Śmierć cywilizacji w cieniu Tańca z Gwiazdami

Obrazek użytkownika Jaku
Idee

W ostatnim roku dzieje świata dramatycznie przyspieszyły.

Nie będę pisał o wydarzeniach oczywistych, jak katastrofa smoleńska i wygaszanie polityki wschodniej RP następujące tuż po niej. Symptomami początku nowej epoki jest kryzys światowy którego skutki zmienią ranking międzynarodowych mocarstw, oraz coraz mocniej zarysowujący się spór między USA, a Chinami, które wstępują na szlak rywalizacji na kształt zimnowojenny. Stary Kontynent ignoruje te zjawiska pogrążając się w socjalistycznych dywagacjach o tym, kogo znów zdotować albo jakie jeszcze zastosowania znajdzie ludzki odbyt.

Nie piszę tu o świadomości społeczeństwa krajów Europy, w tym Polski. Być może, dla przygniatającej większości rodaków wspomniane we wstępie zjawiska mają mniejsze znaczenie, niż ostatnie wyniki Adama Małysza, czy też kolejne debilne wynurzenia którejś z rodzimych ,,celebrities''. Abstrahując od faktu, że nawet w małpowaniu amerykańskiej popkultury, nasi ,,artyści'' są sto lat za murzynami. A może lepiej napisać sto lat za Hindusami lub Chińczykami, których kraje, nie zważające na takie pierdoły, jak pakiety socjalne, czy płeć mózgu, jako teorię społeczną, stawiają na rozwój swoich gospodarek i wzmacnianie pozycji w polityce międzynarodowej, co już teraz przekłada się na wzrost dobrobytu ich społeczeństw, a w przyszłości doprowadzi do zdeklasowania Europy w globalnej rywalizacji.

Nie oczekuję cudów od prostych obywateli. Monitoring takich zjawisk to zadanie elit, których w Polsce nadal nie widać. Ale również w agendzie europejskich think tanków najważniejszymi tematami, bez względu na pojawiające się na świecie ważne wydarzenia, pozostają kwestie walki z kryzysem i podziału unijnego tortu pomiędzy tandem Francja/Niemcy plus Holandia z doskoku. Nasza część świata zamyka się w autotematycznej debacie o upadku, co jest poważnym symptomem odchodzenia Starego Kontynentu na geopolityczną emeryturę.

Europa wstrzyknęłą sobie zabójczą truciznę, wchodząc po drugiej wojnie światowej na drogę inżynierii społecznej i uwielbienia nihilizmu. Socjaldemokratyczne partie forsowały, oprócz zgubnego dla gospodarki modelu welfare state, także programy uświadamiania społeczeństwa w celu obrony praw tak zwanych ,,mniejszości'' oraz grup rzekomo dyskryminowanych, czego owocami są dziś wynaturzone regulacje prawne rozbijające fundamenty zdrowej cywilizacji.

Zatem Cywilizacja Zachodu, popełniła samobójstwo, i choć zaczyna już drętwieć i puchnąć, wydaje się nadal nie zdawać sobie z tego sprawy. Do tego potrzebne jest spojrzenie w szerokiej perspektywie, do czego wytresowane socjalizmem społeczeństwa europejskie być może nie są już zdolne. Europejczycy tracą kontakt z reczywistością pogrążając się w nihilistycnym hedonizmie. Hołdowanie surrealistycznym ideologiom jest jedynie próbą zapchania pustego żywota czymś z pozoru wartościowym. Holendrzy palą marihuanę, Francuzi odpoczywają po 35-godzinnym tygodniu pracy, a Włosi poprawiają żel na włosach. Wszyscy czują podskórnie, że zapowiada się wielkie tąpnięcie, ale nikt nic z tym nie robi. Jedynie powrót Niemiec do mocarstwowości jest nadzieją na odbudowę znaczenia Europy, co jest smutną konstatacją dla naszego kraju. USA przetrwają, ale same są dzieckiem Cywilizacji Zachodu, a nie jej klasyczną reprezentacją.

Uwaga świata przenosi się z basenu Oceanu Atlantyckiego na Pacyfik i bez względu na pokrzykiwania brukselskich marzycieli to tam rozgrywać się będą jego losy. Z pełnym przyzwoleniem Europy. W tym świetle nasze problemy z Rosją, kwestia śledztwa smoleńskiego i inne ważne dla państwa polskiego sprawy, delikatnie mówiąc, nie są priorytetowe dla międzynarodowych graczy.

Mają mniejsze znaczenie jedynie dla samych Polaków, nawet tych, którzy teoretycznie powinni być czymkolwiek zainteresowani. Jednak nie interesują się niczym. Cywilizacja Zachodu w swym korzeniu umiera, kroi się nowa zimna wojna, Rosjanie zamiatają katastrofę smoleńską pod dywan, ale nas to nie interesuje. Ignorujemy nawet  tak przyziemną sprawę, jak jawne złodziejstwo polskiego rządu w kwestii OFE. Bo Polakom wszystko jedno i nic nie zmusi ich do myślenia. Ale cisza, bo za chwilę kolejny odcinek Tańca z Gwiazdami.

 

p.s.: Tekst wklejam z opóźnieniem, gdyż pisałem go podczas konferencji MAK, a nie chciałem by przepadł w gąszczu artykułów na temat raportu.

Brak głosów

Komentarze

Nastały czasy NIHILIZACJI.
1. nie ma podobno Boga
2. Nie ma Rodziny
3. Do rozmnażania służy nie macica a probówka
4. Patriotyzm to wybryk
Nathanel

TO JEST MOJA OPINIA I JA JĄ W PEŁNI PODZIELAM.

Vote up!
0
Vote down!
0
#124457

może to tylko zamiana prymatu jednej cywilizacji na prymat innej?

Vote up!
0
Vote down!
0
#124459

Panowie, taka się składa, że chyba odpowiedziałem na to . http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=1105&Itemid=49
"ONI" budują cywilizację sztuczną, planują ją, więc dostana w d... Byle bez nas.. A że jest to cywilizacja zła, a ściślej "Złego", to widzimy

Vote up!
0
Vote down!
0
#124487

[quote=Mirosław Dakowski]
"ONI" budują cywilizację sztuczną, planują ją, więc dostana w d... Byle bez nas.. A że jest to cywilizacja zła, a ściślej "Złego", to widzimy[/quote]

Krótko , panie profesorze
i
dokładnie na temat.

pozdrawiam

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" idź wyprostowany wśród tych co na kolanach.."
/Z.Herbert/

/Klub Gazety Polskiej w Opolu/
http://andruch.blogspot.com
http://ngo.opole.pl/

Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------
Andruch z Opola
]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#124491

Ja bym tu upatrywał analogii z dekadencją rzymską która doprowadziła do upadku Cesarstwa. Nowi Hunowie już czekają na granicach.

Vote up!
0
Vote down!
0
#124722

A mamy taki wspanialy skarb ktorym jest nasza kataolicka kultura z jej arystotelowsko-tomistycznym wizja Boga kory jest prawda dobrem i pieknem.

Kultywowanie tej kultury zawsze wiazalo sie z niezwyklym rozwojem Europy we wszystkich obszarach, bo czlowiek dazacy do prawdy dobra i piekna jest silny i szlachetny, jego czyny i dziela sa przez to piekne i dobre.

Ale zeby wrocic do naszych pieknych zrodel musimy uznac ze mamy dusze i ze istnieje Bog. To niestety nie bedzie mozliwe jezeli ludzie beda przekonani ze sie sami poskladalismy ze skalnego blota za pomoca procesow ktore opieraja sie na wykorzystaniu "kłów i pazurow". Bez duszy i Boga bedziemy ciagle bladzic od utopi do utopi.

Vote up!
0
Vote down!
0
#124508

Stan naturalny w którym hołdowanie wartościom rodzinnym, ideom, posłuszność obiektywnej moralności jest czymś normalnym musi wrócić. Oby nie dopiero za sprawą Sądu Ostatecznego

Vote up!
0
Vote down!
0
#124720

Biernacki-Rodoć Mikołaj

Idylla maleńka taka:
Wróbel połyka robaka,
Wróbla kot dusi niecnota,
Pies chętnie rozdziera kota,
Psa wilk z lubością pożera,
Wilka zadławia pantera.
Panterę lew rwie na ćwierci,
Lwa - człowiek; a sam, po śmierci
Staje się łupem robaka.
Idylla maleńka taka.

A "Cywilizacja Zachodu" wprowadzająca rzymski porządek w Europie śladem przyciętego i osłodzonego do potrzeb pogaństwa - judaizmu: nie szedł aby po trupach?
W naszym przypadku po trupie prasłowiańszczyzny?

Oko za oko ząb za ząb...
A każdy koniec jest czegoś innego początkiem...

Ale co do Tańca z Gwiazdami - zgadzam się i

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#124521

Trupy są zawsze.

Vote up!
0
Vote down!
0
#124723

Dziękuję

Vote up!
0
Vote down!
-1
#124724

Tak wyglada obecna Europa.Tak wyglada jej (Europy) dziecko USA.Znależć i ukochać Ojczyznę wielu nacjom zasiedlającym Ameryke było dość łatwo.Utrzymać ją i pielęgnować miłość przez wieki już zdecydowanie trudniej.Dziwi mnie gnuśność,nietrwałość uczuć,grzech zaniechania ludów Europy w stosunku do swoich Ojczyzn.Ta niechęć do pielęgnacji wartości,historii,dokonań.Te ciągle otwarte drzwi dla wszelkiej maści lewactwa.Nieustanny ale wciąż coraz bardziej leniwy hoholi taniec,za który trzeba będzie zapłacić czymś więcej niż tylko czapką z piór.Coraz potężniej brzmi szept nieocenionej Oriany Fallaci.Szept słyszalny tylko przez niewielu.Nowa Cywilizacja? Tak.

Pozdrawiam Niepoprawnych

Vote up!
0
Vote down!
0
#124551

Ta zmiana mentalności o któej Pan pisze to przecież efekt dziesiątek lat kwestionowania prawdy obiektywnej, poczynając od marksizmu, przez leninizm i całą resztę w kolejnych wydaniach.

Vote up!
0
Vote down!
0
#124725

...znakomity, proroczy tekst.Dzięki, może część lemingów jutro się przebudzi , oby nie z ręką w nocniku !! ....... nasuwa się smutna refleksja : czy Maurowie nie mają racji, broniąc swojej Cywilizacji ?? pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#124633

Moim zdaniem szeroko pojęci Maurowie mają rację. Usuną wynaturzenie w postaci nihilistycznej, zgniłej europejskiej ,,cywilizacji'' prędzej czy później.

Vote up!
0
Vote down!
0
#124730

Idylla maleńka ... doskonale obrazuje proces sinusoi-
dalny przechodzenia jednego procesu w następny. Proces ten
znany jest w chronologii czasowej wszechświata, świata,
Europy. Proces który niestety nie będąc zatrzymany,
prowadzi do unicestwienia.
To wynika z praw fizyki, matematyki i cyklu każdego istnienia. Oczywiście człowiek [mam na myśli UZURPATORÓW
RZĄDZENIA] uznając siebie za uber alles jest genezą tego procesu BAWIĄCYM SIĘ PRAWAMI BOSKIMI, LUDŹMI,
PRZYRODĄ, TECHNOLOGIAMI !

Vote up!
0
Vote down!
0

merypol

#124637

nie wiem czy ten proces jest jeszcze możliwy do zatrzymania

Vote up!
0
Vote down!
0
#124732

Krzysztof J. Wojtas
Z obawami zaczynam ten komentarz - bo coraz częściej przypisywane są mi(świadomie) zamiary przeciwne moim intencjom.

Jedną z pierwszych notek, jakimi zacząłem swoje blogowanie to seria "Cywilizacje". Ten tekst był opublikowany przez 2 numer kwartalnika Cywilizacje w 2001 roku, jako tekst osoby z poza redakcji. Też bazuje na pracach prof. Konecznego i jest na S24.

Pan prof. Dakowski dał odsyłacz do swego tekstu - o bardzo podobnym ujęciu. W pełni akceptuję - wiedza o tym systemie rozróżnień cywilizacyjnych pozwala oceniać obecną sytuację.
Ta zaś jest zatrważająca.

Także ta notka wpisuje się w tę trafną diagnozę.

Czym się więc różnimy?

Ano tym, że brak jest wskazań idei mogącej przeciwstawić się postepującej degeneracji. Bo obecne - to opis stanu. Często bardzo trafny i pełny, ale bez wizji przyszłości.

Czy odwołanie do Akwinaty, do nauki Kościoła i przypominanie prawd oczywistych - może spowodować nawrócenie?
Gdyby tak było, to nie doszłoby do tego, co jest. Potrzebne jest nowe ujęcie i ponowna redefinicja wielu, traktowanych dogmatycznie, pojęć.
Jeśli nie będzie ludzi zdolnych podjąć tego zadania - nie ma mowy o zapobieżeniu degeneracji.

Niestety, gdy zwróciłem p.prof. Dakowskiemu na to uwagę - uznał to za atak na fundamentalne wartości. Podobnie inne osoby.

Niemniej. Ponownie stawiam sprawę powodów, dla których następuje ta faza degeneracji. W moim przekonaniu - i tu ocena jest chyba wspólna - powodem jest zmieszanie cywilizacyjne o którym pisał prof. Koneczny. Z cywilizacyjnego mixu zawsze wychodzi twór o najgorszych cechach części składowych.

Tymczasem mówi się, że podstawą cywilizacji Zachodu jest judeochrześcijaństwo. Dwie przeciwstawne cewilazacje.

Co jest wspólnego w obu?

Moim zdaniem Dekalog - którego tak broni prof. Dakowski.

Jeśli zatem chcemy poszukać powodu obecnego stanu - zacznijmy szukać korzeni błędu.

Wiem, że moje słowa oznaczają dla niektórych bluźnierstwo. Ale i Akwinata był czasowo potępiany. Może i ja przetrwam. Prawda się obroni.

Vote up!
0
Vote down!
0

Krzysztof J. Wojtas

#124641

Powrót do Dekalogu i moralności chrześcijańskiej byłby ratunkiem ale moim zdaniem coś takiego jest już niemożliwe.

To, że nie wskazywałem drogi ratunku, nie znaczy, że gdzieś jej nie widzę. Zostawiłem sobie jeszcze coś do napisania;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#124733

Krzysztof J. Wojtas
Zapraszam na polacy.eu.org
Tam tworzone jest monotematyczny portal ku rozważaniom związanym z tematem.
Mój tekst - "Cywilizacja Polska" nie jest tam jeszcze dostępny publicznie, a tylko dla uprzywilejowanych. Ale w przyszłym tygodniu - pewnie tak.
Chodzi o uporzadkowanie dyskusji. Dla niektórych osób - to wyjście poza konwencję. Ale dyskusja już dotyka wielu ważnych kwestii.

Wesprę, aby przyspieszyć staż potrzebny dla uprzywilejowania. Co i rusz pojawiają się nowe osoby.
Pozdr.

Vote up!
1
Vote down!
0

Krzysztof J. Wojtas

#124785

Przerażająco trafna diagnoza.Czekam na odważnego z przebiciem doktora z odpowiednią terapią.

Vote up!
0
Vote down!
0

Dorcia

#124798

Dziękuję bardzo za zaproszenie, ale ze względów służbowych, które sprawiają m.in. że teraz jestem członkiem redakcji Niepoprawnych jedynie tytularnie i chyba z sentymentu, nie jestem w stanie rozszerzać swojej pisaniny w sieci na dalsze obszary niż tutaj i Salon.

Niemniej jednak kibicuje Wam szczerze, bo pomimo głębokiego pęknięcia pomiędzy Waszą linią a moimi poglądami jesteśmy po tej samej stronie a im więcej naszych inicjatyw, tym lepiej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#124993