Rozłam w Ruchu Kontroli Wyborów

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Wczoraj /22.06.2014/ byłam na spotkaniu w Klubie Ronina.  Swoje wrażenia z niego przedstawię w następnej notce, a teraz zajmę się tylko jedną z wypowiedzi Józefa Orła, szefa Klubu Ronina.  Powiedział on, że na Jasnej Górze odbyło się zebranie RKW, na którym powołano Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów - Ruch Kontroli Władzy" "RKW".  Klub Ronina i Solidarni2010 nie przystąpili jednak do niego, tylko będą dalej działać jako ruch społeczny.  Józef Orzeł inicjatywę powołania Stowarzyszenia przypisał Marcinowi Dybowskiemu z Krucjaty Różańcowej.

  Po powrocie z Klubu Ronina zajrzałam do Internetu i w portalu Wpolityce.pl znalazłam artykuł Jadwigi Chmielowskiej /]]>TUTAJ]]>/, w którym pisze ona:

  "Przewodniczącym RKW został Jerzy Targalski, a do Zarządu Głównego weszli: Violetta Machniewska – Olsztyn, Sławomir Stańczuk – Suwałki, Jadwiga Chmielowska – Sosnowiec,. Ernest Nosko – Dzierżoniów, Jacek Kołodziejak – Nadarzyn, Maria Wilczańska – Lublin, Ryszard Jordan – Wałbrzych. Wybrano też Komisję Rewizyjną wskładzie: Maciej Kublikowski – Siedlce, Beata Pachnik – Łodzińska - Zielona Góra i Bogdan Dzakanowski – Bydgoszcz. Członkami Sądu Koleżeńskiego zostali: Waldemar Szwedowski - Radomsko, Piotr Wiśniewski - Puszcza Mariańska i Irena Bukalska – Dzierżoniów.

Władze centralne Stowarzyszenia RKW stanowi również 16 osobowa Rada Koordynatorów Wojewódzkich.

Warto wspomnieć, że inicjatywa Marcina Dybowskiego z Krucjaty Różańcowej i Jerzego Targalskiego poparta została na początku przez Stowarzyszenie „Solidarni 2010” i Klub Ronina.".

  Ważne jest to ostatnie zdanie.  Wskazuje ono na to, że dopiero gdy okazało się, iż Klub Ronina i Solidarni 2010 nie będą reprezentowani we władzach stowarzyszenia - współpraca nie doszła do skutku.  Dzisiaj w Salonie24 ukazała się notka Szamanki "Ruch Kontroli Wyborów czy Ruch Kontroli Władzy? O co tu znów chodzi?"  /]]>TUTAJ]]>/.

  Blogerka najpierw opisuje swą działalność w RKW, po czym stwierdza, że działacze nie byli informowani o konferencji mającej się odbyć na Jasnej Górze 20 czerwca.  Pyta ona:

  "Dlaczego wcześniej nie znalazłam nigdzie informacji o zjeździe w Częstochowie?

 Kto zdecydował o terminie, sobocie, 20. czerwca?

Bardzo źle trafiono, bowiem w tym dniu w Warszawie odbywała się Konwencja Prawa i Sprawiedliwości.

Powinno być chyba jasne, że działaczami RKW byli i są członkowie PiS lub jej sympatycy.

Dlaczego na zjeździe nie było założycieli pierwszej edycji Ruchu Kontroli Wyborów?  Ich nazwisk nie ma w powołanym zarządzie.

Pan Józef Orzeł,  Pani Ewa Stankiewicz z Solidarnych 2010? Sami zrezygnowali?

 Czy nie powinniśmy wiedzieć, dlaczego RKW przeszedł w nowe ręce?

 Jakiś podział?  Nowi kompetentni?

Jeśli nas, działaczy, nie zawiadamiają, to kto będzie kontrolował przebieg głosowań w obwodach wyborczych?  Macie tysiące nowych?

Chcę wiedzieć,  z kim trzeba będzie współpracować.

I żadnych niespodzianek, bo wystarczająco dużo stresu dostarcza  obowiązek zebrania wyników od poszczególnych komisji wyborczych, skopiowania i dostarczenia ich do koordynatora.

Czy w ogóle potrzebni  są działacze na dole, czy wystarczy sam zarząd…".

  Jest to rzeczywiście irytujące.  Nie minął miesiąc od wyborów prezydenckich, gdy RKW udowodnił swą zdolność do działania, a już pojawiły się rozgrywki personalne, ujawniły się ambicje i ambicyjki, po czym doszło do rozłamu.  To niezwykle częste na prawicy.  W mojej notce z kwietnia zeszłego roku  /]]>TUTAJ]]>/ tak o tym pisałam:

  "Zbytnie pielęgnowanie swych wybujałych ego czyni też współpracę na dłuższą metę z kimkolwiek - niemożliwą. Zawsze ktoś komuś nadepnie na odcisk i wszystko biorą diabli.

Warto się zastanowić, czemu opisane wyżej zjawiska występują na prawicy, a nie na lewicy. Wydaje mi się, iż mamy tu do czynienia z głęboko filozoficznymi przyczynami.

Lewica myśli kolektywistycznie: "jednostka zerem". Liczy się zbiorowy cel : zwycięstwo komunizmu, zatarcie różnic miedzy kobietą a mężczyzną, dobro uciskanych mas, a w zdegenerowanej formie - pomyślne trwanie naszego układu. Gdy jest on zagrożony, lewacy chowają swe ego do kieszeni, jednoczą się i walczą.

Prawica jest indywidualistyczna, w centrum uwagi stawia jednostkę, osobę ludzką, a zwłaszcza jej wolność. W tych warunkach łatwo jest nadmuchiwać swe ego i wyrażać wszelkie możliwe frustracje. Dlatego prawica często przegrywa. To, co jest jej siłą, jest równocześnie największą słabością".

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (11 głosów)

Komentarze

A może to jakaś krecia robota?

Pozdrawiam

Vote up!
8
Vote down!
0

Szpilka

#1485643

artykuł p.Jadwigi Chmielowskiej, ciesząc się, że RKW zyskuje status prawny, a po tym co pisze ELIG.....

Hmmmm.... No, qrczę... Powiem szczerze - czuję się jak bym dostała w obie strony pyska i kopa w d...!

Pozdrawiam.

Vote up!
4
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1485660

Polska ma wielka szanse zostać praworządnym i demokratycznym krajem.

Doświadczenie ostatnich 25 lat chyba mówi samo za siebie i pokazało ze potrzebna jest kontrola nad przebiegiem glosowania. Powstanie Ruchu Kontroli Wyborów to krok we właściwym kierunku.

Idea jest bardzo dobra ale jeśli na początku zaczynają się nieporozumienia to niczego dobrego nie będzie. Pominiecie dwóch współzałożycieli RKW, tj. Stowarzyszenia Solidarni 2010 i Klubu Ronina jest sygnałem ze coś złego się dzieje dzieje. To przykre, ale wszystkie sporne kwestie trzeba wyjaśnić, bo możemy przeżyć spore rozczarowanie.

Ruchowi Kontroli Wyborów będzie trudno o kontrolę władzy jeśli nie będzie kontroli niepolskich mediów, prokuratury, organów ścigania i sądownictwa. Dotychczas te instytucje były parawanem bezprawia i korupcji w Polsce i prawdopodobnie stały za wieloma przypadkami afer i niewyjaśnionych samobójstw.

Ruch Kontroli Wyborów to naprawdę świetna propozycja i być może będzie stałym elementem kontroli obywatelskiej, która nieustannie wywiera presje a na rządzących, by przestrzegali prawa.

Oby Ruch Kontroli Wyborów zdał egzamin w wyborach jesiennych.
Pozdrawiam :-)
.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1485720

Podpisuję się bez zająknięcia pod dwoma ostatnimi akapitami. Dodam że takie rozdmuchane ego i skupienie na sobie często nie tylko nie pozwala budować i sprawnie działać - demoluje wręcz środowiska i kłóci ludzi trwale i dozgonnie... Niestety... Dlatego wszelkiego rodzaju krety mają niezwykle ułatwione zadania. Wystarczy umiejętnie napuścić na siebie dwóch liderów. Zaszczepić wątpliwość... Połącz to z wyjątkową podejrzliwością (słuszną) skrzywdzonej prawicy i masz mieszankę wybuchową. Trudno na to mieć receptę i zabezpieczenia. 

Vote up!
4
Vote down!
0

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#1485675

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika wilk na kacapy został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1485681

Od samego początku - pierwsze spotkanie w Częstochowie -  RKW nie był tworem "deomkratycznym" - głos mogli zabrać tylko wytypowani założyciele. Można to zrozumieć, przegadana "domokratyczność" do niczego by nie doprowadziła. Ale już wybór wojewódzkich, powiatowych koordynatorów  "z kapelusza" nie zawsze nawet zainteresowanych terenem na którym mieli "koordynować" swiadczyło o jakimś dziwnym podejsciu. Skąd ci "koordynatorzy" się wzięli? Czyżby jakaś "opcja połytyczna" próbuje przejąć RKW?

W komentarzach padło stwierdzenie ze nie było ionformacji o "Spotkaniu" - ja otrzymałem ( zarejestrowany na stronie RKW i podczas I Spotkania podałem adres mailowy), ale nie pojechałem bo zawiadomienie dotyczyło Koordynatorów Powiatowych i Wojewódzkich ja zaś koordynowałem tylko w Gminie. Ponadto bedą na dwóch poprzednich wywnioskowałem że nie ma sensu jechać szmat drogi by uczestniczyć w "powtórce z rozrywki" jeżeli nie ma można uczestniczyć w dyskusji - informacje uzyska się w internecie.

Odnośnie uwagi - "działacze PiS też byli w RKW, a nie zostali powiadomieni" - Pani Violetta z Olsztyna jest Z "GP", a więc jest z PiSu.

Czy RKW  zdało egzamin podczas ostanich wyborów? - I tak i nie.

Tak - bo psychologicznie mocno podziałało na wszystkie komisje, mimo ze sam byłem w OKW zdążyłem odwiedzić inne komisje (gdzie było tylko po jednej osobie z RKW) i widziałem "kodeksowe" działanie tych OKW.

Nie - bo nie dopracowano, nie wdrożono koordynacji na najniższych szczeblach(być może nie wszędzie), - brak wspólpracy między koordynatorami powiatowymi, a gminnymi, brak koordynatorów gminnych, powiatowy nie jest w stanie obsużyć gminy bez gminnych koordynatorów.

W jesiennych wyborach czynnik psychologiczny już moze nie zadziałać i jezeli RKW ma mieć realną kontrole już trzeba wypracowywać w DYSKUSJI PUBLICZNEJ system  kontrolny i szukać aktywnych, zaangażowanych koordynatorów, a nie tylko z nazwy .

Vote up!
4
Vote down!
0

antyleming

#1485683

.....Przekształcenie Ruchu Kontroli Wyborów w Stowarzyszenie o osobowości prawnej, było koniecznością z uwagi na groźbę rozbicia go przez służby w wypadku ruchu społecznego. Analogiczną sytuację mieliśmy w 2012 roku w czasie Protestu w Obronie Polskiej Szkoły. Służby widząc, że Protest przybiera na sile, postanowiły go skanalizować. Przerwały nasze działania i powołały Obywatelską Komisję Edukacji Narodowej na Zjeździe w Krakowie. Wybrano władze w oparciu o "autorytety profesorskie" i naukowe. Nie przyjęto jednak mojego wniosku o nominację do Zarządu Pani dr Jadwigi Chmielowskiej, z uwagi na jej nieobecność. Była pod telefonem. Jadwiga była dla nich zbyt niebezpieczna. Nas wciągnięto jedynie jako sekretarzy OKEN.
Sytuacja była taka sama jak dziś. Jadwiga szybko skrzyknęła piętnastu starych weteranów niepodległościowych ruchów i w Rajczy 1-3 czerwca  na Zjeździe założyliśmy  Stowarzyszenie Ruch Edukacji Narodowej. W dwa niecałe tygodnie po Zjeździe OKEN. Dzięki temu nie ulegliśmy rozproszeniu i kanalizacji w ruchu społecznym. Mamy się dobrze i funkcjonujemy. Setki wystaw IPN-owskich w szkołach /prawie 400/, przeglądy filmowe, i dziesiątki spotkań edukacyjnych. A OKEN po wybraniu  tzw. pierwszego  składu Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej rozpłynął się jak bańka we mgle.

..."Prawica jest indywidualistyczna, w centrum uwagi stawia jednostkę, osobę ludzką, a zwłaszcza jej wolność" jak napisano powyżej....a nie partykularne interesy ugrupowań i ich ambicje. To po pierwsze, a po drugie jak humorystycznie wtrącił Jerzy Targalski w czasie wyborów do zarządu, koniec z demokracją. /bo nas rozwalą...dopisek mój/

/Napiszę o tym szerzej na głównej/
koordynator okr. 41

Vote up!
4
Vote down!
0

zimny drań
 

#1485689

Zauważam jeszcze inny podział.

Lewica myśli biznesowo.
A pieniądz uzdalnia do kompromisu.

Prawica buduje na idei.
A przy dwóch różnych,
"jedynie słusznych" programach
trudno o kompromis.

Istnieje też pewien typ
niepoukładanej ludzkiej natury,
który zionie nienawiścią
do wszystkiego, co się rusza.
Opowiedzenie się takiego człowieka
po stronie szlachetnej idei
nie tylko usprawiedliwia
i uwiarygadnia jego jego nienawistną naturę,
pozwala mu wręcz na zbudowanie ołtarzyka
dla tej swojej agresji.

Pozdrawiam.
dratwa3

Vote up!
2
Vote down!
0
#1485700

Jeśli RKW miałby  zostać przekształcony w przystawkę PiS, lub gdyby tylko próbowano podjąć taką próbę ... to byłaby to ze strony PiS największa głupota. Tylko oddolne, niezależne politycznie, obywatelskie inicjatywy są nalepszym zabezpieczeniem przed marzeniami dowolnej sitwy o przejęciu kiedykolwiek Polski.

To co nami jeszcze rządzi, nigdy już nie może się powtórzyć !

Jeśli niektórzy liderzy PiS, nie rozumieją "znaków czasu", że np. tylko i wyłącznie sukces będzie wyznacznikiem do wszelkiej kariery politycznej a nie "wycieraczka" Prezesa, to będą "kulą u nogi" Prezydenta Dudy i Beaty Szydło.

Vote up!
3
Vote down!
0
#1485718

Komunikaty i doniesienia o przekształceniu społecznego Ruchu Kontroli Wyborów w Stowarzyszenie RKW - Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy nie opisują należycie zaistniałej sytuacji i są mylące dla tysięcy wolontariuszy zaangażowanych w szeroki, społeczny ruch, który swoją siłę czerpał do tej pory z oddolnej, obywatelskiej aktywności.

Całość:

http://telewizjarepublika.pl/ruch-kontroli-wyborow-kontynuuje-dzialanie-razem-mozemy-wiecej,20996.html

Vote up!
0
Vote down!
0

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#1485906

Dla równowagi wklejam link do stanowiska drugiej strony tego konfliktu:  http://naszeblogi.pl/55612-od-rkw-do-rkw

Niech każdy wyrobi sobie własne zdanie :)

Vote up!
0
Vote down!
-1
#1485913