Komunikat z II Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO, Ełk 28-30 czerwca 2013

Obrazek użytkownika Kongres Mediów Niezależnych
Ogłoszenie

 

 

Komunikat z II Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO

Ełk 28-30 czerwca 2013

 

Festiwal, odbywający się z inicjatywy Kongresu Mediów Niezależnych składał się z 2 części: przeglądu filmów i części konkursowej. Festiwalowi towarzyszyły koncerty jazzowe muzyków Edwarda Bierdzińskiego i Aleksandra Śliwy. 

 

W przeglądzie filmów zaprezentowano 3 produkcje pełnometrażowe:

Ubiegłoroczne Grand Prix Festiwalu – film „Pani Weronika i jej chłopcy” Artura Pilarczyka; „October baby” braci Johna i Andy`ego Erwinów – wzruszająca opowieść o tematyce pro life; „Transformacja” cz. I i II Grzegorza Brauna – historia zbrodniczego systemu komunistycznego, a także archiwalny niemy film przedwojenny „Pan Tadeusza” w reż. Ryszarda Ordyńskiego.

 

Hasłem tegorocznego Festiwalu było: „Odkrywamy Polskę nieznaną”. Do konkursu zakwalifikowanych zostało 15 filmów. Filmy konkursowe oceniało jury w składzie:

 

Krzysztof Czabański, przewodniczący

Teresa Bochwic

Barbara Stanisławczyk,

Ks. Tomasz Jegierski,

Krzysztof K. Karnkowski.

 

Jurorzy stwierdzają bardzo wysoki poziom artystyczny i ideowy nadesłanych dzieł.

Jury nagrodziło 5 z nich.

Równorzędne wyróżnienia otrzymują:

 

 - „Polacy” w reż. Krzysztofa Siuciaka i Piotra Bogajewskiego to historia kresowiaków, których opuściło państwo polskie, ale o których pamiętają młodzi warszawiacy, którzy zawożą im polskie książki,

     - „Lawa” Grzegorza Kutermankiewicza. W filmie wypowiadają się wybitne postaci polskiego życia publicznego, których słowa są rodzajem memento dla rozbitego narodu polskiego,

     - „Prawdziwie spadła z nieba” w reż. Zdzisława Sowińskiego. Jest to film ukazujący niezwykłą historie i artystyczno-techniczną stronę tworzenia tzw. Sukienki dla Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Film w symboliczny sposób łączy to co ziemskie z tym co boskie i co jest ostoja duchową Polaków.

Nagrodę Specjalną  Jury postanowiło przyznać filmowi „Żona oficera” Piotra Uzarowicza z USA. Młody Amerykanin po śmierci ojca idzie śladami rodzinnej historii i odkrywa, że jego dziadek zginął w Katyniu. Film pokazuje historię w sposób ciekawy i przystępny dla zachodniego widza. Należy podkreślić wysoki poziom artystyczny filmu.

 

Główną nagrodę Grand Prix Festiwalu, dzieło rzeźbiarza Jacka Adamasa, otrzymuje film „Święty Ogień” w reż. Jarosława Mańki i Macieja Grabysy. Film pokazuje nieznaną historię samospalenia Walentego Badylaka na krakowskim Rynku, w marcu 1980 roku w proteście przeciwko ukrywaniu zbrodni katyńskiej przez władze komunistyczne. Tragedia samospalenia bohatera przenosi się na świadków, którzy stają się tym samym bohaterami filmu. W szczególności fotografika Stanisława Markowskiego, który uchwycił na kliszy dramatyzm chwili. Jego oryginalne zdjęcia wykorzystane są w filmie. 

 

 

Zwycięzcom gratulujemy. 

 

Zdaniem Jury Festiwal powinien odbywać się w różnych zakątkach Polski, propagując ideę kina niezależnego.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

od siebie dodam, że festiwal faktycznie był bardzo udany, później postaram się napisać kilka słów. Nagrodzony film można - choć nie wiem, czy za zgodą autorów - obejrzeć na youtube, mam nadzieję, że wybaczą umieszczenie linka.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#367063