Lustracja w III RP?

Obrazek użytkownika Okowita
Kraj

Zamiast wstępu dwie wiadomości z TVP.

TVP1 właśnie „poinformowała”, że rząd Mazowieckiego to pierwszy niekomunistyczny rząd w powojennej Polsce. TVP Info „zauważa”, że rozmiar zwycięstwa w wyborach 1989 zaskoczył opozycję. Przeszło dwadzieścia lat prania mózgów działa perfekcyjnie.

Zacznę od końca. Nieocenieni czerskiści twierdzą, że mieliśmy dwadzieścia lat lustracji i wystarczy. Mieliśmy lustrację! Nawet przez dwadzieścia lat! Padłem z wrażenia.

Zacznę od końca.
Początek roku 2008. Pięciu wiceministrów rządu Tuska podaje się do dymisji „z powodów osobistych”. Gowin, przyciśnięty przez dziennikarzy, oświadcza, że dymisje to skutek „kłopotów lustracyjnych”.
Połowa roku 2007 - sprawa Mularczyka i sędziów TK. Michnik wzywa by otworzyć archiwa. Dwóch posłów - (chyba) śp. Karpiniuk i Hofman oświadczają, że wspólnie pracują nad projektem zmian ustawy lustracyjnej. Po wyborach 2007 Chlebowski, pytany o tę ustawę, oświadcza, że „dziś mamy ważniejsze sprawy”. Michnik milczy.

Czas wrócić do początków. Tzw. opozycja demokratyczna obiecywała rozliczenie peerelu – w tym lustrację. Gdy Niemcy, w roku 1990, przyjęli taką ustawę tzw. nowe elity III RP nie zająknęły się w temacie ani słowem. Jeszcze w roku 2006 niejaki Gadomski z GW, na stwierdzenie „w Niemczech otwarto archiwa i świat tam się nie zawalił” odparł – „no tak ale trzeba by się temu BLIŻEJ PRZYJRZEĆ”.
Moim zdaniem bezprawne powołanie tzw. komisji Michnika zakończyło się słynnym stwierdzeniem Michnika – „zostawcie bo tam są takie rzecz…”. Jakie? I zostawiono.
Pamiętam jak w tym okresie pytałem opozycjonistę - członka rządu Mazowieckiego dlaczego nie otworzono archiwów? Usłyszałem, że nie „bo można komuś zrobić krzywdę”. Gdy stwierdziłem, że przecież już mamy państwo praworządne i sprawiedliwe, w którym przecież nie ma miejsca na robienie krzywdy, zapadło kłopotliwe milczenie. Gdy przypomniałem „rozliczeniowe” obietnice usłyszałem, że nic nie rozumiem. Fakt – nie rozumiem do dziś z jakim poświęceniem (czy wręcz zajadłością) tzw. opozycja demokratyczna broni komuny i jej kapusiów. Karmiono nas jakimś „polowaniem na czarownice”, „dziką lustracją” i tp. Bzdurami zamiast po prostu otworzyć archiwa. Nie otworzono. Maleszka nie był dziełem przypadku. Był skutkiem. Zamierzonym.
Mam wciąż przed oczami scenę z filmu „Trzech kumpli”, w której pada kwestia skierowana do Michnika – „czyli ważne jest żeby wiedzieć kto był kapusiem a kto nie”. Michnik odpowiedział, że jest ważne i również ważne jest żeby ta wiedza nie była wiedzą tajemną. Jak wygląda michnikowa „ważność” widzimy dziś. „20 lat lustracji. Wystarczy”. I TW Znak w rządzie. I pięć „kłopotów lustracyjnych”. Ile jeszcze takich „kłopotów” działa w polskiej przestrzeni publicznej?

„Lustracyjna” Uchwała Sejmu z roku 1992 była ułomną próbą. Źle zrealizowana, na chybcika, bez pomysłu. Ale jednak BYŁA próbą, która spotkała się z gwałtownym oporem… środowisk solidarnościowych i samego Lecha Wałęsy. Nie ma jaśniejszego przekazu kto był i jest dalej obrońcą peerelowskiej patologii.
Wciąż zadaję sobie pytanie z kim, czym i o co walczyła znaczna część tzw. opozycji demokratycznej? Wieloletnia obrona kapusiów jest odpowiedzią. Wypowiedź Gowina została błyskawicznie usunięta z serwisów informacyjnych. „Kłopoty lustracyjne” odetchnęły z ulgą. Patologia znalazła gorliwych obrońców. I ma ich do dziś.

Brak głosów

Komentarze

A propos tzw. komisji Michnika warto jeszcze dodać, że komisję ową - przeznaczoną przecież do zapoznania się z zasobami archiwalnymi MSW - "powołał" minister edukacji narodowej (sic!) Henryk Samsonowicz. Nasuwa się pytanie, czy posiadała ona jakiekolwiek faktyczne umocowanie prawne w obowiązującym wówczas ustawodawstwie?

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#261580

Ależ ofkors, że nie miała jakiegokolwiek umocowania prawnego! Co więcej - w jej składzie znalazł się kapuś (Holzer). Zadziwiające jest również to, że "wybitny opozycjonista" strasznie się archiwami interesował.
Na deser (prof .Strzembosz):" Dlaczego Michnik może czytać moją teczkę a ja jego nie?"
Pozdrawiam
Okowita

Vote up!
0
Vote down!
0

Okowita

#261596

Pytanie było retoryczne. :-)))

Vote up!
0
Vote down!
0
#261600

komisji patronował jednak nie Samsonowicz, tylko Krzysztof Kozłowski. jakim aktem - tego nie potrafił mi powiedzieć (fakt, pytałem go w 2008). Ciekawy był równiez skład owej "komisji": oprócz posła Michnika był TW garlicki jako "kwiatek do kożucha" Ajnenkiel.
Pozdrawiam
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#261606

Chyba jednak nie Andrzej Garlicki TW, ale TW Jerzy Holzer? ;-). "Patronat", a urząd (osoba) powołujący to formalnie dwie różne sprawy. Odium spada na Samsonowicza (lub Samsonowicz został zmuszony do wzięcia na siebie odium ;-). Ale pewnie rozegrało się to w praktyce tak: "między nami, historykami" ;-)))

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#261610

Kozłowski to ten sam, którego pokrętną wypowiedź dot. Maleszki pokazano w filmie "Trzech kumpli"?
Pozdrawiam
Okowita

Vote up!
0
Vote down!
0

Okowita

#261613

to istotne narzedzia szantazu....srodowisko Michnika znakomicie z tych narzedzi korzysta, tajne akta PRL to tez raj dla ksiazat i potomkow kolaborantow Kremla, ale nie tylko Moskwa na tych narzedziach korzysta, przypomina mi sie epizod z Oleksym...kiedy to jak byly negocjowane warunki przyjecia Polski do EU...pana Jozefa grzecznie "wyproszono" i powiedziano, ze nie ma nic do gadania bo...., mamy do czynienia z "transformacja" a powinnismy miec do czynienia zerwaniem z PRL

Vote up!
0
Vote down!
0

tylko prawda mnie interesuje

#261603

Ano właśnie.
Okowita

Vote up!
0
Vote down!
0

Okowita

#261615

Nieprzeprowadzonie lustracja to najwiekszy grzech rzadzacych 'elit'  3 RP.

Kosciol zamiotl swoich TW (prawdopodobnie ponad 30 % duchownych) pod dywan.

Wymiar sprawiedliwosci, szkoly wyzsze, administracja, kultura, teatry...  lustracji praktycznie nie przeprowadzono.

I cyniczne 'Lobby antylustracyjne' z niezyjacym arcybiskupem Zycinskim, Michnikiem z koncernem Agory, dziennikarzami z innych, antylustracyjnych 'tefauenow'....

To wszystko zamyka sie w jednym hasle mlodopolskiego klasyka - "A to Polska wlasnie... ;(

* mam nadzieje, ze dzisiejsza, antybolkowa manifestacja pod domem najbezczelniejszego z agentow, Lecha Walesy, bedzie udana ;)

Panie Krzysztofie Wyszkowski, prawda jest po Pana stronie !

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#261609

Baco! Życiński to raczej poputczikiem był w tym interesie...;-)))

Największy grzech? No, nie wiem? Ale na pewno grzech główny. I śmiertelny.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#261611

Moze Arcybiskup Zycinski (TW Filozof) byl poputczikiem w tym interesie ;)

ale jak on pieknie uzasadnial (m.in. na lamach michnikowego brukowca) 

potrzebe antylustracji !

Byl klasykiem antylustracyjnego lobby.

Czy antylustracyjnych wajchowych ;)

pozdrowienia.

*takze od aaadamowego Arcybiskupa. I chyba nie z nieba ;)

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#261625

Baco, zgodzę się na określenie go mianem póżnego literackiego klasyka lobby... ;-))) Ale na pewno nie wajchowych. To wajchowi go wajchowali.:-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#261629

No, ciesze sie, ze choc raz sie zgadzamy ;)

Wajchowym zapewnial tez duchowa potrzebe obcowania z Bogiem.

Byl tajnym agentem, ale w 3 RP jego rola dziwnie sie zwiekszala.

Przed smiercia byl prawie tak wazny, jak sp. towarzysz Geremek ;)

* ulubiona poza Filozofa:

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#261631

A dziś to cyniczne lobby twierdzi, że lustracja trwa dwadzieścia lat! Może chodzi o wzrost sprzedaży luster? :)
Okowita

Vote up!
0
Vote down!
0

Okowita

#261614

Cyniczne lobby ?   Toz to tylko medialni wyrobnicy antylustracyjnego lobby ;)

W wolnej Polsce wszyscy ONI powinni tluc kamienie w wieziennych pasiakach.

pozdro.

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#261634

W 1992 r. na lustrację było juz zbyt późno, bo ci, których ona najbardziej dotyczyła zajęli już pozycje nie do ruszenia i dlatego rząd Olszewskiego tylko się poparzył próbując wyjąć "gorące węgle" z paleniska.

Vote up!
0
Vote down!
0

GosiaNowa

#261620

Nie było zbyt późno. Nie jest i dziś. Problem tkwi w tym, że rok 1992 i próba lustracji z czasów 2005-2007 to za mała siła, przede wszystkim parlamentarna. Nie wszystko jeszcze stracone. Wierzę, że wkrótce przyjdzie czas. Pozdrawiam
Okowita

Vote up!
0
Vote down!
0

Okowita

#261643

Chciałabym mieć Twoja wiarę, ze da się coś tu zmienić. Zobacz co dzieje się pod Twoim i Rajmunda Pollaka w znanej nam blogerni. A przecież takich ludzi jest całe mnóstwo, skoro PO ciagle wygrywa. Myślisz, że ich coś zmieni? Skoro do tej pory NIC nie kumają?

Vote up!
0
Vote down!
0

GosiaNowa

#261646

A niech się dzieje co chce :) Im więcej szczekają tym mam większą pewność, że lustracja nie jest powinnością czy pustym chciejstwem a OBOWIĄZKIEM. Zauważ, że to, jak piszesz, całe mnóstwo, nie jest odporne na fakty. To, że stara się je wyprzeć ze świadomości (bo tak każe III RP), bądź zakrzyczeć jakimiś nieznaczącymi bzdurami bądź odwrócić kota ogonem to w zasadzie ostatnie podrygi. Kazus "obrony" Niesioła, po napaści na Ewę Stankiewicz, jego "kombatanctwem" jest znamienny. Oni już naprawdę nie mają się gdzie cofnąć. Wałęsowa propozycja pałowania nie spotkała się z żadną zdecydowaną krytyką. Idę o zakład, że scenariusz "pałowania" tkwi gdzieś w biurku Tuska bądź kogoś z jego najbliższego otoczenia. Stali i dalej stoją tam gdzie stało ZOMO.
Okowita

Vote up!
0
Vote down!
0

Okowita

#261670

Od rana w TV w jednym czasie, na różnych kanałach:
Oleksy ,Ciosek, Żakowski idą w zaparte że jest gites a będzie jeszcze "dobrzej".
Wszystko to dzięki puczowi z 4 czerwca i dealowi stulecia Michnik- Kiszczak.
"Zdrowe siły narodu dały odpór faszyzującym mącicielom..."
skąd my to znamy ?!

Kurwa!
Kilka milionów Polaków myje gary albo podciera dupy Anglikom ,Francuzom, Niemcom.
Dług Polski powoli dobija do biliona złotych.
Biurokracja (kumoterstwo, nepotyzm)rośnie w tempie co najmniej kilkanaście tysięcy pasożytów rocznie.

Gigantyczna korupcja to temat sam w sobie.

Rośnie lawinowo zadłużenie Polaków w bankach, przecież nie polskich.
Polski przemysł?
Przecież już praktycznie nie istnieje.
To co ogłupiałe lemingi nazywają tą nazwą to tylko montownie obcych firm.
Takie coś można w kilka miesięcy przenieść do Pernambuko albo innego Burkina Faso.
A to tylko wycinek zakłamywanej w mendiach prawdy o pookrągłostołowej Polsce.

Vote up!
0
Vote down!
0
#261624

Niestety, nie slucham polskiej, mainstreemowej telewizorni.

Czyli "ONI" tez przygotowali sie do rocznicy nocnej zmiany ? ;)

Dzieki za dosc ostre okreslenie tego qrest** ;)

Nie mogles tego nazwac inaczej !

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#261628

Mój telewizor przywitał się z piwnicą kilka lat temu.
Po prostu się zepsuł i tak już zostało.
Moim medium jest Internet.

To "grzecznościowy " TV.
Po prostu byłem u kogoś.

Vote up!
0
Vote down!
0
#261638

A Kiszczaka nie "zaprosiło"? Co za strata....
Okowita

Vote up!
0
Vote down!
0

Okowita

#261644

Jakoś można i trzeba jednak rozliczać PRL nawet dziś -
LUSTRACJA I WERYFIKACJA NAUKOWCÓW PRL
http://lustronauki.wordpress.com/
ale wiedza na ten temat jest kiepska a co gorsza istnieje duża niechęć do jej poznania, nawet w środowiskach patriotycznych, szczególnie akademickich.

Vote up!
0
Vote down!
0

Józef Wieczorek

#261673

W środowiskach o charakterze korporacyjnym łatwo o fałszywie pojętą lojalność. A poza tym, kwestia dziedziczności karier.

Vote up!
0
Vote down!
0
#261679

Typowy przykład działania mechanizmu "zamieść", "nie gadać" a w ogóle to "dzika lustracja" i "polowanie na czarownice".
Okowita

Vote up!
0
Vote down!
0

Okowita

#261698