Intergaz-System, czyli firma dla czekisty.

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb
Gospodarka

Kolejna odsłona dzielenia polskiego tortu energetycznego.

I. Umoczyć dziób.

Oczywiście, nie mogło być tak, żeby polski tort energetyczny podzieliły między siebie jedynie chłopaki-kagiebiaki z Rosnieftu (vide - przymiarki do Lotosu) i Gazpromu. A inni to co, pies? Dlatego mądry car Władimir Władimirowicz Putin niczym roztropny ojciec chrzestny dba, by w polskim interesie mogli „umoczyć dziób” również pomniejsi członkowie kremlowsko-mafijnej rodzinki.

Weźmy takiego przyjaciela Putina jak Giennadij Timczenko, największy udziałowiec konsorcjum Nowatek (drugi co do wielkości producent gazu ziemnego w Rosji). Trzeba wspomóc druha-czekistę. I wspomożono, już w sierpniu 2010 roku, kiedy to bez zbędnych fanfar, dyskretnie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał zgodę na przejęcie przez Nowatek Polska stu procent udziałów w podkieleckim Intergaz-Systemie (będącym do tej pory własnością niemieckiej firmy Knaube), które to przedsiębiorstwo jest potentatem na rynku gazu LPG (m.in. gaz w butlach i autogaz) w południowo – wschodniej Polsce.

II. W cieniu gazowych negocjacji.

Przypomnijmy, że w tym samym czasie pełną parą szły gazowe renegocjacje tzw. „kontraktu jamalskiego”, kiedy to nasi „negocjatorzy” pod przewodem Waldemara Pawlaka dwoili się i troili, by „zapewnić stabilność dostaw” (czytaj – uzależnić nas od rosyjskiego gazu w stopniu wykluczającym jakąkolwiek znaczącą dywersyfikację) w jak najdłuższym wymiarze czasowym i jak największej ilości. Przy skali jamalskiego dealu udzielenie zgody na odstąpienie Rosjanom jakiejś tam firemki mogło jawić się jako nieznaczący epizod, mogący jedynie dodatkowo "ocieplić klimat".

Jednak, jak wiadomo, na finiszu do rozmów wmieszała się Komisja Europejska, która w interesie Niemiec doprowadziła do względnego poluzowania gazowego uścisku. Domyślam się, że musiało to przyśpieszyć parcie na przejęcie Intergazu. Transakcja kilka dni temu została więc szczęśliwie sfinalizowana.

III. Komu LPG, komu?

Jak optymistycznie podają rubryki gospodarcze niektórych portali, Nowatek jest operatorem „niezależnym”, co w praktyce oznacza, że Gazprom jest „zaledwie” mniejszościowym udziałowcem (19,58 %), większość udziałów (23,5 %) kontroluje natomiast Volga Resources, fundusz inwestycyjny należący do wspomnianego już Giennadija Timczenki, byłego oficera KGB, przyjaciela Putina jeszcze z petersburskich czasów. Trzeci duży udziałowiec, to prezes Nowateku, Leonid Michelson (20 proc.).

Nowatek już w tej chwili sprowadza do Polski 20-25 tysięcy ton LPG, co przekłada się na kontrolę nad 12,5 – 15% rynku. Teraz Rosjanie otrzymają za 3 mln USD rozwiniętą firmę z siecią dystrybucji (w promieniu 250 km od Kielc i całym kraju jeśli chodzi o przemysłowe instalacje zbiornikowe), bazą zbiornikową, rozlewniami gazu do butli, cysternami... a nade wszystko nowoczesnym przeładunkowym terminalem kolejowo – drogowym zlokalizowanym przy szerokim (wiodącym z Ukrainy) i standardowym torze (lokalizacja – Wola Żydowska k. Pińczowa). Sądzę, że dla Nowateku (jedynym prócz Gazpromu eksporterze gazu z Rosji) szczególnie łakomym kąskiem był właśnie ów terminal. Słowem – znakomita odskocznia do dalszej ekspansji na Polskę i region, co zresztą otwarcie przyznaje rosyjskie konsorcjum.

IV. „Porządkowanie” stref wpływów?

Ciekawa sprawa, że niemiecka firma Knaube, bez oporów zgodziła się odsprzedać kwitnący interes za marne 3 miliony „zielonych”, czyli nieco ponad 8,8 mln zł. Czyżby Niemcy aż tak rozpaczliwie potrzebowali gotówki? Nie sądzę. Wygląda mi to raczej na element „porządkowania” gospodarczych stref wpływów w Polsce między Rosją a Niemcami, ale pewnie znajdą się tacy, co stwierdzą, że za transakcja stoją wyłącznie biznesowe względy, ja zaś jestem przewrażliwiony...

***

Cóż, może to przejaw mojej tyleż chronicznej, co nieuleczalnej rusofobii, ale nie tankuję na rosyjskich stacjach obecnych już w Polsce. Wystarczy mi świadomość, że kupuję paliwo wytwarzane z ruskiej ropy. Teraz mam nieśmiałą prośbę to właścicieli aut na gaz: sprawdzajcie, czy wasza stacja nie zaopatruje się przypadkiem w Intergaz-Systemie. Nie ułatwiajmy Rosji konsumowania polskiego energetycznego tortu. Wystarczy, że czyni to z zadziwiającą skwapliwością nasz rząd i jego agendy.

Gadający Grzyb

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Kto jest właścicielem Itergazu?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#106181

W tej chwili - Nowatek Polska, czyli spółka-córka Nowateku. Wcześniej - Knaube.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#106191

Kiedyś w Szczakowie była huta szkła co robiła szklane opakowania (butelki, słoiczki, itp). Upadła bo mimo dobrego programu naprawczego ruska firma dostarczająca LPG złożyła wniosek o upadłość. Ruscy stracili, a my nie mamy gdzie pracować. Teraz PGNiG (niby polski) robi to samo w Inowrocławiu. Czy wiecie, że jak ktoś zużywa 10 tys. m3 gazu na godzinę to musi wpłacić kaucję bo inaczej mu nie włączą gazu. To jest świeży przepis bo moskale czekają na kasę, a i nasi pewno też % złapią.

Druga sprawa dla młodych co to normalnie ślub i wesele. Urzędy skarbowe wzywają do spowiedzi ile wydało się na wesele i skąd takie dochody. Wiemy, że darowizny trzeba opodatkować, ale kto to pamięta w takim momęcie. Po 4,5 latach to pewno ma już dzieci. Ale jest już z KKS winny.

Tak działa PRYWISLENSKI KRAJ 

Dudek1 "To be or not to be"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Dudek1 "To be or not to be"

#106198

"A to Polska..." to znaczy - "A to Priwislanski Kraj" właśnie"...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#106200

Niestety jestem leworęcznym dyslektykim.  Napisałem "w momęcie" a to jest niepolskie słowo i winno być W MOMENCIE. Pamiętajcie, mnie to umknęło, ale Polska i Nasz język jest najważniejszy.

Dudek1 "To be or not to be"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Dudek1 "To be or not to be"

#106210

Daj spokój - Twoja polszczyzna i tak wyróżnia się na plus w porównaniu z użytkownikami większości portali ;)

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#106214

Jan Bogatko

...sam jestem szmaja. I moja Zona też. I moja Mama była szmaja.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#106218

Ma Pan rację, następuje chyba jakiś podział tortu.
Tortu, który im sami zafundowaliśmy, notabene, to jest po prostu nieprawdopodobne, że faktury za energię dostaję do firmy RWE...
Widzę, że dobrze się Pan orientuje w tej tematyce. Co Pan w takim razie sądzi o odcinku gazociągu pomiędzy Niemcami a Polską, o który "walczył" p. Gudzowaty? To również jakiś element tej układanki?
No i co z Lotosem?
Czy to będzie przysłowiowa kropka nad i?
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ander

#106220

Ej tam, zaraz "zorientowany"... Żaden ze mnie specjalista, po prostu czasem chce mi się rzucić okiem na rubryki gospodarcze ;)

Co do rury Gudzowatego - dopóki nie powstał Nord Stream, nie miała ona sensu, teraz, niestety, w sytuacji, gdy musimy wybierać "mniejsze zło", czyli rosyjski gaz ze wschodu lub z zachodu - warto by ponownie rozważyć ten projekt. Tyle, ze połączenie w rodzaju Bernau - Szczecin już jest! Piszę o tym w notce "Zapomniany gazociąg". 

A Lotos? Będzie sprzedany w lutym 2011. Rosnieft ma chrapkę, ale na razie niewiele wiadomo.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#106231

Ciekawe artykuły, widzę, że również interesujące dla międzynarodowej społeczności ;)
Co do Naftoportu, to fatalna sprawa, jeśli Lotos zostanie faktycznie przejęty przez którąkolwiek z tych trzech rosyjskich firm (swoją drogą co to za prywatyzacja, przecież to jakaś paranoja...), to zaraz pewnie coś tam ulegnie uszkodzeniu, jak w Możejkach.
Obym się mylił.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ander

#106242

Dobrze byłoby sprawdzić w których firmach LOTOS ma udziały? Być może chodzi o przejęcie nie tylko LOTOSU?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#106558

Lotos sprzedamy ruskom tak jak szwedzki rzadowy vatenfall "sprywatyzowal" polska energie.

To jest paranoja! To juz nawet nie jest naiwnosc ani glupota! Takie prywatyzacje to zwykla zdrada stanu!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#106272