Muszę pochwalić Komorowskiego, a zganić Kaczyńskiego

Obrazek użytkownika elig
Sport

  Nigdy nie sądziłam, Iż do tego dojdzie, gdyż zawsze uważałam, że to Kaczyński powinien być prezydentem Polski, a nie Komorowski. Dziś jednak muszę pochwalić tego ostatniego za rozsądek. Chodzi oczywiście o niedzielny finał Euro 2012 w Kijowie. Komorowski nie dał się nabrać na "siniaki Tymoszenko" i nie próbował przyłączać się do akcji bojkotu części mistrzostw rozgrywającej się na Ukrainie /przypominam, Iż niedawno Amnesty International oficjalnie ogłosiło, że Tymoszenko NIE jest więźniem sumienia/. Do takiego bojkotu wzywali zwłaszcza politycy i media z Niemiec.

  Dziś PAP donosi /TUTAJ/:

  "Prezydenci pięciu państw - Ukrainy, Polski, Włoch, Gruzji i Białorusi - będą na niedzielnym finale Euro 2012 na Stadionie Olimpijskim w Kijowie, gdzie zmierzą się reprezentacje Włoch i Hiszpanii. Oprócz prezydentów państw gospodarzy turnieju, Ukrainy i Polski, Wiktora Janukowycza i Bronisława Komorowskiego, na mecz wybierają się prezydenci: Włoch Giorgio Napolitano, Gruzji Micheil Saakaszwili oraz Białorusi Alaksandr Łukaszenka. (...) W Kijowie oczekiwany jest także szef włoskiego rządu Mario Monti. (...) Na finałowy mecz Hiszpania-Włochy do Kijowa mają przyjechać także hiszpański następca tronu, książę Filip i hiszpański premier Mariano Rajoy.".

  Z Niemiec faktycznie nikt nie przyjeżdża, ale wobec porażki reprezentacji tego kraju, nie ma to znaczenia. Ogłoszono też, że Komorowski ma się spotkać z ukraińską opozycją. Zupełnie słusznie. Trzeba przecież pamiętać, Iż najważniejszą korzyścią z Euro 2012 jest pokazanie wszystkim, że mimo wielowiekowej tradycji wojen i rzezi Polacy i Ukraińcy są w stanie współdziałać i wspólnie stworzyć coś co obu narodom sprawi satysfakcję. Rozumiały to: zarówno Rosja, jak i Niemcy. Stad te próby bojkotu, prowokacje oraz uruchomienie agentury w zachodnich mediach. Postawa Komorowskiego w tej sprawie jest właściwa.

  A za co chcę ganić Kaczyńskiego? - za dzisiejszą konferencję prasową /patrz - /TUTAJ//. Po pierwsze powiedział on nieprawdę stwierdzając: "To był nasz pomysł i myśmy to forsowali.". W rzeczywistości pomysłodawcą był wpływowy biznesmen ukraiński Hrihorij Surkis. Rząd PiS gorąco poparł jego ideę, lecz w kuluarach mówiło się, że to właśnie Surkis "załatwił" wybór miejsca turnieju w Polsce i na Ukrainie.

  Inna wypowiedź Kaczyńskiego była jednak znacznie gorsza. Oto oznajmił on: " Euro miało przynieść skok cywilizacyjny, a "skończyło się kompletną klęską".". Potem wyjaśnił, że chodziło o drogi oraz infrastrukturę. Naprawdę nie musiał on mieć zdolności proroczych by przewidzieć, że takie zdanie zostanie natychmiast podchwycone przez media mainstreamu. Faktycznie znalazło się ono we wszystkich nagłówkach. W świat poszedł przekaz "Kaczyński uważa, że Euro2012 było kompletną klęską". Dla przeciętnego Kowalskiego, który przyczepiał biało-czerwone chorągiewki do samochodu - uznanie Euro 2012 za klęskę to bzdura. Po co się było tak bezmyślnie "podkładać"? Często zdarza się, iż największym wrogiem polityka jest on sam.

Brak głosów

Komentarze

Może jedzie na wyżerkę..
Dobrze, że jedzie ale raczej nie z rozsądku bo z rozsądkiem u tego człowieka naprawdę kiepsko. Jeszcze w środę szczuł Polaków przeciwko sobie wyraźnie dieląc ich na Ślązaków i Polaków.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#270397

elig: Spodziewałam się tych jedynek :))) W notce chodziło o postępowanie Komorowskiego w sprawie Ukrainy, a nie Śląska !!!

Vote up!
0
Vote down!
-1

elig

#270402

Nie ode mnie 1
Nie zgadzam się, ale dla równowagi 10 :)

Vote up!
0
Vote down!
-1
#270405

markowa

 

ale ja : nie ze mną te numery i nie wolno ganić Jarosława!  I tego się trzymajmy, dobrej nocy.

Vote up!
0
Vote down!
-1

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#270412

elig: Postawa "nie wolno ganić Jarosława" najbardziej szkodzi samemu Kaczyńskiemu. Nie jest on istota nadprzyrodzoną i od czasu do czasu MUSI popełniać błędy. Proszę przypomnieć sobie bajkę "Nowe szaty cesarza".

Vote up!
0
Vote down!
-1

elig

#270515

Dycha za notkę.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#270576

elig: Dziękuje bardzo. Miło mi.

Vote up!
1
Vote down!
0

elig

#270615

mu ich. Tym bardziej, jeśli je popełnia.
Nie znam człowieka w Polsce, który jest pod większym obstrzałem krytykantów wszelkiej maści niż Jarosław Kaczyński.

Co się zaś tyczy Komorowskiego, to po pierwsze staram się nie słuchać tej kanalii, moim prezydentem nie jest, a odrabianie krechy, którą ma u mnie zajęłoby mu stulecia, więc wyjść na żaden plus nie da rady.

Dlatego dałam 1.

Vote up!
0
Vote down!
0
#270819

chwalenia Komorowskiego za cokolwiek - w kontekście jego roześmianej gęby na Okęciu podczas oczekiwania na kolejne trumny z moimi Rodakami (bo Komorowskiego na pewni NIE!!!).
Za jego sławetne przyspieszenie wyborów, bo Prezydent (Lech Kaczyński) gdzieś poleci...

Ode mnie 1 z żalem, że nie ma not ujemnych.

P.S. Ja wolę z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.

Vote up!
0
Vote down!
0
#270429

Trzeba tylko najpierw tego madrego znalezc.

"Question everything. Trust no one."

Vote up!
0
Vote down!
0

Lotna

 

#270452

elig: Do wczoraj tez tak myślałam. Nic nie mogę jednak poradzić na to że akurat Komorowski wypowiedział się wczoraj z sensem, a Kaczyński - nie.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#270517

Czasem warto przemyśleć i taki wariant.

Vote up!
0
Vote down!
0
#270820

Albo polityk mówi to co myśli i uważa za słuszne, albo polityk mówi to, co ma się spodobać większości.
Nie można zjeść ciasteczka i dalej go mieć.
Cenię Kaczyńskiego właśnie za to, że nie jest populistą.
A z jego opinią na temat Euro akurat się zgadzam. Gdzie ten "skok cywilizacyjny"?

Rozważania, co Kaczyński powinien robić, aby bardziej podobać się mediom i lemingom nie mają większego sensu. Media zawsze będą atakowały PiS, a lemingi są głupie - napisze tak łopatologicznie. A już porównywanie Komorowskiego i Kaczyńskiego jest zupełnie nie na miejscu.

Stara sprawa. To nie Kaczyński jest winien, że Polacy wybrali sobie PO/RP?SLD i przystawki. To nie PiS jest winien, że Polakom skutecznie zrobiono wodę z mózgu (dużej części).

Vote up!
0
Vote down!
0
#270467

elig: Porównywanie Komorowskiego z Kaczyńskim jest nieuniknione, bo jeden jest prezydentem, a drugi przywódcą opozycji. Konferencje robi się po to by dotrzeć do ludzi. Imprezy takie jak Euro 2012 robi się natomiast po to, by mogli oni oderwać się od kłopotów i trosk. Każdy kto temu przeszkadza, przypominając o nich traktowany jest przez ogół jako "wróg" i "psuj". Kaczyński powinien o tym wiedzieć i ograniczyć się do kilku miłych słów.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#270520

Żeby podobać się przeciętnemu Kowalskiemu, tak?

Ależ w tym właśnie tkwi błąd.
Ci "przeciętni Kowalscy" wybrali sobie PO i Palikota, uważają że Polska świetnie się rozwija, a wszystkiemu złemu winien Kościół, PiS, Kaczyński, "sekta smoleńska", itd.
Taki mamy w większości naród na obecną chwilę.

Czyli podsumowując: Kaczyński powinien robić wszystko, ale to wszystko, żeby się "przeciętnemu Kowalskiemu" przypodobać. Jak pójdzie dobrze, to może go "przeciętni Kowalscy" wybiorą.
Wtedy będzie miał wybór: zrobić przeciętnych Kowalskich w konia i zacząć działać w interesie Polski (tak jak my ten interes rozumiemy), albo dotrzymać słowa i kontynuować linię PO. Piękne.

Kaczyński mówi prawdę i za to mu chwała.

A zaistniałą sytuację sprokurowali sobie sami Polacy, na własną prośbę.
Można się zastanawiać ile w tym wieloletniego wpływu mediów i manipulacji - ale nie zmienia to faktu zasadniczego, ponad połowa Polaków to naiwni idioci.

To zresztą konsekwencja ślepej wiary w fetysz demokracji - no bo jak większość coś myśli, rację mieć musi...
Wiary rozpowszechnionej nawet wśród mądrych i inteligentnych, skądinąd, ludzi.
A tymczasem są demokracje i demokracje... my mamy właśnie taką.

Zasadniczo - o co pretensje? Większość wybiera, większość rządzi. Nie ma co szukać tutaj kozła ofiarnego w postaci złej opozycji.
Zbaraniałym Polakom można by podrzucić jako lidera opozycji nawet Reagana czy Thatcher - a i tak by się nie podobało. Bo oni też mieli zwyczaj mówić prawdę.

Vote up!
0
Vote down!
0
#270799

elig: Nie odnosiłabym się z taką pogardą do "przeciętnego Kowalskiego". To głupie.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#271033

"Dla przeciętnego Kowalskiego, który przyczepiał biało-czerwone chorągiewki do samochodu..."
No właśnie, skoro Kowalski jeżdzi samochodem, to powinien szybko się zorientować, że skoku cywilizacyjnego nie było...;-)))

Reszta: patrz komentarz Maxa.

Ale odwaga w głoszeniu i obronie własnych poglądów godna szacunku!

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#270483

Proszę przemyśleć to, co napisałaś w ostatnim akapicie.

Kaczyński powiedział, że z zapowiadanego skoku cywilizacyjnego nic nie wyszło.

Dziennikarze, jak zwykle gdy chodzi o Kaczyńskiego, fałszywie przedstawili jego wypowiedź.
On, że klęską zakończył się ów zapowiadany skok cywilizacyjny w związku z EURO, a oni, że klęską zakończyło się EURO.

I cóż niby z tego ma wynikać dla Kaczyńskiego za nauka?

Przykład:

Powiedział żartem, że będzie kibicował Hiszpanom, bo mają najniższych piłkarzy.
Też błąd.
Najpierw jakiś statystyk udowodni, że to nieprawda, bo Hiszpanie są na, dajmy na to, ósmym miejscu pod względem wzrostu, a zatem Kaczyński skłamał.
Potem inny napisze, że z wypowiedzi Kaczyńskiego wynika jasno, że on nienawidzi ludzi wysokich.
A trzeci określi tę wypowiedź jako dyplomatyczny skandal i otwartą deklarację wrogości przywódcy opozycji wobec Włoch, Portugalii czy z kim tam mieli Hiszpanie grać.

I co, za każdym razem, uznasz, że to był jego błąd?

Aha, jeszcze ta straszna sprawa z pomysłem!
To dopiero kłamstwo i przypisywanie sobie cudzych załug!
Zwłaszcza na tle słynących z rzetelności i prawdomówności Komorowskiego czy Tusk.
To nawet nie jest zabawne.

Vote up!
0
Vote down!
0
#270492

Żeby wypowiedzi Kaczyńskiego nie były przekręcane i fałszowane w celu propagandowym to musiałby się w ogóle nie odzywać. jak powie: Dzień dobry panie i panowie! to zaraz będzie krzyk, ze dzieli i jątrzy Polaków, bo nie powitał transseksualistów. Jak się nie odzywa to jątrząco milczy i zaraz jest wywoływanie: prezes powinien się wypowiedzieć, bo jka nie potępi chuliganów to znaczy, ze ich popiera. I ta w kółko macieju. Problemem nie są wypowiedzi Kaczyńskiego tylko sprzedajni dziennikarze (mówiąc językiem parlamentarnym - nieparlamentarnie powiedziałbym, że to dziennikarskie k...). Akurat czytałem tę wypowiedź Kaczyńskiego. Spokojne, ale dobitne wypowiedzi na temat "osiągnięć" rządu w sprawie infrastruktury drogowej na EURO. Ale cóż, jakby Kaczyński w tej sprawie milczał ci sami blogerzy atakowaliby go w ten deseń: Jak to? autostrady się sypią, drogi przepłacone, wykonawcy doprowadzeni do bankructwa a Kaczyński siedzi cicho! Powinien atakować rząd za tak rażącą nieudolność!
oszołom z Ciemnogrodu

Vote up!
0
Vote down!
0

oszołom z Ciemnogrodu

#270500

elig: Moim zdaniem należało wyrazić radość z powodu tego, że udało się imprezę pomyślnie przeprowadzić i przypomnieć zasługi rządu PiS, Lecha Kaczyńskiego oraz Surkisa w załatwieniu Euro 2012. I nic więcej. Na rozliczenia będzie czas po zakończeniu mistrzostw.
Jeśli dziennikarze zaczęliby narzekać, że Kaczyński nie mówi o niedociągnięciach, to oni staliby się tymi, co psują ludziom zabawę.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#270526

elig: Problem w tym, że Kaczyński niezwykle ułatwił im zadanie.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#270523

elig: Oto dzisiejsza wiadomość z portalu Wprost.pl:

"UEFA chwali Polskę i Ukrainę. "Euro było fantastyczne"
2012-06-30 14:20
Polska i Ukraina przeprowadziły fantastyczny turniej Euro 2012 - oświadczył szef UEFA Michel Platini.
- Mam wiele uczuć i wiele obrazów. Polska i Ukraina zorganizowały fantastyczny turniej, który był unikalny w swej atmosferze i pozostanie w naszej pamięci - powiedział Platini. - Jestem dumny z Ukrainy i Polski. I Polacy, i Ukraińcy wykazali ogromny entuzjazm i wyznaczyli wysokie standardy organizacji mistrzostw, które będą trudne do osiągnięcia dla innych organizatorów Euro - podkreślił prezydent UEFA.

Platini przyznał, iż mimo początkowych wątpliwości dotyczących zdolności Ukrainy do organizacji turnieju, UEFA "wierzyła w zapewnienia władz ukraińskich i prezydenta piłkarskiej federacji Hryhorija Surkisa". Zaznaczył, że w przypadku Polski takich wątpliwości nie było.

Szef UEFA zapewnił jednocześnie, iż jego organizacja nigdy nie myślała o przeniesieniu ukraińskiej części mistrzostw do Niemiec i "rozpatrywała wariant przeprowadzenia turnieju w ośmiu miastach Polski tylko w przypadku skrajnej konieczności".

Platini oświadczył, że polsko-ukraińskie Euro było turniejem, w którym uczestniczyła rekordowa liczba gości - było ich ponad 1,3 miliona. Dodał, że Mistrzostwa Europy cieszyły się także wielką popularnością wśród telewidzów na całym świecie.

PAP, arb"

Czy to tylko urzędowy optymizm? A może jednak nie?

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#270617

Litości! Opinia dyrektora cyrku, który to cyrk zarobił najwięcej na tej imprezce, miałaby być obiektywna? Czy to tylko urzędowy optymizm? W wykonaniu Platiniego na pewno tak.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#270619

elig: Ale podawana przez niego liczba 1,3 mln uczestników może byc prawdziwa.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#270760

Oczywiście. Tylko co z niej wynika w odniesieniu do rzekomego skoku cywilizacyjnego?

Vote up!
0
Vote down!
0
#270772

elig: Wszyscy powariowali z tym "skokiem". Infrastrukturę trzeba budować i tak. Euro 2012 to zwykła impreza sportowo-rozrywkowa i jako taką ocenia ją Platini oraz inni obserwatorzy na Zachodzie. Padliśmy ofiarą własnej propagandy. Cywilizacji nie buduje się za pomocą rozrywki.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#270784

Tusk et consortes tudzież część opinii publicznej. To oni powariowali. JK zwrócił uwagę, że zapowiadanego skoku cywilizacyjnego nie było. To wszystko.

Vote up!
0
Vote down!
0
#270788

"Dla przeciętnego Kowalskiego, który przyczepiał biało-czerwone chorągiewki do samochodu - uznanie Euro 2012 za klęskę to bzdura."

A przeciętnych Kowalskich, którzy nie zwrócą uwagi na "skok cywilizacyjny" i uznają (przy pomocy usłużnych mediów, rzecz jasna), że dla JK Euro to "klęska" jest najwięcej. I pomyślą sobie: naród się jednoczy, zagraniczni kibice nas kochają, wszędzie powiewają chorągiewki, a ten Kaczyński znowu niezadowolony.

Ech, ci Kowalscy... ;p

Vote up!
0
Vote down!
0
#270796

elig: Zrobił to jednak w nieodpowiednim momencie i w złej formie. To było nieprzemyślane.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#271035

De gustibus...Do tego sprowadza się cała sprawa.

Vote up!
0
Vote down!
0
#271036

Zamiast skoku cywilizacyjnego mamy ewidentny,

bezczelny  skok PO na kase !

I zapasc panstwa w bardzo wielu dziedzinach.

pozdro.

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#270789

oczywiście masz prawo do własnych ocen, ale powyższe sformułowanie na dobre wytrąciło mnie z równowagi - Bul jest człowiekiem wojskowych spec-służb, że ruskich bo polskich nie mamy to chyba nie musze dodawać

przy każdej wizycie zagranicznej te właśnie służby wykorzystują dowolne preteksty (np konieczność międzylądowań na terenach kontrolowanych przez ruskich) żeby zadaniować tego ich agenta po hucpiarsku awansowanego na priwislanskiego żyrandolowego

I zapewne tam na Ukrainie (kontrolowanej w 100% przez FSB i GRU) będzie spotkanie z oficerem prowadzącym z GRU - pretekst? np. te "spotkanie z opozycjonistami" - nie mów mi że spontaniczne i że specsłużby nie bedą Bula eskortować bo mi zajady popękają ze śmiechu ;)

sorki elig ale dziś rzetelnie zapracowałaś na tę 1-kę

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#270829

markowa

chwalenie Dęta przy jednoczesnym ganieniu Jarosława jest dla mnie nie do przyjęcia; cieszę się, że nie jestem odosobniona

Vote up!
0
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#270830

elig: Z tymi 100% to chyba nieprawda. Stosunki Rosja - Ukraina nie są najlepsze, a rozmowy Janukowycz - Miedwiediew w Kijowie do niczego nie doprowadziły. Ukrainę należy przyciągać, a nie odpychać.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#271037

napisz 2 liczby od 0 do 100 obrazujące w twojej prywatnej opinii w jakim stopniu ruskie spec-służby kontrolują obecnie Polskę i Ukrainę

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#271270

elig: Nie mam danych, na podstawie których mogłabym dokonać oszacowań. Nie chce robić z gęby cholewy

Vote up!
0
Vote down!
-1

elig

#272290

Elig, bardzo Cię cenię, ale na litość boską !
Jeszcze trochę, a pana Komorowskiego będziemy chwalić za to, że nie spieprzył czegoś co mógł spieprzyć ?
Jarosław Kaczyński to facet, który ma godność. I choćby palnął coś naprawdę głupiego, nic tej prawdy nie przesłoni.
Gdyby palnął , bo to co powiedział / w podanym przez Ciebie
materiale / to sama prawda. Nie będę oceniać Twojej notki.
Pozdr

Vote up!
0
Vote down!
0

mukuzani

#270835

Słowa są dzisiaj tanie.   Dla jednych.   Inni ze zdumieniem, a także z bólem, są świadkami ich - zdaje się, nie kończącej się nigdy - dewaluacji.   Blog Pani wpisuje się w narrację tych pierwszych.   Niestety!

Zapraszam do posłuchania, dostępnych każdemu, uwag pana Jarosława Kaczyńskiego z konferencji prasowej:

http://www.tvn24.pl/kaczynski-o-euro-mial-byc-skok-cywilizacyjny-skonczylo-sie-kleska,261766,s.html.

Pozwolę sobie przytoczyć dosłowną transkrypcję inkryminowanej części filmiku:

„Miał być w związku z Euro - i na to myśmy liczyli - skok cywilizacyjny. No, to skończyło się kompletną klęską. Ja przypomnę ... Wrzesień 2007 roku jeszcze nasz rząd: plan 3200 kilometrów autostrad i dróg szybkiego ruchu przed Euro. Przełom 2007/2008 roku oświadczenia pana Tuska, czy pana Grabarczyka. W tej chwili nie pamiętam. To tylko tchórzliwi politycy mogli takie plany snuć: 4000 kilometrów. Czyli my byliśmy tchórzliwi. Następnie już po pół roku, jednak, no powiedzmy sobie, pewien przypływ wstrzemięźliwości: plan na 3000 kilometrów. Przełom 2010/2011 roku, no, dalszy przypływ wstrzemięźliwości: 1700 kilometrów. Wykonanie, licząc te odcinki, które są tymczasowo oddane do ruchu, 600 kilometrów. Trudno powiedzieć, że to nie jest coś innego jak kompletna, kompromitująca klęska.”

Gdzie jest w powyższej transkrypcji to Pani - cytuję tutaj Panią dosłownie - „Euro miało przynieść skok cywilizacyjny, a "skończyło się kompletną klęską." ?   Przyzna Pani, że nie można tego nazwać inaczej, niż kłamstwem lub manipulacją.

Popatrzmy, co Pani zrobiła ze zdaniami pana Kaczyńskiego.  Oderwała Pani „kompletną klęskę” od bezpośrednio związanego z nią „skoku cywilizacyjnego”.  I wmawia Pani Czytelnikom, jakoby prezes PiS-u powiedział, iż „Euro ... skończyło się kompletną klęską”.  Manipulacja zastosowana przez Panią w kolejnym zaraz zdaniu („Potem wyjaśnił, że chodziło o drogi oraz infrastrukturę.”) jest zbyt trywialna, żeby się nad nią zatrzymywać.   Mam nadzieję, że teraz i Pani nazwie tę swoją twórczość nie inaczej.   Powtórzę - manipulacją, która ma tyle wspólnego z rzeczywistością, co spółka medialna Agora SA z utrwalaniem polskiej tożsamości narodowej.  

I tak nie była Pani tutaj, ani pierwsza, ani oryginalna.   Wyprzedziła Panią i tak - jak zawsze - Gazeta Wyborcza.   Przodownik pracy w manipulacji zmęczonych Polaków szarych komórek.

Vote up!
0
Vote down!
0

kassandra

#270973

elig: Zacytowałam za gazetaprawna.pl: " Euro miało przynieść skok cywilizacyjny, a "skończyło się kompletną klęską". Rożnica jest nieznaczna. Kluczowe słowa to "kompletna klęską". Było oczywiste, że wrodzy dziennikarze je wykorzystają. Po co było mówić takie rzeczy?

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#271040

markowa

 

i nie muszę czytać, zatem adieu

Vote up!
0
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#271707