Kryzys uniwersytetu w ujęciu polemicznym

Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Kraj

Kryzys uniwersytetu w ujęciu polemicznym z Prof. Piotrem Sztompką

- Niezidentyfikowana fatalna tendencja prowadząca do utrwalania kryzysu uniwersytetu.

Po Kongresie Kultury Akademickiej (http://jubileusz650uj.wordpress.com/kongres-kultury-akademickiej/) – głównej imprezy obchodów 650 lecia UJ, Piotr Sztompka, profesor tego uniwersytetu i organizator kongresu przedstawił swoje po-kongresowe reminiscencje kładąc nacisk na zidentyfikowane fatalne tendencje prowadzące do kryzysu uniwersytetu.(Po Kongresie Kultury Akademickiej NAUKA 2/2014 • 19-25 -PIOTR SZTOMPKA –http://www.portalwiedzy.pan.pl/images/2014/nauka/2_2014/N214-02-Sztompka...)

Z podsumowania tego co było przedmiotem kongresu wynika, że profesor, jak i uczestnicy kongresu mają wreszcie świadomość, że z obecnym uniwersytetem dobrze nie jest, co stanowi poważny postęp poznawczy poczyniony w ostatnim dziesięcioleciu. Uważam to za postęp, bo przed 10 laty po tym jak w mediach alarmowałem o kryzysie uniwersytetu i rozlicznych patologiach go nękających, najwyższy aparat władzy akademickiej z UW i UJ urządził jasełka akademickie (http://blogjw.wordpress.com/2008/12/20/jaselka-akademickie-z-rektorem-uw...) a mnie awansował do rangi głównego destabilizatora środowiska akademickiego ( stabilnego patologiami !).

Dobrze, że koryfeusze akademiccy zaczynają przeglądać na oczy, jakkolwiek nie chcą dostrzegać swojego udziału w tym co sami zrobili. Zachowała się nadal fatalna tendencja wykluczania tych, którzy negatywne tendencje już przed laty dostrzegali i podejmowali działania obywatelskie aby im zapobiegać systemowo, a honorowania tych, którzy dla wdrożenia tych tendencji wnieśli swój twórczy wkład.

Skutkiem tego wśród prominentnych aktywnych uczestników Kongresu byli organizatorzy wspomnianych jasełek akademickich, a walczący z takimi tendencjami jak był wykluczony, tak i pozostał.

A zatem nasuwa się taka konkluzja po-Kongresowa – fatalne tendencje zostały zidentyfikowane (choć nie wszystkie) i z nimi należy walczyć, ale tak, aby nic złego im, a przede wszystkim ich twórcom, się nie stało.

Jakoś ci co walczą z fatalnymi tendencjami pozornie są w przestrzenie publicznej forowani/honorowani, a ci którzy walczą realnie – z przestrzeni publicznej są usuwani. To jednak fatalna tendencja utrzymująca się od lat, a nawet wieków i niestety wpisana do „kultury” akademickiej.

Niestety organizator Kongresu prof. Piotr Sztompka tym tendencjom jakby się podporządkował. Nic mi nie wiadomo aby jako wybitny socjolog przeprowadził badania socjologiczne nad losem tych, którzy fatalne tendencje na wiele lat przed kongresem ujawniali (jeśli przeprowadził to będę wdzięczny za informacje) . W końcu to problem systemowy, a nie da się zmienić fatalnych tendencji, jeśli nie zmieni się stosunku do walczących realnie z patologiami systemowymi.

Ich wykluczanie to szczególnie fatalna tendencja prowadząca do utrwalania kryzysu uniwersytetu.

Zdaniem prof. Sztompki ‚kryzys idei uniwersytetu wyraża się w dziesięciu fatalnych tendencjach’ . Po kolei rozpatrzymy te tendencje w ujęciu polemicznym wykluczonego za realną walkę z patologicznymi, fatalnymi tendencjami prowadzącymi do kryzysu uniwersytetu, także kryzysu uniwersytetu prof. Piotra Sztompki.

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:7)

Komentarze

W tych jasełkach to chyba diabeł grał pierwsze skrzypce!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

jan patmo

#1445795