Niechlubne początki browaru Leżajsk?

Obrazek użytkownika elig
Historia

  

 Oglądałam dziś telewizyjną transmisję z trzeciego etapu kolarskiego wyścigu Tour de Pologne.  Jego trasa wiodła przez Leżajsk.  Realizatorzy transmisji starannie pokazali sanktuarium i klasztor Bernardynów, a komentatorzy wspomnieli o słynnych barokowych organach, które tam się znajdowały.  Przemilczano jednak to, z czego Leżajsk jest najbardziej w Polsce znany - browar

  Dawno temu czytałam ciekawą historię o jego początkach.  W sierpniu 1968 roku komunistyczne LWP wzięło udział w sowieckiej interwencji w Czechosłowacji i zdławieniu Praskiej Wiosny.  Zachwyceni tym czechosłowaccy komuniści postanowili się Polsce odwdzięczyć i wybudować w naszym kraju browar.  Wybór padł na Leżajsk.  Miasto owo miało tradycje browarnicze sięgające XVI wieku, ale ostatni browar spłonął tam w 1906 roku.  Mimo to w 1972 roku Czesi ruszyli z budową.  Trwała ona 4 lata a w roku 1978 pierwsze piwa z Leżajska pojawiły się na rynku i szybko zyskały popularność.

  Próbowałam dzisiaj [1.08.2022] znaleźć coś na ten temat w sieci i ku mojemu zdziwieniu nic nie znalazłam.  O początkach browaru na ogół nie pisze się nic.  Dlatego też mam prośbę do Czytelników.  Jeśli ktoś wie coś więcej o tej historii niech napisze o tym w komentarzu.  To może być ciekawy przyczynek do dziejów polskiego komunizmu.

 

  Moje notki z okresu 12.05.2020 - 3.09.2021 można znaleźć {]]>TUTAJ]]>}.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)

Komentarze

wyraźnie odbiegał na plus od miernoty piwnej, rozpowszechnionej w PRL już za Gierka. Do dzisiaj bierze mnie obrzydzenie na samo wspomnienie piwa rybnickiego czy też z browaru Nowa Sól. A przecież pod koniec lat 1970-tych i na początku 1980-tych trafiały się prawdziwe perły. Prócz żywca oraz okocimskiego Zagłoby w czołówce było Zabrze Beer oraz warszawskie Królewskie. Natomiast Leżajsk, jak tylko się pojawiał, był wykupywany. Ciekawe, jak to było.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1646106