NBP rozpoczyna proces likwidacji polskiej waluty.

Obrazek użytkownika 2-AM
Gospodarka

„Z Nowym Rokiem, z nowym krokiem a może raczej wyrokiem?” głosiło stare powiedzenie. Nasi okupanci z przytupem rozpoczęli ten rok 2013 rozpoczynając krok po kroczku zaciskanie pętli na szyi tubylczej ludności nieco jeszcze otumanionej po świątecznej nirwanie. I tak też 5 stycznia pojawiły się w mediach pierwsze artykuły, że nasi umiłowani przywódcy ukrywający się chwilowo pod szyldem apolitycznych urzędników NBP (no może poza prezesem tej instytucji występującym pod aż dwoma pseudonimami operacyjnymi jako TW „Belch” i „Nawal” rozpoczęli sukcesywną likwidacje fizycznych środków płatniczych wyrażonych w walucie tubylczej tj. PLN.

Pretekstem do tej operacji są niewątpliwie oszczędności wynikające z zaprzestania bicia monet o nominale 1gr. i 2gr w wyniku administracyjnego wymuszenia zaokrąglania cen do pozostałych w obiegu min. nominałów tj. 5gr. LINK .

Krok na pozór wydaje się rozsądny ale pod płaszczykiem pięknych idei i oszczędności chodzi o stworzenie wyłomu, w który wedrą się czające się za winklem kolejne kohorty.

Celem pierwszym wspomnianej operacji jest stopniowe przyzwyczajanie tubylców do procesu rozpoczęcia likwidacji waluty jaką jest złoty polski. Dla niepoznaki zaczynamy od najmniejszych nominałów, potem przejdziemy do 5, 10 i 20 groszówek a potem zlikwidujemy całkowicie jakiekolwiek nominały „biletów” Narodowego Banku Polskiego na rzecz mających je zastąpić „biletów” Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w ramach przyspieszonej operacji wprowadzania tylnymi drzwiami „ojro”.

Cel drugi i to jeszcze ważniejszy to sukcesywna eliminacja z obrotu gospodarczego i portfela tubylców fizycznych środków płatniczych na rzecz elektronicznego obiegu bezgotówkowego (nad którym co należy podkreślić w pełni panują bankierzy do spółki z fiskusem).

Służy temu polityka „zachęt” do korzystania z kart płatniczych i podnoszenia dla klientów kosztów obsługi gotówki za co odpowiada lobby bankowe, polityka administracyjnego przymusu rozliczania płatności za pośrednictwem przelewów kierowana (jak na razie) przez fiskusa do przedsiębiorców i wreszcie likwidacja dostępu do gotówki przez ograniczenie a potem likwidacje środków płatniczych. Za co odpowiada rząd i NBP w porozumieniu z lobby bankowym.

Stosowne porozumienia pomiędzy nadzorującymi nas bankierami i wyznaczonymi do błaznowania na posadach ministerialnych ich marionetkami zostały uchwalone już dawno temu. Czemu to służy i jaki jest cel o tym można sobie poczytać pod poniższymi linkami (LINK1 oraz LINK2). Widać że komuś zaczyna się wyraźnie spieszyć z demontażem walących się struktur „priwislańskiego kaju”..

Brak głosów

Komentarze

Czy tylko diabeł 'tKwiczy' do koryta budżetowego ?

POlityką „UNIkwidowania’ (likwidowania) rodzimego (wewnętrznego) obrotu gospodarczego – za cenę zlikwidowania „polskiej państwowości”…

Zmiędzynarowią ‘TWprowadzą’ denomiNację „równoważącą” wartości produktów: o dotychczasowej wartości1GR = ceną 5GR ; produktów o wartości 1 ZŁ= ceną 5 ZŁ ? ...

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#321734

W krajach skandynawskich monety 1 i 2 öre wycowywano z obiegu w latach 70-tych, potem znikały monety 10 i 25 öre, a chyba ze dwa lata temu w Szwecji wycofano nominały 50 öre.
I nikomu by do głowy nie przyszło, źeby wiązało się to z planami likwidacji narodowej waluty.

Vote up!
0
Vote down!
0
#321735

W krajach skandynawskich, naród i rządzący mają większe poczucie patriotyzmu. U nas, w obliczu jawnej likwidacji polskiej gospodarki, sprzedaży majątku za grosze, likwidacja rodzimej waluty jest jak najbardziej realnym scenariuszem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#321741

Owszem, ale akurat likwidacja jednogroszówek, których produkcja była droższa od wartości nominalnej, nie ma tu nic do rzeczy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#321742

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/deutsche-welle-w-onecie/szwecja-planuje-calkowita-rezygnacje-z-gotowki-czy,1,5098590,wiadomosc.html

od czegoś przecież trzeba zacząć, zaczyna sie od ore potem idziemy coraz dalej a potem to już nie ma o czym gadać ..

Vote up!
1
Vote down!
0
#321758

Tu masz wzory nowych banknotów:

http://www.riksbank.se/en/Notes-and-coins/New-notes-and-coins1/The-new-banknotes/

http://www.riksbank.se/en/Notes-and-coins/New-notes-and-coins1/The-new-banknotes/Design-competition-for-the-new-notes/

Tu wzory nowych monet:

http://www.riksbank.se/en/Notes-and-coins/New-notes-and-coins1/The-new-coins1/

Plan czasowy, na ilustracji:

http://www.riksbank.se/sv/Sedlar-och-mynt/Nya-sedlar-och-mynt/Tidplan/

A teraz porównaj jakoßć żródeł naszych informacji. Moje to szwedzki odpowiednik NBP. Twoje to jeden z muzyków zespołu ABBA.

Vote up!
0
Vote down!
0
#321763

.

Vote up!
0
Vote down!
0
#321737

zastąpią złocisze?...

Vote up!
0
Vote down!
0
#321776

Bardziej obawiałbym się tego, że - jak obserwuję jeżdżąc po Polsce - wszelki handel znika z centrów miast, zostają same banki. Zyskują na tym sieci handlowe, ergo - więcej naszych pieniędzy będzie wytransferowane z kraju. I bezrobocie będzie się powiększać.
Przykład: ostatnio szukałem sensownego sklepu papierniczego w dużym mieście (powyżej 200tyś mieszkańców). Nie znalazłem, nie w centrum, a lokale gdzie były dawniej takie sklepy są puste, do wynajęcia... zostają hipermarkety...

Vote up!
0
Vote down!
0
#321826

Przynajmniej w ten wątek o podchodach pod likwidację złotówki.

Niewątpliwie jest to natomiast sygnał, że państwo goni w piętkę i stara się ciąć koszty gdzie się da. Te związane z groszówkami są niebagatelne i jeśli o mnie chodzi, przyjmuję je z ulgą - mam już powyżej uszu tych miedziaków i wachlowania się groszami.

Co innego mnie zafrapowało. Słyszałem taką informację, że przy kasie ceny będą zaokrąglane. Znaczy cena czegoś będzie 9,99 zł, a przy kasie zapłacimy 10 zł. Jeśli coś będzie kosztować 10,51 zł, zapłacimy 10,50 zł.
Jak rozumiem identycznie będzie z ceną 9,97 i 10,54 - tyle, że to już parę groszy różnicy, a w skali np. hipermarketu, gdzie są dobowo spore obroty, powstanie spora różnica na kasach. Manko względnie superata.

Jak to będzie księgowane ?

Co na to fiskus ?

To już lekko zalatuje.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#321970