Przemyt papierosów. A zyski jak z narkotyków.

Obrazek użytkownika Kowalsky
Kraj

 

Przemyt papierosów stał się bardziej zyskowny od narkotyków a potencjalne kary są mniejsze.

Straty Polski liczą się w miliardach złotych. Unia Europejska szacuje swoje starty na około 10 miliardów euro rocznie.

 

Doktor Paweł Gembicki w swoim raporcie pisze „Szacowane straty budżetu państwa spowodowane istnieniem nielegalnego rynku tytoniu, alkoholu i paliw w 2010 roku wynoszą ok. 6 mld złotych.

http://zatrzymacprzemyt.pl/multimedia/file/839ae28641b3e5f3be5bf08c09b6ecc169e359246f3f9a86ea15cf6c1ac309c9.pdf

 

Daily Mail z czerwca 2013 informuje że tylko w latach 2010-11 brytyjski fiskus stracił 1,9 miliardów funtów. Przemytem zajmuje się Real IRA -Prawdziwa Irlandzka Armia Republikańska, korzystając z pomocy polskich przemytników. Przemyt papierosów stał się wydajnym źródeł finansowania dla terrorystów.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2336865/IRAs-cigarette-smuggling-millionaires-Former-terrorists-flooding-UK-potentially-lethal-fakes-cheating-taxpayers-billions.html

 

Polacy przemycają papierosy także do Irlandii. Irlandzcy celnicy skonfiskowali na lotnisku w Cork 18 tysięcy sztuk papierosów . Gra jest warta świeczki. Cena paczki papierosów w Irlandii to 9 euro, w Polsce - około 11 złotych.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14693409,Irlandia__Przechwycono_przemyt_papierosow_w_samolocie.html

 

 

W Polsce szara strefa obrotu papierosami to 15,4% całego rynku wyrobów tytoniowych(dane za Instytut Doradztwa i Badań Rynku ALMARES). Oznacza to, że nawet do 8-9 miliardów sztuk papierosów, kupowanych w Polsce, pochodzi z nielegalnych źródeł.

 

Udział nielegalnych papierosów w całym rynku wzrasta im bliżej wschodniej granicy Polski, bowiem właśnie ze wschodu pochodzi blisko 80%..

 

Według raportu Raport Ernst & Young „utracone korzyści budżetu państwa z tytułu podatków

pośrednich w 2011 r., wynikające z występowania szarej strefy w sektorze

papierosowym i jej skali, mogły wynieść ok. 4 mld PLN

 

https://www.bcc.org.pl/uploads/media/bud_BCC_raport_papierosowy_maj_final.pdf

 

 

Różnica w cenie paczki papierosów między Polską i Ukrainą wynosi aż 10 złotych. Nic dziwnego że przemyt jest zyskowny.

Przemytem papierosów zajmują się nie tylko tzw. mrówki ale i świetnie zorganizowane grupy przestępcze. Pomysłowość nie zna granic.

Niedawno Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej wykrył nowy sposób przerzutu papierosów z Ukrainy – zrzucano je z motolotni.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/nowy-sposob-na-przemyt-papierosy-zrzucane-z-motolotni,350054.html

 

 

 

Oto tylko parę przykładów jak wygląda walka z przemytem na granicy.

 

1) Oddziale Celnym w Kowalewie k. Terespola zgłoszono do odprawy celnej jadące z Białorusi do Polski dwa wagony z odpadami drewna. Funkcjonariusz celny dokonujący rewizji podejrzewał, że pod zgłoszonym towarem może kryć się coś więcej, dlatego Służba Celna podjęła decyzję o przeprowadzeniu szczegółowej kontroli wagonów. Przeczucie nie zawiodło celników - pod kawałkami drewna ukryte były papierosy bez polskich znaków akcyzy. Początkowo celnicy szacowali, że przemycanych papierosów jest około 80 tys. paczek. Jednak po trwającym ponad dobę rozładunku i liczeniu towaru okazało się, że przemyt jest ponad dwukrotnie większy. W sumie w wagonach znajdowało się 198.090 paczek papierosów.To największa w tym roku jednorazowa próba przemytu papierosów na odcinku granicy w województwie lubelskim. Celnicy oszacowali wartość rynkową papierosów na około dwa miliony złotych.

 

2) Przemyt blisko 60 tys. paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze Służby Celnej na granicy z Białorusią w okolicach Terespola. Na nielegalny ładunek celnicy natrafili w trakcie rewizji wagonu kolejowego z brykietem kominkowym.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 28.05 na terenie terminala kolejowego w Kowalewie. Do odprawy celnej zgłoszono tam 21 ton brykietu kominkowego, który przyjechał z Białorusi i miał trafić do jednej z firm w centralnej Polsce. Funkcjonariusze spotykali się już wcześniej z przemytem papierosów ukrytych w drewnie i materiałach drewnopochodnych dlatego paletom z brykietem poświęcili szczególną uwagę. Już po przeszukaniu pierwszej z nich między pakietami z materiałem opałowym szczelnie owiniętymi folią celnicy znaleźli kartony z papierosami. Po rozładunku 21 ton towaru, który odbywał się ręcznie, i sprawdzeniu każdej z 44 palet funkcjonariusze wydobyli w sumie 58 320 paczek papierosów, których rynkową wartość szacuje się na ponad 460 tys. zł.

Największa, jak do tej pory, próba przemytu papierosów na terminalu w Kowalewie miała miejsce niemal równo rok temu. W maju 2011 r. funkcjonariusze celni z Kowalewa znaleźli ponad 270 tys. paczek papierosów w materiale opałowym, który jechał z Rosji na Słowację.

 

 

3)12 tys. paczek papierosów przechwycili funkcjonariusze Służby Celnej na kolejowym przejściu granicznym w Hrubieszowie. W udaremnieniu przemytu funkcjonariuszom pomógł działający tam od niedawna nowoczesny skaner RTG

Do zdarzenia doszło we wtorek po południu. Na podstawie wyników prześwietlenia promieniami RTG wagonów zawierających rudę żelaza, które wjechały do Polski z Ukrainy, funkcjonariusze Służby Celnej zdecydowali o przeszukaniu dwóch z nich. W pierwszym z przeszukanych wagonów celnicy znaleźli 7 tys. paczek papierosów. W kolejnym nieznani sprawcy ukryli następne 5 tys. paczek papierosów. Wszystkie papierosy oznakowane były białoruską akcyzą.

Celnicy szacują rynkową wartość kontrabandy na 70 tys. zł.

 

 

 

 

Do Polski papierosy trafiają nie tylko z przemytu. Działają też nielegalnych wytwórnie papierosów.

http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,13539837,Nielegalna_fabryka_papierosow_zlikwidowana__ZDJECIA_.html

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,9634355,Nielegalna_wytwornia_papierosow_w_dawnej_hucie.html

 

Piotr Pytlakowski opisywał tak ten proceder.

W latach poprzednich likwidowano średnio po pięć fabryk rocznie, w 2012 r. – wykryto dwie i kolejne dwie w 2013 r. Jak dotąd. Nie znaczy to, że fabryk jest mniej, ale że są lepiej zakonspirowane. Ciekawe, że linie produkcyjne zarekwirowane podczas likwidacji działających na czarno fabryk nie są niszczone. Kilka z nich podobno wystawiono na licytację i jest więcej niż pewne, że ponownie trafiły do przestępczych karteli.”

http://www.polityka.pl/rynek/1552363,2,rynek-nielegalnych-papierosow.read

 

 

 

 

 

Anna Galon, rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej twierdzi iż nielegalne fabryki są coraz częściej organizowane w zachodniej części Polski, skąd najszybciej można podrabiane papierosy przewozić do krajów zachodniej Europy. - Znacznie trudniej jest sprzedać w krajach europejskich papierosy wyprodukowane np. z białoruskimi znakami towarowymi, dlatego też grupy przestępcze wolą ze wschodu sprowadzić jedynie tani tytoń, by właśnie w Polsce zrobić z niego podrobione papierosy znanych marek i przemycić je dalej, co zapewnia zwielokrotnienie zysku - powiedziała Galon.

http://niezalezna.pl/46877-zwiekszyl-sie-przemyt-i-produkcja-nielegalnych-papierosow

 

Popyt na polskim rynku, jak szacują producenci, wynosi ok. 52 mld szt. papierosów. Wytwórnie sprzedają ok. 45 mld, reszta to przemyt lub rodzime nielegalne wytwórnie.

Brak głosów