Burza nad filmem KE

Obrazek użytkownika gw1990
Kraj

Zamieszanie wokół spotu Komisji Europejskiej jest ogromne. Na pewno zbytnio została pominięta historia polskiej walki o wolność, która ma miejsce w filmie na ok. 5 sekund i to w rolach głównych z np. Jaruzelskim i demonstracją zwolenników "Gazety Polskiej". Sukces nasz, solidarnościowy, został właściwie pominięty.

Z jednej strony, słusznie mamy o to pretensje. Co chwila Polacy dowiadują się o "polskich obozach koncentracyjnych", innym razem, że zbrodnia w Katyniu "nie była ludobójstwem". Piękna historia naszego narodu zwykle zostaje dezawuowana i przypomina się tylko niechlubne z niej wycinki. Przy okazji, nie mogę zgodzić się z tezą, jakoby komunizm w Polsce runął, żeby była jasność. Ale to właśnie nasz kraj rozpoczął proces obalania władzy totalitarnej. To "Solidarność" jest słowem najczęściej wypowiadanym w tych kwestiach przez przywódców wszystkich państw. W spocie zabrakło ujęć z sierpnia '80, czy z obrad Okrągłego Stołu.

Z drugiej strony - nie możemy się zbytnio dziwić. Dlaczego? Odpowiedź wydaje się prosta i skomplikowana zarazem. Szpilki, wbijane w Polskę są zasługą tych, którzy budowali III RP i mienią się obrońcami wszelkich jej patologii. Jedną z nich jest obrona ludzi dawnego systemu. W państwie demokratycznym, które - jak to się ładnie mówi - obaliło komunizm, nie ma miejsca dla świętych krów. A do dziś takimi wydają się być Kiszczak, czy Jaruzelski. Budowniczy III RP nazywają tych panów "ludźmi honoru", więc jak tu można mówić z pełnym przekonaniem o obaleniu komunizmu? Czy obala się "ludzi honoru"?

Kolejną kwestią, która wiąże się z powyższą, jest lustracja. W Niemczech przeprowadzono ją natychmiast, a byłych agentów STASI pozbawiono w państwie wysokich funkcji. Dodajmy do tego, że zniszczone akta udało się odtworzyć dzięki bardzo drogiej aparaturze. W Polsce brudne dokumenty się paliło lub niszczyło, ale ich ogrom znajduje się w posiadaniu IPN. Jeżeli lustracja nie jest przeprowadzona z woli, tak naprawdę, budowniczych III RP, a brzydkie informacje dostają się do wiadomości zachodnich - trudno się dziwić, że nasz kraj jest tak postrzegany. Dzisiaj symbolem obalenia komunizmu jest mur berliński. Bo 20 lat temu doszło do zjednoczenia Niemiec. W Polsce o żadnym zjednoczeniu do dzisiaj nie ma mowy.

Komisja Europejska powinna była jednak poświęcić więcej miejsca dla polskich wydarzeń, symboli. Tym bardziej, że 4 VI będziemy obchodzić 20 rocznicę pierwszych, choć nie w pełni wolnych, wyborów. Ktoś nas znowu zrobił w bambuko i co ciekawe, zrobiła to Europa. Być może nawet bez wiedzy o spornych kwestiach, które w skrócie przytoczyłem.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

A czy słyszałeś powiedzonko: "Jaki pan, taki kram"? Ten filmik pokazuje tyko w jak głębokim poważaniu ma nas Europa. A wszystko dzięki tuskobandytom i ich hersztowi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#20250

Bo jeszcze Bruksela nakręci film "o polskich obozach koncentracyjnych" i zacytuje wołania o pomoc z czasów reżimu pisowców.
Mamy swoje miejsce w "europie" i Tusk jest najlepszym politykiem, który to "świetnie rozumie".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#20254

4. czerwca to pewna data umowna. jednak moim zdaniem zasługuje ona na choć odrobinę uwagi. Fakt, mogło być lepiej, mogły być w pełni wolne wybory.

jednak jesli @podpiac to@ pod polski mesjanizm, ze polska chrystusem narodow jest, mozna to wytlumaczyc, ze dzieki naszym pol - wolnym wyborom inni mogli miec calkowicie wolne. Wobec czego jest to wazne wydarzenie nie wewnatrz Polski a emanujace swoim blaskiem na zewnatrz.

Niestety, ale czy to KE czy zwykli obywatele "starych" krajow czlonkowskich maja niewiele pojecia o Polsce. Jedyne rzeczy, ktore moga skojarzyc, to Jan Paweł II, przy odrobinie szczescia Walesa no i z bierzacych, to bracia blizniacy. Nic wiecej. Wobec czego stan wiedzy jest ubogi.

Czesciowo to takze nasza wina! Musimy zrobic "pozytywna" zadyme, wokol 4. czerwca, aby sie ludzie zastanowili, co oni swietuja!

Moim zdaniem KE sie zwyczajnie osmieszyla.. Ale moze teraz taki czas na glupie spoty - PO wraca do idei dziadka z Wehrmachtu - te rece od razu mi sie skojarzyly z latami 30. i 40. ubieglego wieku.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#20255

Daj spokój przecie Europa potrzebuje dojnych krów.A że mamy takiego pastucha jakiego mamy to i nas nie doceniają.Bo i po
co? Czy ktoś zastanawia się nad krową?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#20293