Przedstawiamy: "Pod prąd: Kino niewygodne" - Towarzysz Generał idzie na wojnę
Pod patronatem m.in. Niepoprawnych.pl ukazał się właśnie film "Towarzysz generał idzie na wojnę", wydany w serii wydawnictwa Rafael "Pod prąd. Kino niewygodne". Poniżej opis filmu, przekazany nam przez wydawcę.
Tytuł: Towarzysz generał idzie na wojnę
Reżyseria: Robert Kaczmarek, Grzegorz Braun
Zdjęcia: Andrzej Adamczak, Tomasz Magierski
Dźwięk: Piotr Nykowski, Łukasz Rydzewski
Montaż: Aleksandra Gruziel
Udźwiękowienie: Kamil Sajewicz
Kierownictwo produkcji: Zdzisław Sajuk
Producent: Robert Kaczmarek, Dom Wydawniczy „Rafael”, Film Open Group
Czas trwania: ok. 90 minut
Forma: dokument
Premiera: l grudnia 2011 roku
Po ‘89 roku zadbano w Polsce o zbudowanie mitu konieczności wprowadzenia stanu wojennego, który rzekomo ochronił Polaków przed sowiecką interwencją militarną. Rozpowszechniona jest opinia, że Jaruzelski, wypowiadając wojnę swojemu narodowi, dokonał wyboru mniejszego zła. Tymczasem dokumenty – szczególnie ujawnione stenogramy z posiedzeń Biura Politycznego KPZR – wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce, manewry wojskowe były blefem i demonstracją siły, a sowieccy towarzysze dopuszczali „utratę Polski”. Jak to się ma do dzisiejszego przekonania wielu o realnej groźbie interwencji i „trudnej, ale koniecznej” decyzji Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego oraz czynienia z niego wręcz bohatera?
Film ma odpowiedzieć na pytanie, czy mit interwencji ma podstawy, by go podtrzymywać, czy też jest zwykłym zabiegiem propagandowym niemającym potwierdzenia w faktach i historycznym fałszerstwem, na którego fundamencie opiera się dzisiejszy zakłamany obraz komunistycznego dyktatora, który wypowiedział wojnę narodowi i zaryzykował masakrę ludności, przelew krwi i wojnę domową, tylko by ratować swoją władzę i zbrodniczy system?
Kiedy zaczęły się przygotowania do stanu wojennego? Odpowiedź jest szokująca 17 sierpnia 1980 roku! Zanim skończył się strajk, a właściwie po skończeniu się strajku ekonomicznego, który przekształcił się w strajk społeczny, zaczęto pracować nad likwidacją rodzącej się niezależności. Świadczą o tym zachowane dokumenty Komitetu Obrony Kraju. Film – szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką – ma przedstawiać proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata ‘80 do 13 grudnia 1981.
Do udziału w filmie zaproszeni zostali historycy zajmujący się tym okresem, m.in.:
prof. Andrzej Paczkowski, m.in. autor książki Wojna polsko-jaruzelska;
dr Lech Kowalski, m.in. autor książki Generał ze skazą, specjalista od Komitetu Obrony Kraju;
prof. Richard Pipes, doradca prezydenta Reagana ds. Europy Środkowo-Wschodniej;
Władymir Bukowski, sowietolog, który zeskanował dokumenty KPZR dotyczące m.in. stanu wojennego; dr Antoni Dudek, dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Sławomir Cenckiewicz, dr Piotr Gontarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Bogdan Musiał oraz świadkowie wydarzeń, o których opowiada film.
Słowo o twórcach filmu
Robert Kaczmarek – reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWSFTViT w Łodzi. Współzałożyciel Stowarzyszenia Producentów Filmowych. W latach 1991-1994 prezes firmy producenckiej Dr Watkins, od roku 1997 prezes firmy Biograf Film, od roku 2005 prezes firmy Film Open Group. Reżyser lub producent ponad 100 filmów, w tym tak głośnych obrazów jak Defilada zwycięzców, Towarzysz Generał, New Poland, Solidarni 2010, Krzyż, Eugenika – w imię postępu oraz cyklu Errata do biografii (61 odcinków).
Grzegorz Braun – reżyser i scenarzysta filmowy. Jest absolwentem studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym następnie podjął pracę. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorem i współautorem wielu filmów dokumentalnych, m.in.: Eugenika – w imię postępu, Marsz wyzwolicieli, Oskarżenie, Plusy dodatnie, plusy ujemne, Wielka ucieczka cenzora czy Śmierć człowieka utalentowanego, a wraz z Robertem Kaczmarkiem: New Poland, Towarzysz Generał, TW Bolek, Defilada zwycięzców oraz współtwórcą telewizyjnego cyklu Errata do biografii
Film ukaże się w serii „Pod prąd – Kino niewygodne”
Słowo o serii:
Przeszło 20 lat po przełomie ’89 roku okazuje się, że nadal są prawdy, których boją się lub nie chcą pokazać największe telewizje, że nadal są twórcy, którzy za poglądy dostają „wilcze bilety” w wielu mediach, a ich dzieła lądują na półce. Z myślą o takich dziełach i tych twórcach powstała seria „Pod prąd – Kino niewygodne”.
*
Przełomowy i szokujący film demaskujący jedno z największych kłamstw współczesnej historii: mit o konieczności wprowadzenia stanu wojennego, który rzekomo ochronił Polaków przed sowiecką interwencją militarną. Ujawnione przez autorów dokumenty i fakty jednoznacznie wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce, manewry wojskowe były blefem i demonstracją siły, a sowieccy towarzysze dopuszczali „utratę Polski” i musieli „rozwiewać złudzenia” Jaruzelskiego, że do interwencji dojdzie.
Jaki był więc prawdziwy powód wypowiedzenia wojny narodowi przez Jaruzelskiego? Film, szukając odpowiedzi na to pytanie, przedstawia proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiada historię Polski od lata ‘80 do 13 grudnia 1981.
Będziemy zmuszeni postarać się jakoś rozwiać złudzenia Jaruzelskiego w sprawie wysłania tam wojsk. Wprowadzać wojsk do Polski nie można w żadnym razie. Myślę, że możemy polecić naszemu ambasadorowi, aby złożył Jaruzelskiemu wizytę i zakomunikował mu to
Andriej Gromyko
Towarzysze polscy wspominają o pomocy wojskowej ze strony bratnich krajów. My jednak powinniśmy trwać zdecydowanie przy naszej decyzji o niewprowadzaniu wojsk do Polski
Jurij Andropow
Jaruzelski mówi, że gdyby siły polskie nie złamały oporu Solidarności, to towarzysze polscy liczą na pomoc innych krajów, nawet na wprowadzenie wojsk na terytorium Polski.
Konstantin Rusakow
Nawet jeśli Polska dostanie się pod władzę Solidarności, to będzie to tylko tyle...
Jurij Andropow
Cytaty ze stenogramów Biura Politycznego KPZR z jesieni 1981 roku
Oprawa twarda, stron 48, format:150x90
Czas trwania filmu 90 min.
http://rafael.pl/ksiazki/towarzysz-general-idzie-na-wojne-11-7427
Przypominamy o pierwszym filmie, który ukazał się w ramach serii, "Eugenice" Grzegorza Brauna:
http://niepoprawni.pl/blog/394/rusza-seria-pod-prad-kino-niewygodne-na-poczatek-eugenika-grzegorza-brauna
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 4889 odsłon
Komentarze
@ Redakcja - blog
9 Grudnia, 2011 - 17:50
Brakuje informacji gdzie można kupić ten film.
oczywiście
9 Grudnia, 2011 - 23:05
film można kupić tu:
http://rafael.pl/ksiazki/towarzysz-general-idzie-na-wojne-11-7427
dziękujemy za zwrócenie uwagi