak głosów

Komentarze

Nazwa nawiązuje do tradycji PRL-u. Ale nie ma się co dziwić: jakie ideały taka tradycja. :)

pozdr
Koteusz
=======
Polacy domagają się prawdy o Smoleńsku!

Vote up!
0
Vote down!
0

Koteusz
=======
Polacy domagają się prawdy o Smoleńsku!

#272572

Nawiązuje też do skróconej nazwy pewnej formacji policyjnej z czasów Republiki Weimarskiej i III Rzeszy... :-)))

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#272575

Trzeba przyznać, że plany dotyczące wprowadzenia podatku kastrującego i uzbrojenie straży miejskich, plany jakkolwiek przypadkowe, budzą niemały niepokój...

Widać władze lokalne dostrzegają w najbliższej przyszłości wydarzenia, które będą wymagać uzbrojenia się w poważne argumenty.

Ci funkcjonariusze to też temat na osobną opowieść.
Ekspolicyjne kadry, które dorabiają sobie do emerytury to można powiedzieć elita.
Regułą jednak jest ludzki odpad, który nie załapał się do pracy w policji. A wymagania dla chętnych do pracy w policji do wygórowanych nie należą...

Obok policji i innych uzbrojonych służb, esbeckich najemników w postaci rozmaitej maści ochroniarzy, teraz jeszcze strażnicy dostaną licencję "double 0" ?

To jeszcze parę miechów i zamiast "Polityka przy kawie", rano, na ekranie plazmy, zobaczymy Bronka z jego leśnymi kumplami w improwizowanym polowym studiu pod Ruską Budą.

Darz bór, `rwa mać....

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#272608

Zgadzam się z zasadnością takiej interpretacji. Ale nawet jeśli uzbrojona i wyposażona w odpowiednie uprawnienia SM nie zostanie wykorzystane w jakimś - możliwym - krytrtium ulicznym, to sam fakt mnożenie takich parapolicyjnych / paramilitarnych formacji jest bardzo niepokojący.

Przypomnę też, że zwierzchnikami (tj. faktycznymi dowódcami) oddziałów SM są prezydenci miast! Jednym słowem, samorządna rzeczpospolita uzbrojona! W pale się nie mieści!

A możliwość wykorzystania takich jednostek do wsparcia działań separatystycznych?! Horror.

Pozdrawiam

PS. A studio polowe - jak się domyślam - nadal jest tam gdzie było. Jednostka przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. ;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#272611