Odcienie żałoby

Obrazek użytkownika kryska
Kraj

Salon IIIRP postkomunistycznej w żałobie.
Zmarł architekt ICH Polski.

24 sierpnia 1989 r. Tadeusz Mazowiecki jako pierwszy niekomunistyczny premier staje na sejmowej mównicy, żeby wygłosić exposé. To właśnie wtedy pada słynne zdanie o "przeszłości odkreślanej gruba linią", z którego Mazowiecki tłumaczył się przez kolejne lata.

I za otrzymał namaszczenie i błogosławieństwo guru salonu.

Czerscy w żałobie.

Załkał gajowy pełen bUlu.

- Wy­ma­rzy­łem sobie, że z tej sali razem zło­ży­my ży­cze­nia w dniu imie­nin Ta­de­usza Ma­zo­wiec­kie­go. Tak to było umó­wio­ne. Chcia­łem stąd, razem z pań­stwem za­dzwo­nić - mówił wy­raź­nie po­ru­szo­ny śmier­cią by­łe­go pre­mie­ra pre­zy­dent Bro­ni­sław Ko­mo­row­ski pod­czas wi­zy­ty w Brze­gu Dol­nym.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/bronislaw-komorowski-poruszony-smiercia-tadeusza-mazowieckiego/w1v3t

- Żegnamy dzisiaj premiera i lidera tych wielkich historycznych zmian. Żegnamy też bardzo dobrego człowieka i przyjaciela wielu z nas - mówił Donald Tusk. Tadeusza Mazowieckiego szef rządu zaliczył do najwybitniejszych polskich polityków XX wieku.

Zdaniem Donalda Tuska, Tadeusz Mazowiecki pozostanie w pamięci Polaków jako ten pierwszy. - Pierwszy w najgłębszym tego słowa znaczeniu - mówił premier. Dla Tuska, pierwszy premier niekomunistycznego rządu był postacią wyjątkową, a przy tym "uderzająco skromną i powściągliwą.

- Być może w dzisiejszych czasach to najbardziej nas uderza, że można było w sobie z taką naturalną godnością pomieścić i wielkość i skromność - mówił premier.

10.04.2010

Inny odcień załoby


Wajda o Wawelu: Zrezygnujcie z tego pomysłu!

Oto treść listu:

Najwyższe nasze zdumienie wywołała decyzja pochowania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z żoną - na Wawelu. Prezydent Lech Kaczyński był dobrym, skromnym człowiekiem, ale nie ma żadnych przyczyn, dla jakich miałby spocząć na Wawelu wśród Królów Polski - obok Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uważamy, że wysoce niestosowne jest w takiej sprawie powoływanie się na wybór rodziny. Decyzja ta wywołuje poważne protesty i może spowodować najgłębsze od odzyskania niepodległości w 1989 roku podziały polskiego społeczeństwa.

Apelujemy do Władz Kościoła o wycofanie się z tej wysoce niefortunnej decyzji podjętej pochopnie w chwili żałoby i współczucia.
- Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Kraków 13 kwietnia 2010

"łzy" botoksowej córy Michnika

Dorota Stalińska, obrończyni pedofila Polanskiego brała udział w warszawskiej akcji protestacyjnej przeciwko pochówkowi pary prezydenckiej na Wawelu.

Róża Thun organizowała protesty w Krakowie.

Powstało Stowarzyszenie Obywatelski Wawel, które broniło Wawelu przed "małym" wg.Sikorskiego Prezydentem.

- Prezydent wolnej Polski może być niski, ale nie mały. Powinien zachować trzeźwość oceny, a nie zgrywać zucha, wałęsając się po górach Kaukazu - Radosław Sikorski nie szczędził Lechowi Kaczyńskiemu złośliwości, przekonując członków PO do swojej kandydatury. Urządził nawet odliczanie, do dnia, gdy Lech Kaczyński opuści swój urząd.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sikorski-prezydent-moze-byc-niski-ale-nie-maly,126909.html

Turyści zwiedzający katedrę wawelską w Krakowie po wyjściu z krypt kryjących sarkofagi królów Polski, a także Lecha i Marii Kaczyńskich, spacerują po wawelskim wzgórzu. Chcą zobaczyć, jaki widok cieszył królewskie oczy. Co widzą? Olbrzymi baner reklamujący piwo z napisem: "Zimny Lech", oplatający dawny hotel Forum po drugiej stronie Wisły.

http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/485998,zimny-lech-pod-wawelem-drazni-krakowian,id,t.html

Po 10 kwietnia właściwie zapadł się pod ziemię. W Kołobrzegu po raz pierwszy chciał się pokazać publicznie.
Jego przyjazd był wydarzeniem. Wszyscy czekali na jego reakcję, na to, jak będzie się zachowywać. Czekali na zmianę. Pytanie nie brzmiało: czy ta zmiana nastąpiła, ale raczej: jak głęboka mogła być.
Palikot przyleciał swoim samolotem – cessną Skylane. Zatrzymał się w Dźwirzynie. To nadmorski kurort, piętnaście minut drogi od Kołobrzegu. Wybrał czterogwiazdkowy, położony przy plaży hotel Senator.
Dzień przed pogrzebem zadzwonił do Stanisława Gawłowskiego, wiceministra środowiska, jednego z najbliższych przyjaciół Karpiniuka.

– Cześć, Janusz mówi. Przyjechałem na pogrzeb.

– Poznaję. Cieszę się, że będziesz.

– Słuchaj, Staszek, a może zjedlibyśmy dziś obiad, co?

– Jasne.

– A wiesz, co będzie w menu?

– No, dawaj.

– Kuchnia katyńska: kaczka po Smoleńsku i krwawa Mary.

– Wiesz co, Janusz? Nie chcę mi się z tobą gadać.
Gawłowski odłożył słuchawkę."

http://wpolityce.pl/czytelnia/8223-kaczka-po-smolensku-krwawa-mary-zbyt-drastyczne-przed-rocznica-mozliwe-ale-o-tym-takze-warto-pamietac

- Ostatnio Palikot zasłynął wpisem, że na peronie we Włoszczowie widziano Gosiewskiego, więc pewnie i inni z prezydenckiego samolotu żyją uprowadzeni przez ruskich.

Gosiewski we Włoszczowie? Oczywiście, że tak - Janina Paradowska

- A tak na marginesie, ponieważ z duża częstotliwością kursuję między Warszawą a Krakowem właśnie przez Włoszczowę, często widuję posła Gosiewskiego, bo jakoś, gdy widzę napis „Włoszczowa” od razu mam skojarzenie ? Gosiewski. I jest to zupełnie sympatyczne skojarzenie. Dlaczegóż to piękną nocą miałby się nie przechadzać po tym bardzo porządnym peronie?

http://paradowska.blog.polityka.pl/2010/07/18/gosiewski-we-wloszczowej-oczywiscie-ze-tak/

Te kanalie nie płakały po moim papieżu.

Ja nie płaczę po ich guru, architekcie Polski dla nich.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

wkurzyłam.
Może by ten posiadacz Toli był w końcu łaskawy przeliczyć, ilu ludzi w Polsce go popiera a zaraz potem powinien się przestać wypowiadać w imieniu "Polaków".
Od tych, co go popierają powinien jeszcze odjąć rodzinę, znajomych i tych, co wiszą u jego koryta!
A potem - ode mnie wara, a ja jestem Polka.

Zawszeć przecież może powiedzieć "W imieniu PO..." lub coś w tym guście.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-3
#387732