Kto ty jesteś – Polak mały

Obrazek użytkownika janksero
Blog

Jaki znak twój? - Orzeł biały, Gdzie ty mieszkasz? - Między swemi, W jakim kraju? - W polskiej ziemi, Czym ta ziemia – Mą Ojczyzną, Czym zdobyta – Krwią i blizną, Czy ją kochasz – Kocham szczerze, A w co wierzysz? - W Polskę wierzę, Czym ty dla niej? - Wdzięczne dziecię, Coś jej winien? - Oddać życie. // Wersja dla dziewczynek: Kto ty jesteś – Polka mała, Jaki znak twój – Lilia biała //

„Wyznanie wiary dziecięcia polskiego/Katechizm polskiego dziecka”.

Autor: Władysław Bełza ( ur. 17 października 1847 w Warszawie, zm. 29 stycznia 1913 we Lwowie) – grób na Cmentarzu Łyczakowskim. Polski poeta neoromantyczny, piszący w duchu patriotycznym, piewca polskości. Publicysta, animator życia kulturalnego, oświatowego i prasowego, współzałożyciel polskiej organizacji oświatowej Macierz Polska.

Pamiętam taki widok sprzed lat: Mam 8-10 lat ?. Wspólne mieszkanie. W kuchni sąsiadów, na wprost korytarza zawsze siedzi starszy mężczyzna, emerytowany kolejarz. I od czasu do czasu prosi wnuki, kilkuletnie brzdące, by mu recytowały ten wierszyk. Dzieci były zachwycone, cieszyły się, że dobrze zdają „egzamin” przed dziadkiem, i czekały na cukierka który czekał jako słodka nagroda.  Z czasem umiały wierszyk, jak byśmy dzisiaj powiedzieli, „na blachę”. I szły z nim w życie.

Jeśli nie wrócimy do korzeni… A może i dziś jednak, dzieci uczone są tego wierszyka w przedszkolach , jako szczepionkę na całe życie….? Przynajmniej niektórych ? Może i rodzice uczą...? Ktoś wie?

 

„Co kochać?” Stanisław Bełza

„W czyjem sercu miłość tleje,
I nie toczy go zgnilizna,
W tego duszy wciąż jaśnieje:
Bóg, rodzina i Ojczyzna!”

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

dzisiaj lekturą są chore opowieści o trolach i niziołkach, a nie o patriotyźmie. Aby przygotować kolejnych niewolników. Niestety. I nic z tym Suweren nie robi, tylko głosuje bezgłosnie na wystawionych. Żal i trwoga .........

Vote up!
4
Vote down!
0

yenom

#1615302

harry potter na ten przykład. To nie koniec, można jeszcze głębiej (niżej) sięgnąć. Wprowadzić obowiązkowe czytanie "dzieł" noblistki Tokarczuk, o polskim antysemityźmie. Kto ty jesteś ? Antysemita mały. Dobrze brzmi. Poprawnie.

Vote up!
6
Vote down!
0
#1615339

Mnie Matka nauczyla "Kto ty jestes?" Tylko do przerobionych przez Nia slow - A w co wierzysz? - W Boga wierze. Widocznie obawiala sie, bym nie potraktowal zbyt doslownie nakazu o oddaniu zycia. Ten dziecinny wierszyk towarzyszy mi przez cale moje zycie - do chwili obecnej. Czesto - bedac w Polsce, pytalem mlodych, czy wiedza kim sa? Nie kojarzyli, Belza nie znali. Masz naprawde dobry pomysl, by przeprowadzic akcje nauki "Kto ty jestes?" we wszystkich przedszkolach w Polsce. Pomysl do kogo mozna by sie zwrocic z ta propozycja>

Pozdrawiam.

Vote up!
6
Vote down!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1615344

No proszę:) Ciekawy jestem jak to teraz u dzieci wygląda. Być może przypomnienie tego, to może być taki prosty wspólny mianownik dla rodzin patriotycznych, propozycja dla najmłodszych.  Na urzędników bym jednak za bardzo nie liczył, chociaż.... ? Nie wiem czy jest kanał którym można by to szerzyć. A może to powinno iść najpierw oddolnie... ? Zobaczymy, czas pokaże, czy to realne.  Proste i krótkie rzeczy są dobre. Rozumie i dorosły i dziecko. Pozdrawiam :)

Vote up!
2
Vote down!
0

janksero

#1615369

Ja swojego 8 letniego nauczyłem, pozostało mi jeszcze 7- mioro młodszych. Damy radę. Zacznijmy od siebie!

 

Ps. Odnośnie pytania o przedszkola i szkoły, podpowiem Ci za kilka dni.

Vote up!
6
Vote down!
0

Apoloniusz

#1615349

Dziękuję. Ciekawy jestem. I pozostało Tobie wieeele  wspaniałej i miłej pracy z tym wierszykiem :)  Pozdrawiam serdecznie.

Vote up!
4
Vote down!
0

janksero

#1615367

Wychodzi na to, że przez ostatnich 8 lat co roku rodziło Ci się dziecko albo miałeś bliźniaki? :) albo piszesz o wnukach? Tak czy siak GRATKI :)

Ps. moje dzieci umieją ten wierszyk (tylko z końcówką: "w Boga i Polskę wierzę"), a co jakiś czas przypominam im (i sąsiadom ;) go jeszcze w ten sposób ;)

 

Vote up!
1
Vote down!
-1

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1615388

Jeśli chodzi o dzieci, to już nie te oczy....

Vote up!
0
Vote down!
0

Apoloniusz

#1615427