O Lechu Kaczyńskim w Londynie

Obrazek użytkownika hrabiaEryk
Idee

6 lipca w siedzibie Ogniska Polskiego w Londynie, odbyło się promocja książki autorstwa Sławomira Cenckiewicza, „Lech Kaczyński – Biografia Polityczna (1949 – 2005).

Książka stała się powodem do dyskusji o prezydenturze Lecha Kaczyńskiego, którego postać podczas jego kadencji poddawana była nieustannym atakom ze strony przemysłu pogardy, a katastrofa lotnicza w Smoleńsku w której zginął, wciąż wywołuje spore kontrowersje wśród Polaków.

Doktor Cenckiewicz zaczął swoje spotkanie od tego, ze napisał biografie Lecha Kaczyńskiego, na wyraźna prośbę Jarosława Kaczyńskiego. Zanim jednak zgodził się podjąć to wyzwanie, jasno podkreślił w długiej rozmowie, ze nie będzie to hagiografia, ale realistyczna ocena postaci, często krytyczna wobec niektórych decyzji politycznych Lecha Kaczyńskiego.

Doktor Sławomir Cenckiewicz , zaskoczył wszystkim stwierdzeniem, ze wbrew powszechnej opinii o tej postaci, Lech Kaczyński był pragmatykiem i realista, a liczne tego przykłady takiego postepowania będzie można znaleźć w drugiej części biografii, poświęconej tylko prezydenturze .

Oczywiście pojawiły się pytania o role agentury wśród środowiska polskiego Londynu w okresie kiedy funkcjonował rząd na emigracji, Sławomir Cenkiewicz, jest znanym specjalistą z dziedziny agentury komunistycznej. Polski Londyn był inwigilowany, przez PRL, bo mimo, że nie mógł zagrozić jego funkcjonowaniu to był symbolem ciągłości władzy II RP.

Lista agentury jest jednak wciąż w zbiorach tajnych, a to może oznaczać, że niektórzy agenci są wciąż aktywni, co może wyjaśniać skąd biorą się podziały w środowisku Polonijnym.

Ocena wpisu: 
Brak głosów