Zdetonować Polskę?

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Kraj

Chmielowska jest na sali – powiedział głośno zmieszanym tonem Gorzelik. Zadzwonił do niego na komórkę znajomy, gdy przed spotkaniem prelegenci towarzysko popijali kawę.
Już było wiadomo, że przyszłam na spotkanie w CAFE BOGUCICE Domu Kultury w Katowicach – Bogucicach (27.09.11). Debatę prowadziła Pani Stanisława Warmbrand. Ksiądz Biskup Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego Tadeusz Szurman , sceptyczny wobec pomysłów autonomistów przekazał, że nie może przybyć na spotkanie. Rozpoczął prof. Zygmunt Woźniczka. – historyk z Uniwersytetu Śląskiego. Dość obiektywnie ale i bardzo skrótowo przedstawił dzieje Autonomicznego Województwa Śląskiego w II RP. Był skrępowany a nawet odnosiło się wrażenie jakby się czegoś bał. Z pewnością nie czuł się dobrze w tym towarzystwie. Gorzelik natomiast wspomniał, że w historiografii niemieckiej pojawia się pojęcie ruchu oderwania się od Berlina i utworzenia nowego kraju Związkowego. „Wszyscy chcieli upodmiotowić Górnoślązaków” – stwierdził. Zapomniał dodać, że był to projekt niemiecki przemysłowców i lokalnej arystokracji. Było to wyniku polityki Bismarcka sekularyzacji kościoła, laicyzacji państwa, która spotkała się ze negatywnym przyjęciem przez konserwatywne środowisko śląskie. .
Pani dr Małgorzata Myśliwiec natomiast roztaczała wizje dobrobytu w autonomicznej Katalonii. Wyszło jej nawet, że kataloński budżet jest 30 razy większy od województwa Śląskiego. Nie za bardzo wiadomo czy jak już Śląsk wybije się na autonomię to będzie 30 razy bogatszy a my 30 razy więcej zarabiać. Brzmiało obiecująco i idiotycznie. Dawał Gorzelik przykłady państw regionalnych jak Włochy i Hiszpania. Oczywiście uważa on, że Polska po zmianie konstytucji będzie najpierw regionalna i ewoluowała ku Polsce federalnej. Dr Myśliwiec dała obszerny wykład podstaw ustrojowych zaczęła od tego czym jest konstytucja i uchwalane ustawy a skończyła na tym, że przecież ustawodawstwo w państwach federalnych jest bliżej ludzi. A właśnie tam najlepiej wiadomo jak podzielić pieniądze. Nawet dała przykład, że my najlepiej wiemy jak wydać zarobione 1000zł i wcale nie chcemy tego konsultować z mężem czy żoną. Dla mnie przykład świetny – odstraszający od autonomii na pewno. Jeśli bowiem, każdy w będzie wydawał pieniądze podług swego uznania to cała rodzina skończy tragicznie. I o to chyba w tych ruchach autonomicznych chodzi – by Polskę zniszczyć. Dr Myśliwiec dawała jeszcze przykłady z PRL-u - jak to Warszawa mogła zablokować pewne decyzje lokalne. Bo to tam podejmowano decyzje. Nie wytrzymałam i dopowiedziałam z sali - w Moskwie, pani doktor, w Moskwie. Dawała też przykłady jak to w obecnej Rosji a kiedyś w związku sowieckim tylko obrona i polityka zagraniczna była wspólna. Ten genialny przykład skomentowałam w swoim wystąpieniu,. Powiedziałam, że wszystkie państwa zostały do tego zmuszone bagnetami. Tak właściwie to Pani dr powiedziała ciekawostkę! Można więc przyjąć, że np. Ukraińcy chętnie przystąpili do Związku Sowieckiego, który ich bronił i reprezentował na arenie międzynarodowej, wybrali w demokratycznych wyborach rząd, który ich zagłodził. Nieźle pomyślane. 10 mln. ofiar w 2 urządzonych głodach. Akurat skojarzyłam z Ukraińcami, bo prowadząca red. Warmbrand kilka razy dawała odnośniki właśnie do problemów ukraińskich. Zapytałam też dlaczego ani RAŚ ani ich guru Kutz nie dokumentują martyrologii Ślązaków. To ja robiłam filmy o deportowanych 200 tys. górników do Sowietów, z których nawet połowa nie wróciła. Pokazywałam bestialstwo w sowiecko- ubowskich łagrach, gdzie siedzieli Niemcy, Ślązacy, Powstańcy i żołnierze AK. Mówiłam też, o ogłupianiu narodu o ograniczeniu nauczania historii i literatury, by łatwiej było manipulować. W relacji internetowej moja wypowiedź jest skrócona. Może denerwowały też te oklaski, które ja dostałam a Gorzelik nie.
Jak dobrze zrozumiałam, to red. Warmbrand wysunęła nawet tezę, że gdyby województwa wschodnie II RP dostały autonomie – to nie byłoby rzezi wołyńskiej.
Poseł Marek Wójcik – PO, nie był zwolennikiem Autonomii, mówił dużo o metropolii śląskiej, o finansowaniu z UE. Jan Rzymełka natomiast był zdecydowanym przeciwnikiem Autonomii. Został wyśmiany, gdy powiedział, że Prezydent Komorowski jak przyjeżdża na Śląsk to nie może dyskutować o przyrodzie i polowaniach tylko o problemach Śląska.
Pouczające było dla mnie to spotkanie, gdyż Gorzelik polemizując ze mną podał nieznaną mi informację, że na słynnym spotkaniu niemieckiej Partii Centrum w Kędzierzynie w grudniu 1918r., gdzie gdybano czy Śląsk powinien być niepodległy, czy istnieć jako państwo w ramach Niemiec, obecni byli Konstanty Wolny i Józef Buzek. Jeśli to prawda, to mamy kolejnych zdrajców. Wszystkie te projekty kontrolowane były przez Karla Spieckera z wywiadu niemieckiego MSZ. Mam jednak wrażenie, że Gorzelik coś poplątał. Było to bowiem wtedy, gdy Ślązacy myśleli o Powstaniu i przyłączeniu do Polski. Partia Centrum chciała obalić SPD na Śląsku w związku z zapowiedziami laicyzacji Prus. Zarówno przemysłowcy jak i hrabiowie popierali wtedy ruch autonomiczny. Wrócono do powstałych w latach 70 XIX w. haseł „Oberschlesien fur Obeschlesier”. Na moje pytanie jak wytłumaczy współpracę z utworzoną nie dawno w Bawarii Inicjatywą na rzecz Autonomii Śląska, której zapisy końcowe Statutu mówią o przekazaniu majątku organizacji Rudiego Pawelki ( Ziomkostwo), Gorzelik odparł, że są to organizacje polskich emigrantów. Niektórzy mają podwójne obywatelstwo – polskie i niemieckie stwierdził i dodał, że przecież Premier Jerzy Buzek zaprosił ich na Światowy Zjazd Ślązaków, który odbył się 17 września br. Więc jak mogę mieć jakiekolwiek podejrzenia. Nie wiem czy Gorzelik tak sobie wystrzelił, czy ktoś wrobił J. Buzka. . Po za tym Szef RAŚ stwierdził, iż dzięki współpracy trans-granicznej można uzyskiwać w Unii Europejskiej dofinansowania na różne projekty. Znamy więcjuz niektóre źródła finansowania dezintegracji Polski.
Ciekawe były też głosy w dyskusji. Siedzący koło mnie starszy pan, którego rodzina wywodzi się z Dolnego Śląska, zapytał jak to jest, że Polskę chce się rozbić na dzielnice, gdy tymczasem w 2006 r. Bundesrat zatwierdził reformę państwa i Niemiecka Republika Federalna jest mniej federalna. Przypomniał o słabości Niemiec do czasu jednoczenia ich przez Bismarcka. Gorzelik oczywiście zaprzeczył. Głos zabrał też nauczyciel historii w gimnazjum i LO. Potwierdził to, co mówiłam o planach ograniczenia nauki historii. Już teraz twierdził, nie dochodzi na lekcjach się do współczesności. Postulował jednak weryfikację podejścia do polskiej historii. Nie można jego zdaniem uczyć młodzież jak bohaterscy byli nasi przodkowie. Należy mówić też o przykrych sprawach jak np. o tym, że powstańcy w Noc Listopadową zastrzelili tych co nie chcieli przystąpić do powstania – w domyśle zbrodniarze. A ja sobie pomyślałam, że rzeczywiście szkoda, ze tak mało uczy się historii, bowiem wyszłoby, że za mało zastrzelili. 116 tys. Polaków pozostało wiernych przysiędze złożonej Carowi a zarazem Królowi Polski. Zostali ci zdrajcy odznaczeni przez Cara. Powstanie listopadowe było do wygrania, gdyby nie kunktatorstwo i zdrada części społeczeństwa. Jeśli nie będzie rozróżnienia – bohater i zdrajca to naród przestanie istnieć. Mam wrażenie, że Polacy jako naród komuś bardzo przeszkadzają.
Szef Zarządu Wojewódzkiego PO - Poseł Toczykiewicz sprawił, że Przewodniczący RAŚ – Jerzy Gorzelik wszedł w skład Zarządu Województwa Śląskiego. Od tego czasu w imprezach organizowanych przez RAŚ uczestniczy nawet IPN. Jest to skandal. Człowiek, który otwarcie mówi, że Polsce niczego nie przysięgał i nie tylko nie poczuwa się do lojalności ale łamie Konstytucję współrządzi województwem.
Spotkanie w Bogucicach nie było pierwszym z tego cyklu. W marcu 22 marca 2011 r. w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się debata „Polska unitarna czy federalna? Zorganizowana przez Zespól Szkół technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Chorzowie i Chorzowskie Towarzystwo Naukowe im. Kurta Aldera. Wzięli w niej udział: dr Małgorzata Myśliwiec (Uniwersytet Śląski), ks. bp Tadeusz Szurman Zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, dr Jerzy Gorzelik przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, Marek Wójcik poseł na Sejm RP (Platforma Obywatelska), prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka (Uniwersytet Śląski) oraz Leszek Sykulski prezes Instytutu Geopolityki w Częstochowie. Uczestnicy debaty udowodnili, że rozpatrywane zagadnienie (Polska unitarna czy federalna?), nie jest sporem czysto akademickim, mglistym teorematem, ale realnie istniejącym dylematem, który w perspektywie czasu będzie wymagał rozwiązania.- czytamy na stronie internetowej Szkoły http://www.zstio3.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=397:debata
W ten sposób stwarza się pozory normalności dyskusji nad rozbiciem Polski. Gorzelik zresztą powiedział otwarcie, że aby powstała Polska Federalna muszą inne regiony też się do tego przygotować. Wspomniał już o Mazurach.
Co na to Polski Rząd?

Aktywne uczestnictwo w takich imprezach jest zdradą stanu. Nie wolno siadać za tym samym stołem i uczestniczyć w dyskusji nad metodami likwidacji Polski.
Już teraz niektórzy, zamiast nazywać rzecz po imieniu - zdradą , zaczynają bredzić o dylematach.
Każdy, kto organizuje tego typu dyskusje, bierze w nich udział jest zdrajcą. Dla aktywistów RAŚ – przestępców, miejsce jest jedno – wiezienie.
Jadwiga Chmielowska

PS
Patron Chorzowskiego Towarzystwa Naukowego, Kurt Alder to pochodzący z Królewskiej Huty obecnego Chorzowa – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Po dojściu Hitlera do władzy, premier Prus Herman Goering mianował 32- letniego Aldera profesorem nadzwyczajnym. W 1940r gdy Polska i Europa spływały krwią Alder, kiedy mordowano polskich profesorów, on objął na Uniwersytecie w Kolonii kierownictwo Katedry Chemii Eksperymentalnej i Technologii Chemicznej oraz funkcję dyrektora Instytutu Chemii na tej uczelni.

Obszerne fragmenty debaty w „Cafe Bogucice” w 7 częściach są dostępne na www.youtube. Nie jest to niestety pełny zapis spotkania.
http://www.youtube.com/watch?v=asq5X-u-XB0&feature=related&noredirect=1
http://www.youtube.com/watch?v=neDwdTHxCtE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=DaoDCybC_jw&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=vji7oAGKZqA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=liFGUbheQJc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=V6DFjzyZbKc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=CYpGd6ODs4g&feature=related

Tekst ukazał się w numerze 19 GAZETY ŚLĄSKIEJ z 7 października 2011r.

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.210679848997504.56429.105906832808140&type=1
Jest ich tam więcej

Brak głosów

Komentarze

Dziękuje Jadwigo!
To świadczy marności postaw innych środowisk na Ślunsku.

Jedna Jadwiga - jaki popłoch wywołuje

Vote up!
0
Vote down!
0
#192456

Dlatego, ze znam dobrze historie Śląska od końca XIX w do czasów współczesnych. Robiłam szereg programow w TVP Katowice o łagrach, zsyłkach górników do Związku Sowieckiego po tzw wyzwoleniu w 1945r., a walkach byłych Wehrmachtowców przy boku gen.gen. Maczka i Andersa.
Ja pokazywałam martyrologię Ślązaków wtedy gdy oni milczeli!!!
Dodatkowo Gorzelik składał przysięgę w SW, że będzie walczył o wolna Polskę. A kto przysięgi łamie jest......

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#192458

Kawka i ciasteczko - na tym się znają .

Vote up!
0
Vote down!
0
#192460

Sposób prowadzenia przez szefostwo RAŚ dyskusji, na przykładzie tego spotkania, to nic innego jak próba oswojenia Polaków z tym co zostało już ustalone(?).

Zatrważa tylko jedno.Całkowite lekceważenie problemu przez rządzących.

A może właśnie o to chodzi ?

Polsko ! gdzie ty zmierzasz ?

_______________________________________________________________ Sukces nigdy nie jest ostateczny,porażka nigdy nie jest totalna.Liczy się tylko odwaga.   /Churchil/

Vote up!
0
Vote down!
0
#192457

Ku pokrzepieniu -
wyniki głosowania Świerkalany (śląska gmina )
http://www.tarnowskiekoscioly.net/index.php?option=com_content&view=article&id=39:gromnik-kocio-w-marcina-bpa&catid=1:kocioy&Itemid=6

PiS - 39,95
PO - 37,56

Aż się prosi o głębszą analizę .

Grzelikowe bydełko bazuje na ślunsku na dzielnicach biedy Lipiny Orzegów ...Szopienice Sektory Bogucic.

Vote up!
0
Vote down!
0
#192459

Świerklany to bardzo patriotyczna wieś. Znałam Rufina Kopca. Zdezerterował z Wehrmachtu i walczył w dywizji pancernej gen. Maczka. Mam kilka zaprzyjaźnionych rodzin w Świerklanach. Spotykamy się mniejwięcej raz w roku.

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#192462

Ginęli również pod Stalingradem(z moich znajomych) - ot tragizm i wyrosłe na tych doświadczeniach postawy .
palikociarnia marnie wypadła -

Vote up!
0
Vote down!
0
#192463

Bo na Śląsku chłopy twarde! "Synek je synek a frelka frelką kiery pado insze tyn fanzoli"

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#192464

Jaskółka naświetla to tak
P(r)asówka z "Jaskółki"
Andrzej Przewoźnik-znany z bezgranicznej pogardy dla górnośląskiej pamięci....Po Awanturach Śląskich z lat 1919-21 ...Jeśli ewangelik przez 4 lata rządzi w katolickim kraju, to jesteście ekumenicznym narodem...

1. 31 stycznia - Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945

http://www.jaskolkaslaska.eu/949/31-stycznia-dzien-pamieci-o-tragedii-gornoslaskiej-1945

-"Nazistowscy dygnitarze już dawno zebrali się do wyjazdu. Zwykli ludzie czują strach przed bolszewicką nawałą."

-"Przejście frontu nie oznacza końca terroru. Do niejednych drzwi pukają towarzysze w biało-czerwonych opaskach na rękawach w asyście uzbrojonych żołnierzy."

-"Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, znany z bezgranicznej pogardy dla górnośląskiej pamięci. " (!!!!!!)

'głosy pod"

- "Bytom"byl lod 1945r. we polsce a przeta nidy! to ze korfanty miol tu swoja melina to zawdzieczomy ino intrydze francuzow,kuknij wyniki plebiscytow we bytumiu." ( RAŚ formalnie odwołuje się do Korfantego)

Ten jadem nasycony tekst ma budować pamięć o tragicznych losach ?

2.Piękny opis przygotowań http://www.jaskolkaslaska.eu/942/nasze-tradycje-wigilia

3. O Korfantym http://www.jaskolkaslaska.eu/919/wojciech-korfanty-nowa-biografia

-"Należy pamiętać, że twórcy Statutu Organicznego Województwa Śląskiego, z przyjacielem Korfantego, Konstantym Wolnym na czele, byli autorami słynnego punktu 44, gwarantującego, że tylko Sejm Śląski może znieść autonomię. Korfanty identyfikował się z tymi założeniami." ( przewidzieli wojne gospodarczą ,II wojne i Jałtę?)

- "ani członkiem PiS, który jest antyregionalny." ( wszyscy dupy dali LPR PO i .... - idąc w koalicjach wyborczych z RAŚ)

4. http://www.jaskolkaslaska.eu/953/czy-radni-sejmiku-slaskiego-boja-sie-autonomii

-"6 maja 2010 roku minęła 65. rocznica zniesienia autonomii województwa śląskiego. Działacze RAŚ wystosowali pismo do radnych i zarządu województwa z apelem o przyjęcie uchwały potępiającej nielegalny dekret."

-"Przedwojenne województwo śląskie posiadało unikatowe rozwiązania samorządowe, które zapewniała mu ustawa konstytucyjna zawierająca statut organiczny (nadający województwu śląskiemu autonomię). Ustawa została przyjęta 15 lipca 1920 roku przez Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej. Autonomia po raz pierwszy została zniesiona przez administrację III Rzeszy, która w 1939 roku zajęła Polskę. Po wojnie zainstalowana przez Stalina Krajowa Rada Narodowa dekretem formalnie zniosła postanowienia statutu organicznego."

i o co chodzi?

5. http://www.jaskolkaslaska.eu/937/fedrowanie-i-biedaszyby

-"Po Awanturach Śląskich z lat 1919-21 akurat ta część Śląska dostała się pod zarządzanie nowo powstałego państwa Polskiego będącego w owym czasie państwem „oraczy” (80% społeczeństwa zatrudniona w rolnictwie) gdzie poza paroma manufakturami nie było w ogóle nowoczesnego rodzimego przemysłu . Dla regionu z tak dużą koncentracją nowoczesnego przemysłu jakim było ówczesne Autonomiczne Województwo Śląskie było to bardzo nie wygodne gdyż gospodarka Polska nie była w stanie skonsumować jego produkcji."

o wojnie celnej słyszał? ( i ten zwrot "Awantura Śląska )

-"Od 1938 roku dzikie fedrowanie powoli zaczyna opadać na co ma zasadniczy wpływ sytuacja gospodarcza w Niemczech, które po Rewolucji Narodowo Socjalistycznej wchodzą w okres dynamicznego wzrostu gospodarczego rodzącego duże zapotrzebowanie na siłę roboczą".

6.http://www.jaskolkaslaska.eu/915/rozmowy-o-europie

-"Jeśli ewangelik przez 4 lata rządzi w katolickim kraju, to jesteście ekumenicznym narodem". - (no ba !)

Hans Gert POETTERING i Rita SUESSMUTH - tego nie było w GW. i TVN.

7.http://www.jaskolkaslaska.eu/908/polska-jest-konglomeratem-regionow-z-rozna-historia

-"Przeciętny człowiek z Jesenika czy Krnova nieszczególnie zajmuje się historią regionu. "

będzie musiał tak jak mieszkaniec wioski pod Nysą - poznawać śląskość wyrzucając "sierp tatowy"

przywieziony z Wołynia.

8.http://www.jaskolkaslaska.eu/860/buzkowie-slazacy-od-pokolen

Niewielu ludzi wie, że w tym czasie kładziono już podwaliny pod wspólną Europę. Głównym „architektem” zjednoczenia był Richard Coudenhove-Kalergi. Do swojej idei potrafił zjednać sobie wielu znakomitych ludzi swojej epoki. Obok między innymi Konrada Adenauera, G. Hauptmanna , czy T. Manna, najbardziej znaną nam osobą z pewnością był Albert Einstein. W wielu krajach, początkowo z niemałym trudem powstały oddziały tamtej Unii Paneuropejskiej, jak ją nazwano. Komitet organizacyjny takiego oddziału ukonstytuował się 27 lutego 1927 roku w Warszawie. Na czele komitetu stanęli m.in. Aleksander Lednicki i senator Józef Buzek. Odbywały się Kongresy Unii w Wiedniu (1926), Berlinie (1930), Bazylei (1932), ponownie we Wiedniu w roku 1935. Józef Buzek zmarł w Cieszynie 22 września 1936 roku. Prace nad utworzeniem Unii Paneuropejskiej przerwała wojna. Potwierdziło to niejako zasadność założeń Coudenhovego – te zakładały przecież konieczność budowy nowego społeczeństwa naszego kontynentu. W czasie wojny kontynuowano prace w USA, po wojnie powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Z niej powstała EWG, a później Unia Europejska. Dołączyliśmy do grona jej członków, a przewodniczącym jej parlamentu jest obecnie Ślązak, Jerzy Buzek."-

itd itp .

"

Polacy pasują do Europy - tak jak ja do Formuły 1. Europa bowiem jest coraz bardziej kontynentem regionów, zaś Polacy regiony mają w pogardzie zupełnej.

I nie chodzi mi po raz kolejny o to, że w Polsce kompletnie fałszuje się na przykład pojęcie „Śląsk” – i mamy na Śląsku małopolskie Częstochowę, Żywiec i Sosnowiec. Nie chodzi mi o to, że ten Sosnowiec (!) jest Śląskiem Górnym a Opole albo jakimś „opolskim” albo wręcz Dolnym. Zaś Cieszyn też nie Górnym, tylko jakimś „cieszyńskim”."

Przeczytali ?

mało? tu punkty http://www.jaskolkaslaska.eu/p/punkty-kolportazu

Stadion Narodowy w Chorzowie http://pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_%C5%9Al%C4%85ski

http://www.nowagazetaslaska.eu/newsy/76-newsy/113-oto-niebieskie-serce

Vote up!
0
Vote down!
0
#192466

dziękuje za masę ciekawych informacji!

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#192467

Nawet jak powstała "Gazeta Ślaska" to oni sie podszyli pod tytuł "Nowa Gazeta Ślaska"

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#192469

Sam u siebie" - śląskość koncesjonowana

Z betoniarki leminga....

 Kopiec wyzwolenia

http://www.youtube.com/watch?v=vwxRGP1-0Bw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=OkMClfsLW0Q&feature=related

Związek Górnoślązaków (1919-1924)

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Rejencji opolskiej z 31 grudnia 1918 roku, postulat stworzenia niepodległej Republiki Górnośląskiej, został uznany przez Niemców za zdradę stanu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_G%C3%B3rno%C5%9Bl%C4%85zak%C3%B3w_(1919-1924)

"Syn geometry z Rzadzymina"-opowiadał się za wprowadzeniem do wszystkich szkół żydowskich na terenie II Rzeczypospolitej nauki polskiego, a do wszystkich szkół polskich – nauki  jidisz 

Oficjalny portal promujący RP (MSZ) -http://www.poland.gov.pl/Jan,Ignacy,Niecislaw,Baudouin,de,Courtenay,6734.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Niecis%C5%82aw_Baudouin_de_Courtenay

Ślązacy - http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%85zacy

w/g spisu 2002 - Gminy zamieszkane przez Ślązaków

Wołanie popłynęło z Mirska nad Kwisą -http://pl.wikipedia.org/wiki/Anzelm_Ephorinus

z listu dwóch wielkich "europejczyków" Erazmus vs. Anzelmus

 " Twój i swój własny, Anzelm Eforyn, Ślązak nie Polak”- (łużyczanin?)

bo to jest tak : "Znocie tego Buca? za wilusia pisoło się przez "tz" (6m0 sek )

http://www.youtube.com/watch?v=Rd9QT3XrZ_o

"a terozki  zaś się pisze przez - tz"

Od PC przez UPR i LPR ,PO .

Prawica podana .Artykuł Piotra Pietrasza

http://pisowis3.webd.pl/index.php?id=1

tu przyjazne artykuły :

http://www.jaskolkaslaska.eu/937/fedrowanie-i-biedaszyby

-"Po Awanturach Śląskich z lat 1919-21 akurat ta część Śląska dostała się pod zarządzanie nowo powstałego państwa Polskiego będącego w owym czasie państwem „oraczy” (80% społeczeństwa zatrudniona w rolnictwie) gdzie poza paroma manufakturami nie było w ogóle nowoczesnego rodzimego przemysłu "

-

Od 1938 roku dzikie fedrowanie powoli zaczyna opadać na co ma zasadniczy wpływ sytuacja gospodarcza w Niemczech, które po Rewolucji Narodowo Socjalistycznej wchodzą w okres dynamicznego wzrostu gospodarczego rodzącego duże zapotrzebowanie na siłę roboczą. Wykorzystując koniunkturę po Niemieckiej stronie czyli w Gliwicach, Bytomiu czy Zabrzu zaczęło się masowe przechodzenie na drugą stronę granicy gdzie czekała praca za godne wynagrodzenie. W przeddzień wybuchu II Wojny Światowej na Niemieckim Śląsku pracowało nie mniej niż 30 tyś osób z Polskiego Śląska."

 

Oj! Namieszała betoniarka zaprawy - pod naród  rodem z  .....

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#192470

Są mi o tyle bliskie, że wychowywałam się i uczyłam w Chorzowie. To były stare czasy: wtedy jeszcze podstawówka była 8-letnia (i komu to przeszkadzało?) i przez 8 lat ten sam wychowawca!
Kończyłam I LO im. J. Słowackiego, to samo, co Buzek, ale chyba mieliśmy innych nauczycieli...

A co do reakcji rządzących, to może i zareagują, jak już się cała Polska do końca skłóci, w tym również o RAŚ i podział kraju!

Vote up!
0
Vote down!
0
#192465

Jątrzenie trwa:

http://www.youtube.com/watch?v=OkMClfsLW0Q&feature=related

ten film obejrzało przeszło 21 tys. ludzi.
Pytanie kto likwidował kopalnie? Odpowiedz: Ślązak Buzek
Kto likwidował Kasy chorych w całym kraju odp. Miler - SLD

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#192510

Obyś ossalo miała rację.

W końcu kłótnie to nasza druga specjalność, choć bardzo często  sprowokowane.

Pozdrawiam

______________________________________________________________ Sukces nigdy nie jest ostateczny,porażka nigdy nie jest totalna.Liczy się tylko odwaga.   /Churchil/

Vote up!
0
Vote down!
0
#192512

Kobieto, Ty mówisz o starych czasach?. Zaraz rozpęknę się ze śmiechu!. Moja podstawówka, miała zaledwie 7 klas. I ani jednej więcej. A Bogu dziękować, na idiotę nie wyrosłem. Pozdrawiam. W.S.C.

Vote up!
0
Vote down!
0
#192532

by wyszło na to, że ja jestem rupieć! No coś Ty!

Vote up!
0
Vote down!
0
#192552

"Jeśli nie będzie rozróżnienia –- bohater i zdrajca to naród przestanie istnieć"

No cóż -

" Tak długo, jak długo Rzeczpospolita miała w sobie gotowość do nabijania na pal różnych szubrawców, zdrajców i rozdokazywanej czerni, tak długo była potęgą, przed którą czapkowała i Germania i Kreml. Wychodzi więc na to, że bez powrotu do palowania nic z tego nie będzie. (...)

Bez nabicia na pal plugastwa nie będzie wolnej Polski. Będzie taki sam syf, jak jest. Plugastwo, zdrada, zaprzaństwo, kurewstwo, służalczość, donosicielstwo i wszystkie te cechy homosovieticusa będą po prostu postawami równoprawnymi dla prawdy, męstwa, wierności, patriotyzmu, wiary.

A to znowu, zgodnie z kopernikańskim "gorszy pieniądz wypiera lepszy", oznacza gnicie i śmierć, rozszarpanie ścierwa Polski przez jej wypróbowanych wrogów, zwanych przez idiotów sąsiadami. "

Vote up!
0
Vote down!
0

veri

#192520

Przepraszam, za młody jestem żeby się mądrzyć, więc zapytam: czy to prawda, że Schetyna był w Solidarności Walczącej? Bo jeśli i Gorzelik był, to kto jeszcze? A może to nie była taka świetlana organizacja, jak się wydaje? To są tylko pytania, bo nie wiem nic o SW.

Vote up!
0
Vote down!
0
#192527

Wg informacji kolegów z Wrocławia był w "SW".
"Solidarność Walcząca" była bardzo sprawną i wbrew pozorom dużą organizacją. Inwigilowana również. Jednakże struktura rozproszona pozwalała unikać nie tylko wpadek ale rozpracowania całych struktur. Był też nieźle działający wywiad łącznie z nasłuchem rozmów SB-eckich. Jak na warunki PRL była najmniej rozpracowaną strukturą.
Ludzie byli jednak różni - niektórzy wybrali kariery.....

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#192589

Mam nadzieję że choć trochę mój stary tekst http://www.niepoprawni.pl/blog/509/powstanie-listopadowe-odpowiadajac-piotrowi pomoże Tobie na przyszłość odpowiadać takim historykom jak pan nauczyciel w sprawie Powstania Listopadowego.

-----------------------------------------------------------
"Polska Niepodległa to Polska niebezpieczna" Lenin

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------------------- "Polska Niepodległa to Polska niebezpieczna" Lenin

#192559