"Nowe otwarcie" na prawicy. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro(y).

Obrazek użytkownika MD
Kraj

W sobotę oficjalnie zainaugurowano nowy byt partyjny na polskiej scenie politycznej, a nawet na scenie europejskiej pod nazwą Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro. Wydaje mi się że powinno być w nazwie Ziobry, ale może oni wiedzą lepiej. Imię i nazwisko lidera w nazwie jest pewnym zabezpieczeniem przed akcesją Ryszarda Kalisza. Jeśli z tego powodu odmówił osobnikowi z Biłgoraja to i byłemu ministrowi sprawiedliwości nie będzie chyba robił wyjątku.

Poważnie. Tuskowe przekaziory przyjęły dość przychylnie secesję Ziobry z PIS i życzliwie przyglądają się jego poczynaniom. Jeśli mierzyć czas obecności w tychże przekaziorach polityków Solidarnej Polski i PIS to można odnieść wrażenie że mamy do czynienia z ugrupowaniami o podobnym poparciu społecznym. A zatem bardzo pomyślny start nowego ugrupowania.

Niejako na ostudzenie takiego zapału tworzenia nowego ugrupowania TVP Info opublikowała sondaż poparcia dla poszczególnych ugrupowań. Ugrupowanie Ziobry zdobyło w nim 1% poparcia. Ale to początek. Później będzie tylko lepiej. A jeżeli nawet jakiś spadek to maksymalnie o jeden punkt procentowy. Przepraszam wrażliwych, ale nie mogę powstrzymać się od kpin.

Znamienne było umieszczenie w tym sondażu o takim jak SP poparciu innych ugrupowań. A mianowicie PJN, Prawicy Rzeczpospolitej i Ligi Polskich Rodzin. W przypadku LPR nie sądziłem że jeszcze istnieje. A tu okazuje się, że ma poparcie na poziomie ugrupowania Zbigniewa Ziobry. Wystarczyło kilka razy zaprosić Romana Giertycha do TVN-u i pokazać go na okładce WybGazety i elektorat "przypomniał" sobie o istnieniu partii.

W zaistniałej sytuacji bardzo dobrym gestem było porozumienie PIS z ugrupowaniem Marka Jurka. Ale tylko na ten moment. Sam tu pisałem po wyborach, że po dodaniu głosów PR do głosów listy PIS, ten ostatni zyskiwał w okręgu podwarszawskim jednego kandydata i to kosztem PO. Nie jestem jednak optymistą w kwestii wspólnego startu w wyborach. Ułożenie wspólnej listy do sejmu w obliczu tak wielkiej dysproporcji między poparciem dla obu partii będzie nie lada wyzwaniem.

Wracając do partii Ziobry. W interesie Tuska jest utrzymanie w grze wielu ugrupowań prawicowych, lub mieniących się być prawicowymi. Ewidentnie nie czuje się już na siłach samodzielnie toczyć sporu z Prawem i Sprawiedliwością. Potrzebny jest dywersant na "tyłach" przeciwnika. Z PJN-em nie bardzo wyszło. Cały pcha się już bez ogródek do PO. Marek Jurek jest za mało medialny i w dodatku za bardzo ideowy. Ale jest możliwość rozegrania części elektoratu prawicowego przy pomocy "wskrzeszonego" LPR-u a także nadarzył się Zbigniew Ziobro.

W chwili obecnej mamy w nurcie niepodległościowym Prawo i Sprawiedliwość oraz nieliczący się "plankton" partyjny. Wystarczy jednak odpowiednio "przepompować" trochę poparcia od Prawa i Sprawiedliwości i wyborca zobaczy 3-4 ugrupowania mieniące się być niepodległościowymi. Zwyczajnie straci wówczas orientację, co już raz wyniosło do władzy Oleksego.

Brak głosów

Komentarze

namieszali na Prawicy

Vote up!
0
Vote down!
0
#239688

Moim zdaniem LPR i Giertych to nowotwór na prawicy, teraz mamy przerzuty w postaci SOlidarnej Polski, czego to się nie robi, prawda, by osłabiac nurt niepodległościowy///

http://77400.pl/index.php/humormenu/2273-muzyka-powazna

Vote up!
0
Vote down!
0

zlotowianin

#239693

Do Nowej Konstytucji

Silni muszą umiar zachować,.
a cynicy nabrać pokory.
Rozżaleni - smutek swój schować.
Trzeba podnieś słabszych i chorych!

Wszyscy muszą uznać wspólnotę
mimo swojej różnorodności.
Temperować wielką ochotę
przewodzenia narodowości.

Trzeba umieć dostrzec proporcje
i określić jasno swe miejsce -
Uszanować innych proporce.
Przestać tylko ciągnąć za lejce.

Jedność trzeba nad wszystko zachować!
Suwerenność ma być Świętością!
I tożsamość ma być Narodowa!
Miejsca obcym wyznaczyć i gościom!

Usiąść razem - jak w jednej rodzinie,
a nie w jakimś podrzędnym zajeździe.
Przeciwstawić się zdradzie i kpinie.
Znaleźć miejsce dla wszystkich w gnieździe!

Nie pytajmy się innych o zgodę.
Nowy Polsce zapiszmy Maj.
Mimo różnic jesteśmy Narodem
I to do nas należy ten kraj!

Partie muszą ustąpić pola.
Ordynacje należy zmienić!
Niech się w sejmie wyraża wola
tych co wolność potrafią docenić!

Władza ma być profesjonalną,
a nie tylko wyścigiem szczurów.
Droga do niej być musi normalna -
przez zasługi dla dobra ogółu!

Tylko troska o wspólne dobro,
o dostatek i sprawiedliwość
wykorzysta zbiorową mądrość.
Na ołtarze wyniesie uczciwość.

Wszystko zrobić to potrafimy,
jeśli Ducha wzbudzimy w Narodzie.
Nawet gdy się krańcowo różnimy
- Idźmy w jednym Ojczystym Pochodzie.

Przez powodzie, podziały, rozbiory
szliśmy przecież niełatwą drogą.
Omijają nas wojny horrory.
Teraz też nam Niebiosa pomogą!

Matrix trzeba nazwać Matrixem
i niech kłamstwo nie opuszcza kina,
a codzienność jest dla nas wszystkim -
od ekranu jest zupełnie inna.

Ważne tylko jest - Jak sam żyjesz?
I czy domem dla ciebie jest dom?
Jeśli nie chcesz wyjeżdżać na czyjeś -
Jak Cejrowski powiedz im - Won!

To jest także Twoja Ojczyzna!
Twoja ziemia i ludzie i kraj!
Wstawaj Bracie i rację mi przyznaj:
Czas najwyższy na Nowy Maj!

Vote up!
0
Vote down!
0

Marek Gajowniczek

#239695

 Piękny,patriotyczny,mobilizujący wiersz.Dzięki.Pozwól skopiować.

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#239708

 Solidarna Polska będzie wtedy,kiedy wszyscy będziemy razem.Zostawmy za sobą bezsensowne żale,pretensje,niechęci.Jeden Cel powinien nam przyświecać, to Wolna i Niepodległa Polska.Ceńmy swoją godność i nie pozwólmy się zeszmacić,bo to już się zaczęło i trzeba być ślepym,głuchym lub niespełna rozumu,aby tego nie widzieć.Co chcemy zostawić swoim dzieciom po sobie? szambo i niewolę.Czy chcemy abyśmy sami i nasze dzieci nie mogły mówić w Polskim Ojczystym języku.To co teraz jest to równia pochyła czy naprawdę tego nie widać??. 

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#239698

No i teraz naaaagle sondaże są wiarygodne!
Ludzie po prostu jeszcze nie kojarzą nazwy partii i tylko stąd bierze się śladowe poparcie.
Po drugie nie mamy kampanii wyborczej to i poparcie jest zbędne.
A opinia że PiS ma mieć monopol na prawicy jest nie do przyjęcia po tym jak Prezes zrobił z tej partii kanapę wzajemnej adoracji!
Powiem Panu jedno: jak Kurski odpalił by swoje reklamy to SP podepcze PiSowi po piętach. A jak ludzie się zawiodą platformą to też ani jeden głos nie przejdzie do PiSu ale do SP jak najbardziej.

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeden z Pokolenia JPII

#239701

Być może niezbyt jasno się wyraziłem, ale nie uważam tych sondaży za wiarygodne. Kilka razy już tu pisałem, że ta ferajna przy pomocy sondaży kreuje poparcie dla poszczególnych ugrupowań. Jestem przekonany, że na chwilę obecną spośród wymienionych ugrupowań "planktonu politycznego" partia Ziobry ma największe poparcie społeczne.

PIS nie miał monopolu na prawicy przed secesją Ziobry i Ziobro nie jest jedyną alternatywą dla PIS. W obecnej sytuacji służy jednak zdecydowanie bardziej do rozgrywek Tuska niż wzmocnienia prawicy.

A jeżeli Kurski ma "odpalić" jakieś mega skuteczne reklamy to ja mu życzę powodzenia. Szkoda, że nie miał tych reklam będąc w PIS. Nie mniej jednak nie mam nawet cienia wątpliwości, że to przedsięwzięcie ma szansę na sukces, choćby w połowie taki jak Prawo i Sprawiedliwość.

A swoją drogą to mógłby wreszcie ten Ziobro z Kurskim odbierać elektorat Platformie, bo póki co to próbuje przejąć elektorat PIS.

Vote up!
0
Vote down!
0
#239871

Ostatnie Pana zdanie ma się nijak do faktów. PiS jeszcze przed secesją był jakimś tam monolitem, co nie przeszkodziło wynieść Tuska do władzy. Wyborca nie miał powodów do zdezorientowania a jednak wybrał PO. To chyba nie w tym rzecz.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#239779

Jeżeli weźmiemy tylko pod uwagę rywalizację Prawa i Sprawiedliwości z Platformą to Szanowna Szpilko masz rację. Proponuję spojrzeć na tę kwestię z odleglejszej perspektywy a wówczas zobaczymy że najgorsze czasy dla polskiej prawicy to jej okres rozbicia na szereg drobnych partii co spowodowało powrót do władzy przefarbowanych komunistów już w 1993 roku. Nie dosyć że wyborcy byli przez te podziały zdezorientowani to jeszcze relatywnie łatwo było ich zniechęcić do tej wiecznie "kłócącej" się prawicy. Obawiam się, ze ktoś teraz próbuje wcielić w życie podobny scenariusz.

Vote up!
0
Vote down!
0
#239859

Znane dotychczas czteroliterowe nazwy jakoś źle mi się kojarzą SPZZ,CRZZ,PZPR,ZSRR,SZSP,SZMP etc..

Wiadomo,że prawnicy trzymają się liter i paragrafów, ale żeby aż tak zazdrościć Palikotowi ,że ma własną partię? Przerost ambicji czy mania wielkości?
Czy i komu to pomoże?

Vote up!
0
Vote down!
0
#239804