Listy do niepoprawnych

Obrazek użytkownika Redakcja
Kraj

Pan Arkadiusz Mularczyk
Poseł Ziemi Sądeckiej
Przewodniczący Klubu Parlamentarnego
Solidarnej Polski
Wielce Szanowny Panie Pośle!
W imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie pragnę wyrazić głębokie zdumienie Pana bezczynnością w sprawie hańbiącego Nowy Sącz pomnika chwały Armii Czerwonej przy Alei Wolności.
Zdobyty na ziemi sądeckiej mandat poselski upoważnia Pana do podjęcia zdecydowanych kroków w sprawie likwidacji tego symbolu sowieckiego panowania nad Polską po 1944 roku lub przeniesienia go na najbliższy cmentarz komunalny. Przypominam, że taką uchwałę podjęła Rada Nowego Sącza w lutym 1992 roku.
Dziwi mnie, że gorącym orędownikiem pozostawienia komunistycznego reliktu na dotychczasowym miejscu jest obecny prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, której to partii był Pan członkiem, kiedy dawała mu rekomendację do pełnienia zaszczytnej funkcji.
W sprawie oczyszczania polskiej przestrzeni publicznej z sowieckich pomników PiS i SP są po tej samej stronie politycznej barykady. Pan, jako były nowosądecki radny, a od kilku lat poseł reprezentujący znany z patriotycznej przeszłości region w Sejmie kolejno z ramienia obu tych partii, jest szczególnie predysponowany i zobowiązany do nieustępliwości w powyższej sprawie, w której do prezydenta Nowaka bezskutecznie apelowało już wiele stowarzyszeń oraz organizacji, by wspomnieć - oprócz naszego Porozumienia - Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Wojewódzką Radę do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Sądecką Rodzinę Katyńską, Nowosądecki Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Wojewoda małopolski Jerzy Miller nosi się z zamiarem przeniesienia będących w pobliżu tego monumentu grobów żołnierzy sowieckich na miejski cmentarz. Nie ma on jednak kompetencji co do pomnika tak zawzięcie bronionego przez prezydenta Nowaka mimo zdecydowanej wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego sprzed kilku miesięcy. W odpowiedzi za apel POKiN stwierdził on: "wszelkiego rodzaju pamiątki po ustroju, który był narzucony przez państwo ludobójczego totalitaryzmu, powinny zostać usunięte z każdego miejsca w Polsce".
Wzywam Pana Posła do aktywnego włączenia się w sprawę uwolnienia centrum Nowego Sącza od haniebnej pamiątki po latach, w których to Sowieci i wysługujący się im rodzimi zdrajcy decydowali, jakie pomniki mają stać na polskiej ziemi. Niech Pan wykorzysta swoją wysoką pozycję polityczną i skłoni prezydenta Ryszarda Nowaka do zrealizowania uchwały Rady Miasta sprzed ponad 20 lat.
Ufam, że zależy Panu podobnie jak nam, aby Nowy Sącz został wreszcie uwolniony od piętna miasta pielegnującego pomnik sławiący armię, która nie wyzwoliła Polski, lecz przegoniwszy Niemców pomogła zainstalować w naszym kraju na pół wieku obcą władzę.
dr Jerzy Bukowski
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich
i Niepodległościowych w Krakowie

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

kiedy dlaczego(takie były tomiki), listy do redakcji jeśli to będzie codzienny tekst na niepoprawnych to się ucieszę inaczej to ... tyle to warte co te tomiki socjalizmu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#284611

Rys mojej historii związanej z tym pomnikiem.
W maju 1991 roku po raz pierwszy go zobaczyłem, gdy byłem tam służbowo.
O tym niezbyt miłym widoku postanowiłem podzielić się w sali rady miasta ratusza, wzywając władze i społeczność Nowego Sącza do jego szybkiej likwidacji.
W naradzie brał udział ówczesny wiceminister spraw wewnętrznych Widacki.
Część zrobiło lemurze ogromnych rozmiarów oczy, a część podchwyciła mój pomysł o szybką likwidacją tego symbolu rosyjskiej okupacji Polski.
Cóż mógłbym dziś napisać, a nie mówiłem, że trzeba likwidować te pomniki z marszu, by nie było za późno.
Trochę to trwało nim podjęto stosowną uchwałę, która według mnie była zbędną, a była jedynie sztuczką POkomuszych urzędników Urzędu Miasta w Nowym Sączu.
No bo od kiedy to na wzniesienie lub rozbiórkę budowli/ budynku wymagana jest uchwała organu Gminy jakim w tym konkretnym przypadku jest Rada Miasta.
Ta uchwała to chytry wybieg biurw i tyle.
Spotkałem się ostatnio z opinią mieszkańca Nowego Sącza, który siebie ma za konserwatywnego katolika co to nawet pielgrzymuje do grobu Ojca Pio w San Giovanni Rotondo, uważa, że to dzieło świadectwo pobytu okupantów rosyjskich powinno tam w Nowym Sączu pozostać na dotychczasowym miejscu.
Jestem wręcz odmiennego zdania.
W tych tematach jestem pogańskim WANDALEM, a to wiernopoddańcze dzieło postawione zapewne z serca komunistycznych sekretarzy PZPR (nie pamiętam, czy na tym pomników nie ma czegoś takiego, że pomnik ufundowali na. mieszkańcy Nowego Sącza czy .....) należy to bezwzględnie zburzyć, i tyle w temacie.

Redakcji NP dziękuję za zamieszczenie tego listu, bo sam wyszukuje w III RP takich wiernopoddańczych pomników dla okupantów rosyjskich, a jest ich w tym PRL II cala masa.

Pozdrawiam,
Obibok na własny koszt

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Obibok na własny koszt

#284614

dlaczego tak w to wmontowano Arkadiusza M a dr B znany redakcji wystarczy? oby więcej bezstronnych obiektywnych listów do redakcji może poznamy profil chcianych i nie chcianych informacji położenie serwera nic tu nie pomoże prawda zawsze pozostanie jakoś przekazana z białorusi ukrainy niemiec usa finlandi z nikąd problem w tym kto i w jakim celu "prawdę" propaguje.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#284619

Nie rozumiesz?????
Arkadiusz Mularczyk ma wywrzeć nacisk na swojego partyjnego (kupczenie kandydaturą dla Nowaka???) kolegę. Jeśli lokalni PiSowcy nie są w stanie tego protego przecież zabiegu ucgylenia/zmiany/wywalenia-na-śmietinik uchwały radnych dokonać to znaczy że albo jest ich za mało albo są za słabi, nie mają wpływu na to co dziej się w ich miescie. Wtedy poseł może przemówi komu potrzeba.

Polecam czytanie ze zrozumieniem.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#284630