Sprawa Cypru - Niemcy z ręka w nocniku

Obrazek użytkownika elig
Gospodarka

  To właśnie przychodzi na myśl gdy czyta się komentarz z "Sueddeutsche Zeitung", omawiany w portalu Onet.pl /TUTAJ/. Można się z niego dowiedzieć, że:

  ""SZ" podkreśla, że Rosja jest obecnie jedynym krajem, który wyraża gotowość do uratowania Cypru przed bankructwem, jednak cena pomocy byłaby - zdaniem komentatora - bardzo wysoka: "Moskwa przekształciłaby wyspę w swego wasala. Rosyjskie pieniądze leżałyby w cypryjskich bankach, Gazprom kontrolowałby bogate złoża gazu u wybrzeża Cypru, rosyjska armia dostałaby bazę wojskową na wyspie, jako rekompensatę za utraconą bazę morską w Syrii" (...) taki scenariusz jest straszny, ale całkiem prawdopodobny. Konsekwencją wyjścia Cypru z UE byłby "kac w Brukseli", ponowne przyjęcie wyspy raczej niemożliwe ze względu na jej podział.

  Według "SZ" cypryjska katastrofa jest czymś więcej niż tylko katastrofą finansową - "stała się kryzysem politycznym". (...) [prezydent Cypru] bronił się przed większym obciążeniem bogatych właścicieli wkładów bankowych i zgodził się na opodatkowanie wkładów drobnych ciułaczy. - To żałosne, że UE nie zapobiegła tej niedorzeczności - czytamy w konkluzji komentarza w "Sueddeutsche Zeitung".".

  O roli Rosji pisze też Fakt.pl /TUTAJ/:

  "Sytuację wykorzystał Putin. Zaoferował, że Rosja da Cyprowi obiecane z Unii 10 mld euro. Ale postawił warunki: wyłączność na wydobycie gazu u wybrzeży Cypru i zgoda na utworzenie bazy morskiej dla rosyjskich okrętów. Czy Cypr na to pójdzie? Nic nie jest przesądzone. Mała wyspa na Morzu Śródziemnym nieoczekiwanie staje się polem starcia dwóch potęg: Niemiec i Rosji. ".

  Zbigniew Kuźmiuk w swojej notce "Jak słynna "Trojka" wymuszała posłuszeństwo Cypru" /TUTAJ/ opisuje /powołując się na prasę amerykańską/ szczegóły dziesięciogodzinnych, niezwykle brutalnych, negocjacji między prezydentem Cypru, a przedstawicielami MFW, EBC i ministrem finansów Niemiec, Wolfgangiem Scheuble. Kuźmiuk podsumowuje:

  "Niestety kulisy negocjacji prowadzonych przez słynną Trojkę z przedstawicielami Cypru nie przypominają negocjacji przedstawicieli instytucji międzynarodowych z reprezentantami demokratycznego państwa, a raczej rozgrywki wewnątrz mafijne. Dobrze, że prezydentowi Cypru, nie wyłamywano palców ani nie przypalano go papierosem, bo być może wtedy, zgodziłby się na jeszcze większe ustępstwa w tych negocjacjach.

  Niezależnie jak ta sprawa cypryjska zostanie ostatecznie rozstrzygnięta, to co się stało powinno być poważnym ostrzeżeniem dla tych wszystkich, którzy uważają, że kraj w potrzebie przez te międzynarodowe instytucje, zostanie potraktowany jak partner. Wczoraj wieczorem Parlament Cypru odrzucił w zasadzie jednogłośnie projekt ustawy wprowadzającej jednorazowy podatek przy 36 głosach przeciw, 19 wstrzymujących się, nikt nie był za. Co dalej z Cyprem nie wiadomo.".

  Odrzucenie tego idiotycznego "porozumienia" zostało dobrze przyjęte przez giełdy. W portalu Forsal.pl /TUTAJ/ czytamy:

  "Giełdy w Europie rozpoczęły środowe notowania na plusie. Inwestorzy z entuzjazmem zareagowali na decyzję cypryjskiego rządu [ chyba parlamentu?] o rezygnacji z nowego podatku.".

  A co dziś dzieje się na Cyprze?

  TVP Info donosi /TUTAJ/, że banki na wyspie pozostają nadal zamknięte i prawdopodobnie będą zamknięte aż do wtorku, czyli w sumie już przez co najmniej 10 dni /sobota 16.03 - poniedziałek 25.03/. Dziś zaczęły jednak działać bankomaty. Nieoficjalnie mówi się, iż wprowadzony ma być zakaz transferów pieniężnych za granicę.

  Wczoraj agencje podały, że minister finansów Cypru poleciał na rozmowy do Rosji. Nic nie wiadomo, jak na razie, na temat wyniku tych negocjacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że UE, EBC i MFW na własne życzenie wpakowały się w poważne kłopoty. Pycha kroczy przed upadkiem.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 2 (1 głos)

Komentarze

  Juz sie z tym nawet nie kryja, ani EU, ani Rosja. Nie masz pieniedzy i jestes slaby, to ci pomozemy, robiac z ciebie wasala. Taka to nasza wspolnota i demokracja.

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#345239

okrasc spoleczenstwo,zadluzyc, zaszczuc komornikami,upodlic
i Polacy sami za ochlap w misce pojda tam gdzie ta miske podstawia.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#345258

marcopolo

NIGDY,ale to NIGDY nie rezygnowac z POLSKIEGO ZLOTY,bo zrobia nas DZIADAMI i jak najszybciej mozliwie" WIAC" z tej "WIELKIEJ EUROPEJSKIEJ MAFII" Dzis Sikorrski w Polskim Sejmie powiedzial:ze udzial wojska polskiego? w dzialaniach Afganskich ,Libanskich,Libijskich ( zabicie tam prawowitych przywodcow ) okreslil jako szkolenie polskich zolnierzy,w czasie ktorego zginelo 30 polskich zolnierzy ,a dzis jeszcze jeden w Afganistanie i jeden ranny!Strach pomyslec ,co bedzie jak ci nasi chlopcy juz w pelni beda wyszkoleni ,to na jakie akcje wysle ich UE i ilu znowu polegnie? Prezydent (nie moj)obiecywal ,ze polacy wyjada z AGFANISTANU,gdzie ich NIKT sobie nie zyczy!!ale te pobozne zyczenia nawet w rozmowie z Papiezem-FRANCISZKIEM nie przekazal!! To ,ilu zginelo nawet nie powiedzial Sikorski,bo to by zepsulo mu cala poddancza mowe do TUSKA i KOMOROWSKIEGO-SIKORSKI, jeszcze buty zostaly do wyczyszczenia tym panom!! W czasie debaty -DZIWNEJ!,prawdziwie demokratycznej ,gdzie przestawiciele rzadu maja czas nieograniczony,a opozycja tylko kilka minut ,ci ostatni wystarczy ,ze otworza usta ,a tu dzyn!,dzyn! konczyc,to chyba jedyny parlament na swiecie ,w ktorym ministrowie "napierdalaja" spoleczenstwo w osobach poslow wybranych przez to spoleczenstwo!Dziwne ,ze nikt nie protestuje!Widocznie ci "WYBRANCY" to jakies wybrakowane towarzystwo,ze boja sie sami obronic -bo szkoda tego korytka!! Pozdrawiam myslacych i NIEPOPRAWNYCH !

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

marcopolo

#345271

marcopolo

Dzis rano w TVP1 jakis obcokrajowiec (chyba facet zna sie na rzeczy)powiedzial na temat sytuacji ekonomicznej w UE i stwierdzi ze wszystko odbywa sie z logika CYPR i ze po kolei panstwa UE beda walic glowa w mur ,aby na sile ratowac to bagno,a rzady beda na sile wybierac nasze oszczednosci z bankow !!Ja juz wybralem przed 12.00,bo nie mysle walic glowa ,aby ratowac DUPY Komucho-zydowskiej BANDY z UE!! WIAC z tej Bandy !Wiac,ile sil !!Dzieki i pozdrawiam jeszcze raz!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

marcopolo

#345278

elig: Tak właśnie jest. Warto przeczytać linkowana notkę Kuźmiuka.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#345364

Turcja, Grecja, Izrael, Syria. No i te wielkie mocarstwa, które traktują to miejsce jako strategiczne, tak jak Niemcy czy USA Kretę, bo te wyspy "wiążą/trzymają" (dawniej wodą pitną, teraz bazami i gazem) akweny i kontynenty.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

insurekcjapl

#345344

elig: Cypr to klucz do Bliskiego Wschodu. Aż dziw, że USA oraz Izrael nie włączyły się jeszcze w tę aferę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#345365

Pycha kroczy przed upadkiem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

insurekcjapl

#345342

A co z tym dupkiem Obamą? Jak zabezpiecza "swoją" działkę gazową nr 12 na tym akwenie? I broni zagrożone islamem państwo Parchów? Odpuszcza to Ruskim. Za jaką cenę? Za Polskę? Może za JudeoPolonię?

To ci może prawdziwy reset!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

insurekcjapl

#345343

Pewno to dziwne, co piszę, ale może znajda się w tym całym syfie jakie plusy. Może część naszych współrodaków przejrzy na oczy. Zrozumie, że UE to nie żadna cudowna, urocza wspólnota, że partnerstwo UE - Sowiety  ładnie wygląda na papierze, a w rzeczywistości to brutalna gra interesów. Bez żadnych sentymentów. UE razem z tzw. instytucjami finansowymi po prostu 'dała dupy'. Bo o sytuacji na Cyprze wiadomo było od dawna.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

<p>Bechis</p>

#345356

elig: Co najmniej od listopada 2011.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#345366