Napoleon i Polacy - wykład prof. Andrzeja Nowaka
Pełen tytuł szóstego wykładu z cyklu "Węzły polskiej pamięci" brzmiał "Napoleon a Polska: Spór o zachodnią orientację polskich nadziei". Miał on miejsce, tak jak i poprzedni w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu [koło pl. Wilsona], a odbył się 7 lutego 2017 o godz 17:00. Poprzednia prelekcja nosiła tytuł "Spór o upadek Polski". Pisałam o niej {TUTAJ} i dołączyłam nagranie wideo nakręcone przez Solidarnych 2010.
Obecnie wysłuchałam prof. Nowaka przy pomocy Internetu, korzystając z transmisji na żywo. Nagranie wideo z niej jest {TUTAJ }. Namawiam wszystkich do obejrzenia go. Doprawdy warto!!!
Profesor zaczął od trzeciego rozbioru Polski w r. 1795 oraz porozumienia trzech zaborców w Petersburgu w roku 1797. Zapewnili oni wtedy, iż Polska już nigdy się nie odrodzi. Jednak w styczniu tego samego roku powstały Legiony Polskie we Włoszech pod wodzą Jana Henryka Dąbrowskiego walczące u boku wojsk Napoleona z Austrią. Wtedy to miało miejsce pierwsze wykonanie Mazurka Dabrowskiego [profesor opowiedział o audycji Radia Wolna Europa, która mieła formę "reportażu" z tego wydarzenia]. Początkowo z koncepcji współpracy z Francja nic dla Polski nie wynikło. Kolejno zawarto dwa traktaty pokojowe z Austria, pierwszy w październiku 1797, a drugi w Luneville w 1801, a o sprawie polskiej bylo głucho.
Po pokoju w Luneville 5 tysiecy polskich legionistów zostało wysłanych na wyspę Santo Domingo, by tłumić tam powstanie czarnych niewolników. Powrócilo tylko czterystu kilkudziesieciu. Sytuacja uległa zmianie, gdy wybuchła wojna Napoleona z Prusami. W roku 1807 oddzialy Napoleona dotarły na Śląsk a wkrótce potem do Warszawy. To, co pozostało z legionów zostalo przemianowane na Legię Polską, a potem na Legię Nadwiślańską. Stała się ona zalążkiem armii Księstwa Warszawskiego, utworzonego przez Napoleona na mocy Traktatu z Tylzy w 1807. Władcą owego Księstwa był król saski, ale w istocie był to francuski protektorat z duża doza autonomii. Konstytucja tego tworu była dziełem Napoleona. Wprowadzono też Kodeks Napoleona.
Napoleon starał się wzmacniać Ksiestwo Warszawskie przyłączając do niego w 1809 roku ziemie odebrane Austrii. Kres tym usiłowaniom połozyła klęska Napoleona w wojnie z Rosja w 1812 roku, w wyniku której Księstwo zostalo zajete przez Rosjan. Na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku z większości ziem Ksiestwa Warszawskiego [oprócz Wielkopolski] utworzono Królestwo Polskie połączone unią personalną z Rosją. Miało ono dość szeroką autonomię. Prztrwała ona do upadku Powstania Listopadowego w 1831 roku.
Profesor Nowak mówił następnie o sporach o ocene działannosci Napoleona. Jedni twierdzili, że oszukał on Polaków, a inni zaś wielbili go bezkrytycznie. Faktem jest jednak, że Napoleon doprowadził do tego, iż sprawa polska stała się znów aktualna, a autonomie panująca przez 24 lata [1807-1831] pozwalała rozwijać się polskości. Mówil także o oddżwięku kampanii napoleońskiej w kulturze, w tym oczywiście o "Panu Tadeuszu". Wykład zakończył przypomnieniem prac Mariana Brandysa, a zwłaszcza "Końca świata szwoleżerów". Stwierdził, iz książka ta pokazała - jak bohaterowie epoki napoleońskiej rozmieniali potem swa sławę na drobne, grzęznąc w korupcji i kolaboracji. Andrzej Nowak jest zdania, że dlatego nikt obecnie "Końca świara szwoleżerów" nie wznawia, gdyż podobny los spotkał obecnie dawnych bohaterów "Solidarności". Boją się oni takich porównań.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 2497 odsłon
Komentarze
W polityce nie mozna kierowac sie sentymentami...
8 Lutego, 2017 - 23:49
Napoleon wykorzystal maksymalnie Polakow - jako sojusznikow - a jak nie byli mu potrzebni - to traktowal ich tak - jak tych wyslanych na Santo Domingo - czyli w praktyce zeslal na smierc.
W Polsce przez wieki czczono Napoleona niemal jak swietego - bo dal okazje do... kolejnego stlumionego przez zaborcow powstania - jaki koszt poniosla Polska? Ilu Polakow zginelo we wszystkich kampaniach napoleonskich?
Cena byla wysoka - a korzysci niewielkie - historia lubi sie powtarzac - w czasie II wojny swiatowej to przeciez Francja "wystawila" Polske do wiatru (razem z Anglia) dajac gwarancje, ktorych nie zamierzala dotrzymac, by potem poddac sie szybko Niemcom, przekolaborowac wojnebez wiekszych strat - wydajac Zydow Niemcom do "polskich obozow koncentracyjnych"...
PS> Swiadomie i w cudzyslowie uzylem okreslenia "polskie obozy koncentracyjne" - bo uzywaja go dzisiaj francuskie media...
mikolaj
Witajcie, Napoleon jest bohaterem francuskim, bo dla nich działa
9 Lutego, 2017 - 13:07
dla nas zrobił niewiele, prawie nic. Raczej postawiłabym go w rzędzie wielkich zbrodniarzy pbok Stalina i Hitlera, niż wśród bohaterów.
Z powodu jego ambicji politycznych zginęły tysiące ludzi, w tym także Polaków, zatem taki człowiek nie może byc oceniany pozytywnie.
Grasja
Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie.
Pamiec czy ?
9 Lutego, 2017 - 16:34
Nie tak dawno bo przed drugą wojna swiatowa był w warszawie plac napoleona.Dziwne jest jak decydenci interpretuja poczynania obcych w naszym kraju.Drugi przykład tez z warszawy,był plac stalina/obecny plac defilad,a zagłębie sląskie nazywało sie stalinogród i wiele innych bzdur.Najnowsze osiagniecie to nazwanie lotniska w Rembiechowie imieniem bolka walesy.
Jeszcze zaświeci słoneczko
Napoleon Bonaparte:
9 Lutego, 2017 - 23:47
Napoleon Bonaparte:
"Jeśli coś jest niemożliwe do wykonania, dajcie to zrobić Polakom"