Złączeni kulą u nogi

Obrazek użytkownika kryska
Kraj

Ich dwóch.
I jedna kula u nogi.
Ta kula u nóg tych dwojga to Polska i polskośc.
Kulą tą związani i ogromny to dla nich ciężar.

Jerzy Gorzelik Współrządzący województwem Ruch Autonomii Śląska wybrał w Katowicach przewodniczącego. Został nim po raz trzeci Jerzy Gorzelik.
Był to pierwszy kongres wyborczy RAŚ po zeszłorocznych wyborach samorządowych, w efekcie których stowarzyszenie wprowadziło do Sejmiku Województwa Śląskiego trzech radnych i współrządzi województwem dzięki koalicji z Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym. Gorzelik został członkiem 5-osobowego zarządu województwa.

Gorzelik mówi Mazurkowi /Rzepa /:

-Chciałbym autonomii Śląskiej w granicach Polski, a nie niepodległości. Wspólna byłaby polityka zagraniczna i obronna, co jest absolutnym minimum, nie mamy też ambicji bicia własnego, śląskiego pieniądza. W naszym projekcie katalog spraw zastrzeżonych dla władzy centralnej jest szerszy, bo należy do niego także infrastruktura o znaczeniu krajowym czy strategii polityki gospodarczej. Osobiście uważam, że regiony mogłyby konkurować, tworząc własny system podatkowy, ale nie jest to oficjalny pogląd RAŚ. My mówimy tylko, że podatki powinny być ściągane przez regiony. To one rozliczałyby się ze Skarbem Państwa.-

Jerzy Gorzelik: moją ojczyzną nie jest Polska, tylko Górny Śląsk.

Jerzy Gorzelik podkreśla również, że nie ma sentymentu do Polski.

- Nie odczuwam, bo żywię go do mojej nacji. Można mówić o związku z różnymi aspektami polskości czy niemieckości. W warstwie językowej z pewnością bliżej mi do Polaków. Jeśli chodzi o inne elementy kultury, bliżej mi do kultury niemieckiej, ale też czeskiej (...) Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny. A moją ojczyzną nie jest Polska, tylko Górny Śląsk.-

Regionalne władze PO były krytykowane za zawarcie koalicji z RAŚ nie tylko przez opozycję, ale i przez wysokiej rangi polityków tej partii. Politycy PO goszczący na kongresie komplementowali koalicjanta.

- To dobry koalicjant. Jeśli ta koalicja będzie bardzo dobra dla regionu, tym samym będzie dobra dla Polski, a napięcia i obawy przed Ruchem Autonomii Śląska osłabną, nie będą budzić emocji. Tym bardziej, że w Opolu od wielu lat jest koalicja z mniejszością niemiecką i nie budziła nigdy takich kontrowersji jak ze Ślązakami, co powinno dziwić - powiedział przewodniczący klubu parlamentarnego PO i lider śląskiej organizacji tej partii, poseł Tomasz Tomczykiewicz.

Czy należy się dziwić temu stanowisku PO?
Nie.
Sam jedynie słuszny i umiłowany cudotwórca Donald stwierdził, ze polskość to nienormalność.

Tusk: "Polskość to nienormalność"

Tygodnik Znak (nr 11-12/1987), okres gdy "dumny z Polski" Donald Tusk nie musiał jeszcze udawać, na wyborczy użytek, wielkiego patrioty. Wypowiedź DT na temat "Czym jest dla mnie polskość":

-Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać... Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem.-

http://www.prawica.net/node/14906
http://wsieci.rp.pl/opinie/rekiny-i-plotki/Jerzy-Gorzelik-Nie-odczuwam-sentymentu-do-Polski
http://www.rp.pl/artykul/622165.html

Wreszcie trafił swój na swego.
Tylko ta kula u nogi ...... uwolnić się od niej jaknajszybciej.

Brak głosów

Komentarze

"Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać... Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem.-"
Tylko niech konDonek POwie PO jakiego grzyba się pchał do POlityki? Czy ktoś go do tego zmuszał? tylko po to żeby co tydzień piłkę kopać nie trzeba być premierem. Jeśli chce brać kasę za nic nie robienie to jest zwykłym oszustem i złodziejem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#157221