Euro sobie upada i upadnie na pewno

Obrazek użytkownika zygmuntbialas
Gospodarka

Jeszcze pół roku temu teza o nieuchronnym końcu strefy euro wywoływała burzliwą dyskusję. Zwolennicy wspólnej waluty w obrębie Unii Europejskiej, przekonani, że to oni czują ducha czasu i postępu, byli gotowi bronić sensu istnienia euro 'aż do ostatniego tchu'.

Trzy i pół roku temu, gdy już widoczne były oznaki nadchodzącego kryzysu, premier Tusk wystąpił z propozycją wprowadzenia euro w 2011 roku. Tak, tak - to był pierwszy projekt, nieoczekiwany, przesuwany potem przez ministra finansów na późniejsze lata, czyli praktycznie na czas, gdy waluty euro już nie będzie. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w tej strefie i wspomagamy dzisiaj Grecję, Irlandię, Portugalię, a jutro Hiszpanię, Włochy i może Belgię. Horror! Na szczęście zapowiedź Donalda Tuska nie została zrealizowana.

Już w momencie powstawania strefy wspólnej waluty europejskiej było wielu znamienitych ekonomistów amerykańskich i europejskich, którzy przestrzegali przed skutkami mieszania polityki z gospodarką finansową. Nie posłuchano ich. Dzisiaj Merkel i Sarkozy robią dobrą minę do złej gry. Potrzeby pożyczkowe wyżej wymienionych sześciu krajów wynoszą - według analityków z USA - 2,4 bln euro.Tego nie przełknie europejska, w tym niemiecka, gospodarka.

Hans Joachim Voth, historyk myśli ekonomicznej, mówi w spiegel.de, że w dzisiejszej formie euro może przetrwać najwyżej pięć lat. "Musimy zacząć brać na poważnie różnice kulturowe istniejące w Unii Europejskiej - twierdzi Voth. - Hiszpanie nie są Holendrami, a Grecy to nie Niemcy". Wspólna waluta pozbawia Grecję czy Hiszpanię możliwości dewaluacji swego pieniądza w chwili kłopotów gospodarczych. W odzyskaniu konkurencyjności pomógłby wtedy zasadniczo sam rynek.

Co praktycznie znaczy ewentualny upadek wspólnej waluty? - Hans Joachim Voth odpowiada: "Uważam, że obawy o konsekwencje wynikające z upadku euro są przesadzone. Nie każda bezmyślna koncepcja musi być za wszelką cenę broniona".

Brak głosów

Komentarze

będzie inny pt. "The New Plan" ze portalu STRATFOR. Autor, Peter Zeihan, dochodzi do bardzo podobnych wniosków, choć niektóre mogą wydać się zaskakujące.

Całość artykułu tutaj:
http://www.stratfor.com/weekly/20101220-europe-new-plan

Vote up!
0
Vote down!
0
#180611

Przez 10 minut nie pokazał się obraz. Nie upierałem się, gdyż angielski znam dość słabo w odróżnieniu od niemieckiego. Dziękuję więc w imieniu czytelników.
Pewne sprawy muszą brzmieć podobnie. Krytyka pomysłu strefy euro (przynajmniej w tym kształcie i na tych zasadach) istnieje od kilkunastu lat. Jest ona jednak wyciszana przez euroentuzjastów.

Pozdrawiam
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#180623

I bardzo dobrze, krzyżyk na drogę! Tylko jak to wytłumaczą wyborcom nasi rodzimi "euroentuzjaści"? Chyba w stylu Lecha Wałęsy: "... że byli za, a nawet przeciw ..."

Vote up!
0
Vote down!
0
#180622

ideologiczną porażką eurokołchozu. W Polsce też uciszą się trochę 'postępowcy'. Miejmy nadzieję, że Tuska rozliczą też za tę hucpę z euro. A propos, ten człowiek ma większe grzechy na swym sumieniu.

Pozdrawiam
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#180624

Witam.

To jest warte wszystkie Euro - "...Uważam, że obawy o konsekwencje wynikające z upadku euro są przesadzone. Nie każda bezmyślna koncepcja musi być za wszelką cenę broniona...".

To tekst żywcem wyjęty z komuny, a i znany z literatury. Jednak każda bezmyślna koncepcja kosztuje, przeważnie maluczkich.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#180626

Zgadzam się, że "każda bezmyślna koncepcja kosztuje, przeważnie maluczkich". Jednakże coś z tym fantem musi Europa zrobić. Bo w każdym miesiącu nie dopina się budżet Europy na kilkanaście miliardów euro.
Interesujący jest tu również wątek Polski z dwóch powodów. 1) Tusk powinien się wytłumaczyć z jego pomysłu na szybkie wejście do strefy euro. 2) Czy Polska ewentualnie straci na upadku wspólnej waluty?

Pozdrawiam
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#180737

Grecja na skraju bankructwa, Hiszpania, Portugalia i ew.Włochy w kolejce, ciekawe kto następny? A może ktoś wpadnie na koncept aby zastosować księgowość kreatywną, ale w przeciwnym kierunku: w kierunku niby bankructwa? Skoro robi się zrzutę na Grecję, to dlaczego ktoś cwany nie mógłby skorzystać z takiej zrzuty? Przecież na salonach UE wszystko jest możliwe. Trzeba tylko brylować w odpowiednim towarzystwie.

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#180716

trzeba dodać. Z Grecji doją głównie banki francuskie. Są więc ci, którzy na tym korzystają. Zanim kraj zbankrutuje, ilość odsetek wpłaconych przez zadłużony kraj przewyższa ewentualne straty.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#180740