Czy Obama zauważy Ukrainę?

Obrazek użytkownika Jerzy Bielewicz
Świat

Jerzy Bielewicz, Ryszard Czarnecki

Dzisiaj wieczorem naszego czasu, prezydent Barrack Hussain Obama wygłosi przemówienie „State of The Union”, w którym poza sprawami wewnętrznymi USA, wyznaczy priorytety polityki zagranicznej na najbliższy rok. Czy uzna dramatyczną sytuację na Ukrainie, jako na tyle ważącą, by zaprzątać uwagę obywateli Stanów Zjednoczonych? To pytanie zadają sobie nie tylko Ukraińcy na Kijowskim Majdanie. Solidarnie stawiamy je również my, Polacy!

A nas Polaków łatwo dotknąć, jak wtedy, gdy prezydent Obama wycofał plany budowy tarczy antyrakietowej 17 września. Bo dla nas to bardzo bolesna data – rocznica ataku Sowietów na Polskę w 1939. Niestety, wzięliśmy też do siebie konfidencjonalne szepty prezydenta Obamy z prezydentem Rosji, Dmitrijem Miedwiediewem na temat tarczy antyrakietowej podczas szczytu w Seulu. Niewątpliwie, zabolały nas „polskie obozy”, nieszczęsne sformułowanie Prezydenta Obamy podczas uroczystości w Waszyngtonie na cześć Jana Karskiego. Stąd brak nam być może poczucia humoru, gdy słyszymy „kartoflano-wódczane” dowcipy Johna Kerry i Siergieja Ławrowa. Tak, tacy już jesteśmy. Zbyt wyczuleni. Może i zbyt Solidarni.

Za to wspominamy z wdzięcznością przyjaciół Polski. Takim był Prezydent Ronald Regan. Mąż stanu. Wizjoner, nieuznający kompromisu z Imperium Zła. Jego przemówienie pod Bramą Brandenburską zapadło głęboko w pamięci, bo dało nam siły w mrocznych czasie stanu wojennego. Tak, tak, wiemy, co czują dziś Ukraińcy, rozumiemy ich determinację, ich wiarę, że świat zauważy. Czy zauważy Ukrainę ten prezydent? Czy na Kijowskim Majdanie stanie kiedyś pomnik prezydenta Obamy, jak w Warszawie w Alejach Ujazdowskich stoi dumnie pomnik Ronalda Regana?

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

juz dwno pod bucior kacapski byle kraje obozu sowieckiego wlacznie z Polska ,mgdyz ten zydowski podzial z Jalty ma obowiazywac po wsze czasy.
W najlpeszym wypadku moze dojsc do pdzialu Ukrainy czyli calkowitej aneksji prze moskali wschodniej czesci,i kontroli niby wolnej zachodniej tak jak kacapy kontroluja od 45 roku do dzis Polske za pomoca marjonetkowego rzadu zdrajcow i slugusow oraz WSIokow z razwiedka oraz wielkiej agentury wszechobecnej zb e sluzbami oplacanych przez Putina. .

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#401181