Ojczyzna

Obrazek użytkownika AS
Idee

Czy ktoś może zaprzeczyć, że Ojczyzna nasza, przedstawiana również jako Trzecia Rzeczpospolita, jest spadkobierczynią tej Pierwszej i tej Drugiej?

Mają ludy Bliskiego Wschodu swoją iddyliczną Arabię Felix - żyzną oazę nasączoną aromatem korzennych przypraw i owoców, dającą ochłodę dla ciała i dla myśli. Tam właśnie ciągną wszystkie ich karawany.

A my mamy leśne gościńce, płaczące wierzby, starych zamków mury, husarskie skrzydła, Dzikie Pola, bukoliczne stanice, chorągwie, Bogurodzice, dzwony na radość i na trwogę, rżenie rumaków w bitwach, rzucone buławy, pyszne szlachty zagrodowe, nędzne śniadanie oracza w dwojakach, pomarańczarkę na obrazie i nigdy nie znalezione sklepy cynamonowe.

A Rzeczpospolita, jaki by numer przy niej nie postawił, była Ojczyzną dla wielu narodów. Po Unii z Litwą w jej granicach żyli Polacy, Litwini, Żmudzini, Kozacy, Żydzi, Tatarzy, a nawet Niemcy. Rzeczpospolita była też państwem wielowyznaniowym, chociaż dominował w niej katolicyzm. I tak, żyjąc razem, jakiegoś dziwnego nabraliśmy do siebie podobieństwa - nie tylko zewnętrznie, lecz przede wszystkim w naszych przyzwyczajeniach, mentalnościach, sposobie bycia, a nawet światopoglądach. Każdy tu wymieniony jest jednocześnie tym innym i każdy jest równolegle sobą. Połączył nas los, historia, kultura i bardzo często biologia. To miał na myśli prezydent Duda, kiedy powiedział, że każdy z nas ma domieszkę krwi. Należy to stwierdzenie przyjąć w sensie przenośnym i dosłownym. Dlatego właśnie, powinniśmy stanowczo powiedzieć „Nie” poglądom, które świadomie deformują harmonię koegzystencji, wprowadzają emocjonalny ferment i zasiewają ziarna niezgody.

 

Józef Chełmoński - Bociany

Ocena wpisu: 
3
Twoja ocena: Brak Średnio: 3 (głosów:17)

Komentarze

Zgadzam się prawie ze wszystkim - tylko chorągwie muszą mieć na początku "ce".

Podobno bohaterska obrończyni Trembowli, Dorota Chrzanowska, która sama prowadziła reycerskie wypady z twierdzy na atakujących, była Żydówką. 

Serdecznie pozdrawiam,

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1634475

Dziękuję za zwrócenie mi uwagi. Teraz dopiero byłam w stanie dokończyć poprawiania tekstu. W sumie było tam trzy błędy. 

To jest interesująca informacja na temat Doroty Chrzanowskiej. Chyba mieliśmy sporo takich amazonek.

Również serdecznie pozdrawiam,

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

AgnieszkaS

#1634477

małżeństwo Chrzanowskich zostało przyjęte do stanu szlacheckiego i herbu Poraj.

Anna Dorota Chrzanowska, prowadząc wypady z twierdzy na oblegających Turków - byla trzykrotnie ranna. Przypuszczam jednak, że niezbyt poważnie, gdyż nie wdało się zakażenie, które często stawało się śmiertelne.

Jan Samuel Chrzanowski został później burmistrzem Lwowa.

Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam,

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1634478

Bardzo mi się ta temperamentna Anna Dorota Chrzanowska spodobała. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

AgnieszkaS

#1634502

To miłe, że na świecie są jeszcze ludzie, którzy dziękują za uwagi (i poprawiają teksty). Pozdrawiam.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1634507

i to bynajmniej wcale nie podobno - oficjalnie koronowana.
Ratowała nie jedną twierdzę i domostwo i dalej mogłaby, gdyby doczekała się dziękczynienia. Jest jeden problem: idol pań, zamiast te dzięki czynić, służy takim brzydkim panom, którzy otwarcie uznają ją za nierządnicę.
Zdaję sobie sprawę, że moje pytanie jest niepostępowe ale mimo wszystko: Kto nam tu lansuje w herbie żyda co pogoni koronę?
 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2
#1634509

Witaj Agnieszko

Strasznie mi się podoba ta nostalgia i tęsknota, którą prezentujesz, będąc z naszego punktu widzenia na antypodach.

Znam te odczucia i refleksje bardzo dobrze.

Jednakże, z ludźmi podobnie jak Ty emigrantami, do tego z poważnymi pretensjami do bycia intelektualistami, spotykamy się z pewnym niezrozumieniem dzisiejszej sytuacji Polski i w Polsce, pewnym malkontenctwem, co może jest maskowaną zazdrością, za to, że nie biorą bezpośredniego udziału w naszej walce. To mądrzy ludzie, lecz to, co mówią, jest nie na czasie. Nie są w stanie pojąć, że jest wojna. Szczęśliwie Ty to widzisz.

Mnie już mają za skończonego pisowskiego politruka. Klasycznie: - zamiast dyskutować, wolą zakrzyczeć. Napisałem im taki impulsywny komentarz na innym portalu, jak Admin starał przywołać ich do porządku i wytłumaczyć, że nieustanne narzekania w istocie są antypolskie.  Pozwolę sobie tu to przytoczyć:

[Adminie] Oni [Polonia] - jk] mają w sobie jakiś uraz. Jakieś niezrozumienie. Są drażliwi jak szerszenie. Nikt nie dzieli i nie kwestionuje pełnych praw do bycia patriotą. Ale do cholery przestańmy stąpać po bagnie i bez przerwy marudzić. I to z wyższością starszego brata.
To my tutaj mamy pilne zadania. Powinni to rozumieć, bo przecież u siebie mają CNN w nieustannym ataku na Trumpa. A u nas cała moc koncernu Discovery, wszystkie TVNy, cała moc koncernu Alex Springer, Agora Sorosa i jeszcze Bóg wie co, mówią, że prezydent kłamie, bohaterski minister zdrowia kradnie, wszyscy są złodzieje i oszuści, a gdy widać, że jest lepiej, oni twierdzą, że będzie tylko gorzej. Prości ludzie nie są z kamienia. Nie każdy ma siłę i zdrowy rozsądek takie mocne, by być w stanie dać odpór goebbelsowskiej propagandzie.
Trwa wojna panowie (i panie) teoretycy. Naszym obowiązkiem jest przyłączyć się do walki, niezależnie co się nam w pisie podoba, czy nie. Może tam u siebie nie czujecie tego codziennego napięcia, nie słuchacie na bazarach i w sklepach tego: - Panie, to jedna banda. Po cholerę mam głosować? Nie czas na w obecnej chwili próżne roztrząsania o Polakach pierwszej, czy drugiej kategorii. Osobiście nie spotkałem nikogo takiego, który choćby przez chwilę tak pomyślał. A kontakty mam rozległe. Ostra polaryzacja jest faktem. MY i ONI. Tylko jak zwykle, ponieważ jesteśmy przyzwoitsi, staramy się być uczciwi i moralni, to mamy wątpliwości. I przez to zazwyczaj przegrywamy.
Mówiąc brutalnie - w czasie wojny militarnej, takie zachowania nazywały się defetyzm. A za to były surowe kary. A my teraz nie możemy nawet spowodować ostracyzmu ewidentnych zdrajców i notorycznych malkontentów. Choć Admin stara się jak może. A niezadowoleni wieczni malkontenci uciekają do salonu pod skrzydła Jankich, bo nie wiedzą, że to V Kolumna, ściśle związana z panem Trzaskowskim i jego protegowaną, która prawdopodobnie wraz z mężem zgładziła księdza Blachnickiego. Dziękuję za takie kontakty, z którymi już nie mamy do czynienia, jak odkryty został fałsz Superblgerki Kataryny. A było to sporo lat temu.
A wy, Panowie (i Panie) zamiast nas wychowywać, jak jeść widelcem i którą poezję lubić, a jakiej nie, zacznijcie współpracować. O co wam chodzi, że działacie na korzyść niesławnej III RP, albo dla jakiegoś mitycznego Paradajsu?

Pozdrawiam serdecznie

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4

JanuszK

Za zaproszeniem   https://klubdyletantow.blogspot.com

 

 

 

 

#1634482

Pomimo chęci ukrycia, nostalgia czasem bywa widoczna :)

Staram się w sobie połączyć dwa różne światy na sposób racjonalny, ale kraj mojego dzieciństwa jest bez wątpienia moim myślowym ustroniem. Kiedykolwiek do Polski nie powrócę, zawsze znajduję ją zmienioną - nie tylko w krajobrazie, również w nastrojach. Ostatnio po przyjeździe włóczyłam się z psem bez celu po polach i sosnowych zagajnikach - to tu, to tam- -szukając starych śladów. Nie mogłam odżałować, że ktoś się pozbył ogromnej  dzikiej gruszy, zwanej tutaj ulęgałką. Pamiętałam ten cierpki smak małych owoców z poprzednich lat. Jednak życie nie stoi w miejscu.

Być może momentami sprawiam wrażenie, że nie jestem na czasie, że zbytnio wewnątrz pielęgnuje tą moją Arkadię, ale w gruncie rzeczy staram się być racjonalna, czasem nawet do bólu. 

A mój krótki esej jest głosem w debacie z punktem widzenia pani Anny Słupianek ( Astry), przedstawionym w notce  "Żydowska krew" naszych kandydatów na prezydenta. Różnica w tym, że ona pisze niemalże w sercu kraju, a ja gdzieś z końca świata, gdzie diabeł mówi dobranoc.

Bardzo Ci dziękuję za komentarz.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

AgnieszkaS

#1634494

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1634485

Piękne są polskie stroje ludowe. Ja pochodzę z Mazowsza:

 

"Mazowsze. Piasek, Wisła i las.

Mazowsze moje. Płasko, daleko —

pod potokami szumiących gwiazd,

pod sosen rzeką."

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

AgnieszkaS

#1634501

w antypolskim amoku

 

przez czerwoną zarazę

utraciła polski wianek

w antypolskim amoku

Astra Słupianek

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-6

jan patmo

#1634497

Panie Janie, 

Bardzo dziękuję za odwiedziny.

Pańskie haiku są tu zawsze mile widziane.

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-5

AgnieszkaS

#1634499

komu do polskości...

 

komu do polskości

nie chce się wstawać

ten piękna Polski

nie będzie poznawać

 

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1634699