Prokuratura - organ niekonstytucyjny. O wyższość Rzecznika Praw Dziecka nad Prokuratorią

Obrazek użytkownika Milton
Idee

W obowiązującej obecnie Konstytucji RP słowo "prokurator" występuje chyba tylko raz w art.132.2, gdy wylicza się funkcje, których nie wolno łączyć z mandatem parlamentarzysty.

Ojcowie Konstytucji "zapomnieli" o tej ważnej i odpowiedzialnej funkcji. To właśnie Prokurator styka się z sytuacjami, gdzie następuje naruszenie praw i wolności taksatywnie wyliczonych w tejże Konstytucji. Nie zapomnieli jednak o Rzeczniku Praw Dziecka ! - który na mocy art. 72.4 jest organem konstytucyjnym, czyli ma pozycję zdecydowanie wyższą od Prokuratora.

Obecna ustawa o prokuraturze jest "pod-liftingowaną demokratycznie" ustawą PRL-owską. Co jakiś czas głośno jest o Prokuraturze, gdy usiłuje się uniezależnić ją od Ministra Sprawiedliwości. Obecnie szykuje się zmiana tej ustawy.

Rozmawiałem z wieloma VIP-ami na ten temat. Wydawało się, że każdy był tym zaskoczony i nabierał wody w usta. Jeden z jej twórców przekonywał mnie, że wszystko jest dobrze - no, ale to adwokat.
Gdybym był przestępcą i gdybym znalazł się w trudnej sytuacji, to żądałbym, żeby śledztwo prowadził sędzia, a nie prokurator, który w świetle obecnej sytuacji jest urzędnikiem bardzo niskiej rangi.

pzdr
Milton

Brak głosów

Komentarze

1. Co do Prokuratora Generalnego masz rację, bo jest to druga wzmianka o tej instytucji, prócz cytowanej przeze mnie. Jest to zapis "przy okazji", bo rzecz dotyczy Trybunału Konstytucyjnego.

2. Jeżeli chcesz traktować swój tekst jako polemikę ze mną, to wskaż zdanie w którym stwierdzam równość wymienionych przez Ciebie organów ? Rzecznik Praw Dziecka jest organem konstytucyjnym o określonym zakresie zadań, czego nie można powiedzieć o prokuraturze. W prostym podziale instytucji państwowych na konstytucyjne - nie-konstytucyjne, ważniejsze są te pierwsze. M.in. dlatego, że trudniej jest je zlikwidować, czy zmienić, wymagana jest tu większość kwalifikowana.

3.Masz rację, jest to moje przejęzyczenie.

4. Uważasz, że "wprowadzanie do Konstytucji prokuratury jako urzędu konstytucyjnego." - bo "Jest to zbędne,
a nawet szkodliwe. (1)Nadawanie prokuraturze statusu organu konstytucyjnego przy wprowadzanej właśnie Ustawie
o prokuraturze, nadawałoby temu - w dużej mierze - niekompetentnemu i zdemoralizowanemu środowisku niczym
nie uzasadnioną rangę. (2) Być może nawet utrudniałoby
w przyszłości niezbędną zmianę Ustawy o prokuraturze."

Mylisz zapis o celach instytucji, z oceną moralną. Zapis konstytucyjny jest potrzebny z uwagi na ochronę obywatela
i ochronę prokuratorów przed politykami.

5. W projekcie podanej przez Ciebie konstytucji proponuję uniwersalną preambułę:
KAŻDEMU WOLNO BYĆ IDIOTĄ
Zapis ten pozwalałby każdemu zachować twarz.
[tylko broń Boże nie bierz tego do Siebie]

pzdr
Milton

Vote up!
0
Vote down!
0
#29776