Smog wawelski, czyli świeczka i ogarek prezydenta Dudy.

Obrazek użytkownika Fedorowicz Ewaryst
Blog

Prezydent Duda podpisał ustawę antysmogową, co jest raz, że idiotyzmem, a dwa – świństwem zrobionym pisowskiemu elektoratowi, a dlaczego i jednym i drugim, za chwilę wytłumaczę.

Pewnie mu mądrale ze dworu doradziły „zmiękczenie negatywnego wrażenia” wywołanego wetem do ustawy o uzgodnieniu płci, która była świeczką postawioną Panu Bogu, i za którą Duda został obsobaczony we wszelkich możliwych meijnstrimach, od mediowego po towarzyski.

No cóż, ustawa o uzgodnieniu płci dotyczy niewielkiej grupy nieszczęśliwych ludzi, mających problem sami ze sobą i gdyby nie fakt, iż była traktowana prestiżowo i przez biskupów, i przez lewactwo, nie byłaby warta weta, a wystarczyłoby ją w kilku, najbardziej drażliwych punktach znowelizować (po wygraniu przez PiS wyborów, co jest oczywistą oczywistością).

Ale że Duda zrobił jak zrobił, postanowił więc po postawieniu Panu Bogu świeczki, zapalić też ogarek diabłu.

Wybrał sobie do tego ustawę antysmogową, a uczciwie mówiąc – antywęglową, co pasuje do diabła jak ulał, bo piekło jest, jak wiadomo, głęboko pod ziemią i powietrze w nim pełne dymu.

Ta ustawa, to oczko w głowie ekocwaniaków i – a jakże – lobby gazowego.

Ekocwaniacy już raz pokazali PiSowi, gdzie raki zimują, przy okazji Doliny Rospudy (no, może to nie były raki, a kumaki nizinne, ale co to za różnica?) to się ich Duda wystraszył.

Ale lobby gazowe, to przecież ekspozytura Gazpromu, który jest rosyjski, a zatem zły (zły, a zatem rosyjski) i zagrożenie dla Polski stanowiący, oplatając ją pajęczyną gazociągów, a jak ktoś nie wierzy, to niech Gazetę Polską poczyta, to uwierzy.

No to jak to tak? Polski węgiel w polskim piecu palony już się nie podoba? Rosyjskim gazem go zastąpimy? A nieładnie…

W dodatku ustawa ta ma ewidentny defekt (walor?) korupcjogenny, bo oddaje jej stosowanie w pacht (stąd, młodzi i wykształceni, słowo pachciarz) samorządom, które tylko czekają, by zacząć uchwalać przepisy szczegółowe (regulujące na przykład dozwolone typy używanych na ich terytorium pieców!), krojone pod firmy krewnych i znajomych samorządowych kacyków i proszę nie udawać, że będzie inaczej.

Smaczku dodaje tu poparcie dla tej ustawy krakówka, a przecież Prezydent z Krakowa nie mógł postawić się krakówkowskiemu establishmentowi, któremu piece opalane przez plebs węglem przeszkadzają.

Tyle, że krakówek prezydenta Dudę, najdelikatniej rzecz ujmując, cznia.

Można to było zobaczyć podczas transmisji z inauguracji roku akademickiego, na macierzystej bądź co bądź uczelni nowo wybranego prezydenta, czyli na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Kamera pokazywała przez wiele minut, jak prezydent sobie przemawiał, a w tle, (parafrazując klasyka taka jedna w zielonym) przeglądała sobie jakieś notatki, albo kolorowe tygodniki, a może i gazetkę z promocjami.

To nie był nawet wyraz lekceważenia – to był wyraz „mania w dupie” urzędującego prezydenta, wyraz, rzecz jasna, zupełnie niezamierzony.
Zapytałem moich krakowskich znajomych kim była ta w zielonym – otóż to dziekanica wydziału biologii i nauk o ziemi, czyli nie żadna hetka-pętelka.

Prawda, jak to prawda, jest nieprzyjemna:
Duda nie był, nie jest i choćby podpisał 10 ustaw antysmogowych, nie będzie przez krakówek akceptowany, z tej prostej przyczyny, że jest prowincjuszem i jak by się nie starał – nawet jako prezydent, prowincjuszem zostanie.

Co?! Jakim prowincjuszem?! Z krakowskiej profesorskiej rodziny?!

Rodzina jest profesorsko-krakowska w pierwszym pokoleniu, a krakówek stoi rodami, które wprawdzie mają dłuuuugą tradycję wysługiwania wszystkim kolejnym władzom (z tymi z czasów GG i stalinowskimi włącznie), ale akurat to pisowska władza ma się krakówkowi wysługiwać.

Ktoś powie – no tak, ale przecież wszyscy politycy tak, jak Duda robią.

Owszem, wszyscy (i dlatego przyzwoici ludzie unikają zaangażowania politycznego), tyle, że w przypadku Dudy ogarek postawiony diabłu jest znacznie większy od ofiarowanej Panu Bogu świeczki, bo dotyka kwestii najbardziej żywotnej dla milionów Polaków, w swej masie niezamożnych, a nawet biednych.

I to są te, wspomniane przeze mnie na początku, idiotyzm i świństwo.

No, ale za to pisowski wierny lud, w swoich mieszkaniach, na ogrzanie których nie będzie go stać, będzie w ramach rekompensaty oddychał czystszym powietrzem.

I w dalszym ciągu będzie się zachwycał zgrabną sempiterną pierwszej damy.

PS. Mój krakowski znajomy (szczery pisowiec) napisał do mnie tak:

Właśnie udupił biedaków. Ewaryst, to, że smog w Krakowie jest efektem głównie z powodu palenia węglem, to bajka dla naiwnych. W piecach się pali jak jest zimno więc skąd smog po sezonie grzewczym ? Od maja do października są alarmy smogowe. Głównym trucicielem są samochody. Kiedyś pieprzyli, że Kraków zatruwa Nowa Huta ale huty już nie ma. No to znaleźli innego winnego.

A miałem w przyszłym roku piec przestawiać…

 

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.1 (14 głosów)

Komentarze

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika markowa został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

z dudomanii...

czytanie "Lalki" - kiedy najazd u bram (tzw. uchodżców)

aneks do raportu likwidacji WSI - w przestworzach

chrabia bul wywozi co chce z pałacu - a prezydent-efekt zachowuje wytworną bierność

przymusowe szczepionki dla dziewcząt polskich (czy również dla prezydenckiej córki)

przytoczyłam wydarzenia po zprzysiężeniu, bo wcześniej było o wiele więcej.

prezydenta-efekta ciśnie partia jedynie słuszna opozycyjna a z drugiej strony niewspółbieżna polska racja stanu.

Mądrej głowie dość dwie słowie, amen.

Vote up!
3
Vote down!
-7

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1495302

Ustawa anty smogowa jest słuszna, a źródłem smogu nie są piece węglowe, ale śmieci w nich spalane. W moim bloku mieszkają 2 rodziny tzw. meneli, którym nie chce się nawet pójśc ze śmieciami na wysypisko, ale spalają je w piecach, w tym stare opony, papę, butelki plastykowe, szmaty itp. W efekcie z komina wydobywa się czarny,gryzący dym. Także niektóre samochody to stare graty ze spalinami w postaci czarnej chmury z rur wydechowych.

Vote up!
1
Vote down!
-1

anty bolszewik

#1495533

Nie pozostaje mi nic innego, jak powtórzyć moją odpowiedź skierowaną do „tango”:

„Chyba się nie rozumiemy:

1.ta ustawa NIE MA nic wspólnego z paleniem śmieciami, bo... jest ono ZABRONIONE . I powinno być KARANE.

Jeśli nie jest, to nie ustawa jest tu potrzebna, a - dosadnie mówiąc - POGONIENIE urzędników, którzy nie wykonują swoich kontrolnych obowiązków.

2.Ta ustawa jest wymierzona w PALENIE WĘGLEM, o co walczy lobby gazowe.”

Vote up!
2
Vote down!
0

Ewaryst Fedorowicz

#1495551

Aby nie płacić za wywóz śmieci nie widział Pan zapewne czym ludzie palą w piecach i jak to śmierdzi.! 

Vote up!
6
Vote down!
-1

Tango

#1495338

Również, niezwykle toksyczne - pozostałości meblowe. Powinni, zarówno autor, jak i Markowa, wysłuchać uzasadnienia, ale to już za duży wysiłek myślowy? Autor -autorem, ale Markowej nie posądzałem o lemingozę... 

Nie chodzi tylko o wywóz śmieci, ale i biedę...

Vote up!
5
Vote down!
-1

Stasiek

#1495345

Widzę po pałkowaniu, że moje uwagi są celne. Ugodziły w samo serce dudomanów.

Na żadne z zastrzezeń nie padła uczciwa riposta, a tylko pałki i inwektywy.

Vote up!
4
Vote down!
-5

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1495353

Proszę Pana, przecież sam Pan napisał, że  też  "chodzi o biedę", w wyniku której ludzie palą starymi meblami i śmieciami.
I mam Pan rację.

Tyle, że skoro nawet na węgiel ich nie stać, to na droższy gaz będzie? Przecież to nielogiczne.

I naprawdę niepotrzebnie próbuje mnie Pan obrazić przyklejając mi etykietę leminga.

Ta ustawa jest ZŁA i Duda popenił koszmarny BŁĄD ją podpisując.

Vote up!
6
Vote down!
-4

Ewaryst Fedorowicz

#1495355

Chyba się nie rozumiemy:

1. ta ustawa NIE MA nic wspólnego z paleniem śmieciami, bo... jest ono ZABRONIONE . I powinno być KARANE.

Jeśli  nie jest, to nie ustawa jest tu potrzebna, a - dosadnie mówiąc - POGONIENIE urzędników, którzy nie wykonują swoich kontrolnych obowiazków. 

2. Ta ustawa jest wymierzona w PALENIE WĘGLEM, o co walczy lobby gazowe.
 

Vote up!
5
Vote down!
0

Ewaryst Fedorowicz

#1495352

lub bawil na krakowskim rynku w okresie wakacji - a wiec wtedy, gdy nie pali sie w piecach...

Zapraszam w takim razie w okresie zimowym - najlepiej, gdy tydzien lub dwa bedzie wisial w powietrzu mrozny niz... niech sie szanowny Autor przejdzie kilka godzin po przepieknych, krakowskich ulicach... i zobaczymy, jak sie poczuje (fizycznie) oddychajac weglowym smogiem...

Ilu ludzi  - tylko w Krakowie umiera corocznie w wyniku niedotlenienia . alergii i wdychania zatrutego powietrza? Nie wie nikt, bo nie prowadzi sie takich statystyk - przeciez jako powod smierci wystarczy wpisac niewydolnosc plucna...

A gaz - bedziemy mogli kupowac tanio po oddaniu Gazoportu - i to nie tylko w Rosji...

Vote up!
3
Vote down!
-2

mikolaj

#1495374

Mikołaj trafił!
 

Autor w Krakowie nie był nigdy, a jego krakowscy znajomi (w tym profesorka UJ) sa fikcyjni.
A tani gaz po oddaniu Gazoportu - tego, to nawet Tomczyk z PO nie powwie,  bo to mega absurd.
Ale bardzo dziękuję za potwierdzenie faktu, iż ta ustawa jest "antywęglowa" :-D
 

Vote up!
5
Vote down!
0

Ewaryst Fedorowicz

#1495379

Nie jest antywęglowa, tylko anty - zły węgiel. To, że w związku z biedą - pali się najtańszymi gatunkami węgla, to chyba wiedza ogólniedostępna. Pomoc państwa w wymianie pieców na bardziej ekologiczne - to chyba dobry pomysł? Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach, zobaczymy, jak to będzie wdrażane. Na tym etapie ogólności nie można dyskutować merytorycznie; ale mam pytanie: jaki procent wydobywanego węgla w Polsce jest spalane w indywidualnych gospodarstwach? Różnimy się w zdaniach, a Pana notka nie jest zbyt merytoryczna.

Vote up!
2
Vote down!
-1

Stasiek

#1495381

spora przesada. Tak sie sklada, ze znam dosc dobrze temat  (nie bede opisywal dokladnie skad - ale mam pewnosc co do faktow).

Weglem pala ludzie starsi - bo sa do tego przyzwyczajeni i sa oszczedni - wiec, gdy zaproponuje sie im tanszy gaz - beda palic gazem. W bardzo wielu domach jednorodzinnych (szczegolnie tych powstalych w latach 1970-90) sa piece i na gaz i na wegiel - pali sie weglem i smieciami - bo taniej, a pieniadze zaoszczedzone przeznacza glownie... dla dzieci i wnukow.

Ludzie naprawde biedni - nie sa wlascicielami domow ( w wiekszosci) - raczej mieszkaja w blokach lub mieszkaniach socjalnych, gdzie najczesciej nie ma mozliwosci palenia weglem...

Nastepny temat - to deputaty weglowe, ktore niejako "zmuszaja" otrzymujacych je do palenia weglem. Tak jest np. z kilkusettysieczna rzesza emerytow gorniczych, ktorzy musza jakos zagospodarowac otrzymywany wegiel ( a sa to ludzie majetni - mam kilku takich 50-cio letnich emerytow w rodzinie - i na pewno ich poziom zycia przekracza znacznie srednia krajowa) - wiec pala "ile wlezie" nie przejmujac sie zanieczyszczeniem srodowiska...

Niestety - jesli dzisiaj ktos optuje za rozwojem gornictwa wegla kamiennego i brunatnego - to tak jakby nawolywal do... powrotu do jaskin... Trzeba jak najmniejszym kosztem spolecznycm ograniczac wydobycie wegla (nie zamykajac od razu wiekszosci kopalni), mozna tez pracowac nad technologiami ograniczajacymi zanieczyszczenie srodowiska - ale to na razie drozsze - niz "zielona" energia - wiec czy ma to sens?

Najwiekszym bledem ostatnich lat bylo zatrudnienie tysiecy nowych gornikow - gdy ceny wegla byly na poziomie oplacalnosci - i wydanie calych pieniedzy na podwyzki plac i zwiekjszenie wydobycia... dizsiaj wszyscy musimy placic za... zmniejszanie wydobycia i odsylanie na emerytury 40-to latkow... 

Vote up!
2
Vote down!
-1

mikolaj

#1495563

Przykro mi, ale z  kimś, kto pisze tak:

"Niestety - jesli dzisiaj ktos optuje za rozwojem gornictwa wegla kamiennego i brunatnego - to tak jakby nawolywal do... powrotu do jaskin... Trzeba jak najmniejszym kosztem spolecznycm ograniczac wydobycie wegla (nie zamykajac od razu wiekszosci kopalni)" /pisownia oryginalna, bez polskich znaków/

nie można dyskutować - to jest najczystszy Balcerowicz.

Vote up!
1
Vote down!
-1

Ewaryst Fedorowicz

#1495574

Jezeli dzisiaj wegiel mozna kupic na rynku ( z dostawa do polskich portow) o 30% taniej, niz w Polsce wynosza srednie koszty wydobycia ( a koszty te sa bardzo wysokie w panstwowych firmach: Kompanii Weglowej i Jastrzebskiej Spolce Weglowej - a sa duzo nizsze w malych kopalniach prywatnych i w Bogdance)) - to kto ma pokrywac roznice?

Z analiz ekonomicznych wynika, ze ceny wegla beda malec (rzecz prawie pewna) - bo sa i raczej pozostana niskie ceny gazu i ropy naftowej a na dodatek zwieksza sie udzial odnawialnych zrodel energii- sa to tendencje nieodwracalne w najblizszych latach.

Jestem za tym - aby zamortyzowac straty (co powinno miec miejsce... 20 lat temu...)- poprzez obnizenie narzutow (podatkow) od wydobycia wegla - jednak w przypadku koniecznosci doplat (a te sa konieczne, bo inaczej panstwowe kopalnie upadna) - to KTO MA POKRYWAC STRATY?

Vote up!
1
Vote down!
0

mikolaj

#1495587

Ja mieszkam w Krakowie i charakterystyczne jest to,że w lipcu,sierpniu (piece węglowe nie są użytkowane)  stojąc na przystanku autobusowym przy Alejach czy przy Rondzie Matecznego po 20 min.ma człowiek serdecznie dość...ilość przejeżdżających samochodów i autobusów  dają taką ilość wydzielanych spalin,że "glowa boli".

Dalej idąc ,czy nikogo nie zastanawia sposób zabudowywania Krakowa...miasta będącego w niecce...wyrastają wieżowce,które skutecznie blokują naturalną wentylację miasta.Nawet najmniejsze skrawki są zabetonowywane i nie mówi się o "dozielenianiu" Krakowa ---wiadomo roślinność to płuca miast.http://miastowruchu.pl/spaliny/ --tu link o szkodliwośći spalin.

Cóż z tego,ze w samym Krakowie będzie zakaz,gdy podkrakowskie miejscowości dalej będą spalały węgiel ...wypowie pan może zaklęcie,by dym nie przemieszczał się w stronę grodu Kraka?

Pan Ewaryst ma rację ...lobby niby "ekologów"usatysfakcjonowane.

 

Najlepszy węgiel to ten typu 32.1  i takim dysponują niektóre polskie kopalnie ,niestety sprowadza się "ruski" o dużej zawartości siarki i pyłowości ....ale na ten temat to już "ekolodzy" nie dyskutują.

Vote up!
4
Vote down!
0

bulsara

#1495380

Którzy "ekolodzy"? Bo zarówno PiS, jak i Prezydent - domagali się wręcz zakazu importu?

Vote up!
1
Vote down!
0

Stasiek

#1495383

Jest maleńkie światełko w tunelu http://moto.onet.pl/aktualnosci/policja-kontroluje-spaliny-mozna-stracic-dowod/dqp5mn ,oby okazalo się,że takowe kontrole będą prowadzone permanentnie. Z sześciuset skontrolowanych pojazdow aż 140 miało wysoką emisję spalin!!! To teraz może warto zastanowić się jak jest skala problemu??? 

Vote up!
4
Vote down!
0

bulsara

#1495395

"Wybrał sobie do tego ustawę antysmogową, a uczciwie mówiąc – antywęglową, co pasuje do diabła jak ulał, bo piekło jest, jak wiadomo, głęboko pod ziemią i powietrze w nim pełne dymu."- W tym zdaniu jest całkowity bezsens myślenia EWARTSTA. Zyczmy mu zatem, by żył w "pełni dymu", i by "wybrał "on Ewaryst za swą siedzibe KRAKÓW z nadzieją smogową na życie krotsze o jakieś lat 10! POZDR

Vote up!
5
Vote down!
-1

prof Rycho

#1495516

1. ja najmocniej Profesora przepraszam, ale nie EWARTSTA, a EWARYSTA. No mam trudne imię, ale dla Prawdziwego Profesora odmiana tego imienia to  powinna być przysłowiowa bułka z masłem. Prawda?
2. jak rozumiem, Profesor popiera podpisaną przez A.Dudę ustawę, która uderzy w biednych ludzi (a taki jest w większości elektorat PiSu) ?
3. Profesor najwyraźniej popiera samorządowe sitwy (w tym krakowską, małopolską), ktore chcą na tej ustawie robić biznes?

a wybory za dwa tygodnie... radziłbym jednak uważać, bo wynik może być poniżej oczekiwań
 

Vote up!
1
Vote down!
-1

Ewaryst Fedorowicz

#1495526

warunkow jakie stwarzaja rzadzacy obywatelom. Jesliby np. dzisiaj zniesc podatki obciazajace cene gazu, a na dodatek kupowac gaz na wolnym rynku europejskim ( a nie od Gazpromu) - to ogrzewanie domu gazem byloby tansze - niz weglem.

To, ze jest drozsze - nie zalezy od samorzadowcow- ale od rzadu i Sejmu (tam ustala sie wysokosc podatkow i podpisuje umowy na zakupy gazu - ta s Gazpromem podpisal Pawlak...).

Jak juz opisalem w jednym z powyzszych wpisow - naprawde biedni ludzie najczescien nie pala weglem - ale zyja w blokowiskach czy w mieszkaniach socjalnych. Biednych ludzi nie stac na domy...

Oczywiscie - palenie gazem (importowanym) jest niepatriotyczne - palenie weglem zas patriotyczne... i tu lezy pies pogrzebany - bo gospodarka to nie wiec - i przedsiebiorcy i zwyczajni ludzie najczesciej kieruja sie cena a nie patriotyzmem (niestety). Ceny zas wynikaja z uwarunkowan gospodarczych oraz polityki rzadu - w Polsce od lat niszczona jest przedsiebiorczosc (przez wszystkie rzady ostatniego 25-lecia) - promuje sie znajomosci, nepotyzm, kumoterstwo i zalatwiactwo - zwlaszcza w dziedzinach gospodarki zaleznych od panstwa - wiec szczegolnie na taka "gospodarke" narazone jest gornictwo...

Vote up!
2
Vote down!
0

mikolaj

#1495564