Jest szansa na podniesienie poziomu nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce !

Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Kraj

]]>http://blogjw.wordpress.com/]]>

Nie od dziś wiadomo, że z poziomem nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce dobrze nie jest. Ilościowo jeśli chodzi o uczelnie, dyplomy, tytuły  jesteśmy potęga światową, ale jakościowo niestety mizerią, bo ilość na jakość jakoś się nie przekłada.  

Decydenci jednak robią wiele aby  to zmienić, stąd przed nowym rokiem akademickim wybierają się do znanej potęgi nauki i edukacji wyższej – Omanu o czym informuje serwis KRASP ( Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich ]]>http://www.krasp.org.pl/pl/wydarzenia/delegacja_oman]]>) .

Po pogłębianiu współpracy Polski i Omanu w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego, które jest celem tej wizyty poziom nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce ma szanse na dorównanie poziomowi Omanu. 

Niestety liczne wyjazdy rektorów do Chin  jakoś nie rozwiązały problemów polskich uczelni ]]>http://blogjw.wordpress.com/2013/08/23/chinczycy-remedium-na-niz-demogra...]]>

Może  tym razem się powiedzie ? Trzymajmy kciuki ! 

„Delegacja z Polski z wizytą w Omanie

]]>http://www.krasp.org.pl/pl/wydarzenia/delegacja_oman]]>

Od 8 do 10 września 2014 r. delegacja przedstawicieli polskiego szkolnictwa wyższego i nauki przebywać będzie z oficjalną wizytą w Omanie. Delegacji przewodniczyć będzie minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab.

Lena

Kolarska-Bobińska, a w skład delegacji wejdą przewodniczący KRASP prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. dr hab. Jerzy Woźnicki.
Podczas wizyty delegacja spotka się z minister szkolnictwa wyższego Omanu dr Rawyą Saud Al-Busaidi. Jednym z punktów programu spotkania będzie podpisanie Memorandum of Understanding, dokumentu który stanowi formalne potwierdzenie zainteresowania pogłębianiem współpracy Polski i Omanu w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego. W programie wizyty przewidziano również spotkania z minister edukacji Omanu dr Madihą Ahmed Al-Shibani, sekretarzem generalnym Rady ds. Badań Naukowych dr. Hilalem bin Ali Al Hinaim oraz wicekanclerzem Sultan Qaboos University dr. Alim Al-Bemanim. Polska delegacja odwiedzi również dwa ośrodki dydaktyczne – Waljat College of Applied Sciences oraz Nizwa College of Applied Sciences.”

PS.

]]>http://pl.wikipedia.org/wiki/Oman ]]>- Nauką w Omanie kieruje minister kultury. Finansuje on też wydobycie ropy naftowej i dostawy wody pitnej. W Omanie znajduje się jeden uniwersytet mieszczący się w stolicy kraju, Maskacie.

]]> http://en.wikipedia.org/wiki/Oman\]]>

Before 1970, only three formal schools existed in the entire country, with less than 1,000 students. Since Sultan Qaboos’ ascension to power in 1970, the government has given high priority to education in order to develop a domestic work force, which the government considers a vital factor in the country’s economic and social progress. Today there are over 1,000 state schools and about 650,000 students.

Oman’s first university, ]]>Sultan Qaboos University]]>, opened in 1986. The ]]>University of Nizwa]]> is one of the fastest growing universities in Oman. Other post-secondary institutions in Oman include the ]]>Higher College of Technology]]> and its six branches, six colleges of applied sciences (including a teacher’s training college), a college of banking and financial studies, an institute of Sharia sciences, and several nursing institutes. Some 200 scholarships are awarded each year for study abroad.

According to the ]]>Webometrics Ranking of World Universities]]>, the top-ranking universities in the country are ]]>Sultan Qaboos University]]> (1678th worldwide), the ]]>Dhofar University]]> (6011th) and the ]]>University of Nizwa]]> (6093rd).

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (6 głosów)

Komentarze

Twój wpis nie każdemu się podoba. To nie powinno niczemu przeszkadzać. Kilka spraw jest tak oczywistych że dowodzić ich nie potrzeba. Jak na przykład to że milej jest pojechać służbowo do Omanu czy Chin niż do któregoś z polskich miast, choćby uniwersyteckiego. Czytając tekst zauważam że jest to kurtuazyjna, służbowa wizyta w egzotycznym kraju wypełniona okolicznościowymi przemówieniami i atrakcjami dla dostojnych gości. Nie mając doświadczenia w bywaniu na tak dostojnych delegacjach jestem gotów się założyć że w programie jest przejażdżka na wielbłądzie. Władcy Omanu, jak widać, doceniają rolę wykształcenia społeczeństwa. U nas, czym jest szkolnictwo, powszechnie wiadomo. Obaj mamy także doświadczenia, czym jest, a przynajmniej bywa, szkolnictwo wyższe.

Vote up!
1
Vote down!
0
#1438106

Jest możliwe, że niektórzy nie wyczuwają ironii w tytule i treści lub może uważają, że jest to atak na profesorię polską (niedofinansowaną rzecz jasna) objętą kultem bez względu na to co czyni.

Vote up!
2
Vote down!
0

Józef Wieczorek

#1438108

tak zwanego Zachodu, poza granicami Polski, jest sporo akademickich patologii. W tym przypadku chodzi mi nie o sprawy związane z administrowaniem, ile raczej o rozwój aspektów merytorycznych. Przymierzałem się do napisania czegoś na ten temat, poza drobnym aspektem zwanym "zimą nuklearną" na łamach NP zresztą. Ma to moje "dzieło" wiele cech ułomności, ale usprawiedliwiam się tym że nie jestem dziennikarzem. Ale służę przykładem: publikacja Alvareza i spółki w "Science", 1980, o wielkiej katastrofie K/T. Czasopismo z najwyższej filadelfijskiej półki, schemat rozumowania, argumentacji i aspekt intelektualny na poziomie najwyżej szkoły średniej. Usprawiedliwia poniekąd autorów fakt że tylko jeden (z czworga) był geologiem; jeden z nich był także noblistą (z fizyki), więc dla redakcji "Science" zapewne najwyższym autorytetem. Alee to oczywiscie na marginesie tylko.
Pozdrawiam anonimowo ale "mente et malleo"
Honic

Vote up!
1
Vote down!
0
#1438119

i inne fuszery to autorytetami naukowymi w Polsce będą talibowie typu Hartman, Sroda & cosortes. Wystarczy popatrzeć co władza wyrabia z najnowszym "dzieckiem" polskiej nauki - Polską Agencją Kosmiczną, której szefowstwo szykują eks-ministru tik-tak Sławku Nowaku. Ja obstawiałam, że na jej czele stanie Lasek, który co prawda z Kosmosem ma tyle samo wspólnego co ja i Sławomir Nowak ale Kosmos kojarzy się jednak z lataniem, a Nowak poza lataniem po studiach tv może najwyżej być oblatywaczem klapy od sedesu.  Lasek już trochu lepiej - lata na jakichś tekturowych samolocikach to i drzwi prezydęckiej stodoły w Budzie Ruskiej może oblecieć. Wszystkich łączy kaliber odlotów Tuska, już właściwie ex płemieła, i jego "specjalistów" ale to wciąż za mało choć w przypadku PAK-i  wystarcza by rozpieprzyć ją przed startem.

Zeby nauka była nauką potrzeba potężnej miotły o napędzie atomowym by wywaliła wszystkie partyjne ekskrementy. Czego Panu, sobie i wszystkim Polakom życzę.

Pozdrawiam.

Vote up!
2
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1438164

naszych edukatorów po świecie pewnie coś przeniosą i na nasz grunt naukowy. Może w ślad za przepychaniem na siłę w szkołach podstawowych niedoedukowanych uczniów do następnej klasy, pójdą uczelnie? Kto to wie, co się zaroiło w głowach służbowych podróżników?

Pozdrawiam

Vote up!
1
Vote down!
0

Szpilka

#1438332