Co by tu jeszcze zrobić, by postawić PiS do kąta

Obrazek użytkownika zygmuntbialas
Kraj

Nie widać końca nieustannych awantur wszczynanych przez obóz rządzący. Platforma Obywatelska zachłysnęła się zwycięstwem wyborczym i utrzymaniem władzy. Teraz dąży PO do uszczuplenia zasobów partii opozycyjnej, używając wszelkich sposobów, by zmarginalizować Prawo i Sprawiedliwość. Ostatnio rozgrywa się sprawę dwóch posłów elektów PiS Bogdana Święczkowskiego i Dariusza Barskiego. Obaj pełnili ważne funkcje w latach 2005 - 2007, obaj są teraz prokuratorami w stanie spoczynku. Może jednak opiszę po kolei.

Krajowa Rada Prokuratury stwierdziła w uchwale z dnia 22 września br., że prokurator w stanie spoczynku w przypadku wyboru do parlamentu nie musi zrzekać się swego stanowiska i zachowuje należne uposażenie. Następnie jednak marszałek Grzegorz Schetyna oświadczył, że wybrani do Sejmu B. Święczkowski i D. Barski nie mogą łączyć swych funkcji z mandatem poselskim. Muszą oni zgłosić do 26 października informację o przeciwwskazaniach do sprawowania mandatu. Marszałek Sejmu zadecyduje, czy są przeciwwskazania i od tej decyzji przysługuje prokuratorom odwołanie do Sądu Najwyższego.

Równocześnie Krajowa Rada Prokuratury wydała 18 października nową uchwałę, w której stwierdza, iż nie można łączyć mandatu poselskiego ze stanowiskiem prokuratora, w tym także prokuratora w stanie spoczynku, co ma wynikać z art. 103 Konstytucji. "Nowa uchwała Krajowej Rady Prokuratury ośmiesza tę instytucję" - uważa D. Barski. Posłowie elekci zapowiedzieli, iż nie będą pobierać diet poselskich, ale nie zamierzają rezygnować z funkcji prokuratora.

Sprawa ta wydaje się dość oczywista. Jeśli interpretacja ustawy o prokuraturze jest błędna i sprzeczna z Konstytucją, to tylko Trybunał Konstytucyjny może dokonać wykładni ustawy zasadniczej. Nie mogą tego czynić ani Krajowa Rada Prokuratury, ani tym bardziej marszałek Sejmu.

A tymczasem Schetyna uaktywnił się w celu zachowania stanowiska marszałka lub odzyskania teki wicepremiera i ministra w przyszłym rządzie. Media mogą być zadowolone, bo przekazują ciekawe informacje (także o wysokości prokuratorskich emerytur), a Donald Tusk nie musi niczego tłumaczyć. Przecież i tak będzie, co ma być.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

mogą sprawować funkcję posła. Wynika to z ustawy o ustroju prokuratury. Podał mi to na niezależnej prawnik cytując dosłownie zapisy ustawy. A uregulowanie tej sprawy ustawą jest zgodne z konstytucją, która właśnie upoważnia wydanie ustawy. Nie rozumiem więc w ogóle całego tego rabanu. Ale to jest zwykły strach władzy przed ludźmi znającymi swój zawód. Poza tym robi się wszystko aby zmarginalizować PiS. Wojna. Totalna wojna z przeciwnikiem. Jak za starych, bolszewickich czasów.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#193453

Tuskowi nie chodzi może o całkowitą likwidację PiS. Idealnie dla niego byłoby, gdyby PiS miał 10 - 15% wyborców. Opisana sytuacja jest zagrywką medialną rządu. W pewnym momencie rzecz powinna być wyciszona.

Pozdrawiam także.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#193495

To jest twarda rozgrywka, o każdy pojedynczy głos, zabrany PISowi.
A to wskazuje na skalę porażki platfusów, pomimo fałszerstw.
Nie doszacowali wyniku wyborów.
Gdzieś, na jakimś etapie, nie wyszło.
A założeniem było ponad 3/5.
Starają się naprawić błąd, choćby bezczelnym oszustwem.
Oni chcieli zmieniać Konstytucję, skoro takimi metodami walczą o te głosy.
Pozdrawiam

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#193458

Chodziłoby o usunięcie konkretnych osób, znających dobrze swój fach. Ale że nie ma faktycznie podstaw prawnych, więc - sądzę - idzie o nagonkę medialną, która w pewnym momencie powinna być wyciszona.
Nie przeczę oczywiście Pańskiej tezie.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#193498

winna skutecznie zniechęcać ludzi do głosowania na tę wyzutą z wszelkiej przyzwoitości bandę.
Powinniśmy zacząć spisywać dziennik.
To mój kolejny pomysł na inicjatywę tu, na portalu.
Dziennik działań nowego nie-rządu. Dzień po dniu:
1. Donald nie może się doliczyć 2/3 w Sejmie.
2. Fotel marszałka RP dla Kopacz vel Przesiew Ziemi
3. Schetyna jedzie na urlop przemyśleć.
4. Świński ryj rozpoczyna zastępczy spektakl o krzyż w izbie sejmowej.
Etc.
Potem zapominamy, a teraz jest na świeżo ten cyrk/burdel.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#193503

jest właściwie prowadzony przez autorów poszczególnych tekstów. Teksty te obejmują różne aspekty życia politycznego narzucanego przez Tuska i jego partię. Każdy z nas ma też swoją hierarchię wydarzeń. Dla mnie najistotniejsze są manipulacje, zaniechania i kłamstwa w sprawie Smoleńska. I jak to ująć? W jeden punkt czy w setki punktów?

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#193592