Smoleńsk: to był dziwny remont

Obrazek użytkownika Tadeusz Rozłucki
Kraj

O nietypowym trybie remontu samolotu Tu-154 M nr 101 pod ścisłą kontrola rosyjskich służb specjalnych z Marcinem Gugulskim rozmawia Wiesława Lewandowska z „Niedzieli”. Jak pisze tygodnik, motywem działań było umożliwienie rosyjskim służbom specjalnym dostępu w trakcie remontu do polskiego samolotu przewożącego najważniejsze osoby w państwie.

Pamiętam, że już kilka lat przed katastrofa smoleńską „Gazeta Polska” wielokrotnie pisała o skandalu jakim było serwisowanie prezydenckiej Tutki w rosyjskich zakładach. Wtedy chodziło głównie o niebezpieczeństwo instalacji podsłuchów, gdyż nikt nie przypuszczał, że może dojść do katastrofy najważniejszego samolotu w państwie. Ton strony rządowej był wtedy niemal taki sam jak dziś: że zachowano wszystkie procedury, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że to bardzo nieładnie i niegrzecznie podejrzewać drugą stronę o niecne zamiary, tym bardziej, że jak głosili wtedy przedstawiciele władzy otwieramy z naszym sąsiadem nowy rozdział itd., itp.

Marcin Gugulski w wywiadzie dla „Niedzieli” opowiada głównie o tym czym zajmuje się w Parlamentarnym Zespole pod kierunkiem Antoniego Macierewicza, czyli o nieprawidłowościach związanych z remontem Tu-154 M nr 101, który niemal tuz po nim rozbija się pod Smoleńskiem. Okazuje się, że krytycy zespołu parlamentarnego zignorowali ten nowy, dość szczegółowo rozbudowany wątek. Tymczasem z wypowiedzi Marcina Gugulskiego wynika, że cała procedura wyłaniania zakładów gdzie miał być przeprowadzony remont samolotu była fikcją. Stąd powstaje podejrzenie, że rosyjskie tajne służby precyzyjnie sterowały polskim przetargiem.

Marcin Gugulski mówi wprost: konkluzja może być jedynie taka, że w latach 2008 – 2010 doszło do rażącego niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli rządu, zwłaszcza przez MON, a być może także przez inne służby państwowe. Zaznacza także, że sporządzony przez niego opis wydarzeń związany z remontem samolotu stanowi jedynie małą cząstkę badań. „Małą, ale chyba sporo mówiącą o Polsce i Rosji oraz o tym, co działo i dzieje się między tymi dwoma państwami” - mówi Marcin Gugulski.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

remoncie,przeciez te konkretne osoby nie wyparowaly.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#361962