Macedonia Północna 30-tym członkiem NATO

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

Gdyby nie pandemia - byłaby to najważniejsza wiadomość dzisiejszego dnia [27.03.2020].  Ponieważ jednak sytuacja na świecie jest jaka jest - informacja o tym przemknęła chyłkiem przez serwisy internetowe, zajęte wyłącznie koronawirusem, a dzisiejsze Wiadomości TVP nie wspomniały o niej ani słowem.  Czytamy {TUTAJ}:

 

  "Warunkiem przystąpienia Macedonii Płn. do NATO była ratyfikacja rozszerzenia Sojuszu przez parlamenty wszystkich krajów członkowskich. W zeszłym tygodniu zrobiła to Hiszpania, jako ostatni kraj Sojuszu Północnoatlantyckiego.  Protokół przyjęcia Macedonii Płn. do NATO został podpisany przez przedstawicieli 29 państw członkowskich w lutym 2019 roku. "Macedonia Północna jest obecnie częścią rodziny NATO, rodziny trzydziestu narodów i prawie miliarda ludzi. Rodziny opartej na pewności, że bez względu na wyzwania, przed którymi stoimy, wszyscy jesteśmy razem silniejsi i bezpieczniejsi" - oświadczył w piątek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. (...)

  Przystąpienie tego kraju do Sojuszu było możliwe dzięki jego porozumieniu z Grecją. W lutym 2019 roku była jugosłowiańska republika oficjalnie zmieniła nazwę z Macedonii na Macedonię Północną, co umożliwiło zakończenie trwającego od czasu ogłoszenia przez nią niepodległości w 1991 roku sporu z Atenami.

Według Grecji używanie przez jej północnego sąsiada nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być w przyszłości podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji o tej samej nazwie. W związku z przyjęciem nowej nazwy Grecja wycofała swój sprzeciw wobec członkostwa Macedonii Północnej w NATO oraz - w dalszej perspektywie - w Unii Europejskiej. Macedonia Północna jest 30 krajem członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego.

  Ceremonia podniesienia flagi Macedonii Północnej w kwaterze głównej NATO w Brukseli odbędzie się w poniedziałek w obecności sekretarza generalnego, przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Stuarta Peacha oraz Chargé d'Affaires Delegacji Macedonii Północnej do NATO Zorana Todorowa. Flaga Macedonii Północnej będzie jednocześnie podnoszona w Sojuszniczym Dowództwie Operacji w belgijskim Mons i w Sojuszniczym Dowództwie ds. Transformacji w Norfolk w USA.".

 

  Jak sądzę - nie należy się spodziewać jakiejś okazalej uroczystości z tej okazji, mimo jej jubileuszowego charakteru.  Koronawirus pożarł wszelkie obchody - nawet religijne uroczystości Wielkiego Tygodnia.  Pod tym względem Macedonia Północna ma pecha.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.3 (głosów:10)

Komentarze

Powinno to jeszcze bardziej ustabilizować stosunki Grecja/Macedonia Płn.
Mały kraj o pow. 25 713 km kw. ulokowany między; Albanią, Bułgarią, Grecją, Kosowo, Serbią o strukturze
narodowościowej;Macedończycy 64,2%, Albańczycy 25,2%; Turcy 3,9%; Romowie 2,7%; Serbowie 1,8%;poz. 2,4%.
I religijnej; prawosławie 61,6%, islam 34,2%; bezwyznaniowi 1,9%;katolicyzm 1,9%, protestantyzm 0,3%.
Płd flanka NATO z nowym członkiem.
Gospodarka; rolnictwo: 11,9%, przemysł: 28,2%, usługi: 59,9%.
Co z tego wyniknie?
Albania, Serbia i Rosja?
....

pzdr

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#1623564

Dobrze jest o tym wiedziec, chociaz niewiele to u nas zmienia. Natomiast jezeli Izrael zostanie juz pelnoprawnym i rzeczywistym czlonkiem UE, moze to miec jakis wplyw na nasza polityke.

Boje sie tylko, by nie wystapil o czlonkowstwo jako Polin. 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1623566