16 lipca (wtorek) - Pokaz filmów filmy nagrodzonych podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego ‘OKNO” (Warszawa)

Obrazek użytkownika Kongres Mediów Niezależnych
Blog

Kongres Mediów Niezależnych i Solidarni2010 przedstawiają: filmy nagrodzone podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego ‘OKNO”

16 lipca – od godz.18.00 do ostatniego filmu

w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ul. Foksal 3/5, Warszawa

W programie:

„Święty ogień” reż. Jarosław Mańka i Maciej Grabysa - Grand Prix Festiwalu
„Żona oficera” reż Piotr Uzarowicz - Nagroda Specjalna Jury

Wyróżnienia:
„Polacy” reż. Krzysztof Siuciak i Piotr Bugajewski
„Lawa” reż. Grzegorz Kutermankiewicz
„Prawdziwie spadła z nieba” reż. Zdzisław Sowiński

Krótka informacja o prezentowanych filmach:

„Święty ogień” reż. Jarosław Mańka, Maciej Grabysa – film o samospaleniu w Krakowie Walentego Badylaka, żołnierza AK. Badylak, po przykuciu się do historycznej studzienki na krakowskim rynku , oblał się benzyną i podpalił w proteście przeciwko przemilczaniu zbrodni katyńskiej.

Obraz Piotra Uzarowicza ze Stanów Zjednoczonych pt. „Żona oficera” pokazuje zmierzanie się młodego człowieka, mieszkańca USA, z historią przodków, Polaków. Dziadek autora zginął w Katyniu i pozostał po nim tylko list. Jego żona została deportowana na Syberię. Uzarowicz w swoim dziele przedstawia wiele świadectw ludzi o podobnej historii rodzinnej.

„Polacy” w reżyserii Piotra Bugajewskiego i Krzysztofa Siuciaka to film o akcji „Książka dla Polaka”. Bohaterowie przemierzają Kresy i odwiedzają polskie szkoły, w których pozostawiają książki zebrane przez uczestników akcji. Przy okazji poznają tamtejszych ludzi, uczestniczą w różnych wydarzeniach. Przemierzają Estonię, Łotwę i Litwę. Polacy na Kresach kultywują polskość. „To nie oni opuścili Polskę, to Polska opuściła ich” – te znamienne słowa padają w filmie.

„Lawa” reż Grzegorz Kutermankiewicz; autorski zapis wywiadów Solidarnych 2010 przeprowadzonych do książki „Lawa. Rozmowy o Polsce” po katastrofie smoleńskiej, a prezentowanych na tle wydarzeń patriotycznych. Zapis trzech minionych lat z perspektywy zatroskanego o los Polski uczestnika tych wydarzeń

"Prawdziwie spadła z nieba” reż. Zdzisław Sowiński. Film ukazuje genezę oraz przebieg powstawania sukni i koron dla Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – daru Narodu Polskiego w 100-lecie ponownej koronacji koronami papieskimi przez papieża Piusa.

org. data publikacji 2013-07-07 06:24:07 (b78)

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

wydarzenie na FB
https://www.facebook.com/events/628138503864435/

przypominam też swój tekst o filmach z OKN-a
http://niepoprawni.pl/blog/3/trzy-dni-w-elku-trzy-dni-w-kinie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#368868