Ostatni lot PLL LOT?

Obrazek użytkownika Tadeusz Rozłucki
Kraj

Czy rzeczywiście nie ma już ratunku dla PLL LOT? Czy los naszego narodowego przewoźnika jest już przesądzony? Najprawdopodobniej LOT dostanie jeden z tanich przewoźników, niezbyt znany, dla którego nabycie polskiej firmy będzie sposobem podbudowania własnej marki – pisze Czesław Ryszka w ostatnim numerze „Niedzieli”. W jego ocenie los LOT-u jest już przesądzony, przynajmniej od chwili, kiedy to rządząca koalicja PO-PSL 10 maja znowelizowała ustawę o PLL LOT znosząc konieczność posiadania przez Skarb Państwa 51 proc. akcji.

Autor pisze, że obecnie została otwarta droga do szybkiej prywatyzacji firmy oraz, że Donald Tusk jak najszybciej stara się pozbyć się problemu dopłacania do LOT-u. Wcześniej, jak zauważa Czesław Ryszko LOT, ratując się przed upadłością, pozbył się niemal wszystkich swoich aktywów. Według Ryszki właśnie pod tym kątem powinniśmy postrzegać kwestię powstania i bankructwa taniej linii lotniczej OLT Express, założonej przez spółka Amber Gold. To waśnie wtedy zdaniem autora znacznie pogorszyła się sytuacja finansowa LOT-u. Czy już wówczas nie chodziło o to, aby Amber Gold nabył podupadający LOT „za darmo i na raty”- jak to się stało z większością prywatyzowanych polskich zakładów? - zastanawia się Ryszka.

Jak przypomina autor, PiS głosował przeciwko utracie kontroli Skarbu Państwa nad PLL LOT, zwracając uwagę, że jeszcze w latach 2005-2007, a więc za rządów premiera Jarosława Kaczyńskiego, LOT całkiem nieźle prosperował. Natomiast później spółka odnotowała problemy finansowe i doprowadzono ja do granic upadłości. Jak ironicznie na zakończenie swego artykułu zaznacza Ryszka, jest to kolejny po stoczniach w Gdyni i Szczecinie duży polski zakład pracy, któremu obecna ekipa postanowiła „pójść na ratunek”.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Ocean mozna bylo przebyc polskim LOT-em i polskim Batorym. Potem zostal tyko LOT. Teraz pozostana co najwyzej polskie kajaki, o ile takowe sa jeszcze nadal produkowane w Polsce.

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#359905

... Jeśli wprowadzimy platformerski model ekonomiczny na Saharze, to po dwóch tygodniach... piachu zabraknie.

Pozdrawiam, a Autorowi serwuję 10

                                                         
________________________ 
"Stan skrajnej niewiedzy czasem potrafi doprowadzić
do stanu skrajnego ogłupienia". (Satyr)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#359924

 w porównaniu ze stoczniami, niemniej w wymiarze symbolicznym jego wrogie przejęcie przez obcą firmę z błogosławieństwa PO, byłoby nie do przebaczenia. To trochę tak, jakby siostrę sprzedać do burdelu. Przepraszam za mocne słowa, ale takie właśnie mam odczucia, kiedy patrzę na "prywatyzacyjne" działania tych zdrajców. Czy oni kiedykolwiek poniosą za to karę?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#359938

To kto jest odpowiedzialny za doprowadzenie LOTu do takiego stanu to jest do ustalenia, trzeba tylko chcieć (jak Polacy chcą to pokazują na wyborach). Ja osobiście nie chciałbym dopłacać do LOTu. Szkoda na to, są ważniejsze sprawy, a to ani jakiś przemysł strategiczny, ani coś ważnego dla Państwa. Zwykła firma usługowa. Państwo nie musi posiadać linii lotniczych, musi tylko wtedy gdy do takiego państwa nikt inny nie bardzo chce latać i nikt z miejscowych przedsiębiorców takich linii nie założy. Zamiast dopłacać do LOTu lepiej tą kasę przeznaczyć na zbudowanie porządnej sieci lotnisk z jednym dużym portem centralnym, gdzieś między Łodzią a Warszawką.

* w skali świata LOT to jest mała firemka lotnicza

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#359942

... uprawiania polityki pijaka, która polega na tym, że wysprzedaje on wszystko z domu, co ma jakąś wartość, oby tylko się napić. I nie baczy on na to, że rodzina cierpi.
Nie można sprzedawać dobra narodowego, jakim jest przewoźnik PLL LOT!!! Nie zastanawiałeś się, że działania cwaniaczków zarządzających tą firmą za horrendalne miesięczne pensje mają tylko jeden cel: doprowadzenie firmy do upadłości i przejęcie jej przez podstawionego "słupa" za psie pieniądze? We wcześniejszym zamyśle PLL LOT miał być przejęty przez firmę AmberGold, a konkretnie przez OLT Express. A że AmberGold "umoczyła się" w aferze, to "tuskoidy" obsadziły zarząd PLL LOT-u samymi swoimi, aby robili spustoszenie w tej firmie.

To, że PLL LOT będący spółką skarbu państwa - wcale nie oznacza, że będzie drenować kasę z krajowego budżetu. Prawdą jest, że w czasie, gdy premierem był Jarosław Kaczyński - nasz rodzimy przewoźnik stał bardzo mocno na "pęcinach" i nikomu nie było w głowie niszczyć tej firmy i wpompowywać grubych milionów w tę firmę ze skarbu państwa.
Pytałeś (chyba retorycznie), - kto jest odpowiedzialny za doprowadzenie do takiego stanu. Otóż są to:
- Prezes Zarządu - Sebastian Mikosz,
- Członek Zarządu ds. operacyjnych - Tomasz Balcerzak,
- Członek Zarządu z wyboru pracowników - Krzysztof Zbroja.
Ale głównym winowajcą jest "pociągający za sznurki" Donaldinio Tuskolini, przy wydatnej "pomocy" ministra skarbu - Włodzimierza Witolda Karpińskiego i ministra finansów - Jacka Vincentego Rostowskiego.

Jeśli twierdzisz, że firma PLL LOT nie jest firmą strategiczną, - to się grubo mylisz. Chociaż według platformersów... nie jest, skoro chcą ją sprzedać. Wojsko już "rozpędzili na cztery strony świata", sprzedali w sposób pośredni część zasobów geologicznych należących do całego Narodu Polskiego, sprzedali przemysł energetyczny, kolej, mimo iż z punktu bezpieczeństwa państwa te sektory nie powinny być w rękach prywatnych.
Twoja postawa deprecjonująca moją Ojczyznę, którą sprowadziłeś w swym komentarzu do małego i nic nie znaczącego kraju w Europie - zasługuje na potępienie i cięgi! Jeśli uważasz się za Polaka, to nie sr... we własne gniazdo, bo oberwiesz od któregoś z patriotów tak, że zamilkniesz na tym portalu na długi czas!

I jeszcze jedno: co ma znaczyć wyrażenie - "Warszawka"? Przyswoiłeś to słowo od lemingów??? To używaj je na forum Gazety Wyborczej, bo tu nie ma miejsca na drwiny i kpiny ze stolicy Polski i z jej mieszkańców. 

                
________________________   
"Stan skrajnej niewiedzy czasem potrafi doprowadzić
do stanu skrajnego ogłupienia". (Satyr)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#359968

...i stawiasz mi nieprawdziwe zarzuty. No ale od początku.

widzę, że jesteś zwolennikiem uprawiania polityki pijaka

A to na podstawie czego wysnułeś?

Nie można sprzedawać dobra narodowego, jakim jest przewoźnik PLL LOT!!!

Nie uważam LOTu za dobro narodowe w przeciwieństwie do np. Lasów Państwowych, KGHM, Huty Stalowa Wola, Biblioteki Narodowej czy Smoka Wawelskiego itd.

To, że PLL LOT będący spółką skarbu państwa - wcale nie oznacza, że będzie drenować kasę z krajowego budżetu.

Właśnie to robi. Sprzedał już wszystko co mógł sprzedać i właśnie wyciągnął rączkę po między innymi moje pieniążki.

Prawdą jest, że w czasie, gdy premierem był Jarosław Kaczyński - nasz rodzimy przewoźnik stał bardzo mocno na "pęcinach"

Dokładnie, stał. Już nie stoi. A zdecydował o tym rok 2008.

i wpompowywać grubych milionów w tę firmę ze skarbu państwa

To w końcu będzie wyciągał te swoje rączki czy nie? I nie milionów tylko miliardów.

Jeśli twierdzisz, że firma PLL LOT nie jest firmą strategiczną, - to się grubo mylisz

Podaj swoją definicję firmy strategicznej.

sprzedali przemysł energetyczny, kolej

Jeszcze nie sprzedali, więc nie podawaj nieprawdziwych informacji. Kolej na razie chcą sprzedać (PKP CARGO).

mimo iż z punktu bezpieczeństwa państwa te sektory nie powinny być w rękach prywatnych

Rzecz dyskusyjna, wszystko zależy od otoczenia w jakim się działa. Z mojej strony wygląda to tak, że niech sobie będą w rękach i prywatnych, ale nie zgadzam się na tzw. "prywatyzację" na rzecz narodowych firm państw obcych. Zresztą w Europie niewykonalne.

Twoja postawa deprecjonująca moją Ojczyznę, którą sprowadziłeś w swym komentarzu do małego i nic nie znaczącego kraju w Europie

Jaką logiką się posłużyłeś aby taki wniosek wyprowadzić? Niewiele znaczący to jest LOT w światku lotniczym. Napisałem tylko tyle i aż tyle.

I jeszcze jedno: co ma znaczyć wyrażenie - "Warszawka"? ...bo tu nie ma miejsca na drwiny i kpiny ze stolicy Polski i z jej mieszkańców.

Mieszkańcy stolicy (nie wszyscy) bardzo mocno zapracowali sobie na to aby nazwać ich miasto WARSZAWKĄ.

No i najlepsze na koniec:

Jeśli uważasz się za Polaka, to nie sr... we własne gniazdo, bo oberwiesz od któregoś z patriotów tak, że zamilkniesz na tym portalu na długi czas!

Jeśli chcesz zrealizować swoją groźbę "patrioto" to wyślij mi swój adres pocztą wewnętrzną, niech stracę i zasilę kasę rostowskiego akcyzą, to pofatyguję się do ciebie, zobaczymy czy masz jaja i powtórzysz mi to prosto w twarz. Śmiem twierdzić, że na mój widok zwyczajnie podkulisz ogon i pewnie nawet drzwi nie otworzysz.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#359981

Jak nie wiesz, jakie kryteria obowiązują do zakwalifikowania przedsiębiorstwa do tzw. strategicznych, to odsyłam cię do pierwszej klasy szkoły średniej.
Polemika z tobą mi po prostu uwłacza.

Żegnam ozięble z półtonem ironii.

                                                
________________________ 
"Stan skrajnej niewiedzy czasem potrafi doprowadzić
do stanu skrajnego ogłupienia". (Satyr)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#359983

Grozisz mi, wiec miej jaja człowieku i powiedz mi to prosto w twarz. Wiesz, w sieci zawsze są wszyscy twardzi i jakoś tak łatwo im przychodzi napadanie na innych. No zachowaj sie chłopie jak mężczyzna i wyznacz mijsce spotkania. Zobaczymy czy będziesz miał odwagę spełnić swoją groźbę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#359990

Zdemontowano już polski cukier, oddając monopol na Europę, Niemcom. Zdemontowano polską hodowlę koni półkrwi i rasy trakeńskiej, na rzecz tego samego podmiotu. Byliśmy dumną potęgą, liderem chowu koni!. Jesteśmy gołodupcami, pozbawionym nawet powodu do dumy!. Z przedmiotu, staliśmy się podmiotem. Kolej na polski LOT i Polskie Koleje, na Koleje Linowe, linie niemieckie, już zacierają łapska!. To jeden, z elementów wynarodowienia. Pozbawienia nas tradycji i tożsamości obywatelskiej!....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#359964

Polskie Koleje Linowe już są sprzedane !
Teraz zostało czekanie KOMU je sprzeda nowy właściciel.
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#359977

az narod sie obudzi i rozszarpie ich na publicznym skwerze.

bo nie ma roznicy pomiedzy odbudowa gospodarki obecnie a za pare lat. juz jest nedza i ruina, gorzej byc moze, ale nie tak bardzo. ale na dzien dzisiejszy to jeszcze nie do wszystkich lemingow dotarlo... wiec Ono (PO) ciagle bedzie sie puszyc i dumnie leb podnosic - do czasu... a za pare lat tluszcza wytoczy na ulice gilotyny.

no coz, rozmarzylem sie...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#359970