Lekcje historii prof. Andrzeja Nowaka - appeasment

Obrazek użytkownika elig
Historia

  Rozpoczął się właśnie czwarty cykl wykładów profesora Andrzeja Nowaka.  Tym razem - pod nazwą "Lekcje historii".  Zmienił się też organizator.  W miejsce Civtas Christiana jest nim Stowarzyszenie Solidarni 2010.  Na ich portalu  solidarni2010.pl będą ukazywać się relacje wideo ze spotkań, podobnie jak w latach ubiegłych.


  Wykłady odbywają się w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki koło pl. Wilsona w Warszawie, w każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 16:30.  W dniu 21.10.2014 mieliśmy wykład "Lekcje historii - appeasment", w listopadzie, 18.11, będą "Lekcje niepodległości", a w grudniu, 16.12, - "Lekcje polskiej kultury".

  Wykład w dniu 21.10 rozpoczął się /z parominutowym opóźnieniem/ od owacji na cześć prelegenta i zwyczajowej modlitwy.  Przed jego rozpoczęciem pan Grzegorz Kutermankiewicz powiedział mi, że prelekcja ta została przedtem wygłoszona na początku października w Toronto, w Kanadzie /anglojęzyczne wideo  - /]]>TUTAJ]]>//.  Profesor Nowak zaczął od wyjaśnienia, że "appeasment " znaczy dosłownie zaspokojenie, a w polityce oznacza politykę ustępstw wobec agresora, w nadziei zaspokojenia jego apetytów.

  Najbardziej znanym przykładem appeasmentu jest ugoda monachijska z Hitlerem, a następnie Jałta.  Andrzej Nowak odniósł się również do wydarzeń bieżących komentując wywiad Sikorskiego dla "Politico Magazine" oraz artykuł Johna J. Mearsheimera we wrześniowo-październikowym numerze "Foreign Affairs.  W owym artykule autor twierdził, że to Zachód jest winny wojnie ukraińsko-rosyjskiej, gdyż nalezało po prostu oddać Ukrainę Rosji /artykuł Mearsheimera jest  /]]>TUTAJ]]>/, a dalszy ciąg dyskusji  /]]>TUTAJ]]>/.  Bezpośrednio dostępne są fragmenty, ale można się bezpłatnie zarejestrować, by uzyskać dostęp do całości/.

  Profesor cofnął się następnie o prawie sto lat do deklaracji Balfoura z 1916 roku.  Ten brytyjski polityk twierdził, że Polska nie powinna była odzyskać niepodległości, gdyż odepchnęło by to Rosję od Europy, a poza tym wywołało by nowe konflikty.  Opisał następnie politykę Lloyd George'a, premiera Wielkiej Brytanii, w czasie Kongresu Wersalskiego i w roku 1920, jako modelowy przykład appeasmentu.   Lloyd George pragnał powrotu  do sytuacji sprzed pierwszej wilny światowej, gdy to Niemcy i Rosja rządziły w Europie.

  Najpierw więc uprawiał "appeasment moralny", twierdząc /wbrew zdaniu Francji/, iz nie nalezy za bardzo krzywdzić Niemiec odbierajac im terytoria na Wschodzie, takie jak Śląsk i Pomorze, a potem zastosował to samo rozumowanie w stosunku do Rosji Sowieckiej.  Wierzył, ze będzie z nia tak samo łatwo współpracować, jak z Rosją carska, zwłaszca jeśli chodzi o import rosyjskiej żywności.  Nie obchodzilo go to, że w latach 20-tych, 2-3 miliony Rosjan zmarło na skutek głodu wywołanego przez komunistów.

  Zaprosił Kamieniewa, trzeciego w hirarchii sowieckiej /Rosja rządzili wtedy: Lenin, Trocki, Kamieniew i Stalin/ na konferencję w Spa w 1920 r. oraz planował konferencję w Londynie w sierpniu 1920, na której miano "poprawić traktat wersalski, eleminując POlske i inne państwa Środkowej Europy.  Plany te pokrzyżowało zwycięśtwo Polski nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

  Profesor Nowak powiedzial, że kończy właśnie książkę na temat appeasmentu.  Na zakończenie wykładu powrócil do wspólczesności i stwierdził, że obecnie sytuacja jest jednak lepsza.  Wciąż istnieją potężne siły dążące  do appeasmentu z Putinem /n.p.  pani minister obrony Niemiec, twierdząca, iż Niemcy nie sa w stanie wywiązać sie z obowiązków wynikajacych z punktu 5 statutu NATO/, jednak 25 lat istnienia niezależnej od Rosji Polski oraz 23 lata państwowosci ukraińskiej zrobiły swoje.  Liczyć jednak powinniśmy przede wszystkim na siebie.

  Po wykładzie pozostał jeszcze czas na trzy pytania z sali.  Pytano o Wiktora Suworowa, o plac Wilsona oraz o rolę działalności wywiadowczej w historii.  Profesor podkreślił pionierską rolę Suworowa w badaniu przygotowań Stalina do wojny z Hitlerem w 1941, przypomniał, że Wilson był rzecznikiem powstania niepodległej Polski, choć wyobrażał ją sobie jako mały kraj, coś w rodzaju Królestwa Kongresowego.  Stwierdził też, iż problem wywiadów polega na tym, że ich kierownictwo stara się mówić politykom to, co chcieliby oni usłyszeć, a nie to, co faktycznie się dzieje.

  Spotkanie zakończyło sie o 18:10.  Filmowały je dwie kamery, w tym Grzegorz Kutermankiewicz z Solidarnych 2010.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)

Komentarze

  Jest tu:

 http://www.youtube.com/watch?v=RVUemz0DDMQ

 

 

Vote up!
3
Vote down!
0

elig

#1447035