Gdzie i "za ile" trafia amerykańska i rosyjska broń?

Obrazek użytkownika Nathanel
Blog

Mimo zakończenia zimnej wojny podział świata jest dalej widoczny. Najlepiej to widać po tym dokąd wędruje produkowana przez obie strony broń. Giermkowie nie opuścili swoich panów, z wyjątkiem kilku, w tym Polska. Zimna wojna, ciepła wojna bez różnicy potrzebuje dostaw broni. Zimna się podobno skończyła, ale Rosja i USA pozostały wiodącymi dostawcami broni do krajów na całym świecie i w dalszym ciągu są głównymi mocarstwami militarnymi. Ostatnio znowu obserwujemy napięcia między tymi krajami . popatrzmy więc kto kogo zbroi i na jakim poziomie.USA dostarcza wiele broni swoim sojusznikom z NAT O i Bliskiego Wschodu, takich jak Turcja, Izrael i Arabia Saudyjska.

Rosja dostarcza broń krajom BRIC, a także Iranowi, dla dużej części Azji południowo-wschodniej, oraz  do północnej Afryki.

Aby uczynić mapę bardziej czytelną proszę użyć przycisków CTRL(+) - potem CTRL (-).

 

 

Podane liczby ujawnia ze Sztokholm International Peace Research Institute i obejmują dane za lata 2012-2013 obrazują dla kogo głowni dwaj rywale dostarczali uzbrojenie. USA zaopatruje  59 krajów, którym Rosja nie sprzedaje broni, podczas gdy Rosja eksportuje tylko do 15 krajów, które nie otrzymują broni z USA .

Piętnaście  krajów zaopatruje się w broń i w USA i w Rosji: w tym Brazylia, Indie, Afganistan i Irak.

Największym importerem broni z USA są  Zjednoczone Emiraty Arabskie, które zakupiły broni za ponad 3,7 mld $.. Rosja  najwięcej eksportuje broni do Indii, wysłała je za  ponad 13,6 mld $.Ogólnie Stany Zjednoczone sprzedały obcym państwom  broni za 26,9 mld $ , podczas gdy Rosja wysłała jej za ponad 29,7 miliardów dolarów .Co ciekawe USA zakupiły od Rosji uzbrojenie za  16 milionów dolarów. Była to część transakcji wartej 1 miliard dolarów, dotyczącej  śmigłowców które USA  dostarczają siłom bezpieczeństwa Afganistanu , które są już z rosyjską bronią obeznane.

Trzeba pamiętać że Szwedzi  nie operują realnymi kosztami transakcji, a kosztem produkcji broni. Kwoty jakie są wymienione w zestawieniu określają wyłącznie wartość produkcji broni sprzedaży a nie kwoty, za jakie jest ona faktycznie sprzedawana. Ponadto SIPRI nie rejestruje eksportu broni określanej  jako broń strzelecka.

     

  Dla przykładu. W 2009 roku sześć Eurofighterów wycenionych na 55 milionów dolarów każdy zostało dostarczone przez Niemcy do Austrii. W związku z tym dostawę wyceniono w 330 mln. dolarów, choć prawdopodobnie rzeczywista wartość transakcji była na znacznie wyższą sumę. Także dla porównania.  Kiedy New York Times podał że USA sprzedały w 2011 roku broń której wartość określono na 66,3 miliarda dolarów, SIPRI podało w swoich statystykach sumę15,4 mld. dolarów co odzwierciedlało jedynie koszty produkcji.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.5 (głosów:12)

Komentarze

//Ogólnie Stany Zjednoczone sprzedały obcym państwom broni za 26,9 mld $ , podczas gdy Rosja wysłała jej za ponad 29,7 miliardów dolarów //

Niby wszyscy o tym wiemy, ale dobrze przeczytać fakty.

5* za przypomnienie...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4

Astra - Anna Słupianek

#1435141

USA już w 1938 roku były w kryzysie, bo sobie pobudowali przemysł militarny (organizacja Nowy Ład), który nikomu nie służył (socjalistyczne planowanie Rosevelta), ale w 1939 Francja złożyła wielkie zamówienia i pokryła koszty, by nic z tego nie mieć, niemniej rozbudziło to amerykański przemysł i tak to do dzisiaj trwa. Amerykańskie koncerny zbrojeniowe, podobnie jak te wydobywające surowce, potrzebują rynków, jest kryzys i USA grozi bankructwo, potrzebują więc, by ich kontrachenci brali więcej sprzętu. Być może stąd wziął się ISIL (zbrojony wcześniej w Syrii przez tych amerykanów, którzy obecnie zbroją ich przeciwników) i amerykańska rewolta na majdanie (panika w Europie, czyli więcej amerykańskiego sprzętu + rynek ukraiński, dotychczas rosyjski).

 Ciekawe jest to, iż straszy nas się Rosją by uzasadnić kupowanie przez Polskę uzbrojenia made in USA, jednak jeśli tak jest i Polsce zagraża niebezpieczeństwo, to zastanawiające jest, dlaczego "nasz" rząd kupuje uzbrojenie ofensywne, a nie defensywne. Przecież te wszystkie zabawki jak samoloty, zostałyby zniszczone jako pierwsze rakietami, bądź przez elitarne oddziały, którym starzy esbecy z firm ochroniarskich dorabiający do emeretury mogliby nie dać rady.

Dzięki za te informacje

 

Pozdrawiam!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1435146

Wszyscy mówią, ze to robota CIA, ale nikt niepotrafi tego wykazać.

Już mnie to męczy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1435318

A pamietac prosze o tym ze jest jeszcze czarny rynek broni

i tam tez w gre wchodza miliardy dolarow

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1435154