Kino objazdowe - zapraszamy na filmy twórców niezależnych

Obrazek użytkownika Kongres Mediów Niezależnych
Ogłoszenie

ZAPRASZAMY NA FILMY TWÓRCÓW NIEZALEŻNYCH!!!

Objazdowe Kino Niezależne „OKNO” przedstawia Państwu nowy katalog filmów, które można wypożyczać na pokazy specjalne. Jest też możliwe przy tej okazji organizowanie spotkań z twórcami filmów. Wszelkich informacji w tych sprawach udziela członkini prezydium Kongresu Mediów Niezależnych:

Wioletta Machniewska (tel. 662 042 204)

Jak wiadomo, Objazdowe Kino Niezależne „OKNO” powstało z inicjatywy Kongresu Mediów Niezależnych i rozpoczęło swoją działalność w lipcu tego roku. Teraz mamy nowy zestaw filmów, do naszych dotychczasowych propozycji doszły filmy zaprezentowane i nagrodzone na wrześniowym Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO” w Ełku.

Serdecznie zapraszam!

Krzysztof Czabański, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych

Kontakt organizacyjny:

Wioletta Machniewska – tel.662 042 204

Agnieszka Piwar – tel.791 650 653


Proponowane filmy:

Tytuł: “Już niedługo”, reż. Krzysztof Siuciak, Piotr Bugajewski
Film jest zapisem dokumentującym wyjazd do Budapesztu grupy Polaków, pragnących zamanifestować wsparcie i solidarności dla reform społecznych i gospodarczych wprowadzanych przez rząd Węgier pod przewodnictwem premiera Victora Orbana. 15 – 16 marca 2012 kilkutysięczna rzesza Polaków przybyła do stolicy Węgier i wzięła udział w uroczystościach Święta Narodowego, które upamiętnia rozpoczęcie rewolucji w 1848r. Wiec pod parlamentem Węgier przerodził się w wielką manifestację poparcia dla polityki rządu, a Polska delegacja została przyjęta owacyjnie przez mieszkańców Budapesztu.

Tytuł: „Łącznika Danusia”, reż. Grzegorz Kutermankiewicz

Film zaczyna się od wizyty u pani Danuty Orłowskiej w jej mieszkaniu na warszawskim Powiślu w sierpniu 2011r. Pani Danuta milczy, a w jej imieniu wypowiadają się: siostra Halina i przyjaciółka rodziny- pani Barbara Butler-Błasińska. Opowiadają o bohaterskiej przeszłości schorowanej pani Danusi, łączniczki zgrupowania „Krybar” w Powstaniu Warszawskim oraz jej smutnej starości. I o tym, że pani Danusia dostała właśnie dwa listy: jeden pochwalno-dziękczynny za udział w Powstaniu Warszawskim i drugi – zapowiadający eksmisję z mieszkania…

Tytuł: ”Fotozofia-sztuka fotografii według Andrzeja Różyckiego”, reż. Jacek Jóźwiak

Film jest spotkaniem z wybitnym artystą i teoretykiem sztuki oraz jego twórczością, przede wszystkim fotografią. Andrzej Różycki wniósł istotny wkład do polskiej sztuki konceptualnej i medialnej drugiej połowy XX wieku. Film ukazuje również poetycki wymiar jego twórczości.

Tytuł: „Zapomniane męczeństwo”, reż. Jolanta Hajdasz

Nieznana historia uwięzienia i prześladowania najbliższego współpracownika Augusta Hlonda i Prymasa Stefana Wyszyńskiego – biskupa Antoniego Baraniaka, sekretarza obu Prymasów , którego torturami UB próbował zmusić do zeznań, umożliwiających zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko Prymasowi Wyszyńskiemu. Film ukazuje metody zwalczania Kościoła Katolickiego przez system komunistyczny.

Tytuł: ”Idziemy”,reż. Łukasz Korwin

Film pokazuje myśli i uczucia pątników XXXI Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Każdy z nich odpowiada na bardzo podobne pytania zadawane poza kamerą. Odpowiedzi układają się w obraz ludzi przepełnionych wiarą i nadzieją, ludzi radosnych i odważnych. Obraz tak odmienny od kreowanego przez główne media-dodaje reżyser.

Tytuł: ”Pani Weronika i jej chłopcy”,reż. Artur Pilarczyk


Opowieść o niezwykłej kobiecie, polskiej patriotce, żołnierzu AK, łagierniczce, pani kpt. Weronice Sebastianowicz i jej kolegach-kombatantach. Wszyscy są członkami Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Nasza bohaterka pochodzi z Kresów Wschodnich z terenu Wołkowyska, obecnie mieszka koło Grodna, w Skidlu. Film przedstawia jej losy.

Tytuł: „Towarzysz generał idzie na wojnę”,reż. Grzegorz Braun, Robert Kaczmarek

Film o kulisach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 30. rocznicę tego wydarzenia.

Rozpowszechniana opinia, że Jaruzelski, wypowiadając wojnę swojemu narodowi, dokonał wyboru mniejszego zła „legła w gruzach”. Dokumenty wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce w 1981r.. To odpowiedź na pytanie, kim był Jaruzelski: patriotą czy zdrajcą…

Tytuł: „Betar” Reżyseria: Robert Kaczmarek Scenariusz: Piotr Gontarczyk

Film dokumentalny ,wyreżyserowany przez Roberta Kaczmarka na podstawie scenariusza Piotra Gontarczyka. Opowiada on o nieznanej żydowskiej narodowej organizacji, działającej w międzywojniu m.in. w II RP. Bardzo niepoprawny politycznie.

Tytuł: „Esencja nastroju”,reż. Robert Kaczmarek


Losy Mieczysława Kosza (1944-1973), znanego i utalentowanego kompozytora i muzyka jazzowego, który zginął tragicznie w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. Śledzimy drogę życiową artysty od wioski na Zamojszczyźnie, poprzez jazzowe piwnice Krakowa, do Warszawy. Spotkamy się z tymi, którzy odegrali ważną rolę w jego życiu i twórczości. Przyjaciele Kosza opowiedzą również o życiu towarzyskim swojego środowiska. W filmie wykorzystano materiały archiwalne z lat sześćdziesiątych ukazujące atmosferę PRL-u: prowincji, jaką była rodzinna Antoniówka k. Tomaszowa Lubelskiego, szkoły, do której chodził niewidomy artysta. Ponadto w filmie znajdą się fragmenty radiowych wywiadów Mieczysława Kosza. [TVP]

Możliwość połączenia emisji filmu z koncertem jazzowym.

Tytuł: "Transformacja – od Lenina do Putina" ”, reż. Grzegorz Braun

Część I – NEP, TRUST i głuchoniemi ślepcy (57min.),

Część II – Zmienna linia partii, trzecia wojna światowa i raport Lokomotywy (58 min.),

Część III i IV – w przygotowaniu

To film o transformacji ustrojowej ZSRR. Żeby się lepiej zorientować, na czym ona polegała, warto prześledzić historie rozmaitych transformacji, jakim poddawali swój system władzy komuniści sowieccy począwszy od 1917r. Zawsze zgodnie z zasadą sformułowaną przez Władysława Gomułkę: „władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy”. W filmie wypowiadają się wybitni specjaliści- sowietolodzy, historycy i dziennikarze, m.in.Włodzimierz Bukowski i Wiktor Suworow.

Tytuł: „Media III RP”,reż. Paweł Nowacki , Krzysztof Nowak

Film , który do dziś (rok prod. filmu 2009) nie ujrzał światła dziennego. Pokazuje genezę i istotę działania mediów sprzymierzonych z władzą w III RP.

Tytuł: „Zawód: Prymas Polski“, reż. Anna T. Pietraszek.

Film powstał na podstawie dokumentów, znajdujących się w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Opowiada o losach Kardynała Stefana Wyszyńskiego i przedstawia metody prześladowania Kościoła w Polsce przez władze komunistyczne.

Tytuł: „Zbrodnia bez kary“, reż Anna T. Pietraszek

Film został zrealizowany ze środków Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Znalazły się w nim m.in. archiwalne nagrania Apeli Katyńskich wygłoszonych przez ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, kapelana „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie.

Tytuł: „Niepodlegli“ ,reż. Agnieszka Piwar

Reportaż obnaża manipulacje i zakłamanie mediów mainstreamowych w relacjach z Marszu Niepodległości z11 listopada 2011 r. W materiale wypowiadają uczestnicy, organizatorzy oraz członkowie honorowego komitetu poparcia Marszu Niepodległości m.in. Rafał Ziemkiewicz, ks. Stanisław Małkowski, Stanisław Michalkiewicz, Jan Żaryn, Wiktor Węgrzyn i inni.. W materiale wykorzystano nagrania nakręcone przez uczestników i jednocześnie świadków Marszu Niepodległości. Były to często nagrania amatorskie, zarejestrowane także przez tel. komórkowe, stąd bardzo realistyczny i prawdziwy obraz tego, co faktycznie wydarzyło się na ulicach Warszawy 11 listopada 2011 r.

Tytuł „Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza”, reż. Piotr Zarębski

Historia ucieczki Rafała Gan-Ganowicza z komunistycznej Polski w roku 1950, ukrytego pod wagonem kolejowym, stała się legendą. Osierocony w czasie wojny. Polska Ludowa nie trafiła do przekonania nastoletniego Rafała.
Z kilkoma rówieśnikami założył nielegalną grupę kolportującą podziemne ulotki i malującą antykomunistyczne napisy na murach. Gdy w czerwcu 1950 r. bezpieka wpadła na trop młodocianych konspiratorów, Rafał, ratując się przed nieuchronnym więzieniem, ukrył się pod pociągiem i po kilkudziesięciu godzinach wysiadł w Berlinie Zachodnim. Został wartownikiem przy Armii Amerykańskiej przekonany, że to da mu możliwość walki z komunistami w kolejnej wojnie światowej, która wybuchnie lada chwila…

Tytuł ”Więźniarki” reż. Piotr Zarębski

Opowieść siedmiu kobiet , które za działalność opozycyjną zostały osadzone w więzieniu bydgoskim Fordon. Pozbawione praw do odbierania listów , paczek od rodziny, po okresie uwięzienia , który trwał od 1,5 do 10 lat musiały emigrować z kraju za chlebem , do Francji , Niemiec, Kanady, USA. W 2004 roku producent , reżyser łódzki Piotr Zarębski namówił patriotki do zwierzeń o czasach prześladowań tych, dla których ojczyzna była i jest wartością najwyższą.

Tytuł ”Eugenika. W imię postępu” reż Grzegorz Braun

Film dokumentalny przedstawiający narodziny eugeniki w Stanach Zjednoczonych oraz jej wpływ na elity intelektualne i polityczne Zachodu w XX wieku, między innymi na Lenina czy też Adolfa Hitlera. Eugenika jest pseudo-nauką stworzoną w XIX wieku o doskonaleniu rasy ludzkiej. Według eugeników rozmnażać mogły się tylko jednostki zdrowe i twórcze, a prokreacja chorych czy niepełnosprawnych i niewartościowych rasowo (prostytutek, ubogich, żebraków) miała być niecelowa w kontekście „zdrowego społeczeństwa” jako budowniczego państwa.. Dokument stawia kontrowersyjną tezę, że dzisiejsza genetyka, aborcje, eutanazje biorą swe początki od tej niesławnej nauki.

Tytuł „Krzyż”, reż. Ewa Stankiewicz

Film dokumentalny, ukazujący wydarzenia pod krzyżem pamięci na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Agresywny laicyzm domaga się jednego: nieobecności religii w życiu publicznym. Hołota walczy z patriotami wspierana przez media tzw.głównego nurtu i wiele osób o statusie celebrytów.

Wstrząsający obraz dwóch światów z katastrofą smoleńska w tle.

Pokaz filmów „Betar”,”Media III RP”,”Esencja nastroju” może się odbyć tylko w ramach spotkań z autorem.

Każdy kto jest zainteresowany organizacją pokazów filmowych i spotkań z twórcami filmów proszony jest o kontakt z panią Wiolettą Machniewską: 662042204

Ocena wpisu: 
Brak głosów