Tempo legislacyjne spadło w trakcie rządów PO-PSL o 63%
Z „Barometru legislacyjnego”, szumnie cytowanego - wszerz i wzdłuż wszechobiektywnych i absolutnie niezależnych mediów - raportu przygotowywanego w ramach programu Ernst & Young "Sprawne państwo" wynika jasno i dobitnie, iż "w porównaniu z I półroczem 2010 r. polski rząd w drugiej połowie 2010 r. zwiększył swoją skuteczność w realizacji planu legislacyjnego”, przyjąwszy całe 52% zaplanowanych ustaw. Wprawdzie normą europejską jest około 70-80% wykonania założonego planu, ale i tak zwolennicy aparatu władzy zapewne dziś będą powtarzać tę wiadomość jak mantrę. Co tu dużo mówić, trzeba wywołać pozytywny pi-ar, gdyż ostatnie działania Władcy Premiera, p. Ostapkowicza, przynoszą mieszane rezultaty. A przy takich, wiadomo, zamglony wielbiciel bajek spod czerwonej narzuty może być w niebezpieczeństwie ewentualnego przebudzenia się.
Na wypadek gdyby powyżsi wielbiciele jednak poszli do źródła, znajdą tam przyjemne opracowanie, w którym możemy przeczytać, iż „to wynik lepszy niż za rządów Marcinkiewicza i Kaczyńskiego (ok. 20-30 procent). To tak na wypadek aby zmęczony szukaniem źródła czytelnik na pewno zrozumiał przekaz.
Po przeczytaniu artykułu w mediach i sięgnięciu do źródła mój nos odrobinę zaczął mnie swędzieć. Zapraszam do zerknięcia na statystyki aparatu władzy po.
Rok Półrocze Ustawy uchwalone/zaplanowane % Średnia ustaw/miesiąc
2010 II 51/98 52 8,5
2010 I 42/133 32 7
2009 II 32 /125 26 5,3
2009 I 44/144 30 7,3
2008 II 71 /175 40,6 12
2008 I 50/123 40,6 8,3
Na przestrzeni 3 lat średnio 8 ustaw na miesiąc.
Źródło: http://eoy.lu/PL/pl/Industries/Government---Public-Sector/Raport-Barometr-legislacyjny-6
Jak widać aparat władzy średnio miesięcznie w trakcie swoich rządów uchwalał od 5,3 do 12 ustaw miesięcznie. No całkiem nieźle, można by rzec. Wprawdzie w 2. połowie 2009 roku zanotował lekki spadek aktywności, ale wiadomo - to były pracowite wakacje w przygotowaniach do pamiętnego 1 września w Sopocie i wiekopomnej rozmowy (choć nie pamiętnej, bo nie znamy jej przebiegu), więc na pewno rząd miał ważniejsze sprawy na głowie. Zresztą, proszę spojrzeć jak przyspieszają: w ciągu roku z 5,3 skoczyło im do 8,5. To jakieś 60-ponad procentowe przyspieszenie. Tylko bić brawo.
Czymże jednak byłaby radość z czytania tego raportu bez pójścia ścieżką wydeptaną przez jego kreatorów? Nie mogłem sobie odmówić tej przyjemności. Skoro audytorzy światowej firmy wyciągają tak daleko idące wnioski z danych publicznych, dlaczego miałbym być gorszy? Pomyślałem sobie, że zabawię się w audytora pro bono. Jak pomyślałem, tak i zrobiłem. W tym celu sięgnąłem po Dzienniki Ustaw i przewertowałem je od początku rządów p.Marcinkiewicza aż do końca rządów p.Kaczyńskiego. Za ustawę uchwaloną w danym okresie liczyłem ustawę która w danym okresie pojawiła się w Dzienniku Ustaw, bez względu na jej faktyczną datę uchwalenia przez Sejm RP. Nie dotarłem do planów legislacyjnych rządów Marcinkiewicza i Kaczyńskiego, co jednak nie umniejsza wagi poniższych liczb gdyż, jak już mawiali starożytni, lepszy w garści ustawowo uchwalony wróbel niż na dachu prognozowany kanarek.
Zapraszam do zerknięcia na statystyki rządów PiS.
MARCINKIEWICZ
Rok Miesiące Ustawy uchwalone Średnia ilość uchwalonych miesięcznie
2005
XI-XII * 29 14,5
2006
I-III 24
III-VI 52
SUMA I-VI 76 12,6
VII 13
SUMA I-VII**89 13,5
Na przestrzeni niespełna roku średnio 13,75 ustawy miesięcznie.
* Listopad policzyłem jak pełny miesiąc
** Lipiec policzyłem za 18 dni (inauguracja rządu JK miała miejsce 19 lipca 2006r.)
KACZYŃSKI
Rok Miesiące Ustawy uchwalone Średnia ilość uchwalonych miesięcznie
2006
VII-IX*** 46 19
X-XII 88 29,3
SUMA VII-XII 134 24,7
2007
I-III 48 16
IV-VI 69 23
SUMA I-VI 117 19,5
VII-IX 59 19,7
X-XI**** 28 24,7
SUMA VII-IX 87 21
Na przestrzeni roku i 4 miesięcy średnio 21,7 ustawy miesięcznie.
*** Lipiec policzyłem za 13 dni
**** Listopad policzyłem za 4 dni
Zestawiwszy te wyniki można zauważyć, że podczas gdy obecny aparat u władzy jest w stanie uchwalać średnio 8 ustaw na miesiąc, krytykowane przez niego poprzednie rządy były w stanie uchwalać około 13,75 ustawy miesięcznie w przypadku rządu Kazimierza Marcinkiewicza i około 21,7 ustawy miesięcznie w przypadku rządu Jarosława Kaczyńskiego. Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że po dojściu do władzy PO
tempo stanowienia przez koalicję PO-PSL nowego prawa w RP spadło o 63% i obecnie wynosi jedynie 37% tempa w jakim pracował rząd Jarosława Kaczyńskiego.
To nie Europa nam ucieka. To Polska pod rządami PO dąży do Europy coraz wolniej.
Ewentualne pomyłki w obliczeniach wynikają tylko i wyłącznie z popełnionych przeze mnie omyłek. Za wszelkie konkretne uwagi odnośnie wpisanych sum dziękuję. Zapraszam do dyskusji.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 998 odsłon
Komentarze
Re: Tempo legislacyjne spadło w trakcie rządów PO-PSL o 63%
9 Lutego, 2011 - 04:29
Bo oni idą na jakość, a nie na ilość, stąd tak mało ustaw...Zapewniam pana, że te najważniejsze uchwalili przy udziale PiS-u...
Zresztą czego, by się oni nie dotknęli, to jest przekuwane na sukces w zaprzyjaźnionych mediach...Taki Bronkosław Wspaniały Pierwszy "wpadka", ileż to to już miał wpadek, jednak lud dalej go kocha i podziwia, jednak ja bym go wysłał w najbliższym czasie na kurs do TVN-u Style w celu odbycia szkolenia u pani Kwaśniewskiej w zakresie spożywanie ciastek bez i ptysiów oraz zasiadania przy wspólnym stole z osobami zaproszonymi przez siebie oraz, gdy samemu jest się osobą zapraszającą oraz organizatorem spotkania na najwyższym poziomie państwowym. Pani Merkel, jednak jako była maoistka i bojówkarka FDJ (Freie Deutsche Jugend-Wolna Młodzież Niemiecka, FDJ) - komunistyczna organizacja młodzieżowa Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności w Niemieckiej Republice Demokratycznej), może się tego nie domyślić, że Bronkosław "wpadka" Wspaniały Pierwszy popełnił wobec niej gafę, Sarkozy jako wyzwolony człowiek oraz mason też zapewne tego typu przeżytki oraz stare konwenanse ma w swojej żydowskiej de... i w ogóle na nie nie zwraca swojej uwagi, ale co na to jego aktoreczka?
No to mamy wstępniak do Faktów albo do "Niesłyka" i Gazety Prawdy, tylko czy to puszczą zaprzyjaźnione media?