Otwieramy "OKNO"

Obrazek użytkownika Kongres Mediów Niezależnych
Kraj

Dziś, 14 września, rozpoczyna się w Ełku I Ogólnopolski Festiwal Filmów Niezależnych „OKNO” organizowany przez Kongres Mediów Niezależnych i miasto Ełk. W części pokazowej Festiwalu zostaną zaprezentowane m.in. filmy tak uznanych twórców, jak Ewa Stankiewicz („Krzyż”), Grzegorz Braun („Eugenika. W imię postępu”), Robert Kaczmarek (”Media III RP”), Anna Pietraszek („Zawód prymas”) i Piotr Zarębski („Pistolet do wynajęcia”). Widzowie będą mogli po projekcji podyskutować z autorami filmów. Odbędzie się też panel twórców filmów dokumentalnych na temat głównych problemów tej dziedziny kultury i dyskursu publicznego w Polsce.

Do części konkursowej Festiwalu zgłoszono ponad 20 filmów dokumentalnych z Polski, Niemiec, USA i Kanady. Ich tematyką są głównie polskie problemy społeczne i polityczne oraz wydarzenia z obszaru kultury. Filmy oceni Jury w składzie: Teresa Bochwic (publicystka), Elżbieta Królikowska-Avis (publicystka), Anna Pietraszek (filmowiec), Ewa Stankiewicz (filmowiec), Grzegorz Braun (filmowiec), Krzysztof Czabański (publicysta), Mateusz Dzieduszycki (producent telewizyjny), Jerzy Jachowicz (publicysta), Jerzy Nowak (historyk), Jerzy Targalski (historyk), Piotr Zarębski (filmowiec). Główną nagrodę stanowi Grand Prix Kongresu Mediów Niezależnych, dzieło artysty rzeźbiarza Jacka Adamasa z Warmii.

Grand Prix Kongresu Mediów Niezależnych zostanie wręczone w niedzielę 16 września, na zakończenie Festiwalu. Zostaną też przyznane nagrody i wyróżnienia prezydenta Ełku , Olsztyńskiego Stowarzyszenia Jazzowego i Jazz Club Papaja z Ełku.

Krzysztof Czabański

Oryginalna data 14IX@dp danz.

Ocena wpisu: 
Brak głosów