Statystyki bezbożników
W końcu października 2018 znalazłam na Twitterze niezwykle interesujący wpis Conrada Hacketta {TUTAJ }. Okazał się on być skróconą wersją artykułu autora "Eastern and Western Europeans Differ on Importance of Religion, Views of Minorities, and Key Social Issues", który ukazał się 29.10.2018 w Pew Research Center. {TUTAJ }. Przytoczę teraz interesujące dane statystyczne dotyczące religii:
"Don't believe in God: Czech Republic 66% Sweden 60% Belgium 54% Netherlands 53% Norway 47% Denmark 46% Estonia 45% France 37% UK 36% Germany 36% Spain 31% Italy 21% Russia 15% Greece 6%".
Jest tam też obszerniejsza tabelka. Dowiadujemy się z niej, ze najmniej ateistów jest w Gruzji - 1%, Mołdawii - 3%, Armenii, Rumunii i Bośni - 4%, Grecji - 6%, a w Polsce - 8%.
Można stąd wysnuć wniosek, iż do zaniku wiary w Boga najbardziej przyczyniły się wyznania protestanckie. Podejrzewam, że w Czechach był to kwitnący tam w XIV i XV wieku husytyzm. Dość nieskuteczna okazała się natomiast walka komunizmu z Bogiem. W Rosji tylko 15% respondentów zadeklarowało się jako ateiści. W artykule Conrada Hacketta jest tez mnóstwo innych interesujących danych. Pisze on na przykład, kto najbardziej ceni sobie swoją kulturę:
"View their culture as superior: Greece 89% Russia 69% Norway 58% Poland 55% Finland 49% UK 46% Germany 45% France 36% Spain 20%".
Jeszcze raz namawiam do lektury.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1381 odsłon
Komentarze
deklarowana religijność a prawdziwa wiara
16 Listopada, 2018 - 19:58
To są dwa dość odległe od siebie pojęcia.
Jakby w Polsce 92% ludzi wierzyło w Boga, to żylibyśmy w uczciwszym kraju.
W przeciwieństwie do przykładowych Czechów mamy miliony religijnych niewierzących, ale ilości wierzących naprawdę są podejrzewam znacznie bardziej zbliżone do siebie niż 34 do 92.
A skoro założenie nieścisłe to i teza fałszywa.
P>S. W USA ilość deklarujących wiarę jest spora, a protestantów różnych denominacji mnóstwo.
Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy. Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.
Protestantyzm w krajach
16 Listopada, 2018 - 22:29
Protestantyzm w krajach nordyckich to zupełnie co innego niż protestantyzm amerykański. Inny kontekst historyczny, inny kontekst kulturowy.
Natomiasy procent wierzących/niewierzacych jest tylko proporcją, a nie wartościąbezwzględną.