Niechlubne początki browaru Leżajsk?
Oglądałam dziś telewizyjną transmisję z trzeciego etapu kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. Jego trasa wiodła przez Leżajsk. Realizatorzy transmisji starannie pokazali sanktuarium i klasztor Bernardynów, a komentatorzy wspomnieli o słynnych barokowych organach, które tam się znajdowały. Przemilczano jednak to, z czego Leżajsk jest najbardziej w Polsce znany - browar
Dawno temu czytałam ciekawą historię o jego początkach. W sierpniu 1968 roku komunistyczne LWP wzięło udział w sowieckiej interwencji w Czechosłowacji i zdławieniu Praskiej Wiosny. Zachwyceni tym czechosłowaccy komuniści postanowili się Polsce odwdzięczyć i wybudować w naszym kraju browar. Wybór padł na Leżajsk. Miasto owo miało tradycje browarnicze sięgające XVI wieku, ale ostatni browar spłonął tam w 1906 roku. Mimo to w 1972 roku Czesi ruszyli z budową. Trwała ona 4 lata a w roku 1978 pierwsze piwa z Leżajska pojawiły się na rynku i szybko zyskały popularność.
Próbowałam dzisiaj [1.08.2022] znaleźć coś na ten temat w sieci i ku mojemu zdziwieniu nic nie znalazłam. O początkach browaru na ogół nie pisze się nic. Dlatego też mam prośbę do Czytelników. Jeśli ktoś wie coś więcej o tej historii niech napisze o tym w komentarzu. To może być ciekawy przyczynek do dziejów polskiego komunizmu.
Moje notki z okresu 12.05.2020 - 3.09.2021 można znaleźć {TUTAJ }.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 148 odsłon
Komentarze
Z tym pochodzeniem czeskim to może być prawda. Leżajsk dość
1 Sierpnia, 2022 - 23:30
wyraźnie odbiegał na plus od miernoty piwnej, rozpowszechnionej w PRL już za Gierka. Do dzisiaj bierze mnie obrzydzenie na samo wspomnienie piwa rybnickiego czy też z browaru Nowa Sól. A przecież pod koniec lat 1970-tych i na początku 1980-tych trafiały się prawdziwe perły. Prócz żywca oraz okocimskiego Zagłoby w czołówce było Zabrze Beer oraz warszawskie Królewskie. Natomiast Leżajsk, jak tylko się pojawiał, był wykupywany. Ciekawe, jak to było.