Jan Rokita o neofeudalnym systemie wasalstwa w Platformie

Obrazek użytkownika zygmuntbialas
Kraj

"Tusk: mistrz sztuki kiwania" to tytuł obszernego wywiadu Jana Rokity udzielonego tygodnikowi "Uważam Rze". Sposób sprawowania władzy przez obecnego premiera nazwany jest przez rozmówcę 'systemem Tuska', charakteryzującym się trzema głównymi cechami:

1) Jest to "panowanie nad ludźmi, a nie rządzenie instytucjami", a to pociąga za sobą dominację intrygi personalnej w życiu politycznym.

2) "Władza nie stawia otwarcie czoła wyzwaniom i problemom; raczej chce wyjść z opałów sprytem, chytrością, cwaniactwem".

3) Donald Tusk eliminuje potencjalną konkurencję wewnętrzną, likwiduje ewentualnych kandydatów do przywództwa w partii.

"W efekcie mamy absolutną dominację lidera oraz rozległy neofeudalny system politycznego wasalstwa i lizusostwa" - podsumowuje Jan Rokita. - W obszarze struktur państwowych następuje inercja czy nawet rozkład. "Krótko mówiąc: kiwanie jest skuteczne, ale w polityce tylko na jakiś czas". Ilość problemów, których Tusk nie umie lub nie chce rozwiązać jest bardzo duża, więc w pewnym momencie wyborcy mogą odwrócić się od premiera.

Dlaczego więc udaje się Tuskowi przechytrzyć Polaków? - pytają dziennikarze. Według Jana Rokity decydujące znaczenie ma rozwój gospodarczy - 15% skumulowanego wzrostu PKB w latach rządów Platformy. Inne czynniki odrywają raczej mniej istotną rolę.

Tu autor tej notki pozwoli sobie zwrócić uwagę na to, że wzrost PKB nie wyjaśnia jednak fenomenu długotrwałej popularności szefa PO. W okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości rozwój ekonomiczny był szybszy i bardziej widoczny, co nie uchroniło partii Jarosława Kaczyńskiego od utraty władzy. Trzeba w tych rozważaniach ująć jeszcze przynajmniej rolę mediów, które sprzyjają władzy lub nie. Należałoby też zastanowić się, dlaczego trzy największe stacje telewizyjne, jedna publiczna i dwie prywatne, serwują Polakom jednolity i stronniczy przekaz. Tak jednolity, iż można podejrzewać istnienie centralnego ośrodka informacji lub raczej propagandy.

Także sprawa wzrostu PKB w ostatnich latach wymagałaby zastanowienia. Które grupy zyskują na tym wzroście? Jednak nie całe społeczeństwo. Przybywa w Polsce bezrobotnych i powiększają się obszary biedy. Bardziej szczegółowe omówienie tych spraw wykracza jednak poza temat tej notki, poświęconej przecież znanemu politykowi PO Janowi Rokicie.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Panie Janku wstyd ,
czy Jan Rokita mysli ze w dzisiejszej dobie ludzie nie znajda prawdy w necie i nie potrafia mnozyc prostych liczb?!
Oto kawalek danych odnosnie PKB, za Bankiem Swiatwym, zamIast za propagandowymi KLAMCAMI:

http://www.google.pl/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gdp_mktp_kd_zg&idim=country:POL&dl=pl&hl=pl&q=wzrost+pkb

POMIJAJAC ZALAMANIE gospodarcze z ktorym wychodzilismy z przeszlosci w lata 90' najgorzej bylo w 2001 i 2002 - po tym jak Balcerek "schłodził gospodarke".
Nastepny najgorszy czas to wlasnie lata 2008 -2010.
kiedy srednio z trzech lat wzrost PKB wynosil 3,56%, niestety nie ma tam danej za rok ostatni czyli 2011.

Tymczasem jesli spojrzymy na roczne wskaznik inflacji tutaj:
http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1634_PLK_HTML.htm

to zobaczymy, ze w latach 2008-2011 gdy PO "rzadzilo" samodzielnie caly rok obliczeniowy do spolki z PSL-em srednioroczna inflacja wynosi 3,84%
WIEC WZROST INFLACJI PRZEKRACZA WZROST PKB !!
Tak Panie Rokita - to skumulowana inflacja za 4 ostatnie lata wynosi 15,4%
podczas gdy skumulowany wzrost PKB stanowi ok 14,4%.
Czy my sie zatem szybko rozwijamy?
REALNIE STRACILISMY - taka jest prawda .
Tymczasem gdy wezmiemy lata 2006 i 2007
to inflacaj wynosila 1,0 oraz 2,5 % czyli za dwa lata wzrsot o 3,5%
przy wzroscie PKB 6,23 i 6,79 co dalo sumaryczny wzrost PKB za dwa lata 13,44% zatem przewyzszajacy inflacje o ok 9,6%.
latach 2006-07 Ministtrem finansow byla Pani Zyta Gilowska
teraz jest... Rostowski.
Niestety liczby sa dla Tuska z Rostowskim podobne jak odczucia myslacych ludzi czyli
MIAZDZACE.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#235209

w cenach stałych. Ale to tylko drobna uwaga, bo ogólnie zgadzam się z Panem i mam również wątpliwości. Po pierwsze, czy faktycznie rośnie PKB? - Tego nie widać w życiu ludzi średniozamożnych. Jeśli tak, to czy PKB daje nam prawdziwy obraz życia gospodarczego? Przecież PKB można 'nabijać' przerobem, czyli produkując drogo, mnożąc poprawki itd.
Te wątpliwości powiększają jeszcze dwa fakty:
1) Bezrobocie wzrosło o ponad pół miliona ludzi, czyli o około 5 punktów procentowych. Ono powinno maleć przy wzroście gospodarczym powyżej 1,5% rocznie.
2) Nie zwiększały się wpływy podatkowe, a powinny w rozwijającej się gospodarce.
Widzi Pan, w jakim Matrixie żyjemy.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#235221

Przecież Rokita nie jest aż takim głupcem,aby na siebie POdpisywać wyrok nieszczęśliwego wypadku,a to hamulce nie sprawne,a to skórka od banana,a to depresja i samobójstwo,za okres pięciu lat POlszewi bardzo dużo dziwnych zgonów,chlapniesz i już cie niema,i dla tego Rokita delikatnie sugeruje,a nie mówi odwartym tekstem,widocznie jeszcze chce POżyć

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#235261

co znaczy zmasowany atak, do którego używa się pracowników Lufthansy i policji niemieckiej, a następnie polskich mediów, by go kiedyś ośmieszyć. W tym wywiadzie nie zauważyłem (może nie jestem na tyle spostrzegawczy), by trzymał się on za język. Traktowałem jego wypowiedź jako głos starej, jeszcze nie skompromitowanej Platformy.
Muszę przeczytać jeszcze raz ten wywiad.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#235281

Jak również logicznego myślenia. Światło do najniższej grzędy
dociera poprzez ekran telewizora TYN,Polsad, TYP a przy takiej służbie zdrowia wyleczenie z ślepoty to cud!!!!!
I jak w takim stanie dojść na wybory??? Część dojeżdża jak Wicia na POlikocie.
Ci z najwyższej grzędy nie mają czasu na zajmowanie się
stanem gospodarki POLSKI, muszą liczyć własne finanse,
muszą bywać w odpowiednim towarzystwie, fitness, wyjazdy
zagraniczne ~~~~~~~~~~ układy, układy, układy i wszystko przy sztucznym oświetleniu!!! Tylko co dalej jak to światło wyłączą???
Na całe szczęście nie wszystkich ta choroba dotknęła, trudno
jest mi określić jaką siłą przebicia dysponują najważniejsze, że SĄ!!! Sadzę, że z BOŻA POMOCĄ UDA IM SIĘ!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#235213

zasłania wielu Polakom rzeczywistość. Przy władzy są teraz akurat ludzie, którzy są niedouczeni, niekompetentni i często z 'lepkimi' łapami.
Polska wyjdzie z tych kłopotów. W historii wychodziła już z większych opresji. Znajdowali się ludzie, dla których najważniejsze były: BÓG, HONOR, OJCZYZNA.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#235222