O różnicach między II RP a III RP

Obrazek użytkownika elig
Historia

  

 W zeszłym roku obchodziliśmy rocznice stulecia ogłoszenia niepodległości Polski w 1918 roku.  Można było odnieść wrażenie, iż przez całe te sto lat istniało jedno państwo polskie.  Nie jest to jednak prawda.  W owym okresie istniały trzy różne państwa, wszystkie o nazwie Polska.

 

  Pierwsze z nich to w pełni niepodległa i suwerenna II RP istniejąca w latach 1918-1939.  Drugie to PRL - sowiecki protektorat rządzony przez przywiezionych z Moskwy komunistów, a działający w latach 1944-1989.  Trzecie zaś to obecna III RP - twór podporządkowany Unii Europejskiej [a także USA].  Istnieje on już 30 lat i stale powołuje się na dziedzictwo II RP.  Czy słusznie?

 

  Uważam, że nie.  Z ogromu różnic miedzy II RP a III RP zdałam sobie sprawę czytając  w ostatnim numerze "Sieci" [nr 13/2019] artykuł Michała Muzyczuka "Polski tygiel" oraz wywiadu z prof. Mieczysławem Rybą, zatytułowanym "Wielokulturowość była dla II RP potężnym wyzwaniem".  Dowiadujemy się z nich, że ponad jedna trzecia mieszkańców II RP nie była wcale Polakami.  Na około 30 milionów obywateli, 5 było Ukraińcami, 3 Żydami, a 2 Białorusinami.  Była też dość liczna mniejszość niemiecka.

 

Profesor Ryszard Legutko w swej książce "Esej o duszy polskiej" stwierdza:

 

  "Autor przeciwstawia się poglądowi, według którego Polacy są narodem historycznym. Twierdzi, że w 1945 roku doszło do wielopoziomowej rewolucji. Po II wojnie światowej zaczęto budować nową Polskę zamiast odbudowywać, jak to miało miejsce po I wojnie. Przez ponad 40 lat istnienia PRL Polacy stali się "narodem PRL-owskim". Legutko w swojej książce stara się rehabilitować pojęcia "naród" i "nacjonalizm". Zwraca też uwagę, że po 1989 roku polskie elity nie są w stanie odbudować narodowej tożsamości." {]]>TUTAJ]]>}.

 

  Jeśli dodamy do tego przesuniecie terytorium naszego kraju na zachód i jego zmniejszenie oraz zagładę warstwy ziemiańskiej i ruinę kilkunastu tysięcy dworów i dworków szlacheckich to widzimy, ze III RP jest zupełnie innym państwem niż II RP.  Mimo upływu 30 lat - III RP wciąż więcej łączy z PRL niż z II RP.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)

Komentarze

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

... wcale Polakami...to obawiam się ,że biorąc pod uwagę wojnę, wywózki, komunistyczne wyroki itp....w obecnej  RP zaledwie   jedną trzecią stanowią Polacy. To tłumaczyłoby tak trudną sytuację Polski.

Mimo upływu 30 lat III RP wciąż więcej łączy z PRL niż z II RP....nie tylko to.

 W III RP  pod niektórymi względami jest gorzej niż w PRL....bo wtedy wiadomo było kto wróg, kto letni nijaki a kto przyjaciel. Ponadto w PRL obowiązywały,  przynajmniej  Polaków, jakieś zasady kultury, i moralności.

Dziś wszystko pogrążyło się w chaosie, bez jakichkolwiek zasad, bez względu na wykształcenie i pozycję społeczną czy stan posiadania.

Polska przypomina Sodomę i Gomorę ....i wieżę Babel , w której już nikt nikogo nie rozumie.  Chyba  tylko cud może Polskę uratować...bo na rozsądek Polaków nie liczę.

Vote up!
1
Vote down!
-3

Verita

#1585375

No wlasnie, a gdy ja juz przed dwudziestoma laty mowilem, ze jest nas najwyzej... no moze dziesiec milionow tj. w obrebie III RP, to mowili, ze to nie moze byc prawda...

No turysci z NKWD ich dzieci, wnuki i nawet pra wnuki tez maja polskie paszporty, tylko czy to sa Polacy ? , ze o innych... nie wspomne..., bo wiadomo... tez polacy :-)))

Z ynteresu, ale polacy z paszportami ;-)

No i ci biedni ... uchodzcy...prawdopodobnie " przyszli Polacy "...

Ukraincy - kilka milionow " turysci ekonomiczni" , chyba " przyszli Polacy " lub wlaczeni do jakiegos podzialu terytorium naszego kraju, a wiec  Ukraincy w Polin...

 

No slowem konkurencja jak u Bikle na Nowym Swiecie... kazdy by chcial tego " polskiego paczka " ... tylko czy tyle wypieka i ... za jaka cene ?

 

Wiec elig napisala o roznicy miedzy panstwami, a ja mysle, ze istotnym jest podzial narodowy... bo coz panstwo ? moze byc rozne, ba ! moze byc nawet atrapa... na niby..., a Narod to ludzie... konkretni ludzie o konkretnych pogladach i dzialaniu...

Vote up!
2
Vote down!
-3

chris

#1585412