Parę uwag o badaniu katastrofy Tu-154M

Obrazek użytkownika zygmuntbialas
Kraj

Najważniejsze tezy raportu NIK w sprawie organizacji lotów najważniejszych osób w państwie, przedstawione w środę 25 stycznia na konferencji prasowej, nie wywołały większego zainteresowania w społeczeństwie. Może to już zmęczenie? A może istota informacji? - Tezy potwierdzają właściwie to, co na ogół wiemy: fatalny stan państwa, w którym można było lekceważyć procedury, a gdy nastąpiła katastrofa, nie uporano się z ustaleniem osób za nią odpowiedzialnych.

Raport obciąża w największym stopniu Kancelarię Premiera Donalda Tuska oraz rozformowany 36. specpułk. Nie ma wątpliwości: loty z premierem, a trzy dni później z prezydentem nie powinny się w ogóle odbyć. Instrukcja organizacji lotów statków powietrznych o statusie HEAD zezwala na start i lądowanie tylko na lotniskach czynnych. Nie było w takim rejestrze lotniska Siewiernyj od jesieni 2009 roku. Najwyższa Izba Kontroli przekazała prokuraturze 49 tomów akt. W marcu br. końcowy raport będzie przedstawiony w Sejmie.

Także dziennikarze uaktywnili się ostatnio w sprawach dotyczących tragedii smoleńskiej i coraz śmielej przedstawiają wyniki swych poszukiwań. Dziennik "Fakt" dotarł do analizy fonoskopijnej przeprowadzonej na zlecenie MAK przez firmę Forenex w Petersburgu. Okazuje się, że rosyjscy eksperci nie odczytali głosu gen. A. Błasika. Na jakiej więc podstawie moskiewski MAK usadowił generała w kokpicie? - Nie wiadomo. Nie ma też dowodów na nietrzeźwość polskiego dowódcy. MAK nie przekazał stronie polskiej dokumentacji medycznej, która potwierdzałaby to oskarżenie.

Tak po kolei padają kłamliwe i oszczercze twierdzenia MAK oraz komisji Millera; odkrywane są - tym razem przez "Newsweek" - następne tajemnicze taśmy nagrane przez akredytowanego przy MAK Edmunda Klicha. Wyłaniają się różne wątpliwości ("Dla kogo pracuje Edmund Klich" - pyta dziennikarz Marek Pyza). Budzą się też nadzieje ("Na wieki tajemnicy o katastrofie nie da się utrzymać" - mówi Andrzej Melak, brat Stefana, który zginął pod Smoleńskiem).

Ocena wpisu: 
Brak głosów