Odebrać Polakom apteki – wojna trwa

Obrazek użytkownika jazgdyni
Gospodarka

Mozolnie odzyskujemy banki, które w pewnym momencie stały się niepolskie. Choć każdy mądry wie, że taka sytuacja jest zabójcza dla suwerennego państwa.

W dużym stopniu zlikwidowano polski przemysł.

Gdyby nie rzut na taśmę w ostatniej chwili odebrano by naszym chłopom ziemię i zlikwidowano by polskie rolnictwo.

Prasa polskojęzyczna już od dawna nie należy do Polaków. Informacją i propagandą rządzą obcokrajowcy.

W takiej właśnie panoramie trwa zażarta walka o polskie apteki, a konkretnie o model polskiej farmacji.

 

- To jest mafia i skorumpowane struktury kryminalne – mówią specjaliści obserwujący polski rynek farmaceutyczny.

- Robimy to wyłącznie dla dobra pacjenta – odpowiadają wynajęci prawnicy, marketingowcy i tłuści biznesmeni, tłumacząc podstępną likwidację polskich, rodzinnych aptek poprzez bezwzględną wojnę cenową. Nieprzypadkowo żaden z nich nie jest farmaceutą. Oni są od biznesu, a nie dbania o zdrowie. Dla nich na pierwszym miejscu jest zysk, a na ostatnim pacjent. Choćby nie wiadomo jak zaklinali, że wcale tak nie jest.

 

Znany mi osobiście "biznesmen", który, jak to u nas jest regułą, dorobił się majątku w niejasnych okolicznościach, bo, przypomnę, ekonomiczny mózg Donalda Tuska – Jan Krzysztof Bielecki kiedyś oświadczył – "pierwszy milion trzeba ukraść", w pewnym momencie zdecydował się na stworzenie sieci aptek. Wkrótce miał już ich kilka. Lecz zbankrutował, bo z farmacją nie miał nic wspólnego. To nie jest prosta maszynka do robienia pieniędzy.

Ciekawy też byłem dlaczego wiceprezes potężnego koncernu, zarabiający kupe pieniędzy, jest jednocześnie właścicielem niegdyś upadłej hurtowni farmaceutycznej. Co do jego walorów etycznych mam poważne wątpliwości.

Więc może poniżej znajdziemy odpowiedź na to pytanie.

 

 

 

 

 

*********

 

Farmacja to potężny biznes. Bodajże ciągle na drugim miejscu na świecie, tuż po przemyśle zbrojeniowym.

No bo jakże nie zarabiać miliardów, jak produkcja jednej tabletki popularnego leku kosztuje jednego centa, a sprzedaje się ją za dolara.

Patrzycie państwo w telewizor i co druga reklama to jest lek, albo jego oszukańcza mutacja – suplement diety. Jakie wielkie miliony przeznacza się na te telewizyjne reklamy? A to tylko niewielka cząstka biznesu.

 

Klasyczny obieg w tym biznesie jest prosty: producent farmaceutyczny wytwarza lek na konkretną chorobę, lub tylko na jakiś objaw schorzenia – na przykład bół, albo nudności. Chory pacjent jest badany przez lekarza i ten w końcu zaleca mu konkretny lek i jeśli jest to lek, którego zgodnie z przepisami nie można nabyć od ręki, doktor wystawia pacjentowi receptę, która, jeżeli jest formalnie poprawna, jest honorowana przez aptekę i farmaceuta sprzedaje ten lek pacjentowi.

Często do tej transakcji dołącza się państwo i jeżeli zapisany lek znajduje się na tzw. liście leków refundowanych, to pacjent z własnej kieszeni płaci tylko pewną cząstkę ceny leku, a resztę dopłaca państwo. Czasami jest to niewiele, lecz w innych przypadkach pacjent płaci tylko 3,20 zł za lek, który kosztuje 3000 złotych.

Aptekarz z kolei zdobywa swoje leki w hurtowniach farmaceutycznych, które kupują je bezpośrednio u producenta, albo w firmach dystrybucyjnych, które leki sprowadzają z zagranicy.

 

Każdy lek będący w obiegu musi bezwzględnie mieć, po przejściu rozlicznych badań, zezwolenie Ministerstwa Zdrowia (MZ)  na oficjalną sprzedaż.

Nie można sobie sprowadzać z Chin choćby najlepszego żeń-szenia i sprzedawać go, jeżeli nie zostanie on przebadany w laboratoriach MZ i nie otrzyma zgody państwa na jego sprzedaż.

Tak samo – wszystkie ogniwa obrotu lekami, czyli po kolei: wytwórnia farmaceutyczna – hurtownia farmaceutyczna – apteka, a także decydujący o wszystkim lekarz muszą mieć wymagane licencje. To nie sprzedaż pietruszki i handlem takim delikatnym, nierzadko zabójczym towarem, mogą zajmować się wyłącznie specjaliści, zasadniczo po wyższych studiach medycznych.

Są to wszystko zawody zaufania publicznego, bo pacjent musi mieć pewność, a sam nie jest w stanie tego sprawdzić, że lekarz mu zapisał, a farmaceuta sprzedał lek, który mu pomoże, a nie przypadkiem zabije.

 

Gdy tak wielkie pieniądze są w obiegu w tych małych białych, różowych, czy niebieskich pastyleczkach, to nie jest zaskoczeniem, że duża grupa ludzi nieuczciwych zwęszyła możliwość łatwego i dużego zarobku nie zwracając uwagi na te idiotyczne przepisy. Tak to więc, przestępstwa farmaceutyczne stały się potężnym biznesem. Warto tu podać, że rokrocznie w samym tylko nielegalnym eksporcie leków z Polski zarabia się 3 miliardy złotych.

Przestępstwa dokonywane są we wszystkich ogniwach obrotu lekami: u producenta, w hurtowniach, w aptekach, a także przez lekarzy.

Jednak najgorsze jest wówczas, gdy wszystkie te elementy – producent+hurtownia+lekarz+apteka stworzą mafijną strukturę, która perfidnie i z wielkim zyskiem okrada państwo i obywateli.

Takie działanie nie byłoby możliwe, albo mocno utrudnione, gdyby rząd, a konkretnie MZ stworzył właściwe zabezpieczenia ustawowe. Jednakże polskie prawo farmaceutyczne jest dziurawe, jak sito, zachęcając wprost do nielegalnych, przestępczych działań osoby nieuczciwe. Zadbali o to lobbyści korumpując urzędników ministerstwa na różnych szczeblach władzy.

Trzyliterowe służby, jak ABW, czy CBA jakoś niemrawo prowadzą tutaj dochodzenia, do prokuratury, jak zwykle trafiają płotki, a samo ministerstwo pod przewodnictwem pana min. Radziwiłła ślimaczy się już rok z naprawieniem prawa.

Więc przestępczy proceder nadal hula pełną parą.

 

Jak taki mafijny układ zarabia miliony? Oto parę najlepszych i aktualnych przykładów z życia:

 

Światowy producent farmaceutyczny o miliardowym majątku i jego polska filia, czy dystrybutor, wprowadza na rynek nowy lek "J." w kuracji cukrzycy. Oczywiście posiada wszystkie zezwolenia i licencje Ministerstwa Zdrowia, lecz o jego prawdziwej skuteczności przekonamy się dopiero za parę lat.

Producent natychmiast rozsyła rzeszę przedstawicieli do gabinetów, gdzie nakłaniają oni, często bezczelnie korumpując lekarzy, do przepisywania tego leku pacjentom.

Jednocześnie tenże producent zaopatruje zaprzyjaźnione sieci aptekarskie (o sieciach będzie dalej) w lek J. po cenie z potężnym dyskontem. W tym konkretnym przypadku, lek J., gdy chce go kupić w hurtowni normalna, nie zaprzyjaźniona apteka, musi zapłacić 170 zł za opakowanie. Tymczasem w mafijnej sieci aptek ten lek jest sprzedawany pacjentowi po 100 złotych!

I nagle rusza lawina. Lekarze gremialnie, zachęceni przez producenta, wypisują tysiace recept na nowy lek, którego, jak wspomniałem, skuteczność jest jeszcze nieznana, jednocześnie informując chorych, że lek J. można kupić za dobrą cenę właśnie w sieci aptek XYZ.

A gdy biedny schorowany człowiek uda się do swojej najbliższej apteki dzielnicowej, która nie jest w sieci, to dowiaduje się, że kosztuje on 170 zł + marża, powiedzmy minimalna 4%, czyli 176 zł.

Oczywiście nie kupi. Wsiądzie w autobus. Pojedzie pod szpital do apteki XYZ i kupi lek za 100 zł.

I stwierdzi, że do swojej apteki pod domem nie ma co chodzić, bo mają ceny z sufitu i najprawdopodobniej kradną bezczelnie. Tak to działa. To stuprocentowa prawda prosto z życia w dniu dzisiejszym.

 

Albo inny przykład:

Rząd "dobrej zmiany" zdecydował, że Polacy o wieku 75+ powinni mieć leki za darmo. Oczywiście nie wszystkie, tylko na receptę i ze specjalnej rządowej listy.

Staruszka udaje się do pana doktora, a ten, o czym ona nie wie, jest członkiem skorumpowanej, mafijnej struktury. Lekarz, dobry człowiek, pełen współczucia przypisuje leki na recepcie. Na jednej może umieścić pięć pozycji, czyli pięć różnych leków. Ordynuje więc on cztery bezpłatne leki z listy 75+ oraz jeden pełnopłatny, często, gęsto, kompletnie niepotrzebny. Lecz skąd pacjent ma o tym wiedzieć? Jednakże tak się składa, że ten jeden lek jest niezwykle tani w aptece sieci XYZ, a drogi w pozostałych. Więc nie zrealizuje on recepty w 4/5 bezpłatnej w swojej aptece za rogiem, bo jeden lek, za który musi zapłacić, jest tu drogi. Jedzie więc do XYZ by stanąć w wielkiej kolejce ludzi, nie zdających sobie sprawy, że kupują u gangsterów okradających nas wszystkich.

Tak samo zresztą jest z refundowanymi lekami dla wszystkich. Zgodnie z ustawą, leki refundowane, w całej Polsce mają taką samą cenę. Więc dla pacjenta, który ma receptę z lekami refundowanymi, jest absolutnie wszystko jedno, w jakiej aptece kupi te leki. Wszędzie zapłaci tyle samo. Jednakże skorumpowany lekarz na recepcie dopisze do leku refundowanego lek pełnopłatny, choćby głupi Acard, niby na serce, który w typowej aptece jest p około 11 zł, ALE w aptece sieci XYZ jest tylko po 4 zł i z tego powodu większość pacjentów podąży do sieci.

 

Dziesiątkami takich przykładów, jak nielegalny, lub choćby na granicy prawa dzięki sprytnej ustawie farmaceutycznej, obrót lekami, mogę tu państwa zasypać.

 

Cały ten wielki i niezwykle intratny rynek farmaceutyczny, jest od samego momentu transformacji, niezwykle kulawy, kryminogenny i skażony bezczelnym łupiestwem zadekretowanym przez pana Balcerowicza (i jego asystenta Petru).

Za komuny wszystko to było państwowe.

I nagle, na początku lat dziewięćdziesiątych, pani kierownik apteki, dosłownie za darmo stawała się jej właścicielem.

A rozliczni, znakomici producenci, te różnorodne państwowe Polfy, stawały się prywatnymi fabrykami, prawdziwymi kurami, znoszącymi złote jaja.

To pan Jerzy Starak, który już za komuny założył firmę Comindex, po zakupie Polpharmy, warszawskiej Polfy i lubelskiego Herbapolu wylądował na czwartym miejscu najbogatszych Polaków.

Kazimierz Herba, właściciel firmy farmaceutycznej Neuca, dawniej Torfarmu, będącej największym dystrybutorem leków w Polsce, jest tylko na 38 miejscu wśród najbogatszych w Polsce.

Gdy przeglądamy słynną listę Forbesa stu najbogatszych w naszym kraju, to znaleźć w niej można jeszcze wiele osób związanych z farmacją.

Nawet były prezydent Kwaśniewski, współpracując ze śp. Janem Kulczykiem, był zaangażowany w coś, co się później okazało sporą aferą, mianowicie w Laboratorium Frakcjonowania Osocza – niezwykle intratny farmaceutyczny biznes.

 

Tymczasem byli kierownicy aptek, którzy nagle stali się ich właścicielami (choć uczciwie trzeba przyznać, że niektórzy je kupili), a którzy, jak to się mówi byli niepruderyjni, agresywni i nie liczyli się z etyką zawodu, zmieniali się z doktora Jekyll'a w mr Hyde'a i przestawali być prawdziwymi farmaceutami z misją społeczną i stawali się biznesmenami nastawionymi tylko na zysk.

Zaczęli organizować sieć własnych aptek, co samo w sobie nie jest zjawiskiem nagannym, czy amoralnym, pod warunkiem, że nadal będzie się przestrzegać uczciwych, rynkowych reguł gry. Niestety – tak jednak nie było.

 

***************

 

Parę dni temu Telewizja Trwam, w swoim bardzo wartościowym programie "Rozmowy niedokończone" (11.01.2017  http://www.tv-trwam.pl/film/rozmowy-niedokonczone-11012017 ) przedstawiła sytuację polskiego aptekarstwa.

Na przeciwko siebie usiadło dwóch czynnych farmaceutów, pełniących różne funkcje w organach nadzorczych i reprezentujących interes polskich aptekarzy i dwóch nie-farmaceutów, w moich oczach gości, o aparycji podmoskiewskich mafiosów, reprezentujących wielkie sieci apteczne.

Zdefiniowano na początek, jak mylne są określenia: model aptek zamknięty i model otwarty. Zamknięty to taki, który dopuszcza do posiadania aptek wyłącznie farmaceutów, czyli osoby zaufania społecznego i jaki istnieje w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii i wielu innych krajach.

Model otwarty to taki, w którym aptekę może założyć sobie praktycznie każdy. Znany mi jest w Gdyni przypadek, gdy pewien wozak, czyli przedsiębiorca w transporcie konnym, posiadając dom w atrakcyjnym punkcie, uruchomił w nim aptekę, a następnie w ramach marzeń o awansie społecznym, ubierał biały fartuch i dyrygował zespołem swojego personelu.

Model otwarty doprowadził w rezultacie do takiej sytuacji w Norwegii (co obserwowałem osobiście), że w ciągu dziesięciu lat, wszystkie apteki zostały przejęte przez trzy wielkie sieci, międzynarodowe korporacje, tak silne, ze rząd tego państwa ma doprawdy mało do gadania w obrocie lekami.

No więc, gdzie sens tu i logika? Model zamknięty to taki, w którym jest około 10 tysięcy niezależnych aptekarzy, a model otwarty, gdy na końcu procesu są trzy... pięć wielkich sieci, które rządzą i dzielą i którym państwo nie podskoczy.

 

Jednakże ci dwaj panowie o nieciekawych sylwetkach i nie będący farmaceutami, z programu TV Trwam, z całej mocy lobbują i naciskają, by Polskę przekształcić w kraj, w którym wszystkie apteki, jak wszystkie gazety, będą należały do paru potężnych sieci, które, nie państwo, nie MZ, będą decydowały o rynku leków w kraju.

To nie jest działanie, które dopiero co się zaczęło. To trwa od dawna, a przez minione 8 lat władzy PO+PSL było o tym cicho, bo liberałom to bardzo pasowało. Poza tym teraz już dobrze wiemy, że był to rząd afer, korupcjogenny i kryminogenny. To oni właśnie stworzyli te różne boczne furtki i sprytne triki prawne, przez które wycieka z kraju leków za 3 miliardy, zamiast trafić do potrzebujących obywateli.

 

A na rynku aptecznym trwa wojna. Najgorsza jest wojna cenowa. W rezultacie codziennie zamyka się, bankrutują, trzy małe rodzinne apteki.

Pojedynczy aptekarz nie ma najmnieszych szans, by konkurować z potężną, bogatą siecią, stosującą wszelkie gangsterskie metody, jak dumping, uprzywilejowane warunki zakupu, zabroniona reklama, nieuczciwą konkurencję, czy korumpowanie i nielegalna współpraca z lekarzami.

 A absurdalne przepisy utworzone przez Ministerstwo Zdrowia są takie, że gdy masz swoją skromną aptekę osiedlową, to sieć, jeśli ma tylko ochotę, dostaje pozwolenie i otwiera swoją aptekę dwa domy dalej i wystarczy pół roku, by wykończyć ciebie ekonomicznie.

To jest tak, jakbys chciał handlować w małym sklepiku spożywczym tuż obok Biedronki.

 

No dobrze, powie ktoś, zazwyczaj bez dostatecznej wiedzy i wyobraźni, ale dzieki sieciom pacjenci mają tańsze leki!

To prawda. Mają tańsze, tylko, jak długo? Toczy się wojna cenowa i leki są tanie nie po to by pacjent miał lepiej, tylko po to, by zrujnować konkurencję. Małych, rodzinnych aptekarzy.

Gdy w Norwegii sieci opanowały już wszystkie apteki, to ceny leków poważnie wzrosły. Bo sieci pracują tylko i wyłącznie dla zysku. Obca jest im idea działania dla społeczeństwa.

Tak więc, twierdzenie, że apteki sieciowe gwarantują tańsze leki, to mit! Gdy już zdobedą monopolistyczne pozycje, to będą dyktowały ceny, jakie będą chciały. I proszę uwierzyć – wszędzie, gdzie sieci opanowały rynek, ceny w końcu drastycznie wzrosły.

Czy ktokolwiek widział lub pamięta, by ceny prądu w Polsce dla indywidualnych odbiorców zmalały, gdy mamy w Polsce dokładnie trzech monopolistów dystrybucji prądu elektrycznego?

 

***********

 

Wiem o tym na pewno, że premier Jarosław Kaczyński, konserwatysta i wyznawca sprawiedliwości społecznej jest zwolennikiem modelu aptek rodzinnych, będących własnością aptekarzy – farmaceutów.

A minister zdrowia Konstanty Radziwiłł dostał od Pani Premier polecenie opracowania nowej ustawy farmaceutycznej, która zlikwiduje wszelkie, sprytnie pochowane paragrafy pozwalające na korupcję i okradanie państwa i obywateli. Ustawy, która pozwoli na swobodny rozwój aptek rodzinnych i zlikwiduje na zawsze nieuczciwą konkurencję. Tak, jak jest w Niemczech, Francji, Włoszech, czy Hiszpanii.

Mija rok, a wyczekiwanej ustawy farmaceutycznej nie ma. Kolejne 3 miliardy złotych państwo straciło za wyeksportowane leki.

Otwierają się kolejne sieciowe apteki. Powstają apteki – słupy, nie dla pacjentów, tylko w celu lukratywnej redystrybucji leków za granicę.

W centum Gdyni, powiedzmy licząc od Dworca Głównego, do Urzędu Miasta, powstały nowe dwie apteki. Co z tego, że jest już na tym obszarze 30 (trzydzieści!) aptek. Urzędnikom miasta i nadzorowi farmaceutycznemu to nie przeszkadza, że apteki są obok siebie, w sąsiednich kamienicach.

Taki jest wolny rynek w rozumieniu małego Jasia.

 

**********

 

Żeby nie było, że ja jestem gościem z ciemnogrodu z czarnym podniebieniem, który nie chce, by aptekarze się bogacili i rozrastali. Rozwój jest przecież głównym celem kapitalizmu.

Wszystko w porządku, tylko mój rozwój nie może być katastrofą dla mojego kolegi, albo sąsiada.

Lecz niestety, życie udowadnia, że zazwyczaj w końcu zwycięża chciwość, pazerność i chęć bogacenia się za wszelką cenę.

 

Na koniec podam taki lokalny przykład z Trójmiasta.

Gemini – malutki rodzinny interesik aptekarski założony w roku 1990, dzięki obrotności, sprytowi i bezwzględności dwóch kolesi w chwili obecnej jest posiadaczem 31 stacjonarnych aptek w atrakcyjnych punktach pomorza, oraz portalu sprzedaży internetowej leków. Nieźle prawda? Lecz co zazwyczaj robi Polak, gdy osiągnie taki poziom rozwoju? Otóż sprzedaje swój biznes, w tym wypadku sieć aptek, międzynarodowemu rekinowi, firmie z gatunku funduszu private enqity – Warburg Pincus siedzibą w Nowym Jorku.

I oto już 31 aptek na Pomorzu należy do Amerykanów, a nie polskich farmaceutów.

 

Dlaczego o tym wspominam?

Ponieważ wielu dziennikarzy i nierzetelnych publicystów twierdzi, że ponad 96 procent sieci aptecznych jest w polskich rękach. Głupota, czy świadoma bzdura?

Nawet portal niezależna.pl to podaje.

To ja się pytam, co robią w Polsce takie międzynarodowe podmioty gospodarcze jak Dr. Max, BRL Center, Grupa Kapitałowa Penta, czy nawet litewskie Euro – Apteki? Przyglądają się polskim aptekom? Nie, oni skupują na potęgę.

Oto przykład:

"Do UOKiK wpłynął 5 stycznia wniosek o przejęcie przez BRL Center – Polska z siedzibą we Wrocławiu kontroli nad dwoma spółkami RBW Pharm siedzibami w Kluczborku, Apteką „Pod Wagą” Bartosz Fiołka Sp.j. z siedzibą w Kępnie, Suplemed Sp. z o.o. z siedzibą w Kobylej Górze, Many Farm Sp. z o.o. z siedzibą w Kobylej Górze, Elite Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Ostrzeszowie i Apteką pod Korona Krotoszyn Sp. z o.o. z siedzibą w Krotoszynie..." [ http://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/wlasciciel-aptek-dr-max-i-fundusz-penta-chca-przejac-kilka-spolek-aptecznych-w-polsce,139296.html  ]

 

Wniosek z tego taki: podobnie, jak to się dzieje z polskimi wielkopowierzchniowymi sieciami spożywczymi, gdzie ostał sie chyba juz tylko "Piotr i Paweł", a padły BOMI, a całkiem niedawno Alma, polski kapitał jest za mały, by konkurować z międzynarodowym. W rezultacie na rynku pozostały tylko wielkie międzynarodowe sieci.

Identycznie będzie z sieciami polskich aptek. Tak, jak to podałem na przykładzie sieci Gemini. Nie minie parę lat, a w Polsce pozostaną tylko sieci międzynarodowe aptek. A jeszcze po paru latach przekształceń, powstaną trzy, cztery wielkie sieci i państwo polskie nie będzie miało nic do gadania, a farmaceuci staną się tylko korporacyjnymi pracownikami najemnymi.

Tak oto rozwali się kolejny polski sektor mogący promować budowę naszej klasy średniej.

 

Nie miałbym żadnych nadziei i złudzeń, gdyby nadal u władzy była ekipa Tuska. Prawdopodobnie wszystko by kuz było pozamiatane.

Lecz wiem, że Jarosław Kaczyński jest zwolennikiem aptek w rękach polskich aptekarzy. Dlatego ciągle nadzieję mam.

Tyle tylko, że minister Radziwiłł i jego ekipa nie ma co zwlekać i ostro zabrać się do roboty.

Oto fragment Manifestu Aptekarzy Polskich, jaką opublikowała Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie:

 

" [...]Nie jesteśmy w stanie konkurować z wielkim biznesem, który atakuje i niszczy nasze apteki,

korzystając z braku prawnych zabezpieczeń. (...) Tracimy kontrolę nad rynkiem, oddajemy go w obce ręce, tracąc tym samym kluczowe ogniwo systemu ochrony zdrowia, a zarazem narodowej gospodarki.

- Dostrzegamy postępującą degradację naszego zawodu, jego zasad, praw i obowiązków, szczególnie w sieciach aptek, gdzie suwerenność zawodu jest nagminnie ograniczana. Dostrzegamy spychanie nas, farmaceutów, do roli ekspedientów -oceniają farmaceuci i dodają:

- Dostrzegamy rażący brak politycznej woli i działań zmierzających do zabezpieczenia racji stanu, interesów pacjentów, farmaceutów i gospodarki.

Aptekarze przedstawiają 10 postulatów:

1. Odpowiedzialnej polityki Ministerstwa Zdrowia, reprezentującej interesy polskich pacjentów i polskich aptekarzy.

2. Jasnych i niepodważalnych przepisów, których sens nie będzie wypaczany przez urzędników.

3. Utrzymania własności aptek w rękach polskich farmaceutów.

4. Powstrzymania niekontrolowanego wzrostu liczby aptek.

5. Ograniczenia rozrostu sieci aptek, które pozostając w rękach komercyjnych spółek mogą paść łatwym łupem kapitału zagranicznego.

6. Sprzyjania zawodowej suwerenności farmaceutów zarówno w sferze prowadzenia aptek, jak i wykonywania pracy zawodowej.

7. Zagwarantowania możliwości stałego zaopatrzenia aptek w leki ratujące zdrowie i życie, zgodnie z potrzebami naszych pacjentów.

8.Uregulowania zakresu kompetencji farmaceutów i techników farmaceutycznych, zapewnienia warunków kształcenia i doskonalenia zawodowego.

9. Jasnego uregulowania kompetencji i skierowania działań inspekcji farmaceutycznej na lek, a nie miejsce jego oficjalnej dystrybucji.

1o. Uwzględnienia naszego udziału przy podejmowaniu wszelkich decyzji nas dotyczących. "

[ http://www.rynekaptek.pl/marketing-i-zarzadzanie/postulat-utrzymania-wlasnosci-aptek-w-rekach-polskich-farmaceutow,9450_1.html ]

 

Dodam na koniec – nie ma na co czekać! Proces upadku, jak to modnie obecnie mówić, jest niesłychanie dynamiczny. Zwolennicy aptek sieciowych czując niebezpieczeństwo, zintensyfikowali swoje działania.

Ci, co kradli – kradną bardziej. Ci co kombinowali – kombinują w dwójnasób.

A skorumpowani urzędnicy, czy lekarze wyciągają lepkie łapki, by jeszcze na koniec coś skorzystać.

 

 

.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:15)

Komentarze

ze pan Prezes wydaje sie wierzyc, ze wystarczy obsadzic stolki ludzmi uczciwymi i zaufanymi, aby sytuacja sie poprawila.

Byc moze, ze kilku urzednikow ministerialnych ( w tym wypadku w Ministerstwie Zdrowia) jest uczciwych i nieprzekupnych - ale juz nie mozna tego powiedziec o wszystkich urzednikach "zamieszanych" w sprawe, a tym bardziej o lekarzach, farmaceutach i ludziach pracujacych w "branzy".

Sa oni w stanie(jak widac) skutecznie blokowac wszelkie zamiary zmian na lepsze - a w miedzyczasie konkurencja sama sie wykruszy...

Czy Panstwo nie powinno (w tak waznej i strategicznej dziedzinie - jak zaopatrzenie obywateli w leki) nie powinno tutaj interweniowac? Pewnie powinno - zwlaszcza w przypadku cen lekow refundowanych (bo jak ktos placi pelna cene - nic nikomu do tego, jest to kwestia umowna). Interwencja panstwa w ustalaniu cen lekow refundowanych powinna polegac na oglaszaniu przetargow na dostawy tych lekow przez producentow - poczym na ustalaniu stalej marzy dla hurtowni i aptek (niestety - biurokracji nie da sie w pelni uniknac).

Proste, jasne i bez mozliwosci oszukiwania - konkurowac apteki moga wtedy cenami lekow nierefundowanych i  suplementow.

Za proste - jak na mozliwosci polskich urzednikow? Zapewne tak - bo daje wszystkim rowne szanse, a jak to w zyciu bywa: sa rowni i rowniejsi...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

mikolaj

#1530335

Witaj

To jest skomplikowana sprawa i dosyć głęboka. Pisałem o tym zresztą w innych tekstach. Tu nie chodzi o jednego, czy drugiego urzędnika, tu chodzi o całość - system i powszechną atmosferę bylejakości, lekceważenia prawa i przymykania oka na drobne świństwa. Pięknie to widać w zeznaniach prokuratorów i sędziów przed komisją ds. Amber Gold.

Ciągle jeszcze wielka rzesza urzędników, począwszy od ministerstw, poprzez różne urzędy, aż do gminy, nie zdecydowała się na zmianę paradygmatu "ciepłej wody w kranie" na dura lex, sed lex.

A co do dystrybucji leków, to caly system jest generalnie do d., niesłychanie ułomny i niesamowicie rozrzutny. Podam przykłady, których jestem świadkiem. W USA często dystrybucją wielu leków zajmują się sami lekarze. Jak to wygląda? Powiedzmy lekarz domowy, zwany u nas lekarzem pierwszego kontaktu, ma magazynek z podstawowymi lekami, w tym np. z popularnym antybiotykiem o szerokim spektrum. I gdy u pacjenta stwierdza infekcję, to narzuca kurację, np 7 dni, 3 razy dziennie po jednej tabletce co 8 godz, plus dwie tabletki na start. Odlicza więc z dużego pojemnika 22 pastylki, pakuje je do papierowej torebki, na której pisze instrukcję użycia. Nie marnuje więc niepotrzebnie ani jednej pastylki.  A u nas to samo sprzedaje się na listki, powiedzmy po 30 tabletek, więc widać, że od razu 8 tabletek pójdzie do kosza.

W Wielkiej Brytanii zazwyczaj recepty nie da się natychmiast zrealizować. Zostawia się ją i prosi się o odbiór za np. 4 godziny, albo i jutro. W ten sposób nie narzuca się aptekom koniecznosci magazynowania ogromnej ilosci różnorodnych leków. Z których nierzadko, wiele się przeterminowuje.

Polscy pacjenci z powodu wojny cenowej, która się toczy, są rozpaskudzeni, domagają się leku natychmiast i najlepiej za darmo. Tego nie było nawet na początku lat 2000-cznych. Świadomie zepsuto sytem i zepsuto ludzi.

Dlatego tak trudno jest teraz odbudować.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1530373

Przyczyna zas balaganu jest dosc oczywista: zbyt duza ilosc aktow prawnych (czesto wykluczajacych siebie nawzajem) uchwalanych przez Sejm i wydawanych przez Ministerstwa. Obecny rzad... przebil wszystkie poprzednie przez ostatni rok: podobno wydano okolo 50 tys stron roznego rodzaju ustaw i rozporzadzen...

Prawo tak skomplikowane zawsze bedzie obchodzone lub interpretowane w najrozniejsze sposoby - i tylko duzym firmom i korporacja, ktorych stac na utrzymywanie sztabu prawnikow - jest to na reke.

Co do aptek - wydaje mi sie, ze moj pomysl: negocjacji i ustalania cen lekow refundowanych przez organy panstwa jest zupelnie na miejscu: stwarza wszystkim podmiotom na rynku jednakowe warunki.

Co do lekarzy w USA (mieszkam tu prawie 20 lat) to nie jest tak, ze lekarz ma "magazynek z podstawowymi lekami" - lekarz posiada troche roznego rodzaju reklamowek dostarczanych darmowo  przez producentow lekow, co najwyzej na glebokiej prowincji lekarz czesto jednoczesnie jest wlascicielem podrecznej apteki.

W praktyce w miastach nie ma prywatnych aptek (USA) - sa tylko sieciowe (CVS, Walgreens, Wal-Mart i inne) a ceny lekarstw sa podobno jedne z najwyzszych na swiecie , choc trzeba przyznac, ze np. ceny wielu generykow sa... nizsze niz w Polsce. Przepisany przez lekarza lek (na recepte) jest w USA (jak i w Wlk. Brytanii) pakowany indywidualnie dla konkretnego kilenta - jednak czeka sie nie dluzej niz 15 min do pol godziny.

Stety: nie choruje zbyt czesto, moze dlatego nie orientuje sie jak dziala system doplat do lekow (ubezieczenia), ale to dosc skomplikowana sprawa - zwlaszcza z Obamacare... 

Trudno sie dziwic pacjentom, ze chca lekow szybko i za najmniejsza cene - natomiast dziwie sie troche, ze w Polsce nie dziala (lub dziala slabo) korporacja zawodowa farmaceutow - bo to wlasnie taka korporacja powinna zadbac o dobro farmaceutow i ich klientow: przeciez zadna apteka nie moze dzisiaj funkcjonowac, jesli nie zatrudnia fachowca po studiach...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-6

mikolaj

#1530426

Nie wiedziałem Mikołaju, że mieszkasz w Stanach. Tak jesteś na bieżąco, jakbyś był na miejscu. Ciekaw jestem w którym stanie przebywasz?

Stany są wielkie i różnorodne, I różna jest tez opieka medyczna. Znam co nieco, od Alaski po Florydę i od Bostonu po San Diego. I wiem, jak wielkie sieci zniszczyły farmację. Ciekawa jest też rola FDA, bo czasm się wydaje, że zezwolenia dla leków są dla wielkich korporacji, a już nasze europejskie nie mogą się przebić.

Bałagan w przepisach to fakt. Czasami mam wrażenie, że komuś specjalnie na tym zależy. Tu jest kupa roboty do zrobienia.

Usiłowaliśmy tworzyć oddolnie rzeczywistą korporację farmaceutów. Jak można mniemać, to w większości kobiety. Często naiwne kobiety. Więc nic dziwnego, że zostaliśmy oszukani i okradzeni przez szubrawców, któży teraz są właścicielami największych sieci i bezwzględnie zwalczają małą konkurencję.

Czy ustalanie cen leków refundowanych ma sens dla pacjentów? Dla wydatków państwa tak, lecz dla indywidualnych obywateli nie. Wszyscy powinni płacić tyle samo. Ważna natomiast jest lista leków refundowanych. Ciągle w Polsce jest za uboga.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1530462

Mocno posiwiałeś! Kamizelka jednak ta sama co na starym zdjęciu.

Przepraszam za robienie sobie jaj z pogrzebu. Mam prawo - kuzynka jest aptekarką we Wrocławiu. Trzy apteki (jeszcze).

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0


#1530362

Witaj

W męskiej lini mojej rodziny zaczyna się siwieć bardzo wcześnie, ale potem to się zatrzymuje, więc nigdy nie dochodzi się do białej czupryny. Zakola się tworzą, ale nigdy łysina. To tak a'propos.

Trzy apteki kuzynki to kupa pracy. Jak ma siły i energię, to czemu nie?

Moją ideą jest natomiast posiadanie jednej apteki, ktora jest w stanie utrzymać rodzinę na poziomie klasy średniej (kiedyś założyłem, że to powyżej 8 tyś netto). I tak jeszcze było do końca ubiegłego wieku.

Teraz apteki rodzinne, pozasieciowe są niszczone ze wszystkich stron.

Już po opublikowaniu tego tekstu, gdański Nadzór Farmaceutyczny zapowiedział zwyczajową kontrolę.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1530374

Były czasy gdy kuzynowie musieli mieć też hurtownię, bo wrocławski Cefarm (?) usiłował wygryźć niewygodnych. Hurtownie musiały mieć indywidualne papiery dopuszczenia leku na polski rynek, choć inny podmiot już dawno takie dopuszczenie miał. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0


#1530384

To jest wszystko jedna sitwa.

To smutne, ze u nas natychmiast, tam, gdzie gruba kasa, wyrasta struktura mafijna.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1530386

Dzięki Ci, że zechciałeś się zająć tym tematem. Jest on bowiem zbyt ważny dla nas, by przejść obok niego obojętnie.

Jak sam widzisz i doświadczasz, - sprawa dystrybucji leków jest smacznym kąskiem dla mafii farmaceutycznych. Tak dalej być nie może!!! Czekam na konkretny ruch ministra Radziwiłła, który jak najszybciej powinien położyć kres tym mafijnym działaniom.

W komentarzu do Cyborga napisałeś, cyt.: "Już po opublikowaniu tego tekstu, gdański Nadzór Farmaceutyczny zapowiedział zwyczajową kontrolę". W związku z tym oświadczeniem mam dwa pytania: 

1. Czy mam rozumieć, że chodzi o Waszą rodzinną aptekę?
2. Jeśli tak, to czy należy rozumieć, że gdański Nadzór Farmaceutyczny szykuje działanie odwetowe za Twój opublikowany tutaj tekst?

 

Pozdrawiam,

Janek

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1530388

W pewnych firmach informatyk co rano sprawdza wszelkie użycie w internecie nazwy firmy, firm pokrewnych, konkurencji.... Przeszukuje temat, składa raport. 

Wszelką krytykę trzeba tępić! Najlepiej zanim wiadomości sie rozejdą.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0


#1530393

Witaj Janku

 

I dzięki za tą informację. Jak widzisz, odniosła skutek.

Nie, z tym nadzorem to żart. Zwykła koincydencja. Nie mogli zareagować tak szybko.

A wiesz, jak jest w Gdyni? Centrum - 30 aptek. A dzielnica, gdzie jest żona - 12 aptek. W sumie chyba więcej niż w Warszawie.

Radziwiłła bombarduję od dawna i odpowiedzi brak.

 

Serdeczności

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1530406

http://innpoland.pl/127139,na-potege-sprzedajemy-leki-za-granica-a-w-kraju-brakuje-podstawowych-lekarstw-polska-traci-na-tym-milirady

Musiałam się "przespać" z tematem, zanim nie pojawiło się u mnie kilka refleksji związanych ze służbą zdrowia. Co do aptek, to jestem tylko ich klientką, jednak pojawiały się w prasie informacje o wyprowadzaniu leków refundowanych przez państwo za granicę i ich braki na rynku krajowym. Straty dla panstwa to miliardy złotych.

Równocześnie niepokojący jest rozmiar szczepień obowiązkowych które opłaca państwo.Proszę porównać ilość szczepień obowiązkowych w innych państwach europejskich.   Rynek szczepionek jest ogromny, a biznes się kręci gdy odbiorcą jest stabliny, przewidywalny klient jakim jest państwo.

Od dłuższego czasu coraz trudniej dostać się do lekarzy specjalistów, a teraz nawet do lekarzy pierwszego kontaktu, mimo, że podobno nakłady na ten cel nie zmniejszają się.

Nasuwa się wniosek że istnieje centralna niegospodarność w służbie zdrowia, oraz że istniały i nadal istnieją tam lobby frosujące działania szkodzące racjonalnej gospodarce środko ywdawanych przez slużbę zdrowia.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1530392

Witaj

 

Na moje oko niegospodarność jest straszna. Do tego dochodzą idiotyczne wyceny. Dlaczego łóżko w szpitalu dla pacjenta, któremu nie robi się żadnyc zabiegów, to absurdalna trzykrotność dobowej ceny pokoju w luksusowym hotelu? Tak się sztucznie robi koszty?

Co do szczepień, nie mam skrystalizowanej opinii. Przed ostanim wyjazdem do Afryki zmuszony byłem wykonać jedenaście szczepień. I nawet nie chorowałem. A musiałem podpisać oświadczenie, że wiem, że szczepienie żółtej febry po 60-tce grozi śmiercią (?!). Ale fakt - na szczepionkach zarabia się krocie. Może dlatego Kwaśniewski tak się tym interesował?

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1530463