Watykan i Palestyna
Znalazłam dziś [14.01.2017] w portalu Niezalezna.pl {TUTAJ} artykuł zatytułowany "Watykan uznał niepodległość Palestyny". Dowiedziałam się z niego, że:
"Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Po spotkaniu z Ojcem Świętym Abbas otworzył ambasadę Palestyny przy Stolicy Apostolskiej i poinformował, że „Watykan całkowicie uznał Palestynę jako niepodległe państwo”. (...) - To jest znak, że papież kocha naród palestyński – oznajmił Abbas.".
Zaintrygowało mnie to. Wylano już morze słów na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, ale rzadko wspomina się przy tej okazji o Watykanie. Zajrzałam więc do Internetu i natrafiłam na tekst w portalu Polskieradio.pl {TUTAJ } noszący tytuł "Pierwszy traktat Watykanu z Palestyną. Historyczny dokument podpisano po 15 latach prac". Ukazał się on w dniu 26.06.2015 i mówił o tym,że:
"W Watykanie nastąpiło podpisanie porozumienia "między Stolicą Apostolską a Państwem Palestyńskim" w sprawie "podstawowych aspektów" działalności Kościoła katolickiego na terytorium palestyńskim - poinformował Watykan. (...) Tekst porozumienia, które podpisali watykański sekretarz ds stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher i palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki, zakłada rozwiązanie konfliktu z Izraelem w oparciu o formułę istnienia "dwóch państw", co Stolica Apostolska zapowiedziała już 30 maja tego roku.
Chociaż Watykan mówi o państwie palestyńskim od początku 2013 r., podpisanie porozumienia równa się uznaniu państwowości Palestyny de facto.".
W tej publikacji mowa jest też o dawniejszych kontaktach Watykanu z Palestyną:
"Tekst ogłoszonego w piątek [w 2015 r.] porozumienia miedzy Watykanem a Państwem Palestyńskim rozwija Podstawowe Porozumienie podpisane przez Stolicę Apostolską i Organizację Wyzwolenia Palestyny (OWP) w dniu 15 lutego 2000 roku (...) Podpisanie porozumienia Watykan-Państwo Palestyńskie [z 2015 r.] nastąpiło w 21 lat po nawiązaniu przez oba podmioty oficjalnych stosunków (26 października 1994 roku). Dla Organizacji Wyzwolenia Palestyny porozumienie z Watykanem oznacza, że palestyńską podmiotowość uznało już 136. państwo.
Pierwszym papieżem, który uznał Palestyńczyków za naród, a nie za uchodźców, był w 1975 r. Paweł VI.
W 1987 r. Jan Paweł II na łacińskiego patriarchę Jerozolimy wybrał po raz pierwszy palestyńskiego Araba - Michela Sabaha, co uznano za mocny głos polskiego papieża w sprawie ucisku Palestyńczyków przez Izrael.".
Jak więc widać, kontakty dyplomatyczne między Watykanem a Palestyńczykami trwają już od 41 lat. Traktat z roku 2015 wywołał gniew Izraela:
"Spotkało się to z natychmiastową, negatywną reakcją Izraela, który określił tekst porozumienia jako "jednostronny" i "ignorujący historyczne prawa ludu izraelskiego".".
Ciekawe, jak Izrael zareaguje teraz na otwarcie ambasady Palestyny w Watykanie?
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1401 odsłon